ajutor ancora hidrobicicleta

buna ziua, am o hidrobicicleta construita din 2 rezervoare suplimentare de mig 21 pe care o folosesc deseori si la pescuit pe lacul Surduc . Problema mea este ca nu reusesc sa ma ancorez prea bine folosind niste saboti de frana de tren (ancora cea mai comuna pe Surduc) .As avea nevoie de niste sugestii, pentru a putea rezolva problema! Merci mult
 
buna ziua, am o hidrobicicleta construita din 2 rezervoare suplimentare de mig 21 pe care o folosesc deseori si la pescuit pe lacul Surduc . Problema mea este ca nu reusesc sa ma ancorez prea bine folosind niste saboti de frana de tren (ancora cea mai comuna pe Surduc) .As avea nevoie de niste sugestii, pentru a putea rezolva problema! Merci mult

Salut.
Mai intai ar trebui sa descrii modalitatea ta de ancorare, pentru ca sfaturile primite sa fie cat mai la obiect.
Ca idee generala e destul de simplu: ancora trebuie sa agate fundul apei. Pentru asta regula spune ca ar trebui sa ai o legatura de 6 ori mai mare decat adancimea apei (de 4 ori daca legatura e lant, de 6 ori daca e parama cu lant la capat, de 10 ori daca e doar parama).
Dar asta e valabil la ancore. Tu avand niste discuri, nu ai cu ce agata fundul apei, asa ca ele se pot plimba in functie de cum trage plutitoarea ta de ele: mai mult sau mai putin.

Asa ca vad doua optiuni.
1. Daca doresti sa faci o ancorare adevarata, cumperi sau confectionezi o ancora plug, foarte eficienta pe fund de lac sau rau, de care legi macar 2 metri de lant (ca sa tina ancora paralela cu fundul, altfel nu agata) si apoi o parama.
2. Daca mergi pe varianta locului, cea cu discuri metalice, incearca macar sa lungesti parama. Totodata ar fi bine sa pui doi metri de lant la capatul dinspre discuri al paramei. Lucrul asta va ajuta, lantul se comporta ca un resort. Preia socurile date de ambarcatiunea ta, ele nu mai ajung la discuri sa le dizloce din namol.

Acum, lacul Surduc fiind un lac adanc, varianta ancorarii corecte iese din calcul. Ea poate fi valabila doar la adancimi din vecinatatea tarmului.
Probabil de aceea localnicii nu au ancore, ci o improvizatie.

Incearca mai multe detalii, ca sa iesim din cazul general si sa ajungem la cazul tau particular.
 
Ultima editare:
Merci mult pentru raspuns ! Acum am sa incerc sa fiu mai explicit . Adancimea la care ma ancorez de obicei este aprox 7-8m, iar sabotii de frana nu au forma circulara au forna dreptunghiulara (Sabot de locomotiva de fonta ? cumpara Sabot de locomotiva de fonta, Pret , Imaginea Sabot de locomotiva de fonta, de la Nezhinskij opytno-mehanicheskij zavod, OAO. Sabot de locomotiva de fonta pe All.biz Nejyn Ucraina) , greutatea unui sabot este aprox 10 kg .Nu am folosit lant, doar parama. Hidrobicicleta are dimensiunea de 5x3 m. Cineva imi spunea ca nu am nevoie de ancore asa grele, dar eu cred ca in cazul meu chiar e ok sa fie cat mai grele (folosesc 2 ancore).
 
Merci mult pentru raspuns ! Acum am sa incerc sa fiu mai explicit . Adancimea la care ma ancorez de obicei este aprox 7-8m, iar sabotii de frana nu au forma circulara au forna dreptunghiulara (Sabot de locomotiva de fonta ? cumpara Sabot de locomotiva de fonta, Pret , Imaginea Sabot de locomotiva de fonta, de la Nezhinskij opytno-mehanicheskij zavod, OAO. Sabot de locomotiva de fonta pe All.biz Nejyn Ucraina) , greutatea unui sabot este aprox 10 kg .Nu am folosit lant, doar parama. Hidrobicicleta are dimensiunea de 5x3 m. Cineva imi spunea ca nu am nevoie de ancore asa grele, dar eu cred ca in cazul meu chiar e ok sa fie cat mai grele (folosesc 2 ancore).

Raman aceleasi principii ca rezolvare la problema.
Sabotul prin forma lui nu agata fundul apei iar parama il trage in sus, ceea ce il face sa fie ineficient.
Ori montezi o ancora mult mai usoara dar eficienta prin forma ei, ori incerci sa montezi macar doi metri de lant la capatul paramei.
Nu stiu cat tii de mult la ancorarea efectiva, eu as lua o ancora Bruce de 5 kg in loc de un sabot de 10kg :) .
Am dat link-ul ca exemplificare, nu ca indrumare sau reclama. O ancora asemanatoare poti si confectiona de pilda.
Avantajele ar fi pe de o parte greutatea redusa la jumatate si pe de alta parte un rezultat eficient la ancorare. Crede-ma ca o asemenea ancora e mult pentru hidrobicicleta ta, daca gasesti de greutate mai mica, ai rezolvat totul elegant.
Nu uita lantul de la capat. Se pun lanturi cu za groasa, zincata.

Poti monta o ancora si mai usoara, de 2 kg, Danforth . E extraordinar de eficienta.
 
