motocraft sl410 pentru dunare?

salutare tuturor, as dori ,chiar daca s-a mai discutat de aceasta barca sl 410 de la motocraft, sa mi se spuna daca este buna pentru dunare ,merg numai la dunare la pescuit unde curentii sunt puternici si valurile cateodata destul de mari . din cate stiu pescajul barcii sl410 este mic si cred ca exista riscul de-a intra apa sau mai rau sa se rastoarne .doresc sa-mi cumpar o barca de dimensiuni apropiate cu acestea 410-450 cm ,momentan am o laguna 410 si vreau ceva mai stabil ptr dunare ,din cate am citit pe forum ar fi aceasta de la motocraft si usurica si zvelta si rezistenta in timp, de e aluminiu ,daca aveti si alte oferte va astept sa mi le impartasiti merci
 
ai o laguna 410 de plasma, cea care are o latime de1,28? daca da iti pot spune sl410 e mult mai stabila deoarece este mai lata 1,47 latime iar forma carenei in v nu foarte pronuntat ii da o stabilitate mai mare in glisaj. Am facut mai multe teste de viraje la viteza maxima si nu am avut nici un fel de probleme cu stabilitatea. Intradevar are borduri joase la pupa si pe valuri foarte mari este posibil sa te mai stropesti(nu intra apa in barca, doar stropi) care pe mine personal nu ma deranjeaza, mai ales tinand cont ca aceste borduri joase ii ofera barcii o greutate redusa si rezistenta minima la vant, deci o viteza mai mare si un consum mai mic cu un motor de 10 sau 15 cp.
 
Fara a particulariza cazul Motocraft SL 410, pentru a sti cat mai multe despre comportamentul nautic al unei anumite barci pe Dunare, ideal e sa fie probata in conditiile cele mai extreme. Inceputul lunii octombrie a adus asemenea conditii, si inclusiv eu am intalnit valuri deferlante de peste 1 metru destul de des. Cateva exemple aici: Vijelii pe Dunare

Nu putem spune vreodata ca Motocraft sau alta barca nu e buna de Dunare, fiindca nu suntem noi cei care autorizeaza barcile la o anumita clasa de navigatie, ci ANR-ul. Insa in conditiile dure pe care le-am intalnit si eu si amicii mei de-a lungul timpului pe Dunare, sincer un spor de bord liber este diferenta dintre confort si insecuritate. Cine bate des Dunarea stie ca acum poti avea vreme superba, si peste cateva ore vijelia e peste tine, caz in care un bord liber mai ridicat e mana cereasca.
 
Perfecta dreptate, trebuie sa probezi barca sa vezi cu ochi tai, mai ales pentru ca fiecare om are alte pretentii si asteptari atunci cand cauta o barca.
Eu am spus ca motocraftul ma multumeste pe mine personal. Am trecut cu ea pe canale unde m-am intalnit cu salupe cu motoare mari care nu au bunul simt de a reduce. Valurile de siaj ale acestor barci nu sunt deloc mici si mai ales daca esti oblicat sa le iei de aproape. Nu am avut nici un fel de probleme si de multe ori am trecut peste ele cu barca in glisaj.
Am mai gasit un filmulet cu motocraftul propulsat de 9,9cp cu o singura persoana. Nu se apreciaza comportamentul pe valuri, insa viteza da si destul de bine.

Vali, tu esti mult mai experimentat in acest domeniu si o figura pe acest forum, motiv pentru care lumea are incredere in sfaturile tale.
Stiu ca ai scris intrun forum ca nu ai avut ocazia sa te dai cu motocraftu si deacea daca vrei si ai timp esti invitatul meau aici la Tulcea sa ne dam amandoi cu ea, asa mai adaugi noi cunostinte la ce cele deaja detinute despre barcile fabricate pe la noi.
 
Gabo, merci pentru invitatie, si va trebui sa ma recompensez - cum altfel - decat invitandu-te la o tura cu barca mea :).
Sa stii ca pe vremuri obisnuiam sa ma implic mult mai mult in discutiile de pe acest forum, cred ca nu era topic unde sa nu contribui.

Motivul pentru care postez, si pe capcompas.ro, si aici, este ca vreau sa invat incontinuu despre barci.
Am o parere foarte buna despre barcile din aluminiu, ca si toti baietii care au deja asa ceva (colegul Ovidiu66 e primul la care ma gandesc).

In plus, cred ca o barca noua, a unui producator roman, este preferabila din multe motive: valoarea adaugata ramane in tara, garantia si service-ul sunt asigurate, barca e omologata de ANR pe clasa de navigatie dorita etc.

Despre Motocraft SL 410 nu voi comenta (la fel cum nu comentez nici despre alte barci). As vrea in schimb sa spun doar atat: ar fi bine de facut un test cu barca la diferite incarcari, intr-o zona a Dunarii expusa la vant puternic, contrar curentului. Atunci se va cunoaste cu adevarat barca si modul cum tine valurile mari, care difera de valurile de siaj.
 
