Barca mea Motocraft SL410 propulsata de un Mercury 15 CP 4 timpi

Ceea ce calculeaza adila este viteza fata de apa.

Ceea ce apare pe GPS este SOG (speed over ground, viteza fata de suprafata pamintului).

Cele doua sint diferite in caz de curent sau de vint. Daca mergi la vale pe Dunare sau daca ai vint de pupa SOG va fi mai mare decit viteza fata de apa calculata dupa turatia elicei.
 
vant era putin dar nu considerabil si nu stiu din ce directie iar curent foarte mic pe acele canale (nu ca pe dunare). Saptamana viitoare promit ca flmez barca in mers, moturul de 15 cp si gps-ul
 
Asa e ...Pelicanul are dreptate...
Viteza fata de apa este cea calculata. Mergand in aval si cu vant destul de puternic din pupa sunt sanse sa ajungi la viteza aceea.
Dar testul se face pe o distanta de 1km...megand o data in amonte, si inapoi in aval ...si facand media vitezeor citite pe gps.
Iar Gps-ul fata de vitezometrul masinii indica mai putin. De exempu ...cand am pe gps 91 km/ora pe bordul masinii am 100 fix. Dar viteza corecta e data de gps.
 
am observat treaba asta la TomTom-ul meu pentru masina si chiar ma gandeam care indica corect, insa aceasta diferenta se vede la viteze mai mari 100Km/ora cum ai spus tu.
nu am facut testul pe o distanta asa mare, am mers doar 2 minute maxim deci poate a influentat ceva acolo...
 
Da Mihai, combinatia este ok.
Uneori simt nevoia de putina adrenalina si as dori ca barca sa inlocuiasca senzatia pe care o ofera un skijet, vorba ta... "spume in apa".
Am si eu nebuniile mele,uneori imi place sa fac valuri .
Din calculele lui Adi, se pare ca viteza nu creste foarte mult, chiar daca motorul este mai puternic, se pare ca majoritatea barcilor normale merg cu o viteza intre 30-50km/ora.
Ramane doar posibilitatea ca un motor mai puternic, sa ofere un "demaraj" mai bun, putere pt "figuri".

Cam asa ceva mi-ar placea din cand in cand Crazy with my zodiac - YouTube


Uite, daca banii nu ar conta, asta ar trebui sa iti iei. Am dreptate?
MARINE KART - Essai moteurboat.com - YouTube
 
Nu sunt expert, dar dupa parerea mea cu barcuta asta te plimbi pe lacuri cand nu bate vantu, ca daca iesi cu ea in delta si te intalnesti pe canale din 5 in in 5 minute cu cate un 100 cp+ care vine din fata sar putea sa ajungi cu barca plina de apa la destinatie

Fara polemica, ai dreptate...
La fel si multe alte barci s-ar putea sa aibe probleme in conditiile acelea. Nici pentru a ta nu bag mana in foc cand esti pe un lac mare si se inteteste vantul. Stiu barca :). Ce sa iti spun, fata de Motorcraft 410, barca mea de AL are in plus inca 15 cm de bord liber, si aproape doua piciore in plus lungime, si tot are probleme cu valuri inclinate si dese. Daca vrei minimum de barca pentru excursii fara batai de cap in Delta, pe Razelm, etc, barca lui Vali ar fi prima la care m-as gandi.

Normal ca Marine Kart nu e nici barca sa arunci pestii in ea, nici sa te urci cu bocancii plini de noroi, si nici sa mergi in Delta, sau pe mare montata, dar am inteles ca Ovidiu o foloseste mai mult pe lacuri de acumulare, cu scopul sa se distreze, si sa se relaxeze. Mai da o tura cu familia, cu prietenii, sta la plaja, etc.
 
