SY Lindor este pentru plimbare, numai este de vanzare

Acum sunt in Dakar si din urmatorul port sper sa vin acasa,
O veste buna pentru iubitorii de yachting, intentionez sa deschid vara asta o scoala de yachting / sailing care sa se adreseze tuturor
prin tuturor inteleg: - cei care vor sa urmeze calea SKIPPER-ului si sa-si faca o profesie din yachting , si sa fie angajati pe ambarcatiuni de lux,-( pentru ei ma gandesc la o varianta de internship /3 luni- gratis dar trainig "navy style") la sfarsit beneficiaza de adeverinta de practica, recomandare pentru angajare pe yachturi comerciale, sea service,
- cei care vor cu adevarat sa invete - un curs complet de navigatie- manevra navei- safety- meteo-comunicatii - o luna de zile din care cel putin o saptamana navigatie pe sy Lindor
- cei care vor numai certificatul pt S, o saptamana sailing pe SY Lindor cu cazarea asigurata la bord, cu info de mai sus condensate ( asta e mai mult pentru cei care au cunostinte, dar au nevoie de scoala, sau pur si simplu vor o vacanta pe velier)
acum va atasez cateva poze din Dakar, unde sunt la descarcare cu MV Asia Emerald II,
bafta si sa ne vedem in luna Mai,
 

Atașamente

  • DSC01161.JPG
    DSC01161.JPG
    302.6 KB · Vizualizări: 55
  • DSC01166.jpg
    DSC01166.jpg
    40 KB · Vizualizări: 59
  • 150405-1119.jpg
    150405-1119.jpg
    70.1 KB · Vizualizări: 62
  • 150405-1144(001).jpg
    150405-1144(001).jpg
    78.9 KB · Vizualizări: 58
  • 150405-1120.jpg
    150405-1120.jpg
    54 KB · Vizualizări: 53
Ultima editare:
Buna ziua,
Ma inscriu si eu pentru SKIPPER. Detaliile asupra timpului le vom lamuri aici.
Sa aveti calatorie frumaosa.
 
Buna ziua,
Ma inscriu si eu pentru SKIPPER. Detaliile asupra timpului le vom lamuri aici.
Sa aveti calatorie frumaosa.
multumesc, si am o rugaminte am inteles ca Lindor e deconectat de la mal, te rog sa-l conectezi pt ca altfel se descarca bateriile, cablul e pe mal si are tot ce-i trebuie
 
Cred ca au furat cablul! Poate stie Claudiu. Am auzit ceva discutii pe aici de furturi. Daca stii care sunt contactele de alimentare cumpar doi clesti si ii conectez la mufa de pe barca. Am eu adaptor de la conectorul de cheu la priza normala. Atasez poze de la ponton.
 

Atașamente

  • IMAG3054.jpg
    IMAG3054.jpg
    72.8 KB · Vizualizări: 74
  • IMAG3053.jpg
    IMAG3053.jpg
    83.5 KB · Vizualizări: 72
  • IMAG3052.jpg
    IMAG3052.jpg
    76.9 KB · Vizualizări: 79
  • IMAG3051.jpg
    IMAG3051.jpg
    22.8 KB · Vizualizări: 79
  • IMAG3055.jpg
    IMAG3055.jpg
    65.9 KB · Vizualizări: 73
  • IMAG3058.jpg
    IMAG3058.jpg
    65.4 KB · Vizualizări: 85
  • IMAG3059.jpg
    IMAG3059.jpg
    64.9 KB · Vizualizări: 80
Multumesc mult pt poze, in poza 6 , vedere din pupa se vede un cablu peste parama de pupa tribord, poate e doar deconectat si aruncat la bord ( speranta moare ultima), conexiunile nu le stiu asa ca trebuie cand vin acasa sa demontez priza si sa o inlocuiesc pt ca nu mai am alt stecher,
 
Acum un minut am vorbit la port( paza vine dupa ora 19) si se stie ca este furat de aprox 1 luna, - dar intrebati si administratorul portului!-spusele paznicilor. Cum as putea verifica care sunt fazele, sau daca aflu care este impamantarea...are cineva cheie de la cabina pupa?
Ce se vade acolo este tot o parama.
 
