Caiacul din viitor

studiez varianta de a lipi sipcile cu adeziv poliuretanic de la Bison la ambalaj de 750g:
PU MAX® Wood Adhesive Products - Bison

oare cat adeziv intra la construirea unui caiac?

am vazut pe la americani ca folosesc adezivi poliuretanici pentru lemn

Eu Petrelul cu D4 de la bison l-am facut, trebuie sa folosesti manusi ca altfel iti faci o crusta care numai odata cu pielea se mai duce, cit despre murdaria de pe sipci nici o problema se duce la sirguit tot. Eu am folosit o cutie si ceva.
 
Alec , te salut, si-ti doresc ca proiectul tau sa se realizeze. Cateva sfaturi doresc sa dau:
1. Motivatie
2. Perseverenta
3. Rabdare
4. Ambitie
5. Cunostinte in constructia de navomodele ( cere presupun ca le ai)
6. Scule ( circular de mana , bormasina pentru infiletat horsurube, rindele, raspile, adezivi, recipiente ptr. rasini, hartie de slefuit de diferite densitati, liniar, ruleta metrica, clesti etc) pe parcurs le vei dobandi pentru ca vei avea nevoie in functie de operatiuni.
7. Materiale ( scanduri trase la abrig, indiferent de dimensiuni - necesare pentru caprele suportului ce va sustine kayakul pe timpul constructiei, USB pentru ralizarea coastelor/formelor, suport masa/scandura plana pentru rindeluit sipcile,


La faptul ca te gandesti sa-l construiesti in podul blocului nu-i o variata rea dar trebuie sa iei in calucul la finalizarea ambarcatiunii daca-l vei putea scoate afara. Si eu am avut posibitatea de a construi kayakul in podul blocului dar m-am razgandit din aceasta cauza. astfel am cautat un spatiu cat mai optim pentru asa ceva, ( hala pste 20 garaje auto -peste 400 mp.- am unde sa ma "intorc-desfasor".
Important este faptul sa studiezi si sa reti foarte bine etapele de lucru si sa le respecti. Aici in cadrul forumului suntem cativa care am construit asa ceva si te putem ajuta cu sfaturi pe parcursul lucrarii. A-ti doresc succes si spor la treaba.
 
sa revenim...

aveam ceva scanduri de rasinoase pe la tara dar nu suficiente

am inceput sa iau in considerare polisterinul extrudat, am vrut sa folosesc intermitent o sipca de lemn una de polistiren, mai nou am luat hotararea sa lucrez doar cu polistiren, m-am documentat un pic pe net, s-a mai facut asa ceva, cel putin pe afara

Polistiren extrudat 2/5 cm

am dus o corespondenta pe privat cu Guzi in ultimele trei saptamani, Guzi m-a convins sa incerc sa fac caiacul din trei bucati dupa ideea din linkul urmator:

http://www.clcboats.com/shop/boats/...ter-sport-take-apart-sectional-sea-kayak.html

am abandonat ideea de a construi in pod, am gasit o magazie in care imi pot face de cap

am facut probe cu hot glue pe post de adeziv, merge chiar bine

vreau sa tai si formele din polistiren si doar partea din fata si din spate din lemn

am imprumutat teava lui Guzi

cu un circular de mana pus pe o masa (sub masa) am taiat cateva sipci din polistiren, merge destul de repede si usor, am pus doua placi la taiat
 
Ultima editare:
Deja treci la inventii. Ideea pijamalei dintr-o bagheta de lemn si una de polistiren o resping cu hotarare (sunt prea diferite materialele ca sa le alaturi), dar in rest sunt ochi si urechi.
 
