Eurosail - Cursuri RYA
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 21 to 30 of 57

Topic: barca mea de pescuit

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.039

Quote Originally Posted by dusan View Post
    fara suparare.. va dau o teava si o tabla si un nit etans.. puteti prinde tabla de acea teava ? sunt curios cum.. daca nu trece gaura prin ambii pereti ai tevii.. maine daca nu era sarbatoare ii dadeam vopseaua speciala de zinc.. dar asta e..

ceea ce e mai inportant pe azi e ca .. am termninat de astupat toate niturile si lipiturile.. desi lipiturile nu curgeau ca leam probat leam dat si pe ele sa fiu eu sigur..

si cel mai inportant e ca azi am semnat contractul .. care ma face insfarsit proprietar pe o casa cu teren.. destul cca 1500 mp...

aaa era sa uit .. niste poze,,,

apropo.. dece este minim tabla de 1,5.. ca nu scrie in nici o lege asta,,
    credeti ca o barca gonflabila e mai rezistenta decat ce am facut eu?
    Felicitari pentru casa, sa o stapinesti sanatos!

La noi intr-adevar nu este nici o lege* in aceasta privinta!
    Sgrumala si Bidoae citeaza regulile ABS (American Bureau of Shipping).

Dar, vorba lui mihai, sa o vedem in probe.

LE: *reguli pentru constructia barcilor mici

multumesc..

deci din desenul pe care mi lai atasat cu nitul etans.. pai exact dinalea am folosit .. nu trece apaprin nit ci pe langa nit .. si nu la toate. dar am rezolvat problema.. maine ii dau primul starat de primer ca azi nu am avut voie sa muncesc la barca .,, ca a fost sarbatoare .. iar tot maine dupamasa am sa rezolv treaba cu portbagajul pt manina.. este facut dar mai trebe montat... si daca mai ramane timp am sa-i fac si proba tot maine daca nu am sa o las pe duminica.. am sa revin cu poze pt maine...

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Daca apa trece pe langa nit atunci e o problema, inseamna ca acolo nu a fost bine nituit. Cel mai probabil vina o poarta o gaura ovalizata din cauza ca bormasina nu a fost tinuta perfect perpendicular. In mod normal daca se foloseste burghiul corect (0,1mm mai mare) nituirea e etansa la aer si apa si aveti exemple pe barca. Sunt curios cum o sa se comporte in timp etansarea cu Sika. Daca nu rezista (din cauza vibratiilor de la motor) se pot inlocui niturile cu unele cu o marime mai mare. Sau folositi pop-nituri etanse din cupru si le cositoriti. Am vazut inclusiv pop-nituri de cupru cu tija de bronz.

Astept sa vad barca pe apa. Eu as incerca si un motor mai mare de 2 cp, la ce fund plat are parca ar trebui sa planeze.

sika rezista .. dupa uscare este ca un cauciuc.. deci poze pt azi.. maine daca am timp o lansez.. am reusit sa o dau zi cu antifon.. a iesit super.. in interior inca nu e gata.. dar si cand va fi... ...
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20131109_161453.jpg‎   IMG_20131109_161505.jpg‎   IMG_20131109_161458.jpg‎   IMG_20131109_161510.jpg‎   IMG_20131109_161516.jpg‎   IMG_20131109_161546.jpg‎  

si antifonul..
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20131109_173047.jpg‎   IMG_20131109_173101.jpg‎   IMG_20131109_175503.jpg‎   IMG_20131109_175516.jpg‎   IMG_20131109_181634.jpg‎   IMG_20131109_181647.jpg‎   IMG_20131109_181708.jpg‎  

6.  

Locația
    Constanta
    Posturi
    1.039

Quote Originally Posted by Rumpi View Post
    .................

Astept sa vad barca pe apa. Eu as incerca si un motor mai mare de 2 cp, la ce fund plat are parca ar trebui sa planeze.
    Daca o baga in planare cred ca se onduleaza tabla de 0,5 la cel mai mic val. Pentru barcile de viteza tabla de fund trebuie sa fie chiar mai groasa decit minimul admis (1,5 mm).

