barca mea de pescuit

buna tuturor.. urmaresc de ceva vreme acest forum si sunt foarte multumit de ceea ce se intampla pe aici..

insa am cateva intrebari ..
imi construiesc o barca de 3,20 lungime si de 130 latime jos si 150 sus.. sper ca ma intelegeti.. scheletul e aproape gata .. l am facut asa cum am stiut eu din ambitie pt ca toata lumea imi spune ca am sa ma scufund cu ea... desi cred ca e inviddia.. mam saturat sa merg la pescuit si sa dau la peste din barca de cauciuc..

intrebarea este daca pot folosi tabla zincata de 0,5 inbinata si cositorita apoi mulata pe scheletul din poza.. si nituita cu nituri de otel din 10 in 10 cm pe acel schelet.. apoi niturile cositorite si ele sa nu intre apa.. astept urgent un raspuns..
 

Atașamente

  • IMG_20131025_184203.jpg
    IMG_20131025_184203.jpg
    73.3 KB · Vizualizări: 273
  • IMG_20131025_184144.jpg
    IMG_20131025_184144.jpg
    89.6 KB · Vizualizări: 303
  • IMG_20131025_214416.jpg
    IMG_20131025_214416.jpg
    61.7 KB · Vizualizări: 256
Prin natura ei apa inseamna miscare. Nu cred ca marginile cositorite sunt flexibile. Tu ai putea sa stai in picioare pe foia de tabla dintre doua coaste? Vad ca i-ai facut si loc pentru motor :). O barca din lemn (placaj, plastic) de dimensiunile date are intre 40 - 60 kg. Constructia ta, la cât ajunge?
Parerea mea: multe obiecte plutesc insa numai bărci nu sunt.
 
buna tuturor.. urmaresc de ceva vreme acest forum si sunt foarte multumit de ceea ce se intampla pe aici..

insa am cateva intrebari ..
imi construiesc o barca de 3,20 lungime si de 130 latime jos si 150 sus.. sper ca ma intelegeti.. scheletul e aproape gata .. l am facut asa cum am stiut eu din ambitie pt ca toata lumea imi spune ca am sa ma scufund cu ea... desi cred ca e inviddia.. mam saturat sa merg la pescuit si sa dau la peste din barca de cauciuc..

intrebarea este daca pot folosi tabla zincata de 0,5 inbinata si cositorita apoi mulata pe scheletul din poza.. si nituita cu nituri de otel din 10 in 10 cm pe acel schelet.. apoi niturile cositorite si ele sa nu intre apa.. astept urgent un raspuns..

Salutari.
Daca e doar sa plutesti, nu iti face probleme, toata alcatuirea va pluti atat timp cat dizlocuieste suficienta apa, conform grecului Arhimede. Am vazut inca din copilarie asemenea barci facute in diverse chipuri de catre pescari, exclusiv pentru pescuit pe lacul respectiv. Unde semanau foarte bine cu ceea ce se numeste barca, altele aratau al lazi, insa toate pluteau si isi serveau proprietarul mai bine sau mai rau, dupa cum fusesera alcatuite (am vazut chiar si o barca facuta dintr-o usa ca fund si 4 foi de Tego ca borduri, totul dat bine cu smoala clasica ceausista. Era urata dar functiona ) .
Asa ca nu se pune problema daca barca facuta de tine va pluti. Sigur ca va pluti, atat timp cat nu va avea gauri :) .
Aici mai sunt de discutat si alte proprietati decat flotabilitatea. Asa cum iti dai seama, forma hidrodinamica a barcii este importanta. La fel si stabilitatea ei. Desigur, proprietatile de glisare. Si asa dintr-una in alta ajungem sa deschidem discutii tot mai ample.
Avand in vedere ca tot cheltuiesti timp, munca, materiale, bani, pentru o barca, nu era rau sa fi luat un proiect rodat de catre colegii de forum, proiect la care stiai clar de unde incepi si unde termini, cat costa si ce va iesi .
Tabla zincata va rezista la apa o perioada destul de scurta, pana apar petele de rugina. Ar fi o solutie sa o vopsesti, insa in prima faza vopseaua nu tine pe suprafetele zincate, pana cand factorii externi nu corodeaza putin materialul,matuindu-l. Abia dupa aceea va putea adera vopseaua. Dar in acest timp cu siguranta vor aparea ici-colo niste pete de rugina, prin stratul de zinc, acolo unde acesta a fost mai subtire.
Totodata tabla oricat de intinsa va fi, se va ondula sub actiunea apei, a valurilor, micsorand proprietatile hidrodinamice . Cum se comporta o barca gonflabila fata de una rigida.
Probabil lucrezi bine cu astfel de materiale, daca te incumeti sa cositoresti, nituiesti, doresti sa pui tabla zincata.
Nu mai detaliez parerea personala cu privire la proiectele rodate, ca o stie deja tot forumul :) .