Raman aceleasi principii ca rezolvare la problema.
Sabotul prin forma lui nu agata fundul apei iar parama il trage in sus, ceea ce il face sa fie ineficient.
Ori montezi o ancora mult mai usoara dar eficienta prin forma ei, ori incerci sa montezi macar doi metri de lant la capatul paramei.
Nu stiu cat tii de mult la ancorarea efectiva, eu as lua o ancora Bruce de 5 kg in loc de un sabot de 10kg :) .
Am dat link-ul ca exemplificare, nu ca indrumare sau reclama. O ancora asemanatoare poti si confectiona de pilda.
Avantajele ar fi pe de o parte greutatea redusa la jumatate si pe de alta parte un rezultat eficient la ancorare. Crede-ma ca o asemenea ancora e mult pentru hidrobicicleta ta, daca gasesti de greutate mai mica, ai rezolvat totul elegant.
Nu uita lantul de la capat. Se pun lanturi cu za groasa, zincata.

Poti monta o ancora si mai usoara, de 2 kg, Danforth . E extraordinar de eficienta.

Asta e versiunea eleganta.

Versiunea ciobaneasca e sa iei niste bucati de bara de fier, ca cel din beton armat, si sa le sudezi la un capat al sabotului incat sa formeze 4-5 brate, legi parama de capatul celalalt al sabotului, eventual de un inel sudat. Daca adaugi 2-3 metri de lant din acela mai greu intre ancora si parama, nu te mai urneste nimic.
:)

Acuma daca ai barele de fier si cum sa il indoi, nici nu mai trebuie sabot. Sudezi doar barele intre ele.

Sau asa:
http://www.thehulltruth.com/boating-forum/171029-homemade-anchor-tutorial-pictures.html
 
Ultima editare:
Daca pescuiesti frecvent in acelasi loc/locuri, o solutie ar fi "cate un sac de piatra" in mod sigur te va tine pe loc ... o plantezi in primavara si ramane acolo pana la toamna sau ... pe vecie...
Poti sa lasi o franghie lunga de 7-8 m( cat are adancimea apei) si la capat legi un pet( baliza), care sa tina "franghia sus" si poti sa te legi oricand de el, folosind o carabina sau o alta franghie/parama ... sau la 1-1,5 m de sac faci o bucla mare si rezistenta prin care introduci un fir de pescuit (dublu) si capatul lui legi la un pet cu o agrafa... ajungand la locul respectiv desfaci agrafa franghia( parama) o legi de firul de pescuit si tragi prin bucla franghia... dezavantajul este ca ai nevoie de minim 2 ori adancimea apei ...
Daca nu vrei ca "baliza sa fie vizibila" si sa gasesti "doar TU", umple cu apa pana la jumatate si "scufunda-l" ( adica scurtezi franghia cu 35-50 cm ) poti sa introduci in schema si un elastic tip expander,( chestia de fixat bagaje) si in felul aceasta va tine petul sub apa, iar cand tragi de el "va urca" la suprafata...
 
Acuma daca ai barele de fier si cum sa il indoi, nici nu mai trebuie sabot. Sudezi doar barele intre ele.

Versiunea "ciobaneasca" :
Daca nu ai aparat de sudat si nimeni prin zona care sa sudeze... poti sa folosesti o bucata de teava, prin care introduci 2 bucati de fier beton in forma de U capatul drept indoi la 90-130 grade si pui ( bati cu ciocanul) o pana din lemn( coada de matura sau ce gasesti prin casa) franghia o legi bineinteles in capatul celalalt.
 
Teoretic Bruce pentru fund din pietre, si Danforth pentru fund nisip/pietris.
Un link co o poza ce ancora mai poate face: Creative rebar use | Ryan McFarland's blog

Iar din practica proprie, am Danforth si Bruce. La Danforth de numai 2,5 kg (duraluminiu), cu barca de aproape 3T, nu o misc. Rupi barca, rupi ancora sau rupi ceva, aia nu mai iese decat scoasa in directie inversa. Asta in fund nisipos sau argilos. Evident, va prinde si intre pietre dar nu are eficienta maxima. Nu va lasati pacaliti de greutatea infima, ancora este mare ca suprafata :) .

Bruce in schimb (5kg), s-a dovedit eficienta in toate felurile de fund, de la nisip, argila, namol, pietris, pana la fundul de piatra al Marii Negre.
Bruce a fost eficienta si acolo unde resturile de vegetatie din apa au incarcat Danforth-ul si l-au facut sa se taraie neputincios.

Eu marsam pe variantele mai elegante nu numai fiindca arata mai frumos si au greutate redusa, ci si practic pentru depozitarea facila, fara pericol de a zgaria urat ambarcatiunea sau a o pata de rugina(asa cum se intampla adesea din cauza ancorelor artizanale cu 4 brate) .
 
Ultima editare:
de acord cu colegii in privinta ancorelor Danforth si Bruce.

Acum, scuze de off topic dar ai niste poze cu hidrobicileta, mai ales la sistemul de transmisie?
 
multumesc tuturor pentru raspunsuri ! Am fost cam ocupat in ultimul timp si inca nu am reusit sa incerc varianta cu lantul ! Poze am cautat, dar nu am insa am sa fac cu prima ocazie cand ajung acolo .Va tin la curent!
 

Back
Sus