barca mea de pescuit

fara suparare.. va dau o teava si o tabla si un nit etans.. puteti prinde tabla de acea teava ? sunt curios cum.. daca nu trece gaura prin ambii pereti ai tevii.. maine daca nu era sarbatoare ii dadeam vopseaua speciala de zinc.. dar asta e..

ceea ce e mai inportant pe azi e ca .. am termninat de astupat toate niturile si lipiturile.. desi lipiturile nu curgeau ca leam probat leam dat si pe ele sa fiu eu sigur..

si cel mai inportant e ca azi am semnat contractul .. care ma face insfarsit proprietar pe o casa cu teren.. destul cca 1500 mp...

aaa era sa uit .. niste poze,,,

apropo.. dece este minim tabla de 1,5.. ca nu scrie in nici o lege asta,,
credeti ca o barca gonflabila e mai rezistenta decat ce am facut eu?

Felicitari pentru casa, sa o stapinesti sanatos!

La noi intr-adevar nu este nici o lege* in aceasta privinta! :)
Sgrumala si Bidoae citeaza regulile ABS (American Bureau of Shipping).

Dar, vorba lui mihai, sa o vedem in probe.



LE: *reguli pentru constructia barcilor mici
 
multumesc..

deci din desenul pe care mi lai atasat cu nitul etans.. pai exact dinalea am folosit .. nu trece apaprin nit ci pe langa nit .. si nu la toate. dar am rezolvat problema.. maine ii dau primul starat de primer ca azi nu am avut voie sa muncesc la barca .,, ca a fost sarbatoare .. iar tot maine dupamasa am sa rezolv treaba cu portbagajul pt manina.. este facut dar mai trebe montat... si daca mai ramane timp am sa-i fac si proba tot maine daca nu am sa o las pe duminica.. am sa revin cu poze pt maine...
 
Daca apa trece pe langa nit atunci e o problema, inseamna ca acolo nu a fost bine nituit. Cel mai probabil vina o poarta o gaura ovalizata din cauza ca bormasina nu a fost tinuta perfect perpendicular. In mod normal daca se foloseste burghiul corect (0,1mm mai mare) nituirea e etansa la aer si apa si aveti exemple pe barca. Sunt curios cum o sa se comporte in timp etansarea cu Sika. Daca nu rezista (din cauza vibratiilor de la motor) se pot inlocui niturile cu unele cu o marime mai mare. Sau folositi pop-nituri etanse din cupru si le cositoriti. Am vazut inclusiv pop-nituri de cupru cu tija de bronz.

Astept sa vad barca pe apa. Eu as incerca si un motor mai mare de 2 cp, la ce fund plat are parca ar trebui sa planeze.
 
sika rezista .. dupa uscare este ca un cauciuc.. deci poze pt azi.. maine daca am timp o lansez.. am reusit sa o dau zi cu antifon.. a iesit super.. in interior inca nu e gata.. dar si cand va fi... ...
 

Atașamente

  • IMG_20131109_161453.jpg
    IMG_20131109_161453.jpg
    49.9 KB · Vizualizări: 164
  • IMG_20131109_161505.jpg
    IMG_20131109_161505.jpg
    69.1 KB · Vizualizări: 176
  • IMG_20131109_161458.jpg
    IMG_20131109_161458.jpg
    73.7 KB · Vizualizări: 159
  • IMG_20131109_161510.jpg
    IMG_20131109_161510.jpg
    65.6 KB · Vizualizări: 148
  • IMG_20131109_161516.jpg
    IMG_20131109_161516.jpg
    37.2 KB · Vizualizări: 155
  • IMG_20131109_161546.jpg
    IMG_20131109_161546.jpg
    54.3 KB · Vizualizări: 147
si antifonul..
 

Atașamente

  • IMG_20131109_181708.jpg
    IMG_20131109_181708.jpg
    46 KB · Vizualizări: 120
  • IMG_20131109_181647.jpg
    IMG_20131109_181647.jpg
    29.1 KB · Vizualizări: 119
  • IMG_20131109_181634.jpg
    IMG_20131109_181634.jpg
    40.6 KB · Vizualizări: 115
  • IMG_20131109_175516.jpg
    IMG_20131109_175516.jpg
    45.8 KB · Vizualizări: 122
  • IMG_20131109_175503.jpg
    IMG_20131109_175503.jpg
    35 KB · Vizualizări: 121
  • IMG_20131109_173101.jpg
    IMG_20131109_173101.jpg
    41.7 KB · Vizualizări: 128
  • IMG_20131109_173047.jpg
    IMG_20131109_173047.jpg
    48.4 KB · Vizualizări: 126
.................

Astept sa vad barca pe apa. Eu as incerca si un motor mai mare de 2 cp, la ce fund plat are parca ar trebui sa planeze.

