Restaurare caiac din fibra de sticla - Inca un incepator ce cauta indrumare

Buna ziua,

Am facut si eu rost de un caiac vechi si obosit din fibra de sticla si as dori sa il readuc la viata. Gauri de apa sau crapaturi nu are dar prezinta cateva zone - la opera vie, atat spre prova cat si spre pupa - unde fibra (primul strat, de la exterior) e fisurata si chiar exfoliata. As vrea sa il peticesc cu fibra in zonele respective si daca este posibil, sa il mai imbrac intr-un strat de fibra pe exterior inainte de etapa cu chit+smirghel+vopsit.
Acestea fiind spuse, va cer ajutorul si incep cu intrebarile:

- ce parere aveti despre planul expus mai sus; daca imi puteti sugera un altul, sunt numai ochi si urechi,

- care ar fi etapele operatiunii + tehnologia de executie,

- care este temperatura minima a mediului, la care se poate lucra cu fibra de sticla? (de principiu stiu cum functioneaza treaba cu fibra asta de sticla dar nu am lucrat niciodata, asa ca HABAR NU AM cat, cum si ce fel),

- ce trebuie sa cumpar - fibra, rasini, etc. - si de unde.

Va multumesc,
Eduard
 
Salut!
Daca iti place tie sa faci cu mana ta restaurarea asta, atunci probabil ca vei primi sfaturi pertinente, dar nu de la mine, pentru ca nu am experienta in lucrul cu fibra.
Ce sfat iti pot da eu, insa: cauta pe net sau intreaba pe la service-urile auto de vreo firma sau mester care repara si reconditioneaza bare de protectie auto, sau care confectioneaza bare si spoilere. Experienta unui asemenea mester te va scuti de greseli sau de operatiuni inestetice. Eu asa am facut cu un caiac de fibra si cu un capac mai ciudat de acvariu, si am fost uimit de calitatea reparatiilor. Totul la preturi care mie nu mi-ar fi justificat bataia de cap.
 
Ultima editare:
Salutare,
am lipit barci de kaiac la viata mea si sfatul meu este:
a) sa ti cont ca o barca de kaiac este gandita sa fie usoara si in folosinta ei sa o feresti de alte suprafete decat apa. Adica sa te urci in ea cand e apa suficient de mare sub ea, sa nu o trantesti etc.
b)avand in vedere ca e fain sa fie usoara si aspectul exterior sa fie unitar, ar fi bine sa te pui cu smirghelul pe ea pentru matuirea operei vii in inlaturarea stratului superior care probabil este copt. In zonele cu crapaturi poti insista mai tare si mai profund. Zonele unde ai smirgheluit mai tare le lipesti cu petice de tesatura si rasina poliesterica, iar apoi poti sa-i dai un strat nou si intreg de tesatura usoara peste toata opera vie. E ca la vopsit, din pensula si cu atentie sa nu lasi zone uscate dar nici sa balteasca pe undeva rasina. Dupa intarire dai o mana de smirghel pentru a nivela diversele moatze si mai dai o mana usoara de rasina. Apoi smirgheluiesti frumos si ii poti da o vopsea.
Cu rasina poliesterica poti lucra si mai la frig 8-10 grade, dar cel mai bine la o temperatura mai mare pentru ca e in interesul tau sa ai o rasina subtire care sa nu incarce prea tare lucrarea.
Rasina poliesterica vinde Ploydis, tesatura ar fi buna una de 100 g/m dar probabil vei gasi de 160g/m si o vinde tot la polydis. Daca iei 5,5m ai si pentru imbracare si pentru petice.
Cantitatea de rasina e indicat sa nu consumi mai mult de 2kg, iar proportia de intaritor este intre 0.5ml la 100ml rasina cand e cald pana la 2ml pe 100ml de rasina cand e mai frig. Trebuie omogenizat amestecul si avut grija sa nu se intareasca inainte de o aplica.
 
Salut Eduard si bun venit pe forum. In completarea celor 2 Bogdani, as vrea sa mai adaug:

- Daca barca e turnata in gelcoat, acesta trebuie indepartat daca vrei sa imbraci barca pe exterior cu fibra si poliester. Rasina nu face priza buna cu gelcoatul, si va exista un risc de delaminare. Deci priza cea mai buna se face aplicand rasina pe rasina veche, nu pe gelcoat. Iar inainte de a aplica rasina si fibra, nu uita sa cureti bine suprafata barcii cu nitrodiluant.

- In functie de starea exterioara (gelcoat sau vopsea), posibil sa nu fie nevoie de imbracat toata barca in fibra. Asta ti-o poate spune cineva cu experienta de lucru in barci de fibra. Insa zonele crapate si mai ales delaminate trebuie neaparat reparate (tot ce e coscovit trebuie indepartat).

- Depinde si de modul cum vei folosi caiacul: daca va fi folosit strict in ture scurte, la padela, e bine sa-l pastrezi la greutatea actuala, deci sa nu-i mai pui inca o fibra pe toata barca. Va fi deci foarte usor de transportat si manipulat, plus ca va avea performante optime. Daca insa vrei sa-l folosesti la ture mai lungi, sa-i montezi flotoare laterale, vele etc, e mai bine sa-l imbraci in fibra, rezulta o coca mai solida si mai de anduranta.

