Anozi de zinc, de unde cumpar ?

Salut,
as dori sa aflu daca stie cineva de unde se pot cumpara anozi de zinc la fel ca cei din poza.

Multumesc,
Florin
 

Atașamente

  • 460001.jpg
    460001.jpg
    50.3 KB · Vizualizări: 135
Multumesc de link, dar am uitat sa specific ca vreau sa gasesc in tara, pe afara se gasesc de toate. Vreun magazin pe la noi cu boat hardware ?

FLorin
 
Anozi

Va salut,
Prima intrebare: Ce faci cu ei, sau mai bine zis la ce se folosesc?
A doua intrebare:ce dimensiuni are obiectul ca asa din poza neavind punct de reper nu pot sa apreciez.
Trei:nu e intrebare,e un soi de lamurire: eu am lucrat aproape 30 ani la singura fabrica din Europa(din pacate) care mai producea zinc si poate i-ti dau o idee.
Cu bine,
 
anozi

Salut Dan,

nu mai este de actualitate dar dc ai informatii de unde se pot lua anozi de diferite forme pe la noi - cred ca mai sint oameni interesati.

Anozii erau pentru o ambarcatiune din otel, un river boat de care am avut grija vro 8 luni de zile pt cineva de afara, barca fiind stationata in Mangalia, proprietarul trebuind sa schimbe anozii a intrebat dc se pot cumpara de aici, alternativa era sa care in avion citeva zeci de kile de zinc...ceea ce a si facut...ca la noi n-am gasit.

Florin
 
Va salut,
Prima intrebare: Ce faci cu ei, sau mai bine zis la ce se folosesc?

Folosesc impotriva coroziunii barcii, din cauza fenomenului de electroliza aparut in ape sarate. Astfel, in electroliza se consuma intai zincul :) . Daca ai grija ca electrozii sa fie valizi, barca,motorul sau alte piese metalice in contact cu apa, raman intacte :)
 
Ultima editare:
Salut Dan,

nu mai este de actualitate dar dc ai informatii de unde se pot lua anozi de diferite forme pe la noi - cred ca mai sint oameni interesati.

Anozii erau pentru o ambarcatiune din otel, un river boat de care am avut grija vro 8 luni de zile pt cineva de afara, barca fiind stationata in Mangalia, proprietarul trebuind sa schimbe anozii a intrebat dc se pot cumpara de aici, alternativa era sa care in avion citeva zeci de kile de zinc...ceea ce a si facut...ca la noi n-am gasit.

Florin

anozii de "sacrificiu" se gasesc la orice furnizor de motoare de ambarcatiuni care face service si ofera si accesoriile aferente. eu lucrez cu Accesorii barci si ambarcatiuni
 
Nu mai merge link-ul respectiv.
E posibil sa gasesc si-n alta parte?
______________________________
Steve Works
Prodima
 
Salutare Steve, gasesti la noi tot felul de anozi atat pentru motoarele de barca cat si pentru ambarcatiuni in general.

Aici am pus un link catre catalogul PDF cu toata oferta disponibila. Ce nu avem pe stoc putem aduce in maximum 15 zile de la plasarea comenzii. Daca ai nevoie nevoie de ajutor pentru identificarea anodului compatibil cu motorul tau trimite-mi te rog un mesaj privat cu datele de identificare a acestuia si te ajutam cu mare placere.

Aici gasesti un articol despre importanta anozilor
.
 
Ultima editare:
Folosesc impotriva coroziunii barcii, din cauza fenomenului de electroliza aparut in ape sarate. Astfel, in electroliza se consuma intai zincul :) . Daca ai grija ca electrozii sa fie valizi, barca,motorul sau alte piese metalice in contact cu apa, raman intacte :)

Salut Florio,,
deranjez cu o intrebare ,, vreau sa schimb anodul la un motor bf5 si intrebarea este , inainte sa-l montez pe cizma , ai fac' o ''frectie'' cu ceva lubrifiant ,, vaselina etc ??? sau ai montez pur si simplu pe cizma curata ??? multam,,
 
Salut Florio,,
deranjez cu o intrebare ,, vreau sa schimb anodul la un motor bf5 si intrebarea este , inainte sa-l montez pe cizma , ai fac' o ''frectie'' cu ceva lubrifiant ,, vaselina etc ??? sau ai montez pur si simplu pe cizma curata ??? multam,,

Ca sa functioneze protectia, anodul trebuie sa faca un contact foarte bun cu piesele metalice ale motorului. Orice substanta care ar putea impiedica asta este de nedorit.
 
Ultima editare:

Back
Sus