Roz Avel in jurul lumii

e de munca mult la un rahat din asta, si fix când m-am apucat, a doua zi mi s-a rupt antena wifi :D ce vezi online e în mare parte pus online de pe roof-ul lui Roz Avel sau de la buda de la căpitănia portului :p
Acu' mi-a împrumutat un prieten, vecin de-aici din port, un "gotico" care locuiește pe velierul lui și repara computere, o antena noua, si dimineața până se trezește Aglae ma ocup cu web-meșteritul. E făcut cu wordpress, versiunea gratuita de pe wordpress.org, dar am dat peste o oferta de nume de domeniu cu 0,99€ pe primul an, asa ca m-am lăsat tentat. E mai "chic" sa pui roz-avel.eu decât rozavelitineraires.wordpress.com, nu?
 
Încă nu, Croc'. Dam de zor cu glaspapiru' pe toate părțile din lemn de pe punte (când te uiți la ele te bucuri ca-s multe, când e sa le dai cu șmirghel îi înțelegi și pe aia cu bărci 100% plastic ;) ). Glumesc, dar fostul proprietar le-a lăsat în viata lor timp de 15 ani, si noi anul trecut eram foarte grăbiți sa ridicam ancora odată, asa ca de probleme "cosmetice" nu ne-am prea ocupat, și se degradează. Plus alte fițe, revizuit motorul și velele, optimizat un pic instalația electrica, montat un nou regulator pentru panourile solare, etanșat vreo câteva șuruburi pe punte pe unde intra apa când ploua mult (aici în Galicia s-a văzut, cu ploaia locala de trei luni non stop...)
Am lucrat un pic la "identitatea web" a vasului si echipajului, noul sit e accesibil aici (sunt imagini de pe-afara si pe dinauntru, una alta despre Roz Avel, despre noi, etc). Deocamdată e disponibila doar versiunea în franceza, dar lucrez la afacere și va deveni complet bilingv până la sfârșitul săptămânii (și eventual trilingv ca ma bat unii la cap sa-l fac și pe engleza).
Roz Avel Sailing - Boat People
Ridicatul oficial al ancorei e prevazut (sub rezerva stării vremii, normal) pe 2 iunie, ca pica într-o luni.
De câteva săptămâni ne tot gândeam, cu armatoarea, ca avem o cabina dubla libera la prora, și de luni am hotărât (și publicat pe Tedoo.ro) s-o punem la dispoziție. Condițiile sunt descrise pe scurt în articolul publicat de Brăduț Florescu.
Cam astea ar fi noutățile, în afara de faptul ca mai e mult de lucru până la plecare (cu iarna tâmpita de anul asta, aici în Galicia, n-am prea avansat mare lucru până-n aprilie)
Roz Avel te așteaptă la bord. Croazieră cu vele în Spania și Portugalia.
05bannette_nav_Gin-825x550.jpg

Gin, e ostenit sau e cherchelit? Se hodineste intr-o pozitie cam suspecta. :D
 
...............
De câteva săptămâni ne tot gândeam, cu armatoarea, ca avem o cabina dubla libera la prora, și de luni am hotărât (și publicat pe Tedoo.ro) s-o punem la dispoziție.
.......................

Va fi un fel de "Three (or Four) in a boat (to say nothing about the dog)" pe mare! :) Foarte frumos! Gin a facut deja cunostinta cu ceainicul sau inca nu? :)
 
Va fi un fel de "Three (or Four) in a boat (to say nothing about the dog)" pe mare! :) Foarte frumos! Gin a facut deja cunostinta cu ceainicul sau inca nu? :)
Cred ca trebuie sa recitesc "Three in a boat", s-a facut mult de-atunci... Ceainicul de pe Roz Avel e recuperat de pe Gu Bragh, fostul nostru velier, si e unul venerabil, al carui fluier scoate un soi de horcait suspinat... deci nu-l mai impresioneaza pe Gin. Merge mai bine cu fluiericea de sef de cart.
sifflet-de-bosco.jpg
 