Daca o baga in planare cred ca se onduleaza tabla de 0,5 la cel mai mic val. Pentru barcile de viteza tabla de fund trebuie sa fie chiar mai groasa decit minimul admis (1,5 mm).
 
Daca o baga in planare cred ca se onduleaza tabla de 0,5 la cel mai mic val. Pentru barcile de viteza tabla de fund trebuie sa fie chiar mai groasa decit minimul admis (1,5 mm).

eu nu am nevoie de viteza .. doar sa ma deplasez la locurile de pescuit..

vremea nefavorabila nu ma lasat sa incerc tabla..


am citit pe aici despre tot felul de ancore.. bune si rele.. problema mea este ca ,, daca folosesc o ancora buna.. si se agata intre cabliri sau crengi care sunt pe fundul ape pe la 7-8 m adancime.. cum o mai scot...???
 
Ultima editare:
eu nu am nevoie de viteza .. doar sa ma deplasez la locurile de pescuit..

Salut, nu stiu prin ce locuri pescuiesti dar trebuie sa te gandesti ca trebuie sa te intorci de la locul de pescuit si problemele in majoritatea cazurilor apar in timpul "intoarcerii"... unde uneori ai nevoie de VITEZA, cand iesi pe apa este vreme buna dar in cateva ore se poate shimba vremea mai ales pe lacurile de munte ... oricum o veste de salvare nu strica chiar daca esti campion la inot si barca fiind din tabla o gasiti cu sonarul in apa de 8 m ... sper din suflet sa nu fie cazul niciodata !

Ancora din pacate este un accesoriu "consumabil", insa daca folosesti "corect" si nu te ancorezi decat pe unde "cunosti locul" cat de cat o sa te tina ani de zile




am citit pe aici despre tot felul de ancore.. bune si rele.. problema mea este ca ,, daca folosesc o ancora buna.. si se agata intre cabliri sau crengi care sunt pe fundul ape pe la 7-8 m adancime.. cum o mai scot...???[/QUOTE]
 
............

am citit pe aici despre tot felul de ancore.. bune si rele.. problema mea este ca ,, daca folosesc o ancora buna.. si se agata intre cabliri sau crengi care sunt pe fundul ape pe la 7-8 m adancime.. cum o mai scot...???

O ancora buna pentru astfel de situatii este cea folosita de pescarii de guvizi din Constanta. Aceasta ancora se poate construi astfel:
- se ia o bucata de teava de fier de 1 (sau 1 si 1/2) tol cam de 30 cm lungime.
- la un capat al tevii se sudeaza o "ureche" in forma de U din fier beton nestriat de 8-10 mm; aici se va lega saula de ancorare.
- la celalalt capat al tevii se sudeaza trei sau patru "gheare" din fier beton nestriat de 6-8 mm cu o lungime de vreo 30 cm fiecare.

Procedura e simpla: daca la momentul plecarii gheara nu vrea sa se dezagate, tragi de ea pina o "indrepti" si iese. Daca ceva se rupe, e usor si destul de ieftin de reparat.
Singurul dezavantaj e ca ocupa cam mult loc in barca, din cauza ghearelor.
 
Se poate face ancora ,,de piatra " si demontabila...Pe un profil patrat se baga doua bucatele de teava patrata pe care se sudeaza ghearele ancorei 2 cate 2 ...Ca sa ocupe loc mai putin scoti ghearele de pe patrat...O sa atasez o poza...

Iar o alta ancora de nisip...mal , piatra ...care este usor de facut si se recupereaza fara probleme.... Este cea mai mica marime...dar se poate rescala...cu 1.5 de exemplu...Eu am facut-o si functioneaza.

atasez bun pdf
 

Atașamente

  • ancora piatra.jpg
    ancora piatra.jpg
    16.6 KB · Vizualizări: 175
  • ancora.pdf
    28.3 KB · Vizualizări: 36
Ultima editare:
merge barca perfect.. nu intra gram de apa in ea .. neam plimbat duminica 4 orepe bega 5 persoane total 400 kg si sa comportat perfect.. goala intra in apa 4 cm.. iar cu 400 kg intra 12cm.. este perfect.. miercuri primeste si motor..
 
Am vazut filmuletele.
Foarte bine, ma bucur ca ati reusit. Vad ca stabilitatea, asa cum era de asteptat, este impresionanta. De capacitatea de incarcare, nu mai vorbesc. Vaslele acelea lungi sunt adecvate, dar poate ar fi mai bine de folosit un scaun fara spatar pentru vaslit. Nu uitati sa puneti vesta macar copilului.
Succes :)
 
scaunul acela este pt pescuit nici decum pt vaslit iar daca lasam spatarul la maxim pe spate pot dormi in el.. .. are deja motorul un yamaha de 2,5 in 4 timpi.. functioneaza si arata impecabil... sper ca duminica sa ii reusesc proba pe bega sa vedem cum sta tabla mea..
 
