Geamandura de acostare .(mooring buoy) - pe Dunare .

Buna ziua ,
Bine v-am gasit si sper sa gasesc ajutor si acum ca si inte dati . Locuiesc in aproprierea Portului Cetate , Dunare km 811 . Acolo este amenajat portul din perioada interbelica , renovat apoi prin 75 cred , cheiul si cateva facilitati , exista un ponton de cativa ani , anul trecut am vazut ca s-au pus niste geamanduti de semnalizare , dar nu sunt geamanduri de acostare . Nu stiu mai nimic despre rauri si mai ales despre Dunare .
As dori sa aflu daca se pot pune aceste geamanduri de acostare pe Dunare avand in vedere curentul si cam cat de grea ar trebui sa fie ancora de ciment a unei astfel de geamanduri sa poata tine yahturi 7-15m . V-as ruga de asemenea se ma ajutati cu o infomatie de unde as putea sa fac rost de o harta maritima a Dunarii pentru aceasta zona .
Multumesc anticipat !
 
Multumesc frumos , poate nu m-am exprimat eu bine - harta maritima - nu stiu mare lucru despre navigatia pe rauri . Poate harti de navigatie se cheama .
Multumesc inca o data si sper sa aflu si despre buoy-uri ca mi se pare cea mai ieftina metoda sa ti barca pe apa si daca se poate si reusesc sa fac vreo doua cu un pic de ajutor de la prieteni mai facem vreo 4-5 . Fara scopuri comerciala , tin sa spun asta !
 
Cind am citit de portul Cetate, am zis ca si-a luat Dinescu yacht! :)

Dimensionare ancora pentru mooring buoy:
Mooring Basics - How to Install a Permanent Mooring
Chart Displays - Everything you want to know...


Pe Dunare nu prea am auzit sa se foloseasca, cred ca principala problema o reprezinta sloiurile, mai precis deplasarea lor (curgerea) atunci cind Dunarea se dezgheata primavara. E adevarat ca exista incalzirea globala dar au mai fost cazuri (chiar acum citiva ani) cind s-a format pod de gheata peste Dunare. Daca buoy-ul este prins in gheata si aceasta incepe sa se miste, poti sa-i pui si mama ancorei. Nu se misca ancora, se va rupe cablul (lantul) de fixare sau "urechea" sudata pe corpul geamandurii.
Pontoanele din Portul Tomis sint ancorate cu niste placi de beton de 10 x 2.5 x 0.3 m, scoase acum citiva ani de la linia de tramvai din Constanta. Cred ca fiecare placa are cam 20 tone. Cind a fost inghetat portul si apoi a venit o furtuna foarte puternica, toate pontoanele au ajuns pe mal, cu tot cu sloiuri. Nu s-au miscat placile de beton ci au fost rupte sau smulse urechile de fier sudate pe pontoane pentru legarea cablurilor de ancorare.

Pentru harta de navigatie pe Dunare vezi aici: AFDJ Galati Romania

L.E. Intre timp a scris si byteworks despre harti! :)
 
Multumesc frumos , poate nu m-am exprimat eu bine - harta maritima - nu stiu mare lucru despre navigatia pe rauri . Poate harti de navigatie se cheama .
Multumesc inca o data si sper sa aflu si despre buoy-uri ca mi se pare cea mai ieftina metoda sa ti barca pe apa si daca se poate si reusesc sa fac vreo doua cu un pic de ajutor de la prieteni mai facem vreo 4-5 . Fara scopuri comerciala , tin sa spun asta !

Nu stiu daca e chiar asa simplu, cred ca ai nevoie de ceva "paper work" (birocratia ne omoara) pe la capitanie, politia de frontiera si probabil etc. :)
 
Da , la capitolul birocratie si aprobari m-am inarmat cu rabdare si tutun . Incerc sa fac aceste lucruri printr-un voluntariat si primarul de acolo pare un om ok cu care se poate discuta mai ales ca nu e proiect mare - cred ca de la ANR imi trebuie ceva . Prima data si eu am crezut ca Dinescu imparateste totul dar nui chiar asa , am citit un pic pe la site ANR si un pic de discutie personala cu dumnealor si e totusi port . Nu le cunosc intentiile si nu nu ma int . Pontonul e intradevar adus de el dar lasa liber pentru cine vrea sa ia o pauza si o masa la el . E o zona minunata , doua terase in sezon , plaja plina cu umbrelute de papura si nivelata de tractorul primariei in fiecare dimineata . Eu am plecat de la ideea ca as vrea sa-mi iau un velier micut si nu am unde sa il tin si mai ales vad strainii cum se propie cu barcile - casca ochii si pleaca - ca nu au unde sa acosteze daca pontonul vechi e ocupat . I afara de nemtii cu caiacele care pot veni la mal .
Balizele plutitoare le-as scoate toamna din apa , las lanturile pe fund cu parame si geamanduri din bidoane , daca ingheata sa nu fie pb . O fi bine asa ? Ma mai gandeam ca ancora de ciment poate sa fie de 100kg si sa pun doua la fiecare buoy .
Multumesc pentru harti .
 
Despre Dunare

Hartile pentru ape interioare (in cazul nostru Dunarea) se numesc ”rutiere”. Cel putin eu am până la km. 2603, Districtul Melk. Pe ele sunt prevazute: șenalul, podurile, adâncimi, granițe, balizaj, faruri etc. Aveti in atasament rutierele de la km 800 la km 819 si cea pentru km 2063. Sunt 800x600 fiindca asa pot fi urcate aici. Pe email le pot trimite la o rezolutie mai mare. Sunt multe de spus despre Cetate. De exemplu nu stiu daca mai exista pasarela aia lunga cu o ”buda” deasupra Dunarii :) sau tractorul antebelic pe acolo. Iar despre amenajari la Dunare sunt multe de spus (si de luat in calcul). Acum ceva ani am dus cu niste vaporase de la km 930 in jos si am mers dupa aceste rutiere.
Pe Dunare nu se folosesc geamanduri de acostare prea frecvent din cauza gheturilor. De regula, iarna se scot toate geamandurile (inclusiv cele luminoase de senal) si se inlocuiesc cu scondri verzi si rosii.
 

Atașamente

  • 800-810.JPG
    800-810.JPG
    213 KB · Vizualizări: 60
  • 810-819.JPG
    810-819.JPG
    165.4 KB · Vizualizări: 57
  • 2060-2063.JPG
    2060-2063.JPG
    204.5 KB · Vizualizări: 57
Ultima editare:
Super , multumesc . Nu mai exista nimic din astea (stiu pasarela de cand eram mic ) dar tot ce tine de comunism a disparut , acum e frumos si intretinut de Dinescu si primarie dar el are doar o casa mai in spate un pic . A renovat si vechea capitanie facuta de Barbu Druga in perioada interbelica - o frumusete a arhitecturii si fac tinerii de la filarmonica acolo concerte sau studiaza . Mai este un sprijin f important si anume Doama Druga care a mostenit Castelul Druga care este la 500 de metri de port si vine vara -e apolitica si super deschisa . Ar fi pacat sa nu fie mai dezvoltat ca e o zona minunata . Eu cred ca mai mult de cateva buoyuri din astea (cateva doar ca sa le pot si intretine) nu pot mare lucru . M-ar interesa hartile pe email daca se poate va rog .
Multumesc .
 

Back
Sus