Am intalnit odata un batran al marilor. Avea un caine pe barcutza cu vele. De fiecare data cand treceam pe langa ea, cainele dormea dus, ori la prova, ori la pupa. Intr-o zi, dupa permisiunea de rigoare, i-am facut o vizita la bord. Vroiam sa ma uit nitel la self-steering wind wane. Cainele dormea la pupa. De indata ce am pasit la bord, si-a ridicat capul si se uita plictisit la mine.
Dupa ce skipper-ul i-a zis "Is our guest Brandy!" si l-a mangaiat, cainele si-a pus usurel capul jos, a inchis ochii si si-a vazut de odihna. In fine, am intrebat ce am avut de intrebat, mi-a explicat ce si cum, dupa care, din curiozitate l-am intrebat pe skipper, de unde numele Brandy? de ce numele asta? Skipper-ul mi-a zis "he's an alcoholic, drinks too much" :)

De aici si intrebarea despre Gin, dormind in acea pozitie interesanta :)
 
Ultima editare:
Mulțam. Am rămas la "sifflet de bosco"... Vocabularul marinăresc în limba româna îl redescopăr si îmi aduc (sau nu) aminte de el de când va frecventez...
 
Cu un snur lung in locul aluia scurt. Ori de gat ori de epolet.
 

Atașamente

  • ?wist_trapowy_3.jpg
    ?wist_trapowy_3.jpg
    35.8 KB · Vizualizări: 61
Cu un snur lung in locul aluia scurt. Ori de gat ori de epolet.

Unul mai vechi.
sifflet-bosco-demo-n.jpg

Si un articol pe care l-am scris acu' vreo doi ani si ceva (din păcate nu l-am tradus în romanește pe vremea aia, ca n-am avut timp... si acu' e vechi, nu mai interesează pe nimeni).
Le Sifflet du bosco
Si nodul care se face la șnur (în Franta, "noeud de sifflet de bosco". Mai e unul, mai sofisticat, dar pe care nu știu încă sa-l fac, "noeud de sifflet de bosco portugais", mai lunguieț si superb)
Noeud de sifflet de bosco

A propos, n-am observat dacă e un fir pe teme de matelotaj, dacă nu e nu lansam unul? Mie tare-mi place sa fac noduri (chiar și în papura)
 
Roz Avel între Galicia si vestul Portugaliei. Vânt, hula si "bacalhau".

Roz Avel a ieșit din portul Cangas do Morrazo, cu o briza dulce din sud-vest, pe 12 iunie (acu' aproape o luna... îmi cer scuze pentru întârziere, dar am dat bice de-a lungul coastei portugheze, în special partea dintre Rio Minho și Cabo Sao Vicente, unde sunt porturi puține, aproape niciun loc de ancora si o hula perpetua din NW care ajunge repede-repede la 2m). Ne legănam la ancora în fata satului Ferragudo, vechi, tradițional, pescăresc și foarte portughez - noroc cu Ferragudo, pentru ca pe malul de vis-à-vis e Portimao, o oroare, o stațiune scumpa si foarte chic, plina de hoteluri imense și cu o marina gen parking de supermercado.
Sentimente, senzații si o oarecare "aventura" în timpul scoborârii de la Cangas la Punta do Sagres (à propos, un loc spectaculos, fix după Cabo Sao Vicente, unde am stat o noapte, sub rafale de 25-28 de noduri, și care marchează foarte precis tranziția între coasta vestica a Portugaliei si Algarve) în ultimul bilet de pe blog. Un soi de "log-book" portughez e în lucru dar conexiunile internet sunt mai aleatorii decât în Galicia.
Numai bine, vânt bun, soare, sare, vacanta plăcută tuturor.
Frica. Stresul. Angoasa. Depresia...
02viana_night2.jpg

P.S.
Dacă unele "vorbe" marinărești par traduse mot-à-mot din franceză, e normal, l-am scris într-o primă fază în franceză... va rog sa ma corectați fără mila.
Mulțam.
 
Multumiri pentru postari.
Le citesc cu mare placere.
Astept cu nerabdare si alte relatari/povestiri.

