SY Lindor este pentru plimbare, numai este de vanzare

:sail::sail::sail:
incepand cu sezonul viitor sy lindor va fi la dipozitia doritorilor de plimbari,
nu mai este de vanzare,
la primavara o sa aiba parte de o intretinere mai completa, care o sa cuprinda si vopsirea totala + antivegetativa,
daca cineva doreste sa ma ajute la primavara la lucrarile de intretinere este binevenit,
acum plec in voiaj pe mv wren, in camerun,:skip:
ma intorc in aprilie/mai,
:sail::sail::sail:
 
Ultima editare:
Duala

Am ajuns in camerun e cald astept la hotel sa vina agentul ca sa merg la vapor am incercat sa incarc poze dar nu a mers mai incerc
 
Doresc sa particip la reparatiile de intretinere si bineinteles sa invergam velele ca anul trecut.
Voiaj placut !
 
Africa de Sud

Citeva poze din Cape Town. Table Mountain, Nea Sandu :) si o parte din panorama orasului.
Anul acesta Nea Sandu (Lindor) nu mai are internet asa bun pe nava, prin urmare mi-a trimis pozele prin e-mail.
Se pare ca urmeaza China.
 

Atașamente

  • 20131228_153335.jpg
    20131228_153335.jpg
    145.1 KB · Vizualizări: 102
  • 20131228_153415.jpg
    20131228_153415.jpg
    149.8 KB · Vizualizări: 86
  • 20131228_153426.jpg
    20131228_153426.jpg
    137.1 KB · Vizualizări: 88
  • 20131228_153453.jpg
    20131228_153453.jpg
    169.3 KB · Vizualizări: 88
  • 20131229_051610.jpg
    20131229_051610.jpg
    127.5 KB · Vizualizări: 84
Citeva poze din Cape Town. Table Mountain, Nea Sandu :) si o parte din panorama orasului.
Anul acesta Nea Sandu (Lindor) nu mai are internet asa bun pe nava, prin urmare mi-a trimis pozele prin e-mail.
Se pare ca urmeaza China.

Prima poza, fara date, doar cu titlul "Recunoaste locatia!", nu era usor de ghicit, chiar si pentru cineva care a trecut prin Cape Town.
Photoshop-ul a inghetzat apa din Table Bay? :)
 
am trecut prin Cape Town pe 28 dec, dupa cum spun bastinasi in cursul unei zile ai toate anotimpurile,
noaptea frig si furtuna, dimineata ceata, mare montata si sa nu dai un caine afara, doar un "marele alb" care-si invarte dorsala in jurul vaporului, dupa care senin, seara ceata si un stowaway gasit de un catel ( corcitura de beagle cu nustiuce) in lifeboat dupa care se repeta, acum sunt in Tianjin / China si bat din pinteni sa ajung acasa, probabil la jumatatea lui Feb vom discuta life,
Multumesc "Crocodilului" pt poza cu Lindor m-a uns la suflet,
 
am ajuns acasa, probabil o sa stau cam o luna dupa care o sa plec din nou in voiaj pt 5-6 luni
Lindor are doua posibilitati - sa ramana idle continuind hibernarea pana ma intorc din voiaj, ori sa fie folosit de cineva care isi asuma raspunderea si cheltuielile intretinerii, reparatii etc pt un an de zile, utilizarea comerciala exclusa, daca sunt doritori , astept provincia,
ideea este un yacht pt un an de zile cu plata numai a costurilor de intretinere ,exploatare
 
Hristos a Inviat,
cum spune o vorba din batrani "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ"
anul acesta planurile pt Lindor au suferit modificari majore,
o sa petreaca vara la fel ca iarna, adica conservat la apa, doritori de dat in barci nu au fost, iar cei care au venit nu au fost capabili sa recunoasca un compas magnetic si un sextant, asa ca in momentul in care li s-a cerut o garantie notariala sau o asigurare" hull and machinery" de 55000 Euro au facut ochii mari, probabil credeau ca vor imprumuta o bicicleta,
Luna asta LIndor a trecut inspectia intermediara de la ANR pt clasa oceangoing si a reinoit asigurarea de raspundere civila , hull and machinery, personal injury etc,
Eu o sa plec in voiaj pe MV Madrisa pe 1 Mai in Oran ma intorc in septembrie asa ca sper sa prind doua luni de plimbat cu Lindor,
Prietenii sunt oricand bineveniti la bord, pt ceilalti mocangeala s-a terminat,
sa ne vedem cu bine la toamna,
 
Hristos a Inviat,
cum spune o vorba din batrani "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ"
anul acesta planurile pt Lindor au suferit modificari majore,
o sa petreaca vara la fel ca iarna, adica conservat la apa, doritori de dat in barci nu au fost, iar cei care au venit nu au fost capabili sa recunoasca un compas magnetic si un sextant, asa ca in momentul in care li s-a cerut o garantie notariala sau o asigurare" hull and machinery" de 55000 Euro au facut ochii mari, probabil credeau ca vor imprumuta o bicicleta,
Luna asta LIndor a trecut inspectia intermediara de la ANR pt clasa oceangoing si a reinoit asigurarea de raspundere civila , hull and machinery, personal injury etc,
Eu o sa plec in voiaj pe MV Madrisa pe 1 Mai in Oran ma intorc in septembrie asa ca sper sa prind doua luni de plimbat cu Lindor,
Prietenii sunt oricand bineveniti la bord, pt ceilalti mocangeala s-a terminat,
sa ne vedem cu bine la toamna,

Calatorie cu spor si ape favorabile !
Mai rar oferte altruiste cum a facut Lindor in ultimii ani.
Mai rar asa om !
 
Alger

dupa o asteptare de o luna si jumatate in ancora, am intrat insfarsit la descarcare, cam zece zile, dupa care Varna pentru drydock,:banana::rock::noroc:
cateva poze din Alger,
 

Atașamente

  • DSC00434.JPG
    DSC00434.JPG
    237.8 KB · Vizualizări: 56
  • DSC00433.JPG
    DSC00433.JPG
    308.4 KB · Vizualizări: 57
  • DSC00432.JPG
    DSC00432.JPG
    317.1 KB · Vizualizări: 60
  • DSC00430.JPG
    DSC00430.JPG
    302.8 KB · Vizualizări: 66
  • DSC00435.JPG
    DSC00435.JPG
    316.5 KB · Vizualizări: 53
NEXT

La multi ani! anul nou o sa ma prinda pe drum zbor de la Bucuresti la Singapore pe 1 ianuarie sa preiau nava UNITED MILOS care se va numi Asia Emerald II date si poze in :

UNITED MILOS - Bulk Carrier: current position and details | IMO 9530670, MMSI 636091726, Callsign A8RY5 | Registered in Liberia - AIS Marine Traffic
contract de 4 luni asa ca in mai sunt acasa gata de dat in barci cu Lindor, astept provincia eu ma gandeam sa-l mult mai la sud prin Mediterana astept propunerib-)
inca odata la multi ani, sanatate si ape line,:sail::sail::sail:
 

Back
Sus