Alec, polistirenul extrudat folosit in constructii este prea moale(la doar 30-35kg/m3). Se lucreaza cu miez de poliuretan sau polistiren dar de densitate de la 90kg/m3 in sus. Furnizori seriosi din vest livreaza de mult sipci din poliuretan. Necazul este ca materialul neavand rezistenta la compresiune , compozitul fibra-polistiren-fibra nu va rezista corespunzator la eforturi de incovoiere.
Ai putea incerca cu alternanta sipca-polistiren(mai dens decat ce ai acum, evident) daca poti lucra sipcile pe doua directii rectangulare sau aproape rectangulare din care niciuna sa nu fie pe axa caiacului dar simetrice cu aceasta. suna complicat? asa si este. Poate nu merita efortul. Candva gasisem la Arad sau Timisoara un furnizor care avea ceva poliuretan de 70kg/m3 dar am luat mana de pe cutit. Costa, risti, iar in final lemnul ar fi fost mai bun.
La forme vrei un material tare in care sa poti capsa , si nedeformabil la presiunea exercitata prin incovoierea sipcilor. Cauta un atelier de mobilier din PAL si cere niste resturi. Odata am cumparat cu 70 de lei de la Baumax un metru cub de deseuri de PAL (pentru foc dar am ales de acolo si material de forme)

Am citit si posturile in urma si ar mai fi cateva lucruri; Povestind cu eroii de pe kayakforum, concluzia lor era ca molidul nefiind atat de casant(brittle) ca si WRC(thuja plicata) se pot linistit utiliza sipci(file) de 5mm. Nu uita ca regula de 6mm vine de la WRC. Eu asa am folosit la Coaster(5mm) si dupa slefuire am iesit sub 15kg(caiacul este de doar 4,2 m) am masurat grosimea pe alocuri si am cam 4 mm. Pe langa sfaturile pertinente ale colegilor, te va ajuta sa citesti toate constructiile din sipci de pe forum, sa notezi ce merge si ce nu, si mai ales sa alegi calea potrivita pentru tine si ce ai la indemana. Documentarea in detaliu te poate scuti de batai de cap. Fa un plan,cat ai informatia proaspata, si respecta-l chiar si peste un an.Daca nu mai stii de ce, stiai cand ai facut planul.
Caiacul meu; http://www.barcaholic.ro/f65/un-nou-caiac-strip-2790.html.
Daca citesti cu atentie o sa gasesti destule improvizatii care salveaza bani, sau metode de lucru care salveaza greutate. Undeva la sfarsit am si un bilant al greutatii(masei ca sa fiu mai exact) materialelor. Ajuns aici, fibra nu poate trage peste 1 kg(6x160g/m2) dar daca nu esti atent la epoxi, poti usor sari de 3,5kg. Mai este un lucru, parte din epoxi sfarseste slefuit.Nu ar trebui sa iesi peste 22kg neechipat, as zice chiar ca 20 ar fi o tinta rezonabila.
Daca folosesti voal de 80g/m2, scade ceva fibra dar scade masiv epoxi.
Iti urez rabdare sa te informezi si logica de fier in alegerile tale.
 
Ultima editare:
Guzi nu convinge pe nimeni...
Guzi, doar ofera sugestii. Decizia, nu-i apartine !

In rest, respect spiritul inovativ. Sa ai bafta la cheltuieli neprevazute cat mai mici. Iar la capitolul satisfactii:
- Cat mai mari !
 
Ultima editare:
klimm, vad ca ai ceva argumente pentru a afirma ca nu o sa mearga cu polistiren... n-ai putea sa gasesti si ceva solutii? cum sa fac sa mearga?
 
Daca erau solutii fara a mari densitatea, o faceau altii de mult.
Depinde ce vrei sa faci sa mearga; formele, sau sipcile din polistiren? Oricum, o sa iesi mai scump decat cu lemn.
As folosi polistiren daca as vrea sa fac o forma plina sculptata in polistiren(din felii de grosimea la dispozitie) si as lucra cu fibra peste, dupa care as scoate polistirenul. Merge la prototipuri.
 
Foarte interesanta discutia despre densitatea minima a polistirenului (sau a oricarei spume) care se poate folosi pentru constructia de barci. Desi nu prea "le am" cu caiacele, m-ati facut curios, m-am pus pe cautat, si am gasit in "Elements of Boat Strength" precizarea ca densitatea minima a oricarei spume care poate fi folosita pentru constructia de barci este de 80 kg/mc. Cartea nu acopera constructia de caiace, acestea s-ar putea sa aiba alte reguli, dar cred ca aceasta se poate aplica. :)
Spor maxim!
 