Spor la ce ai inceput sa faci, pune poze cu minunatia si poate toamna asta frumoasa te lasa sa o dai la apa, sa ne arati cum se comporta .
 
Pentru pescuit barca din tabla/fier/aluminiu nu este recomandat... orice zgomot mic este "amplificat" ... si nu atenuat ca incazul celor de cauciuc sau fibra.
Insa in nici un caz nu folosi tabla galvanizata de 0,5... daca poti sa tii barca pe malul apei ( si sa fie si pazita, altfel poate ajunge in cateva ore la REMAT, taiat bucatele de catre ... ) atunci fa' din tabla de fier, de 2-2,5 si izoleaza-l, vopseste bine... cativa ani de zile o sa te tina in mod sigur.
Ps, Noi acum cativa ani am facut o imitatie de John Boat de 5 m era ok pe lacul respectiv, dar era foarte foarte greu de manevrat pe mal fiind din tabla de 4 mm ... noi 4 persoane abia am putut misca pe mal si intr-o noapte a disparut fara urme in nici 2 ore :( ...
 
multumesc baieti de raspunsuri.. deci treaba sta in felul urmator..

dupa ce o termin.. este un grund special pt tabla zincata... apoi se poate vopsi.. dar inainte de vopsire pe fundul barcii si pe laterale cat intra in apa am sa o dau cu grundul ala special apoi antifon vreo 3 straturi apoi am sa o vopsesc.. grundul si vopseaua au garantie de 10 ani.. sa trecem peste asta si nu vreau critici ci doar sa ma ajutati ca ma-m inpotmolit la nituri.. cum si cu ce sa le astup sa nu intre apa prin ele.. ca, cu cositor nu vrea sa stea nici date cu apa tare si nici cu pasta decapanta speciala.. nu sta cositorul pe nit.. specific ca niturile sunt din aluminiu..
tabla nu trebe sa ma tina pe mine pt ca pe acea tabla nu am sa calc nici odata.. podeaua va fi acoperita cu scandura si flotoarele la fel care vor fi scandurile demontabile.... barca a suferit niste modificari la botic.. ca nu a fo ok... help mee cu niturile... ce sa le fac.. nu am reusit sa o termin ieri ca azi sa ii fac proba la apa.. dar e vreme.. ori cum reuseam sa lucru numai seara dupa ora 5 .. in 2 oameni.. si la tabla 3. oameni. doar 3 sau 4 ore.. dar proiectul se apropie de final.. sper ca saptamana asta so termin.. deci heeeelp cu niturile.. oare ce sa le fac.. poate merge sa le astup cu acel grund si antifon dat mai gros peste ele.. ? sau?
barca are maxim 100 kg in 2 oameni o putem cara .. si o voi transporta pe masina.. am deja consturit portbagajul pt ea.. noaptea nu va sta pe apa ci pe mal.. sa nu o dea valurile de pietre.. etc
astept urgent sfaturile..


si niste poze
 

Atașamente

  • IMG_20131030_193340.jpg
    IMG_20131030_193340.jpg
    47.5 KB · Vizualizări: 211
  • IMG_20131030_165040.jpg
    IMG_20131030_165040.jpg
    86.8 KB · Vizualizări: 212
  • IMG_20131031_072732.jpg
    IMG_20131031_072732.jpg
    93.9 KB · Vizualizări: 247
  • IMG_20131031_072748.jpg
    IMG_20131031_072748.jpg
    84.5 KB · Vizualizări: 275
  • 1391580_216973785142899_1114905045_n.jpg
    1391580_216973785142899_1114905045_n.jpg
    42 KB · Vizualizări: 320
  • 536950_216973755142902_182128737_n.jpg
    536950_216973755142902_182128737_n.jpg
    40.3 KB · Vizualizări: 245
Ultima editare:
Cositorire aluminiu

.. cum si cu ce sa le astup sa nu intre apa prin ele.. ca, cu cositor nu vrea sa stea nici date cu apa tare si nici cu pasta decapanta speciala.. nu sta cositorul pe nit.. specific ca niturile sunt din aluminiu

Pacat ca nu ai pus intrebarea inainte de-a te apuca sa fixezi tabla cu popnituri peste toata barcuta...
Sau nu te-a dus curiozitatea pana la punctul sa incerci cositorirea unui popnit, pe o mostra mica, inainte de lucrarea ceea mare.

