Eurosail - Cursuri RYA
Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 11 to 20 of 57

Topic: barca mea de pescuit

Dusan, apreciez entuziasmul si indarjirea ta. Din pacate insa cositorirea pop-niturilor (desi mi-e greu sa cred ca o vei reusi datorita procesului si materialelor speciale) nu va rezolva problema: ce te faci cu diferentele de temperatura care vor face sa se dilate diferit cele doua componente ale pop-nitului ? Tija de otel se va dilata mai putin decat camasa nitului - din aluminiu. Nitul se va "misca" in timp si cositorul se va desprinde. Ai in opinia mea doua variante: refaci nituirea cu nituri pline, fie din otel (cea mai buna varianta), fie din aluminiu- caz in care renunti la cositorire. Daca nituirea este corect facuta, nu ar trebui sa intre apa pe acolo. Nu e asa de mult timp de cand se mai faceau vapoare din tabla nituita.
    Insa cred ti-ai asumat multe riscuri dupa faza de .. lansare la apa: o piatra, bordura de beton, chiar si un lemn mai curajos vor trece prin tabla subtire, cauzind.. apa la galosi.

multumesc inca odata de raspunsuri .. treaba este rezolvata.. cu un material de la sika ce adera foarte bine pe zinc si aluminiu.. .. deci niturile le astup cu acel material care este ca un silicon la tub dar dupa uscare cca 4 ore este ca un cauciuc de masina de tare... apoi am cumparat grund primer special pt zuprafete zincate si alte cele.. inainte de a aplica primerul am sa slefuiesc putin tabla cu ceva mai fin de vreo 200 .. apoi aplic primerul.. dupa uscare adica a 2 a zi am sa dau vreo 2 straturi de antifon auto.. apoi va veni vopseaua finala... deci nu cred ca va mai intra apa.. tabla cositorita sa lipit foarte bine pe incercate cu ciocanul.. si am sarit pe tabla intre coaste sa vad daca tine.. nu se pune problema sa o sparga un lemn.. iar de pietre o feresc eu.. .. imediat e gata.. cred ca duminica am sa-i fac lansarea.. flotoarele sunt destul de mari.. de vreo 90 cel de fata lung si lat de 1,50 iar cel de spate are 1.50 pe 80.. dupa proba sa vad ca nu vine apa deloc la galosi am sa inchid flotoarele si le unplu cu polistired de 10 cm grosime.. iar la flotorul din fata am sa-i las in interior ca o cutide de 30 pe 30 cu usa uunde sa imi tin la rece papa si citro ..
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20131105_080851.jpg‎   IMG_20131105_080829.jpg‎   IMG_20131105_080838.jpg‎   IMG_20131105_080844.jpg‎  
    Last edited by dusan; 5 Nov 2013 at 09:58 PM.

are cineva ideie cam ce pescaj voi avea la aceasta barca.. precizez dimensiunile.. de 3,70 / 1,30jos si 1,50 sus.. sper ca ati inteles.. greutatea barcii se apropie incet de 90 de kg..goala..

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Quote Originally Posted by dusan View Post
    are cineva ideie cam ce pescaj voi avea la aceasta barca.. precizez dimensiunile.. de 3,70 / 1,30jos si 1,50 sus.. sper ca ati inteles.. greutatea barcii se apropie incet de 90 de kg..goala..
    Daca aveati nituri "pline" scapati de o belea. Cand se nituiesc alea pline se foloseste o solutie de poliuretan, sau un adeziv smecher gen 3M 5200. Pui o picatura la fiecare gaura, pe margini, inainte sa bagi nitul, si apoi nituiesti. Iese perfect etans

Asa, un "gicestimat", nu mai mult de 10 cm pescaj cu doua persoane la bord.

