Roz Avel in jurul lumii

Tuturor ne e greu...dar nu la fel :) .
Sa va priasca tot chinul din Mediterana, si sa auzim numai de bine !
La sfârșitul săptămânii (poate luni, ca problema e vântul din noaptea de duminica, plin est și anunțat de WindFinder la 17-18 momentan 22 noduri, deci în plina figura având în vedere ruta) ridicam ancora spre Melilla, una din cele doua enclave spaniole din Maroc. Mai vedem cât stam acolo și dacă nu ne îndreptam spre Saïdia, unde marina ne face un discount de 25% ca membri ai asociației Sail-the-World. Ideea e ca avem nevoie de un loc unde sa-l scoatem pe Roz Avel pe uscat un pic, sa-l bibilim, sa-i dam o mâna de antifouling - doua și sa ne uitam cam peste tot, înainte de a ieși din nou în Atlantic. Plus un loc ieftin și relativ legat de Europa, pentru niște probleme administrative de rezolvat.
18-22 noduri nu mi-ar pune probleme, dar se nimeresc într-o zona ciudata, în mijlocul marii Alboran, si fix în plina noapte (pasajul frontului e prevazut, pe ZyGrib si pe WIndFinder, între orele 21 și 8-9 dimineața) - dacă am fi poziționați un pic mai la est ar fi, sigur, mai simplu, cu vântul din travers - traversarea spre partea marocana ar fi rapida si mai confortabila. Poare fugim vreo 60 de mile spre Motril sau Caleta, unde am mai fost, ca sa plecam pe un unghi mai favorabil. Oricum, mai vedem până sâmbătă duminica - buletinele meteo, în zona Alboran, sunt ciudate, de la o sursa la alta nu spun același lucru și se schimba într-una. Un singur lucru e prezent pe toate sursele - est, est si iar est, pentru vreo săptămână (si asta e tipic pe-aici).
Vorba vecinilor marocani - inch'allah.
 
Log-book portughez. Azi, episodul 2/3, Porto-Lisboa. În urmatorul - Algarve

Cu diferite peripeții, cu aventuri mai mult sau mai puțin plăcute, reușim sa ne legăm parâmele de pontonul carburant din Oeiras, prima marina la intrarea în estuarul Tagulu. Lisabona, "here we come".
Episodul al doilea din "cavalcada" portugheză a lui Roz Avel. Prea repede. Data viitoare stăm mai mult (proiect pentru anul viitor - Canare (la iarnă) - Azore (la primavară) - retur în Galicia (la vară) si Portugalia, cu sau fără Algarve în toamnă).
Dacă putem.

Roz Avel în țara lui « bacalhau », un pic mai jos, pe stânga.

7-coucher-soleil.jpg
 
La sfârșitul săptămânii (poate luni, ca problema e vântul din noaptea de duminica, plin est și anunțat de WindFinder la 17-18 momentan 22 noduri, deci în plina figura având în vedere ruta) ridicam ancora spre Melilla, una din cele doua enclave spaniole din Maroc. Mai vedem cât stam acolo și dacă nu ne îndreptam spre Saïdia, unde marina ne face un discount de 25% ca membri ai asociației Sail-the-World. Ideea e ca avem nevoie de un loc unde sa-l scoatem pe Roz Avel pe uscat un pic, sa-l bibilim, sa-i dam o mâna de antifouling - doua și sa ne uitam cam peste tot, înainte de a ieși din nou în Atlantic. Plus un loc ieftin și relativ legat de Europa, pentru niște probleme administrative de rezolvat.
18-22 noduri nu mi-ar pune probleme, dar se nimeresc într-o zona ciudata, în mijlocul marii Alboran, si fix în plina noapte (pasajul frontului e prevazut, pe ZyGrib si pe WIndFinder, între orele 21 și 8-9 dimineața) - dacă am fi poziționați un pic mai la est ar fi, sigur, mai simplu, cu vântul din travers - traversarea spre partea marocana ar fi rapida si mai confortabila. Poare fugim vreo 60 de mile spre Motril sau Caleta, unde am mai fost, ca sa plecam pe un unghi mai favorabil. Oricum, mai vedem până sâmbătă duminica - buletinele meteo, în zona Alboran, sunt ciudate, de la o sursa la alta nu spun același lucru și se schimba într-una. Un singur lucru e prezent pe toate sursele - est, est si iar est, pentru vreo săptămână (si asta e tipic pe-aici).
Vorba vecinilor marocani - inch'allah.

