SY Lindor este pentru plimbare, numai este de vanzare

Hi, am primit voiajul urmator Dakar- Casablanca- New Zealand,
sper ca din Casablanca sa reusesc sa vin acasa, daca nu am incurcat-o Casablanca - NZ 12000 NM , cam 42 de zile de mars, in "roaring forties":sail::sail::sail::skip:

vrem un jurnal de calatorie la zi!... :) si poze
 
Buna seara domnule comandant! Din Casablanca poate trimiteti cateva poze(poate odata am sa ajung acolo)Va multumesc,si sa ne vedem cu bine!
 
Din Casablanca sigur o sa fac poze , (vor fi putin diferite de imaginile din film ) daca am noroc o sa fac poze si din aer,
 
Hi, am primit voiajul urmator Dakar- Casablanca- New Zealand,
sper ca din Casablanca sa reusesc sa vin acasa, daca nu am incurcat-o Casablanca - NZ 12000 NM , cam 42 de zile de mars, in "roaring forties":sail::sail::sail::skip:

Cum nea Sandu, nici sezonul asta nu te avem pe Lindor :) ? Trebuie neaparat sa ne tii la curent cu voiajul, ca suna foarte interesant!
Vreme buna si evenimente placute sa aveti!
Prin Roaring Forties au trecut acum cateva luni familia Albu, cu Phoenix si au prins cateva fronturi destul de rele. Acum cred ca mai bune n-au cum sa fie.
Cand la noi e cald si bine, in cealalta emisfera se intampla altfel.
 
Am ajuns acasa, La Cap Horn am avut vreme excelenta, dupa care au urmat 21 de zile de furtuna continua cu vant de 40 Nd si mare de la 8 in sus, treaba cu incalzirea globala nu e o gluma, am trecut la 500Nm de Antarctica si temperatura apei, iarna a fost constanta de 11*- mie mi se pare cam ridicata.
revin cu poze in timpul saptamanii, acum ma apuc de un gratar cu mititei, saptamana asta ma apuc sa o pregatesc pe Lindor
 
Astazi ma duc la Lindor si incep sa o pregatesc pt iesit pe mare, aviz doritorilor, de saptamana viitoare ma apuc sa pun bazele scolii de navigatie,
 
duminica trecuta am iesit cu Lindor pe mare, dupa aproape doi ani de stat la cheu avea o barba apreciabila pe care Ionut a barbierit-o in gradinita mare din Mangalia, dupa care am iesit pe mare, putina hula si putin vant, surprizele pe care le-am gasit au fost motorina transformata in gel in tancul de motorina si a trebiut sa alimentez din bidon, si a doua surpriza , de data asta relativ placuta, avand in vedere ca barca a stat pe baterii din martie , fara alimentare de la mal, bateriile dupa prima incarcare si-au revenit la normal, pentru siguranta am cumparat o baterie noua de serviciu de 180 Ah, si pe cea veche am trecut-o la GMDSS, acum am curatat tancul de motorina si m-am ales cu 90 de litri de motorina murdara , pe care nu stiu daca sa o filtrez sau sa o trec la capitolul pierderi,
duminica iesire pe mare cu Lindor din nou,
Am inceput demersurile pentru infiintarea scolii de navigatie "Maria TA, (you, you-highness ) travel & adventure, sper ca in doua saptamani sa termin toate actele,
dupa cum am scris intr-un post anterior vor fi trei variante de cursuri:
-internship -3 luni gratis pentru 3 studenti pe serie ( atentie gratis nu este echivalent cu mocca)- admitere pe baza de interviu si test-
- cursuri de o luna - din care trei saptamani teorie si cel putin o saptamana pe mare la bordul lui Lindor-
- cursuri de o saptamana pe mare - 8 locuri pe serie la bordul lui Lindor
doritorii pot sa ma contacteze pentru inscrieri si informatii,
cateva poze de duminica trecuta
 

Atașamente

  • IMG_0727.JPG
    IMG_0727.JPG
    235.2 KB · Vizualizări: 84
  • IMG_0790.JPG
    IMG_0790.JPG
    286.8 KB · Vizualizări: 72
  • IMG_0773.jpg
    IMG_0773.jpg
    25.8 KB · Vizualizări: 70
  • IMG_0759.JPG
    IMG_0759.JPG
    201.3 KB · Vizualizări: 61
  • IMG_0756.jpg
    IMG_0756.jpg
    28.9 KB · Vizualizări: 59
  • IMG_0752.jpg
    IMG_0752.jpg
    33.8 KB · Vizualizări: 70
  • IMG_0744.JPG
    IMG_0744.JPG
    205.8 KB · Vizualizări: 66
  • IMG_0738.JPG
    IMG_0738.JPG
    192.9 KB · Vizualizări: 67
  • IMG_0736.JPG
    IMG_0736.JPG
    199.6 KB · Vizualizări: 69
  • IMG_0734.jpg
    IMG_0734.jpg
    33.6 KB · Vizualizări: 75
Salut,
sambata si duminica iesire pe mare cu Lindor din Marina Mangalia , zona Mangalia- Costinesti ,ora 0900, aviz amatorilor,
 
Iesirea de duminica, singuri pe mare, ceilalti au stat doar pe ghiol, vreme excelenta de vele vantul la inceput 17 Kts si marea grad 2 cu hula de 1,5 m , in crestere, la larg, mare 3 la 4 cu valuri de 2,5 -3m cu vant de 22 la 24 kts, poze in link-ul:
Maria TA: Sailing with Lindor - bloggers day 1

:sail::sail::sail:

PS: pt ai nostri colegi cu motorizate, cand vedeti un om cocotat pe catargul unui velier aveti bunul simt si reduceti viteza, aceasta practica marinareasca nu se aplica cocalarilor si nesimtitilor care au inceput sa infesteze apele
 
Ultima editare:

Back
Sus