Incepator caiac

Asa-i... anul trecut pe un canal cunoscut pe care cu cativa ani in urma l-am traversat lejer la pagaie intr-o canoe grasa plina ochi cu echipament, padelam amandoi cu toata forta doar ca sa putem sta pe loc pentru ca am avut nesansa sa nimerim intr-o combinatie cand curentul de reflux si vantul s-au imprietenit si-au venit din aceeasi directie. Au fost zile cand doar 8 mile ne-au scos sufletul si ne-au lungit mainile ca la cimpanzei (de ne scarpinam la gleze satnd in picioare fara sa ne aplecam) si au fost zile cand 25+ de mile au trecut relativ repede si fara efort... e frumos ca acealasi loc se simte mereu altfel...

Inca o data specific ca nu abordam padelatul din perspective sportive, padelam doar pentru ca vrem sa calatorim din punctul A in punctul B si ramanem intotdeauna flexibili si adaptabili in privinta camparii. Ne bucuram de fiecare strop de apa... :) de peisaj, de val... Nu ma obliga nimeni sa padelez 2 Km sau 60 Km si, in cazul nostru, asta este un motiv in plus pentru care nu m-as inhama la vreun TID sau EC.

Dar fiecare are dreptate din perspectiva lui si calcului facut de Dorin mi se pare extrem de util.

@Conspicuous Eu as cauta raspunsul pe apa, nu pe forum. Pune mana pe padela si iesi pe apa. Lasa cifrele pe mal. Bucura-te de libertate. Vei avea timp sa faci socoteli cand te intorci pe mal, dupa 1 km sau dupa 60 km, ce conteza?...

Poate ca chiar conteaza. O medalie de aur la vreo Olimpiada sau Campionat Mondial, iti aduce o renta viagera, care cred ca nu-i de ignorat.
 
Poate ca chiar conteaza. O medalie de aur la vreo Olimpiada sau Campionat Mondial, iti aduce o renta viagera, care cred ca nu-i de ignorat.

A, bon... din perspectiva aia, sigur. Succes! Si tone de antrenament pe apa...

Desi... motivatiile pur financiare, in sport, medicina, arta si invatamant... in fine, fiecare cu perspectiva lui. Si asta este, deja, o alta discutie... :)
 
Ultima editare:
Pe mine latura sportiva nu m-a interesat niciodata,desi recunosc de multe ori "m-am uitat dupa sportivi(e) "de la caiac-canoe din oras, cand faceau programul pe apa ... si eu eram la pescuit...dar nu m-a tentat niciodata... eu daca pot sa ies 1-2 ore pe apa deja ma simt incarcat, relaxat... spuneti cum vreti ... vantul, valurile...
Pana acum o singura data am padelat de nevoie, cand am pariat ca un anumit traseu parcurg sub 2 ore ... am scos 1 ora si 23 minute :banana:
Eu ma consider foarte norocos, muresul este la doar 5-7 minute de mers cu masina si un canal ( vechea albie a muresului) curge chiar in capatul strazii la nici 600 m de casa ... un mic filmulet despre canalul respectiv puteti viziona pe : MAROS - YouTube
din pacate calitatea filmului lasa de dorit :eek:
 
Pe mine latura sportiva nu m-a interesat niciodata,desi recunosc de multe ori "m-am uitat dupa sportivi(e) "de la caiac-canoe din oras, cand faceau programul pe apa ... si eu eram la pescuit...dar nu m-a tentat niciodata... eu daca pot sa ies 1-2 ore pe apa deja ma simt incarcat, relaxat... spuneti cum vreti ... vantul, valurile...
Pana acum o singura data am padelat de nevoie, cand am pariat ca un anumit traseu parcurg sub 2 ore ... am scos 1 ora si 23 minute :banana:
Eu ma consider foarte norocos, muresul este la doar 5-7 minute de mers cu masina si un canal ( vechea albie a muresului) curge chiar in capatul strazii la nici 600 m de casa ... un mic filmulet despre canalul respectiv puteti viziona pe : MAROS - YouTube
din pacate calitatea filmului lasa de dorit :eek:

Frumos si canalul si muzica aleasa.
 
"Asta chiar că nu-i a bună, cum scoateţi voi vin din prună"

Io-te ca etapa de TID Braila-Luncavita, masoara 53 de kilometri, fara sa mai socotim vantul care cu exceptia acestui an, cam a fost frontal. Si s-au facut si popasuri, iar a doua zi iar s-a plecat mai departe... Sa inteleg Dorine, ca tu ai folosit doar, caiac cu frana ?b-)

Guzi draghe, nu-i frumos ca un crocodil "de la fluviu" să râdă de o şopârlă de mlaştină atâta timp cât TID-ul s-a desfăşurat de 57 de ori de la Ingolstadt la Sf. Gheorghe şi niciodată de la Sf. Gheorghe la Ingolstadt.
 
