film delta

Salutare tuturor,
intentionez sa fac un film in delta iarna asta. Lansez o provocare, am nevoie de o poveste, un personaj, eventual un loc deosebit. Orice poveste este binevenita.
multumesc
 
Salutare tuturor,
intentionez sa fac un film in delta iarna asta. Lansez o provocare, am nevoie de o poveste, un personaj, eventual un loc deosebit. Orice poveste este binevenita.
multumesc
 
Multumesc de interes mai ales ca vine din partea voastra. V-am urmarit filmele postate. Am zis cumva ca e timpul sa imbin cele doua mari pasiuni ale mele cinematografia si barcaholia. Nu vreau sa fac un film de aventura sau ceva descriptiv ci mai degraba ceva social sau un portret de om al locului autentic.
 
Ghidaj...

Multumesc de interes mai ales ca vine din partea voastra. V-am urmarit filmele postate. Am zis cumva ca e timpul sa imbin cele doua mari pasiuni ale mele cinematografia si barcaholia. Nu vreau sa fac un film de aventura sau ceva descriptiv ci mai degraba ceva social sau un portret de om al locului autentic.

In conditiile in care filmul va presupune parcurgerea unor ... "zone neumblate" ale Deltei, ma ofer cu... ghidajul. Asta inseamna know-how + barca. Dupa parerea mea ar fi minunat sa fie realizat un film despre realitatile din Delta Dunarii, precum si despre ... Delta neumblata, cea pe care foarte putini o cunosc.

Felicitari pentru initiativa !!!
 
Cand am vazut ca-i vorba de film, delta si mai ales cuvantul provocare, gandul m-a dus la tainitza lui Spanu' si la un Toate panzele sus II

:D
 
Salutare tuturor,
intentionez sa fac un film in delta iarna asta. Lansez o provocare, am nevoie de o poveste, un personaj, eventual un loc deosebit. Orice poveste este binevenita.
multumesc

Sigur ca raspundem la provocari :) .
Dar in ce categorie se incadreaza filmul ? E un documentar, un thriller, o comedie sau de actiune ?
Daca e documentar, personajele sunt multiple. Numai intre cei mai cunoscuti prieteni ai nostri, gasesti suficient material.
Eos : un profesor din Bucuresti, atras iremediabil de zona lagunara, sta tot anul in Jurilovca, cunoaste tot pasaretul deltei, un fin observator a tot ce misca pe acolo, oameni, caractere, natura, fauna, flora.
Paul Condrat. Alt profesor, de data asta localnic cu radacina rusa, iubeste acea zona intr-atat incat s-a dedicat ei ca referend cultural, navigheaza ars de soare pe valurile Razelmului in lotca lui cu vela, ca un fiu salbatic al naturii. Staroste al ansamblului folcloric Jurilovca, duce mai departe cantecul lipovenesc, alaturi de corul care face sa rasune Golovita in fiecare sambata.

Peter. Nu-i un personaj de film, insa intr-un documentar isi are locul. Un nebun frumos care desi e cetatean austriac locuind, traind acolo, vine de cateva ori pe an in casuta lui de pe malul Golovitei si aduna o gloata de tot asemenea nebuni, pasionati de ape si ambarcatiuni. Benevol, altruist, din doar propria sa bucurie.

Altii ?
Vali Musca. Un om permanent vesel, care isi duce viata intre delta si mare, pe fasia de nisip din Gura Portitei. Stie sa faca totul, de la reparatia barcilor, la cele mai faine mancaruri pe care le serveste turistilor. Zece luni din an acolo e doar natura. Iarna transforma totul intr-o pustnicie salbatica, in care el, omul zambitor, traieste simplu, fiindca stie. Stie sa traiasca acolo.

Fiecare loc din delta, are o poveste si macar un om atasat povestii.

La gura dinspre Pont a canalului Periteasca Mare, sunt 3 pescari uitati de lume. Doi lipoveni si un roman. Traiul lor e simplu si destul de auster. Colmatarea canalului inspre Razelm ii izoleaza, facandu-i sa apartina acelui petec de balta si marii salbatice cu care se invecineaza. Nici patrulele de la ecologisti nu ajung acolo. Traiesc din pestele (din ce in ce mai putinul peste) pe care il prind in tarmul marii si in capatul canalului acela obturat.

La gura Dunavatului am gasit formula tata-fiu, nea Simion si fiul lui, Florin. Un tandem cu trai deltaic, doi omuleti atasati de un petec de pamant aflat intre ape. O casuta urcata pe piloti, o masa primitoare in curte, o vatra cu ceaun si desigur cativa catei care se bucura de oaspeti cel putin la fel de mult ca stapanii. Au foarte putine pe lumea asta, insa bogatia lor sufleteasca uimeste calatorul care ii intalneste.

