Depozitare caiac

Salut dragi colegi de forum,

Cu toate ca urmaresc de ceva vreme discutiile, iaca si primul meu post, pana acum am stat la cutie.

Dar a venit timpul sa intreb si eu ceva, sper ca ma puteti ajuta cu vre-o sugestie. Am cautat prin alte topicuri, dar nu am gasit nimic sa ma lumineze.

Intentionez sa achizitionez un caiac pt doua persoane, insa am o mare problema: depozitarea.
Locuiesc in zona de Sud a Bucurestiului, mai exact Piata Sudului. Aparatament in bloc, etaj 8..asa ca exclus sa-l urc pana acolo.

Unde anume as putea sa tin un caiac de aprox 6,3 m ? Nu am garaj, nu am prieteni/cunoscuti care sa locuiasca la casa.
Exista spatii amenajate pentru asa ceva? Contra cost, bineinteles.
Ma gandesc si la posibilitatea ridicarii/parcarii caiacului la ore mai inumane fara a deranja proprietarul, etc

Orice sugestie e binevenita,
Multumesc frumos,
Ioan
 
Se pare ca nu gasesc nici o solutie la treaba asta cu depozitarea...:(
Am banutzii pt caiac...sunt si ceva oferte frumoase in perioada asta....se pare ca trebuie sa ma zbat mai tare pt a gasi un locsor...
Mai nou ma gandeam sa cumpar un Evasion de la Riot....asta are 4,72m lungime :)
 
Ultima editare:
Salut!
Daca nu ti se pare prea departe,il poti tine la arthapark in Snagov.
Acolo tin si eu Evasion-ul meu.
Te duci ,te dai cu el si il bagi inapoi la loc uscat :)...pretul este undeva pe la 10 euro/luna.
 
Se pare ca nu gasesc nici o solutie la treaba asta cu depozitarea...:(
Am banutzii pt caiac...sunt si ceva oferte frumoase in perioada asta....se pare ca trebuie sa ma zbat mai tare pt a gasi un locsor...
Mai nou ma gandeam sa cumpar un Evasion de la Riot....asta are 4,72m lungime :)

vezi ca daca stai dupa tot felul de socoteli nu mai faci nimic. Stiu eu pe cineva care nici sa le lase aruncate nu avea loc si acum are 2 caiace de 5 m (a avut mai multe intre timp) si nu si-a facut probleme. Ajunsese sa le tina pe masina in fata blocului si sa umble peste tot cu ele prin oras puse pe masina....
 
vezi ca daca stai dupa tot felul de socoteli nu mai faci nimic. Stiu eu pe cineva care nici sa le lase aruncate nu avea loc si acum are 2 caiace de 5 m (a avut mai multe intre timp) si nu si-a facut probleme. Ajunsese sa le tina pe masina in fata blocului si sa umble peste tot cu ele prin oras puse pe masina....

...Si mai mergea la "shopping", sau la servici cu acea masina, in cursul saptamanii...Cand il vedeam imi aducea aminte de autobuzele firmei de transport in comun municipal, care avea butelii de gaz montate deasupra, cum erau prin anii '80 . Pasiunea adevarata, nu cred ca poate fi incorsetata, de neajunsuri !
 
Salut!
Daca nu ti se pare prea departe,il poti tine la arthapark in Snagov.
Acolo tin si eu Evasion-ul meu.
Te duci ,te dai cu el si il bagi inapoi la loc uscat :)...pretul este undeva pe la 10 euro/luna.

Cred ca aici voi apela si eu. Mi-au comunicat oferta, e 10 eur + tvA pe luna, + 10 RON "ziua de manevrare a caiacului". Daca prima parte o inteleg..a doua...aia cu manevrarea..nu prea.
Ma mai duc maine pana la cineva ..tot in afara orasului sa vad cum e acolo (e la un prieten).
Evasion se pare ca e alesul :)
 
Partea cu manevrarea se refera la faptul ca ti-l urca,ti-l coboara de pe rastel,plus ca te ajuta sa-l duci la ponton si evident sa-l aduci inapoi in hala dupa ce termini treaba.
 
Asadar daca mergi in fiecare zi timp de o luna vei plati 300RON + 10 EUR

Nimic nu-i gratis, iar placerile costa cel mai mult :) .
La fiecare drum spre Snagov, mai pui 50 lei carburantul si cat te costa crantanelele, sucul, apa si ce-ti mai iei. Asta daca e sa facem un calcul scrupulos al distractiei.
De fapt o sa coste 12,4 euro depozitarea (TVA inclus) si 4 "manevrari"- 40 lei. Presupunand destul de realist ca merge in weekend-uri.
Cred ca e o oferta destul de buna pentru cineva care nu are unde sa-si depoziteze barcuta.
Desi as prefera Euroministorage-ul din Pallady, daca ar insemna acelasi pret de cost pentru depozitare.
Elimina suplimentarele de manevrare si e mai la indemana, in cazul in care vrei sa pleci cu caiacul in alta parte decat pe Snagov.
Cum ar fi pe Dunare .

Ca o paranteza spun ca pentru mine, locuitor in sud langa Parcul Tineretului, imi este mai usor sa ajung la Dunare decat la Snagov :) . Distanta e tot pe acolo (45 km Snagov, 55 km Giurgiu ) dar traficul schimba proportiile . Iar Dunarea rupe balanta in favoarea ei :)
 
Solutia e simpla. Barci in bagaje :)
Ori un caiac pliant, ori unul pneumatic, ori unul din bucati ca P65N Tequilla. Voila, depozitare gratis, si e la indemana tot timpul.
 
sau mai ieftin ... ceva construit de tine ... demontabil (care se preteaza la un colt din balcon)...vezi poza din profil ....
 
sau mai ieftin ... ceva construit de tine ... demontabil (care se preteaza la un colt din balcon)...vezi poza din profil ....
La etajul 8 este cam greu de urcat orice ambarcatiune chiar si pliata ( gonflabila) ... eu stau la 10 si avem uscator pe "11" dar decat sa urc caiacul pana acolo pe scari sau barca ... :(
 
Ce vezi tu in profil, locuieste la etajul 6 si se transporta lejer cu liftul.

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
 
Ultima editare:
O alta solutie ar fi kaiacele inchiriate.Scapi astfel de investitia initiala,de grija depozitarii si in anumite situatii si de grija transportului.Poti sa alegi intre:dublu-Polarity, simplu-Brittany,Edge 14,5 ,Enduro 14. Daca sunteti interesati puteti accesa pagina de facebook Imbold.
 

Back
Sus