Ultima editare:
Guzi draghe, nu-i frumos ca un crocodil "de la fluviu" să râdă de o şopârlă de mlaştină atâta timp cât TID-ul s-a desfăşurat de 57 de ori de la Ingolstadt la Sf. Gheorghe şi niciodată de la Sf. Gheorghe la Ingolstadt.

Dorine, rupe barierele: organizeaza un TID de la Oradea la Sf. Gheorghe ! :) Sa-l inveti minte pe Guzi :)

..............
A zis cineva ca Dunarea nu curge prin Oradea ? Ei, asta e doar un detaliu .
 
Pe mine latura sportiva nu m-a interesat niciodata,desi recunosc de multe ori "m-am uitat dupa sportivi(e) "de la caiac-canoe din oras, cand faceau programul pe apa ... si eu eram la pescuit...dar nu m-a tentat niciodata... eu daca pot sa ies 1-2 ore pe apa deja ma simt incarcat, relaxat... spuneti cum vreti ... vantul, valurile...
Pana acum o singura data am padelat de nevoie, cand am pariat ca un anumit traseu parcurg sub 2 ore ... am scos 1 ora si 23 minute :banana:
Eu ma consider foarte norocos, muresul este la doar 5-7 minute de mers cu masina si un canal ( vechea albie a muresului) curge chiar in capatul strazii la nici 600 m de casa ... un mic filmulet despre canalul respectiv puteti viziona pe : MAROS - YouTube
din pacate calitatea filmului lasa de dorit :eek:

Incredibil de frumos..Ce adancime medie are canalul acela mirific?Ceva peste in el?
Felicitari!
 
Salut, in medie apa este pana la brau cu exceptia primei portiuni unde este o groapa de 2,5-3 m lung de vreo 20-25 m ... in rest cu o cizma piept (waders) se poate "umbla", (dar este destul de mult namol)... peste are cam de toate speciile de apa dulce ...
 
Salut ,am si eu o curiozitate ,la ce performante se pot ajunge in primul an in care te apuci ,la cati km poti sa ajungi pe plat?

Asta-i unul dintre putinele topicuri unde si un incepator isi poate da cu parerea, din propria experienta.:D Banuiesc ca este vorba de caiac de tura, altfel ai fi fost interesat de timpul scos pe 1000m.

Conteaza foarte mult de la ce nivel de pregatire fizica pleci. Apoi de cate ori te vei da pe saptamana/luna si ce alta pregatire fizica vei mai face in afara de padelat.
Practic, eu am intrat prima data intr-un caiac la TID si m-am dat 3 zile. Dupa prima zi am facut ceva febra la umeri si intinderi in fata coatelor, probabil din cauza padelatului defectuos. Cele mai mari probleme nu au fost de la efort, ci de la bataturile din palme. Daca ai palme gingase, dupa 2-3 zile de padelat ti le faci varza. Nu mai puti trage corect si apar si alte probleme.
Un om normal se poate da prima data pe Dunarea 50km intr-o zi. Nu garantez insa ca a doua zi va putea repeta performanta.;)
 
as prefera un papuc din neopren, cu talpa mai solida sau mai modesta, dupa cum fundul apei pe care te dai este mai accidentat sau mai putin accidentat respectiv si in functie de cioburile pe care te astepti sa le gasesti pe fund.
 
Azi am iesit si eu pentru prima data cu caiacul, pe care l am din octombrie , doar o ora pt ca aparent nu am detui muschi unde trebuie ,a fost frumos.
 
Sports Tracker
A 4 a iesire si am invatat caci pescarii nu apreciaza sportul asta, adica doi au comentat negativ si unu mi a zis ca e super tare ce fac. Nu o sa mai intru pe acolo ,a fost o extravaganta si curiozitate . Sau mai merg la orele la care nu se pescuieste
 
Ma bag si eu cu Florio .... doar sa puneti pariul ala o data ...
Atentie insa ca are prostul obicei sa castige in mod surprinzator :)
 
10 ture mai tarziu si repsectiv 70 km (aproximativ ,inregistrati cu agps) cred ca pot sa fac 20 km pe zi ,ma opreste doar durerea de coloana,
 

Back
Sus