Curs sea kayaking

Anul trecut cei de la Barci in Bagaje cautau oameni pentru a aplica pentur un curs de caiac cu instructorul Leslie Tang. Srie cineva daca s-a tinut acest curs, am reusi sa ne strangem un nr. minim de persoane pentru curs si daca da care ar fi modalitatea de contact a instructorului? Sau poate vorbim cu Viorel Gheorghe de la Enot pentru un curs introductiv intr-o piscina acoperita. Ar fi doritori?
 
Leontin,
Leslie ar putea tine un curs de WW kayaking dar nu stiu daca se baga si la sea kayaking. Mare parte din tehnica este similara dar exista si multe diferente. Cauta-l prin cei de pe grupul de WWromania
Oricum, daca urmezi un curs de sea kayaking te va ajuta la WW kayaking, si invers.
CU Viorel ar fi ok zic eu, are experienta pe apa:
Poti exersa Roll, manevre de acostare, urcare in kayak, unele intoarceri, braces (low and high) ar mai fi si altele.
Nu poti exersa ancorarea(sau agatarea) in val, lansarea in zona de surf (cu valuri) alte manevre specifice apei cu valuri sau care necesita spatii mai mari decat un bazin de inot.
Nu stiu cat ai citit pe tema asta, am deschis un topic specific;
http://www.barcaholic.ro/f33/sigura...ra-sea-kayaking-touring-kayaking-2566-18.html

Daca ai timp sa citesti, inclusiv sa urmezi link-urile, ai material de studiu(care trebuie urmat de practica pe lac) gramada
Roll-ul este mai greu sa-l faci singur dar Buciu si altii au dovedit ca se poate, mai ales in echipa pt ca va puteti semnala greselile reciproc. In rest, cam orice poti invata urmarind niste tutoriale pe net. Oricum, intr-o saptamana de bazin, inveti cate ceva dar costa bazinul. Poate ar fi mai bine sa va ganditi la un mini curs de o saptamana la mare, 3-4 ore pe zi plus plimbari si joaca in valuri . Ati avansa destul de rapid
 
Imi cer scuze pentru raspunsul atat de intarziat. Ai dreptate, trebuie sa astept primavara pentru un curs de WW si nu sunt putine. Multumesc pentru raspuns! O sa studiez cele doua grupuri indicate de tine.
 

Back
Sus