Cred ca 80 chiar si 90kg este prea putin pentru sipcile unui caiac de amatori care mai sufera si cate un abuz.
De fapt totul se rezuma la comportarea materialelor compozite in panouri de natura diafragmelor. Daca fibra de sticla este suficient de rezistenta pentru solicitarile la care este supusa intr-un caiac chiar si la 50-80g/m2 , ea fiind solicitata la intindere/compresiune, miezul compozitului poate limita drastic rezistenta la eforturi de incovoiere/compresiune, cu sprijiniri diverse (punct, linie, banda ingusta) pt ca in aceste eforturi miezul este supus la compresiune. Orice material de miez din cele numite de noi aici, are o densitate undeva pe la 1000-1200kg/m3 in stare nespumata. Mai mult sau mai putin agent de spumare face ca volumul de goluri sa creasca sau sa scada, de unde si densitatile diferite ce se pot obtine in functie de scop. Am vazut sipci de PU cu densitate de 200kg/m3 daca tin bine minte, de aceea faptul ca am numit 90kg/m3 (sau Pelicanul a gasit 80kg/m3) ca cifra minima, ar trebui judecat in functie de aplicatie. La suportii de genunchi am folosit bucati de polistiren ca umplutura(35 kg/m2) cred ca la al 3-lea strat de fibra ansamblul s-a rigidizat.
NU as folosi o spuma pe care o poti comprima cu mana(unghia lasa urma adanca) pentru sipci de caiac,dar nu as ezita sa o folosesc la corpul unei barci mai mari care atat pe interior cat si pe exterior are cateva straturi de fibra zdravene(nx300g/m2). In acest caz spuma este mai mult un cofrag pierdut.
 
Ultima editare:
klimm, care sunt riscurile? va ceda miezul de polistiren si se vor misca liber fetele?

faptul ca va fi taiat in trei bucati, cum crezi ca va afecta acest lucru? http://www.clcboats.com/shop/boats/...ter-sport-take-apart-sectional-sea-kayak.html

ma gandeam ca as pune fibra pe interior apoi as putea sapa santuri in polistiren pe exterior, santuri umplute cu chit epoxidic astfel incat sa fie intrerupt miezul de polistiren si sa existe contacte solide intre fete - crezi ca ar merge acest lucru?
 
Alec,
nu se vor misca doar liber fetele ci sandwichul tau compozit va deveni nefunctional. Un compozit functioneaza ca un tot, sau nu functioneaza de loc.
Nu as lua ca prim proiect un caiac sectional. Sunt prea multe lucruri diferite la care trebuie sa fii atent.
Nu as incerca sa modific proiectul celor de la CLC folosind alte materiale. Anumite detalii sunt concepute pentru acest proiect din aceste materiale. Daca nu esti un structurist(inginer de rezistenta) greu o sa realizezi impactul schimbarilor ce le faci. In special in jurul zonelor de imbinare se creeaza zone cu tensiuni critice.
NU as cumpara un proiect ci as alege din ce exista gratuit pe piata.
Despre fantezia cu rasina in santuri; Poate nu ai realizat ca in compozitele cu rasina si fibra(sticla, poliester, carbon, etc,) toate intinderile sunt preluate de fibra. Rasina tine doar ansamblul impreuna si tot ea este factorul major de limitare a performantei compozitului(rezistenta la compresiune este limitata, ca a lemnului de altfel. Rasina are o densitate de aprox 1000-1200 kg/mc in timp ce lemnul, are cam 450-500 kg/mc. de ce sa ingreunezi caiacul cu sipci din epoxi, cand acelasi volum il poti ocupa cu sipci de lemn? pe langa diferenta de greutate, epoxi costa aprox 25000-30000 /mc, lemnul de buna calitate costa 1000-1500/mc.
O solutie demna de un chinez batran este sa creezi o legatura intre fete cu fire grosute de fibra inmuiate in epoxi, asa cam la fiecare 5mm pe doua directii ortogonale, adica cam 40000 de fire pe mp. Nu se justifica insa, asta se realizeaza cu asa zisele tesaturi 3D(sunt mai degraba tricotaje) adica doua randuri de tesatura, legate intre ele prin o multime de fire/cm2 Asta se pune pe forma si se umple cu spuma densa, prin injectare. Cred ca depasim insa,cadrul a ceea ce vrei sa faci.
 