Ultima editare:
multumesc baieti de raspunsuri.. deci treaba sta in felul urmator..

..... proiectul se apropie de final..
barca are maxim 100 kg in 2 oameni o putem cara .. si o voi transporta pe masina..
astept urgent sfaturile..

O...M...G... !!! :skip: .....

Colegul Dusan , iarta-mi debutul postarii insa ..... este singura reactie pe care-o pot avea ! No offence , please !

...............................................................................................

Ma opresc putin asupra unui aspect deosebit de important : anume ordinea inversa ce-ai dat-o referitor la initierea topicului . Trebuia INTAI intrat pe-aici si intrebat baietii despre una-alte si abia APOI inceputa constructia . Pentru ca e ..... chiar o adevarata constructie , in cel mai propriu sens al cuvantului ! Glumesc ... si nu !

Acum sfatul meu . Iata ce cred ca se mai poate face :

Intrucat ai investit atata munca si materiale e pacat sa nu te folosesti de ele . Dai tabla jos ( si faci ce vrei cu ea ) si reimbraci sheletul metalic cu POLYPLAN . Il gasesti peste tot in jurul tau , insa te intereseaza sa cauti copertinele magazinelor . Le vei gasi construite cu aceeasi teava rectangulara de 15x15 sau de 20x20 mm . "Carpa'' aia pe care de obicei scrie Coca Cola sau Frutti Fresh ..... afla ca-i o ''carpa'' data dracului de buna ! se preteaza excelent la :

- nituire ( da ! exact cum .... ai citit ! ) ,
- la termosudura ( Iarasi ai citit bine ! ) . Se incalzesc cele doua piese ce necesita lipirea si apoi se preseaza zona calda cu rola de plastic sau cauciuc . Recomand rola pt tapet .
- la lipire excelenta cu Superadeziv cyanoacrilat de la Den Braven (DEN BRAVEN ROMANIA )
- tratamentul final cu aer cald va intinde materialul intr-un mod absolut incredibil , pastrandu-i totusi caracteristicile flexibile .

Barca nu va avea mai mult de greutatea scheletului plus doar cateva kilograme .

Ca sa revin la acest POLYPLAN , sa te familiarizez cu materialul , iti recomand Bicom P.A. . Vei gasi la ei clasa de Plyplan special destinata constructiilor de barci : Bicom P.A.

Nu stau sa-ti scriu si despre caracteristicile tehnice ale acestui material . Daca te intereseaza poti afla mult mai multe direct de la ei ( eventual o fisa tehnica ce ti-o pot trimite prin mail ) sau doar lucrand efectiv cu acesta si .... minunandu-te !
 
merge perfect cu tabla de 1 mm,conteaza sa fie sudata cu un MIG MAG profesional

:rock: daca ai o sudura profesionala,macar cu co2,merge perfect tabla de 1 mm
fara suparare.. va dau o teava si o tabla si un nit etans.. puteti prinde tabla de acea teava ? sunt curios cum.. daca nu trece gaura prin ambii pereti ai tevii.. maine daca nu era sarbatoare ii dadeam vopseaua speciala de zinc.. dar asta e..

ceea ce e mai inportant pe azi e ca .. am termninat de astupat toate niturile si lipiturile.. desi lipiturile nu curgeau ca leam probat leam dat si pe ele sa fiu eu sigur..

si cel mai inportant e ca azi am semnat contractul .. care ma face insfarsit proprietar pe o casa cu teren.. destul cca 1500 mp...

aaa era sa uit .. niste poze,,,

apropo.. dece este minim tabla de 1,5.. ca nu scrie in nici o lege asta,,
credeti ca o barca gonflabila e mai rezistenta decat ce am facut eu?
 
Ultima editare:
ceva poze

tabla de 1 mm ,sudura cu mig mag
 

Atașamente

  • 080620141345.jpg
    080620141345.jpg
    42.8 KB · Vizualizări: 114
  • 060620141333.jpg
    060620141333.jpg
    53.4 KB · Vizualizări: 96
  • 060620141331.jpg
    060620141331.jpg
    62.8 KB · Vizualizări: 84
  • 040620141324.jpg
    040620141324.jpg
    64.9 KB · Vizualizări: 120
salutare colegi barcangii. iatama dinou pe aici.. si doresc sa va spun ca a trecut atata vreme de cand am folosit barca pe dunare fara nici cea mai mica problema.. nu sa indoit inca se e ok...
acum a primit un motor de 8 cp in 2 t yamaha model 2005.. abia astept sa o probez..
barca inca nu are nici o reparatie .. sper sa nici nu aiba.. am sa incerc sa pun cateva poze..
 

Atașamente

  • DSCF3565.jpg
    DSCF3565.jpg
    74.7 KB · Vizualizări: 97
  • DSCF3591.jpg
    DSCF3591.jpg
    78.9 KB · Vizualizări: 89
Ultima editare:

Back
Sus