Am vazut un filmulet cu barca ta (banuiesc ca te referi l acea facuta de tine din fibra), si mia placut mult. Nu este nevoie sa ai multa experienta pentru ati da seama ca barca ta se descurca mult mai bine pe valuri decat motocraftul. E logic, ere borduri mult mai inalte, este mai mare, etc, etc. Si totusi barca ta deaja intra in alta categorie, sa zicem ca e un alt nivel, la fel cum sunt multe alte barci de pe piata romaneasca. Acum fiecare trebuie sa isi aleaga barca care i se potriveste cel mai bine nevoilor sale.
Eu am vrut o barca care sa combine cat mai echilibrat cateva caracteristici si anume in primul rand sa fie usoara(la nevoie sa o duc pe porbagajul masini fara peridoc), sa fie cat mai rapida, sa nu necesite o motorizare mare, sa consume cat mai putin si inacelasi timp sa nu iti fie frica sa iesi cu ea in "traficul deltei din ziua de azi"
Tu sti mai bine, pentru ca o barca sa satifaca toate aceste nevoi ....e complicat.
Mie imi place mult pescuitul la stiuca in sezonul rece, atunci cand ziua este scurta si nu poti campa, deci am nevoie sa ajung repede in delta sa pescuiesc si sa ma intorc pana se intuneca. In acelasi timp sa fac asta ori de cate ori am chef fara sa ma usture buzunaru cand bag benzina. Citisem undeva un comentariu ca iar fi placut mai mult daca motocraftul avea un bord cu 5 cm mai inalt, dar atunci ar fi fost alta barca...nu ar mai fi atins aceiasi viteza, ar fi fost mai grea si ar avea un consum mai mare, deci pana la urma cu riscul de a ma repeta spun ca depinde de ce vrea fiecare.

Editez:
invitatia ramane valabila daca ai drum pe la tulcea anuntama
 
Sa stii ca in nici un caz n-am intentionat sa fac o comparatie intre barcile noastre :D. Am vrut doar sa raspund elegant invitatiei tale. Cred ca o sa fie interesant pentru amandoi sa ne dam cu un tip nou de barca.

In plus, sunt si eu interesat de o barca usoara, dar cartopper, adica sa o pot transporta pe masina. Ma gandesc chiar la barca maxima pe care sa o transport asa, si sa am si bord liber mai inalt. Am facut deja asa ceva - o barcuta de fibra de 3,80 metri, am sa povestesc la momentul potrivit pe capcompas.ro.

Motivatia mea e asemanatoare cu a ta: barca de glisare usoara, motor economic, comportare buna la valuri. In schimb, eu nu voi folosi barca la pescuit, ci pentru mers in weekend la mare la Sf. Gheorghe. Asta fiindca detest mizeria si aglomeratia de pe litoral, si prefer plaja de la Sfantu pentru linistea si tihna de acolo.

Daca as astepta vaporul, as pierde o zi de plaja la dus si una la intors. Daca as folosi o barca mare, ar trebui s-o car pe peridoc sau s-o tin la Mahmudia sau Murighiol, ceea ce nu-mi convine. Din cauza asta, solutia de cartopper e cea mai potrivita pentru nevoile mele. Lasand barca la apa la Murighiol, intr-o ora si ceva se ajunge la Sfantu.

Sper ca initiatorul topicului nu se supara pentru ideile pe care le-am asternut impreuna aici, si poate va avea parte de contributii si de la alti useri. Oricum, cea mai buna ramane tot proba practica a barcii dorite.
 
multumesc pentru cei care s-au ostenit sa-mi raspunda. da, cred ca mai buna era intrebarea:diferente intre 410 laguna si sl 410 .,stiu ,diferentele sunt mari ,dar numai asa pot sa fac o comparatie intre o barca, pe care am folosit-o timp de trei ani ,si cealalta .mai precis eu ma duc la peste numai la lanseta cu un motor de 10 cp si vreau sa stiu daca din punctul asta de vedere barca sl 410 este ceea ce ne dorim de la o barca ,adica: stabilitate si aici cred ca ma refer la chila daca e lata ptr ca nu vad in poza ?n-as vrea sa ma bata vantul, cand dau la peste, dintr-o parte in alta ,doi ,sa nu-mi intre apa in barca la un val ceva mai mare sau prin spate pe la oglinda cand merg cu motorul si alte detalii de genul asta .credeti ca sunt prea pretentios ?oscilez intre sl 410 si o barca ceva mai mare dar putin mai ieftina CONVERT LOTUS 490 care arata destul de bine cu mici dezvantaje:lungimea, ceea ce ma face sa modific peridocul, si greutatea care o sa ridice simtitor consumul de carburant. lansez o noua provocare pentru cei cunoscatori
 
dimensiunile motocraftului sunt 412 lungime si 147 latime iar laguna ta are 410 lungime si 128 latime, de aici din start mototocraftul are un punct in plus
sl 410 este mai usoara decat laguna 410 (are 64 Kg).
Daca deaja ai motorul de 10 cai si nu vrei sa il vinzi nu prea ai de ales. Orice alta barca mai mare va avea nevoie de un motor mai puternic.Pe CONVERT LOTUS 490 daca pui 10 cai o sa iti para rau si ai sa vinzi ori barca ori motorul pentru unul mai mare
Dar cel mai bine ia motorul in porbagaj si vino la tulcea, iei legatura cu Rromica si el iti va pune o barca la dispozitie pentru probe atata timp cat ai motorul tau, si atunci cu siguranta te vei decide daca este sau nu cea ce tu cauti.
 
@bica77: daca-mi permiti o sugestie, incearca sa dezvolti acest subiect (de interes larg) pe forumul www.capcompas.ro . Sau urmareste ce s-a mai discutat acolo pe tema barcilor de pescuit.

E o platforma virtuala complementara, iar orientarea e preponderent pe navigatie interioara - Dunare si Delta, plus tratare exhaustiva a chestiunilor tehnice, de la hidrodinamica pana la mecanica de motoare sau lucrul in compozite.
 

Back
Sus