Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 10 of 46

Topic: Incepator caiac

Junior Member Conspicuous's Avatar
    Locația
    Ramnicu Valcea
    Posturi
    20

Default Incepator caiac

Salut ,am si eu o curiozitate ,la ce performante se pot ajunge in primul an in care te apuci ,la cati km poti sa ajungi pe plat?

Quote Originally Posted by Conspicuous View Post
    Salut ,am si eu o curiozitate ,la ce performante se pot ajunge in primul an in care te apuci ,la cati km poti sa ajungi pe plat?
    Oooo... ce intrebare !!
    Sunt sigur ca o sa-ti raspunda Bogdan, in calitatea lui de multiplu campion al Romaniei si actualmente antrenor cu rezultate de top .

Personal, asta nu imi pare o intrebare. Presupunand ca toti oamenii sunt identici, cati kilometri ajunge un om sa padeleze in primul an de cand se apuca ?
    Ar fi aspectul performantei, care se refera la cateva probe, nu la un numar de kilometri si se puncteaza evident timpul in care parcurg proba, nu distanta maxima la care ajung intr-un interval de timp .
    Sau ar mai fi varianta in care raspunde cineva direct la intrebare :"cati km ajungi sa faci in primul an in care te apuci? " Raspuns : daca padelezi tot anul si faci 60 km pe zi , 60 X 365
    Sigur ca nu e asa, iar eu am facut o gluma .
    Cam ca si tine

salut,
    raspunsul intrebarea ta este foarte dependent de datele problemei: varsta, greutate, stare de sanatate, predispozitie pentru eforturi de rezistenta (fizice si psihice) etc.
    Daca vrei sa-ti faci o caracterizare vis-ŕ-vis de aspectele astea s-ar putea sa putem formula (de fapt sa ne dam cu parerea) asupra intrebarii tale, sau ne contactam pe la mijlocul lunii viitoare cand ajung si eu la Ramnicu Valcea pe la socri.
    Sportivii mei ajung intr-un an sa suporte un vaslit continuu de circa 1h, la cei mici asta insemnand 8km. Un adult cu o normopatie bine reprezentata cred ca la vale pe Dunare duce si 5-6 ore, 40Km dupa cum am vazut cu ochiu meu acum cativa ani.
    "Fii tu insuti schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume"

Eu am inteles in intrebarea colegului ca e interesat de performanta unui incepator, nu-i asa ?
    Vorbind de performanta, se incadreaza la caiac de performanta, adica exact specialitatea lui Bogdan. Performantele unui incepator, intr-un caiac precum acele scobitori extrem de iuti si instabile.

Mai exista si aspectul unei performante personale in caiacul de tura, cazul de pe Dunare, la care s-a referit Bogdan. Aici nu cred ca iti trebuie o pregatire de un an, toata lumea a facut fata turelor zilnice, intre 40 si 70 km . Desigur, daca pui 7 ore pentru cele mai lungi ture, scazand curentul Dunarii, raman 40 km curati, la padela.
    Totusi fara nici un fel de pregatire, cred ca un om normal poate padela 60km/zi pe apa statatoare, daca vrea sa isi vada limitele. Aud comentarii ? Sustin si un pariu pe tema asta .

Quote Originally Posted by Conspicuous View Post
    Noi nu avem nici o tangenta cu padelatul de performanta, ba chiar le utilizam pe dos uneori, dar pot sa-ti spun sigur ca, indiferent de nivelul de pregatire, un om care are de mers undeva pe apa padeleaza din punctul A in punctul B fara a numara milele in timp ce padeleaza. Deci, nu stiu cum e cu padelatul ca sport, dar ca mijloc de transport padelezi atat cat ai nevoie, chiar din prima zi...
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

6.  

Junior Member Conspicuous's Avatar
    Locația
    Ramnicu Valcea
    Posturi
    20

Da incepator ,ma intrebam daca ajung in primul an sa fac ture de 40 km de ex .

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Eu am inteles in intrebarea colegului ca e interesat de performanta unui incepator, nu-i asa ?
    Vorbind de performanta, se incadreaza la caiac de performanta, adica exact specialitatea lui Bogdan. Performantele unui incepator, intr-un caiac precum acele scobitori extrem de iuti si instabile.

Mai exista si aspectul unei performante personale in caiacul de tura, cazul de pe Dunare, la care s-a referit Bogdan. Aici nu cred ca iti trebuie o pregatire de un an, toata lumea a facut fata turelor zilnice, intre 40 si 70 km . Desigur, daca pui 7 ore pentru cele mai lungi ture, scazand curentul Dunarii, raman 40 km curati, la padela.
    Totusi fara nici un fel de pregatire, cred ca un om normal poate padela 60km/zi pe apa statatoare, daca vrea sa isi vada limitele. Aud comentarii ? Sustin si un pariu pe tema asta .
    Florio, zâmbesc mânzeşte gândindu-mă cum vei invita tu nişte prieteni de uscat într-o tură de 60km pe lac şi cum vei rămâne fără ei, fie în timpul turei, fie după tură. Conspicuous, tu să nu participi
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Florio, zâmbesc mânzeşte gândindu-mă cum vei invita tu nişte prieteni de uscat într-o tură de 60km pe lac şi cum vei rămâne fără ei, fie în timpul turei, fie după tură. Conspicuous, tu să nu participi
    Aaa... nu stii . Pariuri de-astea s-au mai pus la Herastrau.
    Omul normal eram eu; tot eu sustin si pariul daca vrea cineva sa ma vada padeland aia 60 km .
    Cred ca te-ai grabit si ai scapat din vedere acel "daca vrea sa isi vada limitele" .

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Aaa... nu stii . Pariuri de-astea s-au mai pus la Herastrau.
    Omul normal eram eu; tot eu sustin si pariul daca vrea cineva sa ma vada padeland aia 60 km .
    Cred ca te-ai grabit si ai scapat din vedere acel "daca vrea sa isi vada limitele" .
    Sunt gata sa pun pariul. Tu alegi caiacul si locul. Comunitatea Barcaholica e invitata la film!
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Sunt gata sa pun pariul. Tu alegi caiacul si locul. Comunitatea Barcaholica e invitata la film!
    Film sau piesa?...
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Page 1 of 5 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. incepator
    de papi în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 17 Jun 2012, 11:02 AM
  2. Visul unui incepator
    de bezelini în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 28 Oct 2011, 12:45 AM