Quote Originally Posted by pelicanul View Post
    Daca o baga in planare cred ca se onduleaza tabla de 0,5 la cel mai mic val. Pentru barcile de viteza tabla de fund trebuie sa fie chiar mai groasa decit minimul admis (1,5 mm).
    eu nu am nevoie de viteza .. doar sa ma deplasez la locurile de pescuit..

vremea nefavorabila nu ma lasat sa incerc tabla..

am citit pe aici despre tot felul de ancore.. bune si rele.. problema mea este ca ,, daca folosesc o ancora buna.. si se agata intre cabliri sau crengi care sunt pe fundul ape pe la 7-8 m adancime.. cum o mai scot...???
    Last edited by dusan; 11 Nov 2013 at 12:40 AM.

Senior Member kzoli's Avatar
    Locația
    Tg Mures
    Posturi
    143

eu nu am nevoie de viteza .. doar sa ma deplasez la locurile de pescuit..
    Salut, nu stiu prin ce locuri pescuiesti dar trebuie sa te gandesti ca trebuie sa te intorci de la locul de pescuit si problemele in majoritatea cazurilor apar in timpul "intoarcerii"... unde uneori ai nevoie de VITEZA, cand iesi pe apa este vreme buna dar in cateva ore se poate shimba vremea mai ales pe lacurile de munte ... oricum o veste de salvare nu strica chiar daca esti campion la inot si barca fiind din tabla o gasiti cu sonarul in apa de 8 m ... sper din suflet sa nu fie cazul niciodata !

Ancora din pacate este un accesoriu "consumabil", insa daca folosesti "corect" si nu te ancorezi decat pe unde "cunosti locul" cat de cat o sa te tina ani de zile

am citit pe aici despre tot felul de ancore.. bune si rele.. problema mea este ca ,, daca folosesc o ancora buna.. si se agata intre cabliri sau crengi care sunt pe fundul ape pe la 7-8 m adancime.. cum o mai scot...???[/QUOTE]

Locația
    Constanta
    Posturi
    1.039

............

am citit pe aici despre tot felul de ancore.. bune si rele.. problema mea este ca ,, daca folosesc o ancora buna.. si se agata intre cabliri sau crengi care sunt pe fundul ape pe la 7-8 m adancime.. cum o mai scot...???
    O ancora buna pentru astfel de situatii este cea folosita de pescarii de guvizi din Constanta. Aceasta ancora se poate construi astfel:
    - se ia o bucata de teava de fier de 1 (sau 1 si 1/2) tol cam de 30 cm lungime.
    - la un capat al tevii se sudeaza o "ureche" in forma de U din fier beton nestriat de 8-10 mm; aici se va lega saula de ancorare.
    - la celalalt capat al tevii se sudeaza trei sau patru "gheare" din fier beton nestriat de 6-8 mm cu o lungime de vreo 30 cm fiecare.

Procedura e simpla: daca la momentul plecarii gheara nu vrea sa se dezagate, tragi de ea pina o "indrepti" si iese. Daca ceva se rupe, e usor si destul de ieftin de reparat.
    Singurul dezavantaj e ca ocupa cam mult loc in barca, din cauza ghearelor.

Creative rebar use | Ryan McFarland's blog
    sau o poti incerca pe asta postata de rumpi

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Cumpar barca pescuit!
    de cosmin91 în topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 24 Apr 2013, 07:00 PM
  2. sfaturi Barca pt. pescuit pe Lac și Dunăre
    de bog în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 24 Feb 2013, 04:30 PM
  3. cumpar barca pescuit!
    de piticutz4you în topicul Bărci agrement cu motor
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 6 Jan 2013, 11:54 AM
  4. Barca de pescuit
    de Constantin Lascu în topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 18 Dec 2011, 08:56 AM
  5. Barca de pescuit B5
    de cirusplast în topicul Dealeri barci cu motor pentru pescuit si utilitare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15 Mar 2009, 03:39 PM

Tags for this Thread

Bookmarks