Crişul Repede

La limita plutirii

Sezonul 2013 l-am încheiat pe Criş, împreună cu Gigi, iar sezonul 2014 l-am deschis de Ziua Apei, tot pe Criş şi tot cu Gigi. De ce? Pentru că anul trecut, când la şeptica virtuală am spus "umflă două", Gigi a luat-o în serios şi s-a prezentat şi pentru a doua tură. De data asta am plecat aval de oraş, lansând caiacele din zona industrială.

cris1.JPG

Ştiam o cădere de apă şi ne-am lansat aval de ea, doar că după câteva sute de metri a mai apărut una, ce părea recent construită.

cris2.JPG

Ce să fi făcut? Am luat caiacele pe sus şi ne-am vărsat dincolo.

cris3.JPG


cris4.JPG


cris5.JPG

Din păcate n-a fost ultima.

cris7.JPG

Repezişurile apăreau unul după altul. Nu erau mari şi dacă ar fi fost apă suficientă am fi trecut direct prin ele, fără nici-o problemă. Dar nu era. Crişul curgea la cote minime şi ne găseam tot timpul la limita plutirii. Prin apa limpede vedeam mai mereu fundul şi de multe ori nici nu puteam scufunda prea bine padela.

cris9.JPG


cris10.JPG


cris11.JPG

Totuşi, în ciuda cotelor mici, Crişul Repede are destule sectoare rapide, ca recompensă pentru şicanele dinainte.

cris12.JPG


cris13.JPG


cris6.JPG


cris8.JPG

Abia pe final, după balastieră, râul a devenit adânc.

cris14.JPG


cris15.JPG


cris16.JPG

În ciuda juliturilor de pe fundul caiacelor, vremea frumoasă şi semnele primăverii ne-au ajutat să ne simţim bine.
Merci Gigi! Te aştept să continuăm coborârea de unde am întrerupto azi!
 
Ultima editare:
Kirule îţi mulţumesc şi eu pentru ieşirea de sâmbătă.
Ca să rămânem în atmosfera şepticului virtual, acum că mi-am ispăşit pedeapsa cu "umflă două" vin şi spun: "schimb în... VELĂ".:) Fie ea şi în mijlocul uscatului.
Pe curând.

CyQUOjAGDAK3txtlf63D9NMOc5eD8EmzqS_QPllZfA=w276-h207-p-no
v_xNIC6vehKRsTEdzxKsROiIHMkLIX_65Zy17QvbiQ=w276-h207-p-no

QkA90EiMsET2_nYZDXamlLvfxP53hb6ICCG7CzpBPA=w276-h207-p-no
 
Mai dragilor, ferice de voi. V-ati facut stoc de batistute, am vazut ca ati mers pe langa padela si la picior... tot prin apa...

Sezon Inceput!!
 

Back
Sus