Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13

Topic: Restaurare caiac din fibra de sticla - Inca un incepator ce cauta indrumare

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Epoxy se foloseste de obicei ori la laminari pretentioase vacuumate (carbon, fibre exotice, sau sandwich cu spume), ori la impregnarea lemnului si acoperirea lui cu fibra. Cu toate ca priza epoxy-ului e foarte buna, la o balie de poliester e pacat sa se "strice orzul pe gaste", folosind epoxy la laminare.

In industria de barci, epoxy peste poliester se aplica doar la tratamentele anti-osmoza ale operei vii, sau uneori la reparatii pretentioase (a se vedea ghidurile de pe site-ul celor de la West System).
    Eu de exemplu mai folosesc epoxy la barci de poliester cand am de asamblat elemente de lemn in interiorul corpului de poliester - pereti, podele, banchete etc. Prin asta, piesele de lemn sunt bine protejate la apa, iar legatura cu corpul de poliester e foarte solida.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

daca te apuci sa invelesticaiacul cu inca un strat de fibra plus rasina ai ocazia sa strici marfa originala el a fost turnat in matrita care,i da suprafata lisa ,,, asa cum vrei tu va trebui sa chituiesti si sa slefuiesti pina la pensie nu vad logica sa,l acoperi cu inca un strat daca vrei sa,l intaresti incearca sa ,, cit iti permite sccesil sa.l intaresti pe interior

Salut !
    Am o barcuta din fibra de sticla, cu dimensiunile 3,7 m x 1,3.Vreau sa o intaresc putin pe fund(pe interior), pentru ca la viteza mai mare, pe valuri, flambeaza. Nu am mai lucrat cu fibra de sticla. Am aflat din postarile voastre ca sunt mai multe tipuri de rasina, printre care, epoxi si poliesterica (nesaturata/preaccelerata), precum si mai multe tipuri de fibra (stratimat, tesatura, voal de suprafata, etc) cu diferite densitati/mp. Va rog sa-mi spuneti ce tip de rasina si fibra / densitati, intaritor, etc - se recomanda pentru lucrari la o barca.; eventual si alte detalii pe care le considerati ca fiind necesare sau un link lamuritor. Nu stiu daca baraca este de poliester sau nu.
    va multumesc !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Cum aleg Fibra de sticla
    de gonzy īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 22 Dec 2016, 08:26 AM
  2. Incepator caiac
    de Conspicuous īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 45
    Ultimul post: 3 May 2015, 10:26 AM
  3. Vand Caiac Fibra de Sticla
    de Vicster īn topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 13 Mar 2013, 08:47 PM
  4. cum sa reconditionez un caiac din fibra de sticla ?
    de aleb īn topicul Planuri şi manuale de construcţie
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 31 Jul 2012, 07:29 PM
  5. fibra de sticla
    de motor īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 8 May 2011, 10:28 PM

Tags for this Thread

Bookmarks