Aluminiul se cositoreste greu, fiind un metal f. reactiv.
Se formeaza o pelicula de oxid (Al2O3) practic instantaneu la contact cu oxigenul din aer
(motiv pentru care nici sudura nu este posibila altfel decat sub o "umbrela" protectoare,
de regula gaz argon - procedura MIG).

Sunt totusi cateva materiale (decapanti, de regula sub forma de pasta) care pot inhiba formarea peliculei de oxid si permit cositorirea.

Unica industrie care a utilizate masiv cositorirea aluminiului - dupa cunostiintele mele - este industria produselor electronice
(aluminul fiind un material agreat din cauza
- greutatii specifice mici
- este usor de ambutisat -->confectionare tot felul de carcase si colivii pt. ecranare
- bun conductor termic (-->radiatoare pt racirea unor componente cu disipatie mare)
Dar se incearca si in industria electronica eliminarea acestei operatii - cel putin la bunurile de consum,
unde lupta se da pe fractiuni de centi, la reductia de costuri.
_____________
Decapanti exista deci, obstacolul major (in calea raspandirii pe scara larga) este "doar" pretul!

Iata un exemplu Al-Solder 500 Aluminum Solder | The Harris Products Group

Exista si cateva aliaje pt lipit aluminiu si duraluminiu (aliaje AlMgCu)
in maniera lipiturilor tari ( de regula la usor peste +500°C).

Dezavantaj - ca si la decapanti - pretul.
(cu cca 5-6 ani in urma am avut o mostra,
adica o bara de cca 5 mm diametru si 150 mm lungime, cost , pe atunci cca 19 euro...am lipit capacul de ambreiaj la o motocicleta oldtimer,
in acest sens rentabilitatea nu a jucat nici un rol (actiunea fiind de natura unicat si hobby).

________
In alta ordine de idei, aluminiul fiind un excelent conductor de caldura, iti trebuie o torta (de gaz ) serioasa sau un ciocan de lipit de putere
mare ca sa reusesti incalzirea locala (pe capul nitului) pana la temperatura de topire a aliajului utilizat.
Mai ales ca ai si cadrul interior i contact termic cu teava de nit....

Ar fi fost mult mai facil sa folosesti nituri pline (de aluminiu) de 3-4 mm diametru.
Avand si ajutoare unul tinea contra (ca sa "tragi" nitul ) apoi formai rand pe rand capetele
(de preferat pe exteriorul barcii , acolo aveati acces facil)
________
Oricum, intelepciunea retrospectiva este o stiinta exacta
(sinonim cu intelepciunea de pe urma....)

Daca nu gasesti la "pret omenesc" aliaj pt lipit aluminiul
(si pe baza de proba practica, nu un mushteriu din reclama care face metri de lipitura cu un bastonas cat un fir de chibrit ;-)

da jos popniturile (bormasina + rabdare) si treci la nituri pline.
__________
E greu sa gasesti in comertul cu amanuntul materiale cu aderenta buna la aluminiu,
care sa-si pastreze elasticitatea pe durata lunga
si sa reziste la solicitari,
mai ales daca iei in considerare si torsiunile / solicitarile la care va fi (probabil) supus cadrul din poze.

Daca totusi cauti, poti incerca cu adezivi pe baza de poliuretan, utilizat de "geamgii"
la confectionarea geamurilor termopan
(distantierul dintre sticle este de regula profil de aluminiu).

Personal sunt sceptic in privinta rezistentei la abraziune,
acel adeziv este conceput pt a-si pastra elasticitatea pe termen lung, dar este destul de moale.
__________
Mai mult ca o solutie teoretica decat practica, ai putea recurge la ajutorul unei firme care sudeaza tevi de aluminiu
cu pereti subtiri.
Nu cunosc situatia concreta de la fata locului, dar Timisoara (si imprejurimile) sunt o insulita de high-tech,
fata de ce-i in alte zone ale tarii....