Am vazut tarziu postarea ta, deh e vara si am fost plecat iar pe apa :) .

Pentru o privire si o mica bibileala la opera vie, multi se folosesc de reflux. Doar ca avantajul asta e utilizabil in curtea celor invecinati cu oceanul. Astfel reducerea de 25% e mult mai utila decat un "tide" de jumatate de metru :) .
Imi place tare mult calatoria voastra, si aici sunt foarte tentat sa ii spun "hoinareala", mie imi suna mai frumos.

Intr-adevar, un vant de 22 nd n-ar trebui sa ridice nici un fel de problema lui Roz Avel, nici chiar frontal. Valurile ridicate de el insa, ar putea face pasajul incomod. Depinde de cat timp bate acest 22 nd. Ma uitam acum, valurile sunt sub 1m ( 0,6 - 0,9 m). Intr-adevar, prognozele au pastrat acest vant de est, iar de miercuri incolo vad ca se schimba total, toata saptamana va bate vestul.
Eu cred ca veti avea vreme buna si v-o doresc din toata inima.
Bine ca nu sunteti astazi in zona Marsilia. Rosul de pe harta forecast, nu arata deloc bine.
 
Am vazut tarziu postarea ta, deh e vara si am fost plecat iar pe apa :) .

Pentru o privire si o mica bibileala la opera vie, multi se folosesc de reflux. Doar ca avantajul asta e utilizabil in curtea celor invecinati cu oceanul. Astfel reducerea de 25% e mult mai utila decat un "tide" de jumatate de metru :) .
Florio, e ceva mai mult decât o bibileala la opera vie, as vrea sa inspectez cam tot ce pot, vanele de evacuate, ma rog, o gramada de lucruri de care vreau sa fiu sigur la primavara când ma voi confrunta cu niste locuri mult mai exigente decât o plimbarica prin Algarve (respectiv Canare Azore unde e rost de vreo 550 Nm într-o zona unde bate vântul serios si hula e mare). Plus alte lucruri la care vreau sa ma uit la interior, pe punte (plânge dupa o vopsea, etc). Deci la reflux, în câteva ore, no way. În Bretagne se practica des chestia, dar pe alte tipuri de barci, cu pescaj mai mic, sau eventual biquilles, ca seria RM. Cu Roz Avel e mai greu.

Într-adevar, un vant de 22 nd n-ar trebui sa ridice nici un fel de problema lui Roz Avel, nici chiar frontal. Valurile ridicate de el insa, ar putea face pasajul incomod. Depinde de cat timp bate acest 22 nd. Ma uitam acum, valurile sunt sub 1m ( 0,6 - 0,9 m). Intr-adevar, prognozele au pastrat acest vant de est, iar de miercuri incolo vad ca se schimba total, toata saptamana va bate vestul.
Eu cred ca veti avea vreme buna si v-o doresc din toata inima.
Bine ca nu sunteti astazi in zona Marsilia. Rosul de pe harta forecast, nu arata deloc bine.
De trei zile descarc zilnic câte un Grib si turnanta asta spre vest se apropie din ce în ce. Cred ca e de plecat în seara asta, chiar daca (dupa gribul de acu' jumate de ora) mâine pe la 18h n-o sa mai fie cam nimic (si daca avanseaza un pic pâna mâine, cum a facut de doua zile, o sa ne prinda calmul ala mei devreme de 18h). Nu-i bai, un pic de motor, si ajungem. Si nu mai avem nici rabdare (ca un "poniente" stabilit la 20nds ne-ar duce la Melilla ca trenul...) asa ca am cam lua-o din loc. Si în plus ne asteapta Africa, omule, AFRICA!!! Abia astept!!!
Da, la Marsilia sufla tot timpul, si sufla des foarte tare. Am fost odata cu un velier pe-acolo, si între Frioul si coasta e cam tot timpul vânt frumos, sa te tot dai. Când esti în croaziera, ai alte criterii - sa nu fie nici prea violent ca se strica una alta, sa nu fie din sensul opus ca nu-i confortabil... etc.
Ma duc la cumparaturi de ultima ora, Nathalie strânge ce mai e aiurea pe la bord, la 16H se deschide statia de motorina si punem vreo 60l sa fie si am plecat.
Noutati peste doua zile. V-am pupat!
 