La Perisor ai senzatia unui cataclism nuclear si a primelor urme de supravietuire. Apele marii au inghitit mult din plaja, au rupt cateva betoane turnate de oameni nepriceputi si neincrezatori in forta naturii si stau sa distruga singura forma bizara, un fel de pensiune parasita, amplasata nelalocul ei in buza apei. Pe tarm, printre copacei si tufisuri incalcite, se afla urme de civilizatie roase de natura : o rulota ruginita, un cort de armata pamantiu deja de la arsura soarelui, ici-colo cate o bucata de masa sau scaun pe care cineva pare ca le foloseste, judecand dupa pozitia lor . Mergand in pustiul nisipului batut de valuri, apar diverse alte franturi de obiecte care mai de care mai scalciate, ruginite, rupte... Pustiu...dar senzatia care domina totul e ca acestea sunt folosite, par ca au fost folosite de curand.
Turistilor care trec in viteza unei salupe, vad marea si pleaca intr-o ora, le sunt ascunse aceste mistere.
Dar cel care are curiozitatea de a ramane in acea zona aspra, neprimitoare, va intalni in cursul serii oamenii care fac acele lucruri sa se miste.
Si deodata zona neprimitoare, arida, devine teatrul cald al unor trairi pe care nu le mai uiti.

Liviu, ce am spus eu aici inseamna nimic din tot materialul pe care ti-l pune delta la dispozitie.

Daca doresti documentar, oamenii precum cei enumerati la inceput, iti pot fi una din surse.
Daca doresti thriller, incearca sa iesi pe Razelm cand cerul se innegreste si vantul incepe sa urle.

Iar daca doresti comedie, contacteaza-ne pe noi :) .
 
Ultima editare:
Multumesc de interes mai ales ca vine din partea voastra. V-am urmarit filmele postate. Am zis cumva ca e timpul sa imbin cele doua mari pasiuni ale mele cinematografia si barcaholia. Nu vreau sa fac un film de aventura sau ceva descriptiv ci mai degraba ceva social sau un portret de om al locului autentic.
Un personaj care sa se incadreze in acest tipar ar fi fost Mos Pituh, dar din pacate nu mai este printre noi. A ramas doar grindul ce-i poarta numele, undeva pe Sontea in apropierea gurei Olgutei.
Omul care dupa o viata traita pe marile lumii, a ajuns la pensionare sa-si doreasca singuratatea din cauza gurii nevestei! Si si-a incropit o gradina si o cocioaba in balta unde si-a gasit alinarea. Cocioaba de stuf avea la parter bucataria si magazia iar la "etaj" dormitorul. In jurul gradinii, pentru a-si apara munca de atacul pasarilor si a animalelor de tot felul, a incropit un "sistem defensiv" din nuiele de rachita infipte in pamant de varful carora a atarnat cutii goale de conserve. Varfurile erau legate intre ele cu o sfoara al carei capat se afla in cocioaba. Din cand in cand, Mos Pituh tragea de sfoara provocand o asa harmalaie de o auzeau pescarii de pe Fortuna, la vreo 2 km distanta.
Un personaj simpatic ce avea loc la masa lui pentru toti nepoftitii. Il cunosteau mecanicii de pe vaporasele turistice ce treceau prin zona si ii aduceau paine si alte cele trebuincioase pe care Mosul le platea cu pestele ce-l tinea viu intrun vintir pe canalul din spatele grindului.
Avea o barba alba, stufoasa ce-i atarna pana mai jos de piept. Era precum bunicul din povesti. Asa ceva nu se uita niciodata.
Din pacate nu am mai vazut astfel de personaje. Toti cei pe care ii stiu sunt un fel de corcituri intre lipovenii get beget si personajele mondene ahtiate dupa bani si bautura gratis. Pescari ce scutura vintirele cu singurul gand de a face bani.
Daca ti-as recomanda un astfel de om, cu siguranta n-ar mai iesi un film despre Delta ci unul cu caracter social din seria "Asa nu!".
 
Ultima editare:
Liviu, care a fost logica a doua postari cu acelasi titlu?
Ne pui la incercare?
Vrei doua discutii paralele neinfluentate una de cealalta si care sa-ti dea fiecare o varianta din care o vei alege pe cea convenabila?
 
Vroiam sa-mi cer scuze si aici pt doua posturi identice.
Ciby ai intuit bine cam ce caut, pacat ca nu l-am prins pe mos Pituh.
Pupezica, ma gandesc serios si la un film de peisaj, descriptiv, dar nu acum ci la primavara vara. Multumesc de oferta.
 
Salutare si multam de interes.
Scuze pentru cele doua posturi identice dar m-am gandit ca sint oameni care nu citesc si topicul de poze si cel ddestinat Deltei. Ei bine imi dau seama ca m-am inselat, rog administratorul sa pastreze doar unul.
Ciby si Bogdan inca nu imi tremura nimik. Nici macar 'maus' nu am.
Florio tin sa-ti multumesc personal. De data asta intentionez sa fac ceva documentar la limita reportajului. Un soi de realityshow artisticos, o combinatie de iarna austera, social, solitaritate. Cunosc parte din barcaholicii enumerati,am fost in tabara la Peter cred ca in anul in care ai lipsit tu.
Ma inspira si mi se par interesante povestile celor doi de la Dunavat, a lui Vali Musca si de ce nu a celor de la Periteasca. poti sa detaliezi putin? Vali sta acolo si iarna? Cei din Dunavat unde sint mai exact cantonati? Periteasca? Se sta acolo si iarna? Am fost anul asta pe acolo pe mare de la Perisor spre Portita da nu m-am oprit. Se poate ajunge la ei si altfel decat de pe mare? Ceva telefoane de contact? o sa incerc sa fac cat de repede o prospectie.
Altfel astept si alte povesti si personaje interesante.
Multumesc.
 