Deci s-ar putea sa ai noroc si sa dai de un om de bine care sa-ti sigileze capul niturilor cu sudura
(aluminiu-pe-aluminiu, cu metoda MIG).

Problema este ca instalatiile de sudat tevi sunt de regula automatizate, respectiv se lucreaza cu robotei construiti
pentru a efectua cordoane de sudura continuua , nu pt. hafturi "punct cu punct"...
_________

Bineinteles daca nu ai rabdare si vrei sa iti incerci barca , merge si asa cu o sigilare provizorie,
va pluti (apoi exista si ispol si galeata ) dar nu pune baza pe plasticuri - suprafata de aderenta
din interiorul gaurii este pur si simplu prea mica , iar solicitarile destul de mari....
 
Ultima editare:
Dusan, apreciez entuziasmul si indarjirea ta. Din pacate insa cositorirea pop-niturilor (desi mi-e greu sa cred ca o vei reusi datorita procesului si materialelor speciale) nu va rezolva problema: ce te faci cu diferentele de temperatura care vor face sa se dilate diferit cele doua componente ale pop-nitului ? Tija de otel se va dilata mai putin decat camasa nitului - din aluminiu. Nitul se va "misca" in timp si cositorul se va desprinde. Ai in opinia mea doua variante: refaci nituirea cu nituri pline, fie din otel (cea mai buna varianta), fie din aluminiu- caz in care renunti la cositorire. Daca nituirea este corect facuta, nu ar trebui sa intre apa pe acolo. Nu e asa de mult timp de cand se mai faceau vapoare din tabla nituita.
Insa cred ti-ai asumat multe riscuri dupa faza de .. lansare la apa: o piatra, bordura de beton, chiar si un lemn mai curajos vor trece prin tabla subtire, cauzind.. apa la galosi.
 
multumesc inca odata de raspunsuri .. treaba este rezolvata.. cu un material de la sika ce adera foarte bine pe zinc si aluminiu.. .. deci niturile le astup cu acel material care este ca un silicon la tub dar dupa uscare cca 4 ore este ca un cauciuc de masina de tare... apoi am cumparat grund primer special pt zuprafete zincate si alte cele.. inainte de a aplica primerul am sa slefuiesc putin tabla cu ceva mai fin de vreo 200 .. apoi aplic primerul.. dupa uscare adica a 2 a zi am sa dau vreo 2 straturi de antifon auto.. apoi va veni vopseaua finala... deci nu cred ca va mai intra apa.. tabla cositorita sa lipit foarte bine pe incercate cu ciocanul.. si am sarit pe tabla intre coaste sa vad daca tine.. nu se pune problema sa o sparga un lemn.. iar de pietre o feresc eu.. .. imediat e gata.. cred ca duminica am sa-i fac lansarea.. flotoarele sunt destul de mari.. de vreo 90 cel de fata lung si lat de 1,50 iar cel de spate are 1.50 pe 80.. dupa proba sa vad ca nu vine apa deloc la galosi am sa inchid flotoarele si le unplu cu polistired de 10 cm grosime.. iar la flotorul din fata am sa-i las in interior ca o cutide de 30 pe 30 cu usa uunde sa imi tin la rece papa si citro ..
 

Atașamente

  • IMG_20131105_080844.jpg
    IMG_20131105_080844.jpg
    81.5 KB · Vizualizări: 175
  • IMG_20131105_080838.jpg
    IMG_20131105_080838.jpg
    85.2 KB · Vizualizări: 179
  • IMG_20131105_080829.jpg
    IMG_20131105_080829.jpg
    90.6 KB · Vizualizări: 191
  • IMG_20131105_080851.jpg
    IMG_20131105_080851.jpg
    70.7 KB · Vizualizări: 264
Ultima editare:
are cineva ideie cam ce pescaj voi avea la aceasta barca.. precizez dimensiunile.. de 3,70 / 1,30jos si 1,50 sus.. sper ca ati inteles.. greutatea barcii se apropie incet de 90 de kg..goala..
 
are cineva ideie cam ce pescaj voi avea la aceasta barca.. precizez dimensiunile.. de 3,70 / 1,30jos si 1,50 sus.. sper ca ati inteles.. greutatea barcii se apropie incet de 90 de kg..goala..