Ultima editare:
Fara polemica, ai dreptate...
La fel si multe alte barci s-ar putea sa aibe probleme in conditiile acelea. Nici pentru a ta nu bag mana in foc cand esti pe un lac mare si se inteteste vantul. Stiu barca :). Ce sa iti spun, fata de Motorcraft 410, barca mea de AL are in plus inca 15 cm de bord liber, si aproape doua piciore in plus lungime, si tot are probleme cu valuri inclinate si dese. Daca vrei minimum de barca pentru excursii fara batai de cap in Delta, pe Razelm, etc, barca lui Vali ar fi prima la care m-as gandi.

Normal ca Marine Kart nu e nici barca sa arunci pestii in ea, nici sa te urci cu bocancii plini de noroi, si nici sa mergi in Delta, sau pe mare montata, dar am inteles ca Ovidiu o foloseste mai mult pe lacuri de acumulare, cu scopul sa se distreze, si sa se relaxeze. Mai da o tura cu familia, cu prietenii, sta la plaja, etc.

Intr-adevar, Motocraft 410, nu este o barca pt conditii meteo grele.

Marine Kart-ul este o jucarie superba, dar pretul, 8500 euro parca???...mi se pare piperat bine.

Mie mi s-ar potrivi cel mai bine un Aquaboat, cu un motor de 20cp, as fi cel mai fericit de pe balta.
http://www.youtube.com/watch?v=JfEEfdofvAM

AQUA boat 330,

Ð*ИБ AQUA boat 330 - YouTube
 
Ultima editare:
Asta imi place si mie. RIB-ul ..in general... E o barca rapida, usoara, stabila si static si dinamic si cel mai important ..e sigura. Poti merge cu ea aproape in orice conditii...pe mare ..costier. Pluteste si plina cu apa...Am vrut sa-mi iau si eu una...Dar stau la bloc. Parca nu-ti vine s-o tii toata vara in soare (chiar daca producatorul zice ca e rezistenta la UV ...) sau iarna in ger...si nici s-o lasi sub vreun sopron la tara ...sa treaca sobolanii prin ea (atrasi de mirosul de peste)...
Daca ai un garaj e ok ! Eventual o tii suspendata de tavan...sa nu ocupe loc, iar sub ea poti baga masina...
 
Asta imi place si mie. RIB-ul ..in general... E o barca rapida, usoara, stabila si static si dinamic si cel mai important ..e sigura. Poti merge cu ea aproape in orice conditii...pe mare ..costier. Pluteste si plina cu apa...Am vrut sa-mi iau si eu una...Dar stau la bloc. Parca nu-ti vine s-o tii toata vara in soare (chiar daca producatorul zice ca e rezistenta la UV ...) sau iarna in ger...si nici s-o lasi sub vreun sopron la tara ...sa treaca sobolanii prin ea (atrasi de mirosul de peste)...
Daca ai un garaj e ok ! Eventual o tii suspendata de tavan...sa nu ocupe loc, iar sub ea poti baga masina...

Poveste lunga. Nu stiu daca esti la current, dar aici a fost discutia despre AQUA BOAT 330:

rib ultralight cu chila din aluminiu -- vezi pe pag 2, de la postul 15 incolo
 
Da ...am vazut. Foarte interesant. Am crezut ca e carena din fibra de sticla...Dar e ambutisata din aluminiu...E o carena buna...Ar mai fi loc pentru inbunatatiri ...in sensul micsorarii suprafetei udate... Dar ...in ansamblu e o ambarcatiune reusita.
Eu mai am o fobie...Am avut ocazia sa fiu surprins ...la pescuit de o ploaie torentiala...de vara...Dar nu ploaia m-a deranjat...Eram intr-o barca din tabla ...in mijlocul unui lac,,Lacul Morii "...si trasnea la 100 de m de noi... Eram intr-un obiect metalic ...in mijlocul lacului... adica cel mai inalt si mai vulnerabil obiect de pa suprafata apei ...si fulgerele cadeau ...si iar cadeau...Nu ne-au nimerit ...Am avut noroc...Asa am renuntat si la ..aluminiu , si la fbira de carbon. O barca rapida ..inseamna in primul rand sa fie ultra usoara... ( fibra de carbon)... Dar siguranta e pe primul plan. Fibra de sticla sau RIB.
 