Vroiam sa-mi cer scuze si aici pt doua posturi identice.
Ciby ai intuit bine cam ce caut, pacat ca nu l-am prins pe mos Pituh.
Pupezica, ma gandesc serios si la un film de peisaj, descriptiv, dar nu acum ci la primavara vara. Multumesc de oferta.
Daca tot ajungi in iarna in Delta nu ocoli peisajele. Chiar daca nu vor avea loc in filmul ce ti-l propui vor fi folositoare in alte circumstante. Dupa mai multe drumuri in diferite sezoane, vei avea material sa incropesti, pe genunchi cum se spune, un film ce ar presupune un efort substantial in conditii normale.
Iti urez succes!
 
Salutare si multam de interes.
Scuze pentru cele doua posturi identice dar m-am gandit ca sint oameni care nu citesc si topicul de poze si cel ddestinat Deltei. Ei bine imi dau seama ca m-am inselat, rog administratorul sa pastreze doar unul.
Ciby si Bogdan inca nu imi tremura nimik. Nici macar 'maus' nu am.
Florio tin sa-ti multumesc personal. De data asta intentionez sa fac ceva documentar la limita reportajului. Un soi de realityshow artisticos, o combinatie de iarna austera, social, solitaritate. Cunosc parte din barcaholicii enumerati,am fost in tabara la Peter cred ca in anul in care ai lipsit tu.
Ma inspira si mi se par interesante povestile celor doi de la Dunavat, a lui Vali Musca si de ce nu a celor de la Periteasca. poti sa detaliezi putin? Vali sta acolo si iarna? Cei din Dunavat unde sint mai exact cantonati? Periteasca? Se sta acolo si iarna? Am fost anul asta pe acolo pe mare de la Perisor spre Portita da nu m-am oprit. Se poate ajunge la ei si altfel decat de pe mare? Ceva telefoane de contact? o sa incerc sa fac cat de repede o prospectie.
Altfel astept si alte povesti si personaje interesante.
Multumesc.

Da, Vali sta acolo si iarna, eu unul nu imi pot inchipui cum e sa locuiesti pe o fasie de nisip biciuita de vanturile iernii, in troienele taiate dupa fantezia crivatului si mai ales ce psihic solid trebuie sa ai, sa traiesti senin in acest tablou.
Cei de la Dunavat sunt la varsarea Dunavatului in Razelm, pe partea stanga.
La fel si cei de la Periteasca, sunt aproape de capatul canalului catre mare, pe partea stanga.

Ca sa ramanem intr-o limita decenta de discretie fata de persoanele discutate, am sa iti dau mai multe detalii la telefon sau in mesaj privat :)
 
majoritatea braconierilor nu vor sa vada o camera .in perioada respectiva cred ca este prohibitie dar ei se hranesc si atunci ,doar din asta traiesc.
nu toti sunt braconieri dar daca pica ...un morun ,un mistret ...o vulpe pe umar .vorba bancului!
eu nu recomand cele 2 locatii .prea am fost bine primiti si mai trecem si la anul ...daca ne primesc!
 
majoritatea braconierilor nu vor sa vada o camera .in perioada respectiva cred ca este prohibitie dar ei se hranesc si atunci ,doar din asta traiesc.
nu toti sunt braconieri dar daca pica ...un morun ,un mistret ...o vulpe pe umar .vorba bancului!
eu nu recomand cele 2 locatii .prea am fost bine primiti si mai trecem si la anul ...daca ne primesc!

Nicu, sa nu se inteleaga ca oamenii sunt braconieri. In zona deltei localnicii si in special cei izolati, nu au alt mijloc de trai decat pescuitul.
La Periteasca am vazut timp de cateva zile ce pescuiau cei 3 : niste caras la o mica plasa si o stiuca la o lanseta. Curatau carasul si il puneau la sare sa aiba pentru iarna.
Braconieri sunt altii, care pescuiesc in cantitati mari si vand prin retele infractionale bine asezonate cu autoritatile.
 
M-am hotarat sa incep asa cum trebuie adica cu o prospectie. O sa merg la Dunavat unde am un petic de pamant iar de acolo cu barca pe ape. incer sa dau de cuplul Tata-fiu si poate de Vali Musca. Florio inca odata multumiri.
 
Liviule, rugamintea mare cel putin din aprtea mea, este sa nu dai detalii despre persoanele care ti-au furnizat informatiile de mai sus, Nu ma intreba de ce ca nu poti primi rasuns la aceasta intrebare, cel putin acum, Sti cum spune un prieten al meu "crede si nu cerceta", deci ai tot sprijinul meu de fiecare data cand pot, insa te rog nu da detalii despre noi, Iti multumim mult si mult success in ce vrei sa faci,

Cu drag,
Capitanu
 

Back
Sus