Caiacul de la CLC, din 3 bucăţi, îmi aminteşte de Aventuri cu vele şi prima barcă a lui Nicolae Carp, construită tot din trei bucăţi de un amator la prima încercare... e drept că ăla era yacht. Morala e că se poate! :cool:
 
nu am timpul necesar pentru a lucra din lemn... imi place lemnul, am lucrat in si cu lemn, am podele reconditionate de rasinoase

astazi, in trei ore, am taiat si finisat formele din polistiren

am mai facut si ceva cercetari pe net, pe kayak forum, cred, spuneau ceva de genul ca polistirenul merge folosit la caiace atata timp cat pe interior este pusa o tesatura de kevlar-carbon - chiar daca cedeaza umplutura, fibra de carbon va pastra forma
 
Acum ca ai decis cum vrei sa faci, iti putem doar ura spor la treaba.
Pentru sfaturile pe care nu le-ai urmat, ne datorezi un raport complet si poze :) Cel putin sa invatam noi ceva daca tu n-ai vrut :)
Succes Alec si ... asteptam
 
in prima poza circularul de mana transformat in circular fix cu care am taiat sipcile de polistiren plus slefuitorul cu care am ajustat formele taiate cu cutterul

in a doua poza pistolul cu "adeziv fierbinte" si chitul de rosturi

in urmatoarele poze stadiul lucrarii dupa doua saptamani jumate si aproximativ 35 ore de munca

Obs.:

- sunt probleme la slefuire cauzate de "adezivul fierbinte", insa la lipirea sipcilor merge brici, posibil sa folosesc bisonul poliuretanic la punte
- ar fi mers mai multe forme, poate din 30 in 30 de cm si nu din 40 in 40 asa cum este acum
- ca tot barcaholicul nerabdator am scos lucrarea de pe forme si era cat pe ce sa o rup, dupa care am pus-o la loc - voi chitui, slefui si apoi voi aplica fibra si rasina pe exterior pe pozitia in care este acum, apoi voi intoarce invers si voi face puntea caiacului
- se modeleaza foarte usor sipcile la capete atunci cand se monteaza pe forme (in 3-4 ore am reuseam sa montez cate 4 sipci pe ambele parti), se taie usor la circular, le-am taiat la grosimea de aproximativ 11 mm cate doua placi o data, lipite la un capat sa nu joace
- in poze, jumatate din lucrare este slefuita si chituita, cealalta jumatat doar usor slefuita
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    39 KB · Vizualizări: 99
  • 2.jpg
    2.jpg
    47.4 KB · Vizualizări: 98
  • 3.jpg
    3.jpg
    33.2 KB · Vizualizări: 105
  • 5.jpg
    5.jpg
    41.7 KB · Vizualizări: 93
  • 6.jpg
    6.jpg
    14 KB · Vizualizări: 97
  • 7.jpg
    7.jpg
    17 KB · Vizualizări: 90
Man, ma faci sa am emotii ! :)
Pentru ca esti si galatean, si la debut, imi vine sa sa te bat la cap ca un pisalog... Cum bre s-o scoti prematur, de pe forme ? :)))))))))))))
Daca tot ai scos-o, cred ca va fi, o plutitoare usoara...
Apropos, ca tot n-am mai comunicat intre noi si ai dat zor cu lucratul... ia spune, daca masori cu ruleta , lungimea totala de la extremitati, cat de mare e eroarea. Sau nu ti-a dat, cu "error" ? :)))))
-Spor, la executie !

(U)P.S. : N-am vazut poza cu tine cum mergi la propriu, pe "teava" mea ! :)
 
Ultima editare:

Back
Sus