Ultima editare:
Cred ca AQUA BOAT e de fibra. Zice undeva rusul ca e din AL ? Rib-ul 3d Tender al lui Oviudiu era din aluminiu.

Iti inteleg frica de fulgere. Ia gandeste-te la o barca cu ditamai catargul :) ..... neimpamintat.
 
Da ...am vazut. Foarte interesant. Am crezut ca e carena din fibra de sticla...Dar e ambutisata din aluminiu...E o carena buna...Ar mai fi loc pentru inbunatatiri ...in sensul micsorarii suprafetei udate... Dar ...in ansamblu e o ambarcatiune reusita.
Eu mai am o fobie...Am avut ocazia sa fiu surprins ...la pescuit de o ploaie torentiala...de vara...Dar nu ploaia m-a deranjat...Eram intr-o barca din tabla ...in mijlocul unui lac,,Lacul Morii "...si trasnea la 100 de m de noi... Eram intr-un obiect metalic ...in mijlocul lacului... adica cel mai inalt si mai vulnerabil obiect de pa suprafata apei ...si fulgerele cadeau ...si iar cadeau...Nu ne-au nimerit ...Am avut noroc...Asa am renuntat si la ..aluminiu , si la fbira de carbon. O barca rapida ..inseamna in primul rand sa fie ultra usoara... ( fibra de carbon)... Dar siguranta e pe primul plan. Fibra de sticla sau RIB.
In conditiile mentionate de tine crezi ca ai fi in mai multa siguranta, intro barca de fibra de sticla, un rib sau orice alt material care nu conduce curentul electric? Corpul nostru conduce foarte bine curentul electric, mai ales ud, iar cand te aflii intr-o barca tu esti cel mai aproape de nori deci daca e sa te loveasca fulgeru te loveste intai pe tine si dupa aia barca.
Cat despre motocraft aveti dreptate nu este o barca facuta pentru vreme urata si cu atat mai putin pentru razelm unde toti pescarii fug cand incepe vantu indiferent de ce barca au. In schimb se descurca bine cu valurile create de traficul de pe canalele din delta unde cei cu ambarcatiuni mai mari si motoare puternice nu prea reduc si esti fortat sa iei valurile de aproape cand sunt mai mari
 
Cred ca AQUA BOAT e de fibra. Zice undeva rusul ca e din AL ? Rib-ul 3d Tender al lui Oviudiu era din aluminiu.

Iti inteleg frica de fulgere. Ia gandeste-te la o barca cu ditamai catargul :) ..... neimpamintat.



@Mihai ...Eu m-am gandit. Sa stii ca velierele au catargul legat la ,,o impamantare " in apa . Se formeaza conul de umbra , un fel de cusca Faraday ... Se leaga la axul motorului (inboard).
Nu e bine sa te afli in nicio barca atunci cand fulgera ...Mai ales in barca metalica. Atrage fulgerul...
Ca veni vorba de fulgere si impamantari...si poluam topicul omului...

Lightning and Your Boat - BoatSafe.com

Unii cred ca daca esti intr-o barca de tabla ...si fulgerul e atras de ea ...( pentru ca ESTE) ...esti protejat...si energia se scurge la apa...Nu e chiar asa ...metalul atrage fulgerul ...si este muuult prea multa energie ...ca sa se descarce la apa ...fara urmari...
Uite o barca din aluminiu lovita de fulger ...
Lightning Strikes Small Boat - Kills one (PICS) - The Hull Truth - Boating and Fishing Forum
Asa ca ...daca se strica vremea ...fugi la cel mai apropiat mal si stai cat mai departe de ea...
 