- Poti lucra si la temperaturi joase cu poliesterul, dar ca sa nu te chinui, trebuie sa folosesti a) o rasina cat mai fluida, si b) ori intaritor de iarna, ori o cantitate mai mare de intaritor, cum a spus si Bucius. Foarte important e ca medul sa fie lipsit de umiditate.

- Tesatura e bine sa fie tip "coada de randunica", din cauza ca rezulta o suprafata mult mai neteda decat in cazul woven roving-ului. Singura problema e ca pretul e mai mare, se vinde la metrul patrat nu la kilogram. O tesatura de 160 g/m2 iti da o buna protectie la abraziune, o tesatura de 280 iti da si ceva rigiditate structurala.

- Chiar daca slefuiesti si dai cu rasina peste fibra noua, macar pe opera vie ar fi bine sa dai si un chit subtire de finisaj, ca sa ai rezistenta de viscozitate cat mai mica. Dupa care poti da cu vopsea, poate fi auto, poliuretanica, sau chiar alchidica obisnuita, daca nu esti pretentios.

In plus, gasesti multe discutii foarte detaliate la sectiunea "Compozite si fibra de sticla" de pe forumul capcompas.ro . Arata-ne te rugam ceva poze cu caiacul, inclusiv de detaliu, poate ar mai fi de adaugat ceva indrumari. Succes ;).
 
Intrebare

Barca facuta din fibra cu rasina poliesterica se poate repara numai cu rasina poliesterica sau se poate repara si cu rasina epoxidica? Care este cea mai buna reparatie?
 
Se prefera reparatia tot cu poliester, din considerente tehnice si economice. Se poate si cu epoxy, dar nu se justifica.

Epoxy are proprietati mai bune de "secondary bond", adica aderenta mai buna la laminarea pe rasina veche (intarita deja). Se prefera totusi poliesterul pentru ca e singura rasina compatibila cu ancolantul din stratimat (fie pudra, fie emulsie). Reparatiile se fac de obicei cu stratimat, al carui ancolant e dizolvat exclusiv de poliester.

Ancolantul stratimatului mai e dizolvat si de vinilester, dar aceasta se foloseste exclusiv la primul strat de sub gelcoat, in cazul cand se doreste o protectie buna la osmoza. Din cauza conditiilor stricte de microclimat, rasina vinilesterica se foloseste totusi mult mai rar, de obicei doar in santierele mari.
 
Revenire

Inteleg ca daca barca trebuie imbracata integral in tesatura din fibra de sticla, nu in stratimat, este mai bine sa se foloseasca rasina epoxidica in loc de poliesterica. Este adevarat?
 
Nu, nu este adevarat. Cel mai bine este ca la suportul de poliesteric sa se aplice tot poliesteric, indiferent de armatura folosita.
 
Epoxy se foloseste de obicei ori la laminari pretentioase vacuumate (carbon, fibre exotice, sau sandwich cu spume), ori la impregnarea lemnului si acoperirea lui cu fibra. Cu toate ca priza epoxy-ului e foarte buna, la o balie de poliester e pacat sa se "strice orzul pe gaste", folosind epoxy la laminare.

In industria de barci, epoxy peste poliester se aplica doar la tratamentele anti-osmoza ale operei vii, sau uneori la reparatii pretentioase (a se vedea ghidurile de pe site-ul celor de la West System).
Eu de exemplu mai folosesc epoxy la barci de poliester cand am de asamblat elemente de lemn in interiorul corpului de poliester - pereti, podele, banchete etc. Prin asta, piesele de lemn sunt bine protejate la apa, iar legatura cu corpul de poliester e foarte solida.
 
daca te apuci sa invelesticaiacul cu inca un strat de fibra plus rasina ai ocazia sa strici marfa originala el a fost turnat in matrita care,i da suprafata lisa ,,, asa cum vrei tu va trebui sa chituiesti si sa slefuiesti pina la pensie nu vad logica sa,l acoperi cu inca un strat daca vrei sa,l intaresti incearca sa ,, cit iti permite sccesil sa.l intaresti pe interior
 
Salut !
Am o barcuta din fibra de sticla, cu dimensiunile 3,7 m x 1,3.Vreau sa o intaresc putin pe fund(pe interior), pentru ca la viteza mai mare, pe valuri, flambeaza. Nu am mai lucrat cu fibra de sticla. Am aflat din postarile voastre ca sunt mai multe tipuri de rasina, printre care, epoxi si poliesterica (nesaturata/preaccelerata), precum si mai multe tipuri de fibra (stratimat, tesatura, voal de suprafata, etc) cu diferite densitati/mp. Va rog sa-mi spuneti ce tip de rasina si fibra / densitati, intaritor, etc - se recomanda pentru lucrari la o barca.; eventual si alte detalii pe care le considerati ca fiind necesare sau un link lamuritor. Nu stiu daca baraca este de poliester sau nu.
va multumesc !
 

Back
Sus