Bon voyage!
 
Aha! In sfarsit ceva vesti de la capatul pamantului!!! Si spui ca va face figuri antena? Ca n-o sa mai prindeti "Din dragoste" cu Mircea Radu? :) Chiar sambata m-am intalnit cu o mare parte din trupa de la vernisaj la marathon, la Arad, si ne intrebam de voi...
I-a placut Cristinei pe mare?
 
Aha! In sfarsit ceva vesti de la capatul pamantului!!! Si spui ca va face figuri antena? Ca n-o sa mai prindeti "Din dragoste" cu Mircea Radu? :) Chiar sambata m-am intalnit cu o mare parte din trupa de la vernisaj la marathon, la Arad, si ne intrebam de voi...
I-a placut Cristinei pe mare?

Antena face saraca ce poate. Acum suntem la ancora, destul de departe de mal, dar sunt multe surse de wifi pe plaja si din când în când prindem câte una (în special dimineata, între 7 si 9h30, când încep sa vina toti pustii cu smartphonurile si ocupa reteaua cu pusul de selfies pe FaceBook). Mai apuc si eu sa descarc câte-un Grib, sa trimit câte un mail si sa ma uit pe windfinder.
Cred ca lui Cristina i-a placut. A fost cu de toate, navigatie cu vele, cu motor, cu amândoua, între Baiona (la iesirea din Ria de Vigo) si Lisboa (de fapt Nazaré, unde ni s-a rupt backstay-ul - strai pupa? - si am pus-o pe autobuz ca avea întâlnire la Lisboa în seara respectiva). Si cu o cazia asta a înteles un lucru important - pe mare, când te deplasezi cu vele, nu-ti faci program precis ca ai toate sansele sa nu-l poti respecta. Timpul pe mare, cu vele, e un timp lent, viteza e de ordinul a 10-12km/h, vremea e ciudata, pe bucata de coasta pe unde am fost cu ea bate în fiecare zi, vara, un termic din nord zis "nortada", poreclit si "alizeul portughez", care poate sufla linistit pâna la 30 de noduri, si în fiecare dimineata aveam întâlnire cu prietena noastra hula, aceeasi, din NW, în functie de zile între 50cm si 2m. N-a avut rau de mare (într-o zi, mai cald si fara vânt, leganatul i-a produs un pic de indispozitie) ceea ce pentru unii e un succes. Una peste alta cred ca a învatat ceva din tura asta.
Saptamâna trecuta am avut un co-echipier formidabil, un tânar inginer din Bucuresti absolut minunat, a ajuns la bord cu zero cunostiinte si a plecat, cu regret, dupa o saptamâna, un pic mai marinar decât a sosit. De la câteva noduri, pus baloanele de protectie la fix fara sa-l verifice nimeni, la tinut cârma când era nevoie si spalat vasele fara sa-l roage nimeni, a facut de toate. Abia astept sa mai vina (si cred ca si el).
O amintire faina - etapa Setubal - Sines, briza zdravana din nord, i-am depasit pe niste englezi si un pic dupa le-am zis la Nath si lui Adi "când vad prima rafala peste 20nds luam o tertarola". Zis si facut - si cu toate astea barca a tinut în continuare cele 6,5-7 noduri viteza. Ajungem în port, un pic scuturati, dupa o manevra destul de scabroasa de acostare la ponton (rafale de 25 noduri fix în sensul în care nu ne aranja, o întoarcere la 180° în fata pontoanelor, jucându-ma cu "shift"-ul - comanda de la inversor - ca nepotu-meu cu un joystick) si apar si englezii. Din vorba în vorba Andy, capitanul lui Alibi III, îmi zice ca si el are un barem, ca si mine. Dar el se opreste la 15 noduri, nu la 20.
AlibiIII.jpg