Ultima editare:
In orice barca mas afla din orice material, daca vad ca se strica vremea si incep sa apara fulgere, fug la mal pentru orice eventualitate. Nu esti in siguranta totala indiferent de materialul barcii chiar daca probabil ca in una metalica ar exista ceva mai multe pericole
 
@Mihai ...Eu m-am gandit. Sa stii ca velierele au catargul legat la ,,o impamantare " in apa . Se formeaza conul de umbra , un fel de cusca Faraday ... Se leaga la axul motorului (inboard).
Nu e bine sa te afli in nicio barca atunci cand fulgera ...Mai ales in barca metalica. Atrage fulgerul...
Ca veni vorba de fulgere si impamantari...si poluam topicul omului...

Lightning and Your Boat - BoatSafe.com

Unii cred ca daca esti intr-o barca de tabla ...si fulgerul e atras de ea ...( pentru ca ESTE) ...esti protejat...si energia se scurge la apa...Nu e chiar asa ...metalul atrage fulgerul ...si este muuult prea multa energie ...ca sa se descarce la apa ...fara urmari...
Uite o barca din aluminiu lovita de fulger ...
Lightning Strikes Small Boat - Kills one (PICS) - The Hull Truth - Boating and Fishing Forum
Asa ca ...daca se strica vremea ...fugi la cel mai apropiat mal si stai cat mai departe de ea...

Adevarat, catargul e "impamantat" la velierele mari dar nu si la cele mici. Tot ai 7-8 metri de catarg :)

Ce sa spun, iti inteleg frica, Adica am simtit-o si eu. Am avut cateva momente nasoale: odata am trait o furtuna electrica in mijlocul unui lac mare, pe o insulita cu o plaja si doi copacei. Am vazut zeci de fulgere lovind apa, aproape. Fulgere serioase, d-alea care lasa gaura in apa. Am asteptat o fereastra si m-am carat, in ciuda valurilor extreme de nasoale.

Alta data pescuiam intr-o zi super productiva, cu furtuni de vara si pauze, iar la un moment dat, am simtit batul de pescuit cum vibreaza, si parul cum mi se ridica in cap....., am aruncat batul din mana.... awww cred ca a fost cat pe ce.

Alta data ne-a prins pe apa o furtuna cu multe fulgere, am dat binga cat am putut si am iesit din zona, dar au fost niste momente nasoale. Iarasi am numarat peste 20 de fulgere in apropiere lovind apa.

Gabo are dreptate, cand e furtuna, si fulgere e dine sa iesi la mal daca ai unde.... Indiferent din ce e facuta barca ta, daca te loveste un fulger d-ala gros, ai cam belit-o, mai ales daca ploua si esti ud. Sa nu crezi ca esti ferit in barca ta de fibra :)
 
Intradevar, cel mai bine e sa eviti ...sa fugi la mal ...Dar barca de fibra lovita de trasnet nu am vazut. In schimb...din metal au fost multe cazuri.
Betele de pescuit din fibra de carbon...iar sunt periculoase ...S-au intamplat cazuri cand pescarul a trecut cu un bat de 6m pe sub cabluri de inalta tensiune pe camp...Distanta dintre cabluri si varful batului fiind mica ...tensiunea (probabil 70 kv) s-a descarcat prin bat...prin om la pamant...
Cei cu velierele se mai ,,impamanteaza" ancorand ...cu lant metalic. In porturi la lant se ancoreaza, fiind si adancimea mica.
Cred ca Florio stie mai bine cum se procedeaza in caz de descarcari electrice...
Eu la pilotina am de gand sa-i fac o impamantare... Si la barcile din tabla am vazut impamantare...Antena inalta cu o sfera in varf ...cablu gros care duce la ..ceva ca un fel de placa din aluminiu coborata in apa la pupa . Placa ne vopsita si cu suprafata maricica...
Barca fiind vopsita nu are contact electric sa se descarce in apa...Atrage fulgerul...dar nu se descarca...iar unde se impusca prin vopsea topeste si face cratere.
Chestia ..ca daca ploua si esti ud...:)... Pe ploaie toate cele-s ude... Fulgerul alege cel mai scurt si mai conductor drum spre pamant...metalic si inalt...e ideal. Sa ne fereasca Dumnezeu !