Cheia este acasa, oricum intr-o luna sunt acasa si o rezolv, doua luni bateriile pot sa astepte, nu au alti consumatori cu exceptia pompei de santina care e pe auto, oricum santina e uscata,
nu are rost sa umblam cu improvizatii, cand vin pun cablu si priza noi, multumesc mult
 
Imi pare rau ca nu pot sa ajut. Daca spuneai de mai mult timp urmaream barca, am crezut ca ai vorbit cu altcineva sa o ingrijeasca. Voi fi cu un ochi si pe Lindor cand trec pe la barca.
 
Ultima editare:
Da, m-am gandit la asa ceva, plus un alternator conectat pe axul elicei care sa incarce bateriile cand merg pe vele, cu reductorul decuplat,
baloane am cumparat acum 6 bucati cilindrice si unul sferic asa ca pe cele vechi le trec la reciclat,
problema e ca daca au furat un amarat de cablu, cred ca un panou solar li se lipea de degete si mai repede,
 
Da, m-am gandit la asa ceva, plus un alternator conectat pe axul elicei care sa incarce bateriile cand merg pe vele, cu reductorul decuplat,
baloane am cumparat acum 6 bucati cilindrice si unul sferic asa ca pe cele vechi le trec la reciclat,
problema e ca daca au furat un amarat de cablu, cred ca un panou solar li se lipea de degete si mai repede,

Urate sunt asemenea vesti, mai ales cand esti departe de barca.
Despre furturi in marina eu nu am auzit, lucru care ma face sa cred ca e mai rarut.
Se mai intampla sa mai dispara un furtun de apa. In cazul de fata un cablu de curent. Totusi sa fure un panou solar e munca mai laborioasa, mai ales daca are prindere pe vreo structura de tip "bimini" (stiu ca nu e cazul la Lindor, dar exista posibilitatea :) ).
Nu prea avem incotro si ne asumam anumite riscuri.
Lume saraca, riscuri mari.

Felicitari pentru vestea scolii de navigatie, intr-o oferta inedita, pe care n-am mai auzit-o nicaieri altundeva! :)
 
Da, m-am gandit la asa ceva, plus un alternator conectat pe axul elicei care sa incarce bateriile cand merg pe vele, cu reductorul decuplat,
baloane am cumparat acum 6 bucati cilindrice si unul sferic asa ca pe cele vechi le trec la reciclat,
problema e ca daca au furat un amarat de cablu, cred ca un panou solar li se lipea de degete si mai repede,

Eu cred ca sunt tigani care nu stiu decat de fier si cabluri, nu cred ca pun mana pe altceva. Mie mi-au taiat toata instalatia electrica in interior( o intrat un copil pe o fereastra de 40/50 din cocpit) si au plecat doar cu 2 metrii de cablu cel plin de cupru ce duce la baterie, restul aveau 2 fire si mult plastic( modele vechi) si le-am gasit taiate si aruncate . Trebuie schimbata mentalitatea celor ce colectioneaza aceste materiale.
 
Eu cred ca ar trebui Claudiu sa-i bage in priza pe cei de la paza, pt ca daca se mai intampla s-ar putea sa-mi iau barca si sa o mut intr-un loc mai sigur, apropo Lindor a stat in Lesbos / Mytilini legat la cheu care era si promenada, oricine putea pasi direct in barca, nu a lipsit nimic dupa 8 luni de cheiaj.
 
...... Trebuie schimbata mentalitatea celor ce colectioneaza aceste materiale.

Asta cu mentalitatea se poate rezolva in 2 feluri:
- prin educatie si iesire din saracie, in foarte multi ani
- sau mai rapid, asa: Un chirurg italian spune c

Una peste alta, o situatie ca asta nu poate decat sa te enerveze. Politia (si paza) nu sunt bune decat sa constate, ca sa-ti iei ulterior banii de la asigurare, daca ai.
 
PASTE FERICIT

:banana::rock::banana::rock:
Pentru toti oamenii apelor si pentru familiile lor " UN PASTE FERICIT, SANATATE, DRAGOSTE, SI APE LINE"
Lindor va asteapta la vara la un gin-fizz
:banana::rock::banana::sail::sail::sail::skip:
 
Next voyage Dakar- Casablanca- New Zealand

Hi, am primit voiajul urmator Dakar- Casablanca- New Zealand,
sper ca din Casablanca sa reusesc sa vin acasa, daca nu am incurcat-o Casablanca - NZ 12000 NM , cam 42 de zile de mars, in "roaring forties":sail::sail::sail::skip:
 
Ultima editare:

Back
Sus