Neaparat sa faceti si voi poze, si poate un filmulet cu telefonul sa vedem cum se comporta Eu unul sunt foarte curios. E cu motor? Vreti sa o puneti pe masina? Are foarte mult bord liber...
    Faceti cat mai multe poze.
    Last edited by mihaif99; 6 Nov 2013 at 04:31 AM.

va primi un motor de 2 cp in 4 timipi.. mai mult nu e nevoie.. nu doresc sa alerg cu ea.. ci doar sa ma mut dintru-n loc in altul pe dunare.. da o vom pune pe masina... acel bord liber este flotor. fata spate pt siguranta noastra.... care vor fi etanse si umplute cu polistiren... nituri pline nu aveam cu sa pun .. vati fi dat si voi seama daca erati putin mai atenti.. cadrul este din teava patrata .. deci rezolvam problema ci sika , apoi smirgluita putin, un primer pt tabla zincata.. ,antifon.. apoi vopseaua...
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20131106_190436.jpg‎   IMG_20131106_160220.jpg‎   IMG_20131106_152736.jpg‎   IMG_20131106_152723.jpg‎   IMG_20131106_131826.jpg‎  

6.  

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.039

Nu stiam de unde imi vine o oarecare retinere fata de ceea ce vad in acest topic, asa ca m-am pus pe cautat. Si am gasit explicatia in "Proiectarea si constructia navelor mici" de Sgrumala si Bidoae. Bordajul si invelisul fundului navelor mici (barcilor) din otel trebuie sa aiba o grosime de minim 1,5 mm, indiferent de tipul de structura de rezistenta folosit (transversala sau longitudinala) si de marimea barcii. Cred ca avea dreptate kzoli in postul nr 4 de mai sus (el zicea 2 - 2,5 mm).

Insa am impresia ca e cam tirziu pentru astfel de sfaturi, mai ai putin pina o dai la apa!

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Scuza-mi intrebarea, realizez ca e tardiv, dar de ce nu ai folosit pop-nituri etanse? Nu de alta da ele exista, se vand la magazin si au fost concepute extra sa fie etanse la apa si aer. Nu le-am pomenit mai devreme deoarece nici nu m-am gandit ca o sa folosesti altceva.

fara suparare.. va dau o teava si o tabla si un nit etans.. puteti prinde tabla de acea teava ? sunt curios cum.. daca nu trece gaura prin ambii pereti ai tevii.. maine daca nu era sarbatoare ii dadeam vopseaua speciala de zinc.. dar asta e..

ceea ce e mai inportant pe azi e ca .. am termninat de astupat toate niturile si lipiturile.. desi lipiturile nu curgeau ca leam probat leam dat si pe ele sa fiu eu sigur..

si cel mai inportant e ca azi am semnat contractul .. care ma face insfarsit proprietar pe o casa cu teren.. destul cca 1500 mp...

aaa era sa uit .. niste poze,,,

apropo.. dece este minim tabla de 1,5.. ca nu scrie in nici o lege asta,,
    credeti ca o barca gonflabila e mai rezistenta decat ce am facut eu?
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20131107_173416.jpg‎   IMG_20131107_173407.jpg‎  
    Last edited by dusan; 7 Nov 2013 at 10:38 PM.

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Eu vorbesc de pop-nituri etanse nu de nituri pline. Se instaleaza exact ca un pop-nit "normal". Va atasez o poza ca sa intelegeti. Daca va intereseaza trebuie sa apelati la un magazin specializat de organe de asamblare, nu se gasesc la orice magazin. Exista si in varianta structurala cu stift lung, asigurat.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate dichtblindniete.jpg‎  

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Quote Originally Posted by dusan View Post
    ---------------
    credeti ca o barca gonflabila e mai rezistenta decat ce am facut eu?
    Nu stiu, poate ca da, poate ca nu. Practica va dovedi. Abia astept sa o vad in probe.
    Succes

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Cumpar barca pescuit!
    de cosmin91 īn topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 24 Apr 2013, 07:00 PM
  2. sfaturi Barca pt. pescuit pe Lac și Dunăre
    de bog īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 24 Feb 2013, 04:30 PM
  3. cumpar barca pescuit!
    de piticutz4you īn topicul Bărci agrement cu motor
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 6 Jan 2013, 11:54 AM
  4. Barca de pescuit
    de Constantin Lascu īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 18 Dec 2011, 08:56 AM
  5. Barca de pescuit B5
    de cirusplast īn topicul Dealeri barci cu motor pentru pescuit si utilitare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15 Mar 2009, 03:39 PM

Tags for this Thread

Bookmarks