Sines - Cabo Sao Vicente - Punta do Sagres - cu o jumate de ora înainte de a ocoli Cabo SV (de a "da coltul" la stânga, spre Algarva, sinonim cu soare, mare fara hula, vânt mai calm, plaja, locuri de ancora minunate) punem etrava în vânt ca sa luam doua tertarole, preventiv. Bine am facut. "Palme" de 27-28 de noduri, peste "fesele" lui Roz Avel, ne-au împins pâna dupa Punta do Sagres, unde ancorezi într-un golfulet bine protejat de hula, dar cu niste rafale catabatice care ti se reped în crestetul capului, de peste faleze. Un loc absolut spectaculos. O noapte un pic în genul "Disneyland", scuturati de rafale. A doua zi, pe soare, tura pe mal cu Gin, sa-si faca pipile lui cotidian. Mi-a luat 15 minute, cu vântul în nas, sa ajung pe plaja, si vreo cinci înapoi.
Va mai povestesc când mai apuc un pic de net. Acum suntem la o bere în Ferragudo, într-un bar de cartier, portughez, un pic la adapost de hoarda de turisti nemti, olandezi si englezi (suntem lânga Portimao, asa zisa Algarva englezeasca, unde meniurile prin birturi nici nu se mai scriu în portugheza...). Si îmi zic ca a meritat sa trec prin hula si rafalele alea ca sa ajung aici.
Numai bine la toti.
Florin
IMG_0176.jpg

IMG_0148.jpg
 
Log-book portughez. Azi, episodul 1/3, Vigo-Porto. Data viitoare Porto-Lisabona.

O parte din impresiile subiective vi le-am povestit în articolul precedent, dar va propun întreaga poveste a navigației de-a lungul Portugaliei, sub forma de jurnal de bord, în trei episoade. Azi, etapa Vigo - Porto.
Roz Avel în țara lui "bacalhau" - episodul 1
Până la sfârșitul săptămânii promit si celelalte doua episoade.
021.jpg

Deocamdată suntem în Mediterana, pe Costa del Sol, la Fuengirola. De la La Linea, la picioarele bolovanului din Gibraltar, navigația cu vele a devenit un soi de suvenir, noroc cu herghelia de cai a lui Perkie - într-o luna am scos velele de trei ori, de fiecare data pentru vreo ora.
Următoarele etape ale călătoriei mai rămân de programat, dar se profilează serios o etapa în Marocul mediteranean.
 
Tuturor ne e greu...dar nu la fel :) .
Sa va priasca tot chinul din Mediterana, si sa auzim numai de bine !
La sfârșitul săptămânii (poate luni, ca problema e vântul din noaptea de duminica, plin est și anunțat de WindFinder la 17-18 momentan 22 noduri, deci în plina figura având în vedere ruta) ridicam ancora spre Melilla, una din cele doua enclave spaniole din Maroc. Mai vedem cât stam acolo și dacă nu ne îndreptam spre Saïdia, unde marina ne face un discount de 25% ca membri ai asociației Sail-the-World. Ideea e ca avem nevoie de un loc unde sa-l scoatem pe Roz Avel pe uscat un pic, sa-l bibilim, sa-i dam o mâna de antifouling - doua și sa ne uitam cam peste tot, înainte de a ieși din nou în Atlantic. Plus un loc ieftin și relativ legat de Europa, pentru niște probleme administrative de rezolvat.
18-22 noduri nu mi-ar pune probleme, dar se nimeresc într-o zona ciudata, în mijlocul marii Alboran, si fix în plina noapte (pasajul frontului e prevazut, pe ZyGrib si pe WIndFinder, între orele 21 și 8-9 dimineața) - dacă am fi poziționați un pic mai la est ar fi, sigur, mai simplu, cu vântul din travers - traversarea spre partea marocana ar fi rapida si mai confortabila. Poare fugim vreo 60 de mile spre Motril sau Caleta, unde am mai fost, ca sa plecam pe un unghi mai favorabil. Oricum, mai vedem până sâmbătă duminica - buletinele meteo, în zona Alboran, sunt ciudate, de la o sursa la alta nu spun același lucru și se schimba într-una. Un singur lucru e prezent pe toate sursele - est, est si iar est, pentru vreo săptămână (si asta e tipic pe-aici).
Vorba vecinilor marocani - inch'allah.
 

Back
Sus