Uite ce zice un american...
Step one.........lower all antennas. adica : Coboara toate antenele !!!

Step two.........run like hell back to the dock or other safe dockage. ,,Fugi ...cu viteza infernala inapoi in port...la adapost sigur
 
Ultima editare:
Intradevar, cel mai bine e sa eviti ...sa fugi la mal ...Dar barca de fibra lovita de trasnet nu am vazut. In schimb...din metal au fost multe cazuri.
Betele de pescuit din fibra de carbon...iar sunt periculoase ...S-au intamplat cazuri cand pescarul a trecut cu un bat de 6m pe sub cabluri de inalta tensiune pe camp...Distanta dintre cabluri si varful batului fiind mica ...tensiunea (probabil 70 kv) s-a descarcat prin bat...prin om la pamant...
Cei cu velierele se mai ,,impamanteaza" ancorand ...cu lant metalic. In porturi la lant se ancoreaza, fiind si adancimea mica.
Cred ca Florio stie mai bine cum se procedeaza in caz de descarcari electrice...
Eu la pilotina am de gand sa-i fac o impamantare... Si la barcile din tabla am vazut impamantare...Antena inalta cu o sfera in varf ...cablu gros care duce la ..ceva ca un fel de placa din aluminiu coborata in apa la pupa . Placa ne vopsita si cu suprafata maricica...
Barca fiind vopsita nu are contact electric sa se descarce in apa...Atrage fulgerul...dar nu se descarca...iar unde se impusca prin vopsea topeste si face cratere.
Chestia ..ca daca ploua si esti ud...:)... Pe ploaie toate cele-s ude... Fulgerul alege cel mai scurt si mai conductor drum spre pamant...metalic si inalt...e ideal. Sa ne fereasca Dumnezeu !

Uite ce zice un american...
Step one.........lower all antennas. adica : Coboara toate antenele !!!

Step two.........run like hell back to the dock or other safe dockage. ,,Fugi ...cu viteza infernala inapoi in port...la adapost sigur

Ai dreptate

Nu am vrut sa zic ca barca de metal e mai mai buna, dar voiam sa fiu sigur ca nu stai sub furtuna, cu fulgerele cazand in jurul tau aratand spe cer degetul mijlociu a blasfemie (ca un paratraznet), pt ca tu esti in barca de fibra si ti se rupe :).

Man! Cand vezi un fulger dinala gros care face "gaura" in apa (vaporizeaza) iti dai seama cat de mic esti in realitate. Adevarul e ca in micia mea, mi-a trecut prin cap sa verific dau au iesit ceva pesti electrocutati... Da' mi-a fost frica.... si nici nevasta nu m-a lasat.
 
sa revenim la tema acestui post si anume comportamentul pe apa si viteza maxima obtinuta de motocraft SL410. In ultimele doua iesiri pe apa am masurat viteza barcii pe distante mai lungi si in diferite conditii (vant din prova, vant din pupa, in aval in amonte, pe dunare in zone cu un curent mai puternic si pe canale linistite) Cu incarcatura mentionata de mine mai inainte am obtinut viteza minima, contra curentului pe Dunare, de 36 Km/ora iar viteza maxima de 41 Km/ora desi nu era foarte stabila(statea mai mult la 40 Km/ora).
Pe un canal cu un curent foarte min (canalul Kandura pentru cunascatori) am obtinut viteza de 38 Km/ora in amonte si 39 in aval.
Concluzia mea este ca viteza medie a barcii este de 38 Km/ora, probabil asta fiind si viteza maxima pe un lac fara curent si fara vant.
 

Back
Sus