cateva clarificari pentru un afon

La asta nu m-am gandit , dar avand in vedere ca are doar 150 kg , cred ca in doua persoane este posibil sa obtii si o viteza buna pe uscat la deplasarea lui , iar daca as gasi cantrul de greutate il ridici si unu singur , bine nu sa te bata vantul . Nu vad practic unde vrei sa ajungi , dar majoritatea care intra pe aici nu cred ca au doc uscat ca sa poata lansa , deci este o problema a tuturor , asa ca o sa intreb de pe malul lacului cum il bag in apa .
 
Prima barca pe care am facut-o avea 45 kg si era o durere manevratul pe uscat :mad:. 150 kg avea Hartley-ul fara keel si era ditai barca pe linga cele doua flotoare la care te gindesti. Plus ca odata in apa va trebui sa impingi 150 kg, cu echipament si echipaj poate vreo 300. Un catamaran de, sa zicem 50 kg + 150 echipaj si bere este cu 1/3 mai eficient.

PS: miine am ceva de lucru la Formula Cruisers si am sa intreb cit cintareste un fizzy de-al lor din fibra de sticla fara motor si alte cele, hull only. Poate imi dau voie sa fac si niste poze.

Pina una alta uite cum se manevreaza Hartley cu mici si bere :rock:
 

Atașamente

  • 2006_0625004.JPG
    2006_0625004.JPG
    82.8 KB · Vizualizări: 85
Ultima editare:
Dupa cum ziceam ,vreau sa fac ceva care sa pluteasca , daca mai deprind si ceva indemanare in prelucrarea materialelor e un castig , nu vreau sa castig nici o cursa , nici macar nu vreau sa ma inscriu la una .
Practic ar iesi o platforma de 5*2 m , nu e chiar ceva minuscul , care ar arata ca un catamaran . Problema la doua caiace puse in tandem e ca au fotabilitatea pe la 400-500 kg , adica mi se pare cam putin . In afara de asta pretul materialelor nu e chiar mic .
Ca sa fac ceva integral din fibra , trebuie sa am experienta sa lucrez cu fibra , apoi mai trebuie matrita si cum nu prea vreau sa ma apuc sa fac in serie nu vad rostul pentru matrita . Momentan iese din calcule o varianta de fibra .
 
Ar trebui sa fie ok la 400 kg flotabilitate, nu uita ca trebuie sa inchizi caiacele pe deasupra. Le poti lega intre ele cu teava de aluminiu si acoperi gaura dintre ele cu plasa. Usor si suficient de rezistent.

Edit:
Fa socoteala:
400 kg flotabilitate - 150 kg la tuburi = 250 kg
400 kg flotabilitate - 50 kg caiace = 350 kg

desi sint convins ca nu merge chiar asa.
 
Ultima editare:
la tuburi e 870 max , deci vreo 450 asa cu decenta

"Le poti lega intre ele cu teava de aluminiu si acoperi gaura dintre ele cu plasa. Usor si suficient de rezistent."
pe varianta asta ies sub 100kg , oricum partea de jonctiune de 50kg era relativ exagerata dar am zis sa fie .
Practic un tub are 9,3kg*5m =46,5kg , castigul nu este enorm la placaj .
 
Ultima editare:
Probabil in curand o sa apara si o copie mai putin reusita a variantei "bateau veena" , asta daca nu o sa fie inghitita de apa la primul test , cand o sa fie verificata daca e etansa si flotabila .

canoe din placaj
 
hei, uite ceva foarte cunoscut in poza aia!:D nu mai e mult si daca ne vedem pe ape ne punem bordaj la bordaj si o punem de-un catamaran!

o sa ti se para mai greu s-o botezi ,man!Bateau Veena e luat!:p
bafta mare cataline ,asteptam vesti in continuare si poate te alaturi caravanei TID!:banana:
 
Incepe sa ma "ingrijoreze"flota voastra,daca puneti de vreo alianta :D
....incepe cursa inarmarilor de ave'nTure ?:skip:
Felicitarile mele,ca ai actionat chibzuit inainte de a te inhama la vreun proiect mai migalos....Pe deasupra te-ai ales si cu o canoe care iti va da satisfactii nebanuite...atata timp cat nu stati pe uscat :sail:
 
Ultima editare:
Inainte de testul de flotabilitate o sa fie testul de portanta , sa nu zboare de pe portbagaj cu tot cu plafon .
 
Nu a zburat si a plutit .
canoe
Am facut 2 iesiri , problema e ca pe valuri e cam instabila , nici eu nu am deloc experienta , dar totusi .
In continuare trebuie sa studiez daca incerc vele sau un sistem de propulsie cu pedale .
 
:noroc: man!!!! sa-ti traiasca!!! hai cu niste detalii si cu niste poze s-o vedem si noi pe geamana!:noroc:
 
Am testat intai sa vad daca pluteste , daca e cat de cat stabila , ca am considerat ca submarinele neacoperite nu au nevoie de finisaje .
 

Atașamente

  • Canoe 001.jpg
    Canoe 001.jpg
    51.6 KB · Vizualizări: 67
  • Canoe 002.jpg
    Canoe 002.jpg
    55.6 KB · Vizualizări: 50
  • Canoe 003.jpg
    Canoe 003.jpg
    74.3 KB · Vizualizări: 44
  • Canoe 004.jpg
    Canoe 004.jpg
    61.6 KB · Vizualizări: 32
  • Canoe 006.jpg
    Canoe 006.jpg
    74.6 KB · Vizualizări: 49
  • Canoe 007.jpg
    Canoe 007.jpg
    75.8 KB · Vizualizări: 50
:noroc: sa-ti traiasca man, arata foarte misto!!!urmeaza s-o botezi ca sa stim cum ii spunem! acum tre sa te hotarasti daca o vrei cu vele sau nu!prima optiune e ceva mai complicata dar mult mai distractiva!:sail:
 
Una e sa faci ceva sa pluteasca , alta e sa mergi propulsat de vant . Ma depasesc cu mult toate datele tehnice pe parte de vele si nu vreau sa fac salturi prin apa .
 
Sunt mandru de isprava asta simpla a ta !
:eek:le:
pentru confortul tau iti recomand construirea unui spatar,care poate fi o bucata de placaj,nu prea lata,la care ii montezi la capete niste chestii care sa se aseze pe copastie (marginea de sus,a "jucariei" tale)eventual incerci sa vezi cum ar fi propulsia cu o padela,cand se va ivi o ocazie :rolleyes: .
 
Bravo! La cit mai multe! ca sa dovedim ca yachtingul e popular :) [daca are vela e yacht!, poti sa-i pui o umbrela si navighezi cu vint din spate ca orice gentleman]

Cite kile are? aproximativ.
 
pot sa pun pariu ca are cam 30 de kg si categoric tine peste 120!:D
a mea are 33 de kg si in plus are doar curentii de copastie facuti din lemn masiv de brad iar in privinta incarcaturii sigur duce oameni mai grei ( nu de cap:D) decat mine si cumnatu' , care impreuna cantarim 140 kg!
ma bucur enorm ca ai reusit ,Cataline!:noroc:
 

Back
Sus