Log-book portughez, episodul 3/3, final de ciclu. Roz Avel pleaca din Portugalia

După o lăfăială de vreo zece zile la Ferragudo, Roz Avel a întins-o spre Andaluzia. Asta era în iulie. Sfârșitul povestii croazierei noastre portugheze aici.
Opinii pripite, sfârșit de serie în Portugalia. Roz Avel iese din țara lui « bacalhau ».
2693.jpg


Si pentru că am promis că dau știri - micuța traversadă între Fuengirola și Melilla a avut loc între dimineața de marți, 2 septembrie, ora 10h45 și miercuri, 3 septembrie, cam aceeași oră - cam 24h pentru vreo 140 de mile. Toată ziua de marți cu vele și motor, la 6,5 - 7 și un pic chiar și 8 noduri - excelent pentru a negocia slalomul printre cargourile care se duc spre Gibraltar respectiv vin dinspre Gibraltar. Spre seara vânticelul s-a întors spre "poniente" (vest, mai serios un pic, peste 10 noduri) și am renunțat la participarea lui Perkins. Toată noaptea am avansat, binișor, cu vele, spre dimineață (după câteva manevre scabroase pentru a evita - ba un pescar, ba un cargou care nu se știa ce vroia, aștepta probabil sa intre în Almeria, dar era pe malul marocan, ba un pachebot de croaziera iluminat ca un pom de Crăciun), vântul s-a ridicat spre 20-22 de noduri (luasem preventiv o terțarolă de cu seara, ca sa fim liniștiți), am ocolit capul Tres Forcas (are și un nume marocan, dar nu l-am învățat încă) și am intrat în Melilla un pic obosiți dar încântați - e fain sa te dai cu vele, după o luna de Mediterana Andaluza cu calm plat dar cu hula, numai cât sa te enervezi. Acum stam un pic, încercam sa înțelegem cum funcționează orașul asta ciudat, un pic de spațiu spaniol pe pământ african, ușor artificial și cu peste 50% din populație marocana. Pe urma ne mutam, în adevăratul Maroc, și poate încercam sa dam o tura prin Rif.
 
Eu vreau:
Beluso, le port
Malpica, le port de pêche
Plage de Port Navalo

As fi bucuros daca le puteti retine pentru mine, cu expediere in Romania, dati-mi pe mesaj personal detalii bancare pentru transfer, si suma inclusiv costul transportului.

Multumesc!
 
Despre Beluso, îmi pare rau, e deja reținut. Despre restul, cu mare plăcere. Am o mica problema de timing cu cea din Port Navalo, trebuie s-o repatriez din Galicia (când mi-au trimis acuarelele de la galeria de-acolo, au uitat s-o pună în pachet și mi-au scris abia ieri... dar ma organizez în câteva zile.

