Eurosail - Cursuri RYA
Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456
Results 51 to 57 of 57

Topic: barca mea de pescuit

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.039

Quote Originally Posted by dusan View Post
    buna seara ... barca a suferit niste modificari .. pt ca la motorul de 8 cp se apupa foarte tare.. modificarea constand in indreptarea fundului barcii doar la pupa.. .. modificarea sa facut cu profile zincate si cu tabla zincata.. lipita dinou cu cositor..acuma merge foarte bine.. singur intra in glisaj.. problema e ca in glisare podeaua barcii sau "cazanului" la valuri se misca destul te tare..inttrebarea este cu ce pot sa intaresc podul barci? si un video https://www.youtube.com/watch?v=FLYcRYnBoL0
    Vezi postarile 16 si 26 de mai sus.

Buna..Poti fie sa intaresti fundul barcii cu 2 profile metalice(am observat ca barca ta e din tabla)sau T -uri,si eventual mai confectionezi un fund dublu din placaj pe care il umpli cu sticle goale si spuma.

mersi de ajutor pelicane...ce sa zic .. ai avut dreptate.. dar acum ma intereseaza optiunile ramase

vreo ideie .. ca se apropie sezonul si vreau sa fie ok bbarca.. am anitifonato pe exterior si as vrea sa o dau si pe interior sa ramana tabla capsulata intre straturile de antifon .. dar mai intai vreau sa rezolv treaba cu fundul barcii sa nu se mai miste asa .. sa il fac cumva mai rigid.. help

Oricate intarituri ai pune, tabla se va ondula (bun .. evident ca daca umpli campurile libere cu profil T e alta poveste). Singura solutie este sa adaugi un material cu rezistenta la ondulare. Materialul poate fi: placaj, fibra de sticla, foi de PVC. Nu-mi dau seama insa cu ce le poti lipi de tabla astfel incat sa nu patrunda umezeala acolo. Poate as face asa: as construi o podea din placaj care sa lase 1-2 cm liberi pana la fundul de tabla. As umple acest spatiu cu spuma poliuretanica. Astfel faci un sandwich care ar trebui sa aiba destula rigiditate. Totusi ramine problema lipirii la margini astfel incat sa nu patrunda umezeala sub placaj/spuma. Parerea mea...

6.  

da nu-i rea varianta dar daca cumva intra apa intre placaj si spuma nu o mai scoate nici bau bau de acolo...poate varianta cu un cornier dea loungul fundului pe interior ar merge?

buna seara. am revenit. am scapat de aceasta barca pe fundul dunarii. rog un moderator sa inchida sau sa stearga asest topic

Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456

Alte topicuri asemănătoare

1. Cumpar barca pescuit!
    de cosmin91 īn topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 24 Apr 2013, 07:00 PM
  2. sfaturi Barca pt. pescuit pe Lac și Dunăre
    de bog īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 24 Feb 2013, 04:30 PM
  3. cumpar barca pescuit!
    de piticutz4you īn topicul Bărci agrement cu motor
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 6 Jan 2013, 11:54 AM
  4. Barca de pescuit
    de Constantin Lascu īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 18 Dec 2011, 08:56 AM
  5. Barca de pescuit B5
    de cirusplast īn topicul Dealeri barci cu motor pentru pescuit si utilitare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15 Mar 2009, 03:39 PM

Tags for this Thread

Bookmarks