Daca aveati nituri "pline" scapati de o belea. Cand se nituiesc alea pline se foloseste o solutie de poliuretan, sau un adeziv smecher gen 3M 5200. Pui o picatura la fiecare gaura, pe margini, inainte sa bagi nitul, si apoi nituiesti. Iese perfect etans

Asa, un "gicestimat", nu mai mult de 10 cm pescaj cu doua persoane la bord. :)

Neaparat sa faceti si voi poze, si poate un filmulet cu telefonul sa vedem cum se comporta Eu unul sunt foarte curios. E cu motor? Vreti sa o puneti pe masina? Are foarte mult bord liber...
Faceti cat mai multe poze.
 
Ultima editare:
va primi un motor de 2 cp in 4 timipi.. mai mult nu e nevoie.. nu doresc sa alerg cu ea.. ci doar sa ma mut dintru-n loc in altul pe dunare.. da o vom pune pe masina... acel bord liber este flotor. fata spate pt siguranta noastra.... care vor fi etanse si umplute cu polistiren... nituri pline nu aveam cu sa pun .. vati fi dat si voi seama daca erati putin mai atenti.. cadrul este din teava patrata .. deci rezolvam problema ci sika , apoi smirgluita putin, un primer pt tabla zincata.. ,antifon.. apoi vopseaua...
 

Atașamente

  • IMG_20131106_131826.jpg
    IMG_20131106_131826.jpg
    52.6 KB · Vizualizări: 174
  • IMG_20131106_152723.jpg
    IMG_20131106_152723.jpg
    52 KB · Vizualizări: 145
  • IMG_20131106_152736.jpg
    IMG_20131106_152736.jpg
    95.4 KB · Vizualizări: 141
  • IMG_20131106_160220.jpg
    IMG_20131106_160220.jpg
    53.1 KB · Vizualizări: 134
  • IMG_20131106_190436.jpg
    IMG_20131106_190436.jpg
    20.8 KB · Vizualizări: 133
Nu stiam de unde imi vine o oarecare retinere fata de ceea ce vad in acest topic, asa ca m-am pus pe cautat. Si am gasit explicatia in "Proiectarea si constructia navelor mici" de Sgrumala si Bidoae. Bordajul si invelisul fundului navelor mici (barcilor) din otel trebuie sa aiba o grosime de minim 1,5 mm, indiferent de tipul de structura de rezistenta folosit (transversala sau longitudinala) si de marimea barcii. Cred ca avea dreptate kzoli in postul nr 4 de mai sus (el zicea 2 - 2,5 mm).

Insa am impresia ca e cam tirziu pentru astfel de sfaturi, mai ai putin pina o dai la apa! :)
 
Scuza-mi intrebarea, realizez ca e tardiv, dar de ce nu ai folosit pop-nituri etanse? Nu de alta da ele exista, se vand la magazin si au fost concepute extra sa fie etanse la apa si aer. Nu le-am pomenit mai devreme deoarece nici nu m-am gandit ca o sa folosesti altceva.
 
fara suparare.. va dau o teava si o tabla si un nit etans.. puteti prinde tabla de acea teava ? sunt curios cum.. daca nu trece gaura prin ambii pereti ai tevii.. maine daca nu era sarbatoare ii dadeam vopseaua speciala de zinc.. dar asta e..

ceea ce e mai inportant pe azi e ca .. am termninat de astupat toate niturile si lipiturile.. desi lipiturile nu curgeau ca leam probat leam dat si pe ele sa fiu eu sigur..

si cel mai inportant e ca azi am semnat contractul .. care ma face insfarsit proprietar pe o casa cu teren.. destul cca 1500 mp...

aaa era sa uit .. niste poze,,,

apropo.. dece este minim tabla de 1,5.. ca nu scrie in nici o lege asta,,
credeti ca o barca gonflabila e mai rezistenta decat ce am facut eu?
 

Atașamente

  • IMG_20131107_173416.jpg
    IMG_20131107_173416.jpg
    49.2 KB · Vizualizări: 143
  • IMG_20131107_173407.jpg
    IMG_20131107_173407.jpg
    46.5 KB · Vizualizări: 164
Ultima editare:
Eu vorbesc de pop-nituri etanse nu de nituri pline. Se instaleaza exact ca un pop-nit "normal". Va atasez o poza ca sa intelegeti. Daca va intereseaza trebuie sa apelati la un magazin specializat de organe de asamblare, nu se gasesc la orice magazin. Exista si in varianta structurala cu stift lung, asigurat.
 

Atașamente

  • dichtblindniete.jpg
    dichtblindniete.jpg
    55.1 KB · Vizualizări: 145

Back
Sus