Florin
 
Hai sa va spun o poveste

După aproape o lună jumate de muncă silnică :cool: am reușit sa lansez operațiunea "vânzare anticipata" a jurnalului de călătorie din Galicia. Luni apare pe net, ediția în limba franceză.
Dacă sunt suficienți interesați ca să justifice o ediție în limba română (un tiraj de ordinul a 120-150 de exemplare îmi acoperă cheltuielile de tipărire) vă rog să vă manifestați. Voi posta linkul pentru versiunea franceza cum devine definitiv, și în același moment pe blogul lui Roz Avel (versiunea în limba româna) voi publica un soi de sondaj. Până una alta, vă invit să aruncați o privire pe-aici.



Numai bine la toți, să ne vedem la iarnă, la un cârnat și un blid de fasolică.
Si un deț de răchie, că la frigul ăla...

Florin

livre3d.jpeg
 
Ce se vede pe ISSU este de-a dreptul uluitor! Eu cred ca ma descurc cumva cu versiunea franceza, sper sa o putem cumpara din tara, dar votez si ma inscriu si pentru cea in romaneste.
 
Off-topic, dar sunt totusi inginer: la momentul mesajului meu anterior si al lui Kiru ulterior, eu aveam 1001 articole si Kiru 2002 :)
 
Ce se vede pe ISSU este de-a dreptul uluitor! Eu cred ca ma descurc cumva cu versiunea franceza, sper sa o putem cumpara din tara, dar votez si ma inscriu si pentru cea in romaneste.

Si eu sunt de aceeasi parere cu Kiru si Byteworks.
Mi-ar placea o versiune tiparita, in romana.
 
Mai oameni buni, sunteti formidabili. Eu ma zbat cu greu sa public pe platforma Ulule - The 1st European crowdfunding site proiectul în franceza (limba initiala, V.O. ca sa zic asa) dar si în engleza (la sfatul unor colegi si preceni din tari straine anglofone) si în spaniola (deja pe pagina lu' Club Nautico de Rodeira, din Cangas, nebunii aia au dat share, si nici nu-i înca online proiectil definitiv)... E de munca futu-i... si vreau neaparat sa fie online mâine. Problema e ca ulule.com nu sunt prezenti în România, deci n-am by default o pagina cu optiuni în limba româna. Am în gând sa profit de posibilitatea cu portugheza... sau sa-mi construiesc propria mea platforma pe blog. Oricum, pâna la sfârsitul lunii noiembrie îl pregatesc, tradus, paginat, pritocit si om vedea... Nu stiu înca ce sa zic... astept si un mail de la tipograful meu preferat din Cluj, ca l-am întrebat daca numarul maxim de exemplare poate fi cumulat, FR+RO. ca în cazul ala problema e rezolvata. Numa' ca omu' îi familist serios, nu lucra duminica, nu ca un marinar tâmpit ca mine care stau cu ochii în ecran de doau saptamâni... Când mai desenez (si m-am obligat sa fac minimum un desen pe zi, în stilou, e un "challenge" pe social networks, îl gasiti cam peste tot, pe Pinterest, pe Twitter, pe Facebook sau pe noul meu network fetis, Diaspora* - gasiti o gramada de participanti sub hashtagul #inktober, si obligatia e sa postezi un crochiu pe zi, cu hashtagul asta, toata luna octombrie. Ieri am facutu unul din fata ecranului, cu ce se vedea în careul lui Roz Avel... armatoarea m-a luat la misto, dar pe Twitter a avut succes... Care va place sa desenati intrati acolo, chiar daca puneti schite pentru un nou canoe din stich&glue)

A, care vrea sa ma gaseasca -
pe FB îs aici
pe Twitter îs aici (îmi zice @GuBragh)
pe Pinterest îs aici
pe Diaspora* (pod-ul la moda în Franta îi Framasphere*) îs sub roz_avel@framasphere.org

Na, duminica placuta la toti, si multam fain. Sa tot lucre omul cu asa suporteri ;)

scaled_full_dfffafd426bf44a70fc1.jpg
 

Back
Sus