Sfat achizitie motor

Salut .
De curand sunt posesorul unei barci open , 3.9 X 1.6 , cu oglinda de 42 cm .
Am citit pe ici pe colo si sunt bagat total in ceata ! Ce lungime a cizmei imi recomandati ? Cizma scurta de 38 pare prea scurta , cea lunga de 51 pare prea lunga ! Un sfat este binevenit .
Astept si sugestii de putere , eu ma gandeam la un 20 -30 CP .
Multumesc .
 

Atașamente

  • IMAG0217.jpg
    IMAG0217.jpg
    41.3 KB · Vizualizări: 130
Oglinda masurata de unde pana unde?
30 CP sunt putini pentru barca asta, daca incarci 4 persoane si bagaje fara 40 nu te descurci onorabil.
 
De la locul decupat ( am pus ruleta peste chederul ala negru ), pana la cel mai de jos punct .
Tipul de la care am luat-o , a zic ca mergea cu un Johnson de 15 CP cu cizma scurta , si se descurca onorabil . L-am intrebat de lungimea cizmei recomandata , dar a zis ca nu se pricepe , el a mers de cateva ori cu cizma scurta .
 
Multumesc , linkul ala e de ajutor .
Ceva sfaturi privind producatorul motorului ? Suzuki , Yamaha , Tohatsu , Mercury , Johnson ?
Caut sa cumpar ceva intre 20 -30 CP , comenzi la distanta , incarcare baterie ( vreau sa montez si unul electric pt. spinning ) . Am disponibil vreo 500 euro ( pt. ce care vor sa vanda unul ) . :D
 
La acesti bani (500 euro??) greu gasesti un 20 CP acceptabil, si cu acte, ce sa mai vorbim de alegerea marcii! Toate marcile acelea sunt bune, fiecare in functie de ce vinde, ce a avut, ce a vazut, iti va spune altceva. Nu da deoparte nici Selva.
 
Sa ne intelegem de la inceput , caut un motor in 2 timpi , il folosesc ocazional si pe distante scurte .
Crezi ca nu as gasi unul la pretul asta ? :confused:
 
Am gasit deja 4 care se incadreaza in criteriile mele : un Selva de 25 ( nu are mansa si cabluri ) , un Mariner de 20 ( nu cred ca are priza de incarcare baterie ) , un Mercury de 25 ( asta n-are cusur , decat poate la fata locului ) si un Suzuki de 25 ( cam batranel , din 1986 , cu vopsea originala in stare foarte buna ) .
Toate intre 400 - 450 euro negociabil .
 
Am gasit deja 4 care se incadreaza in criteriile mele : un Selva de 25 ( nu are mansa si cabluri ) , un Mariner de 20 ( nu cred ca are priza de incarcare baterie ) , un Mercury de 25 ( asta n-are cusur , decat poate la fata locului ) si un Suzuki de 25 ( cam batranel , din 1986 , cu vopsea originala in stare foarte buna ) .
Toate intre 400 - 450 euro negociabil .

dar ce acte au cele de peste 20 de cai .? si cit te mai costa sa le pui in circulatie ... inca 250 300 de euro inmatricularea se plateste la cal putere. daca te uiti pe site.-urile englezesti sau americane se observa ca la motoare in doi timpi exista doua categorii ...YAMAHA si restul lumii ...acestea fiind aproape la un pret dublu . Dece oare isi conserva cel mai bine valoarea de second-hand ? unul de 12-15 ani se vinde la fel ca unul de 22-25 de ani . cauta un yamaha de 25cp cu acte si inmatriculat , si cu mansa de comanda la distanta
 
O folosesc pe plan local unde nu trebuie neaparat sa o inmatriculez ( mai merge si asa :D ) , si o folosesc cam 15-20 ore/an , asa ca nu se justifica ( parerea mea ) un motor foarte scump . Yamaha 20-25 CP , se invart intre 750 -1000 euro si nu merita atatia bani ( cu 1000 gasesc un motor decent in 4 timpi ) .
Apropo , are cineva idee ce model de barca e cea din primul post ? Am cautat de ceva timp si nu gasesc nici o informatie despre ea .
 
Pana la urma am dotat-o cu un Suzuki DT25 si am finalizat restaurarea .
Cam asa arata acum :
 

Atașamente

  • DSC_0040.jpg
    DSC_0040.jpg
    29.4 KB · Vizualizări: 47
  • DSC_0041.jpg
    DSC_0041.jpg
    35.3 KB · Vizualizări: 40
  • DSC_0042.jpg
    DSC_0042.jpg
    28.9 KB · Vizualizări: 40
  • DSC_0043.jpg
    DSC_0043.jpg
    31.6 KB · Vizualizări: 35
  • DSC_0044.jpg
    DSC_0044.jpg
    26.6 KB · Vizualizări: 40
  • DSC_0045.jpg
    DSC_0045.jpg
    32.8 KB · Vizualizări: 38
Va salut sunt la început de drum miam achiziționat un motor și o barca respectiv un Yamaha de 2.5 și Aqua Storm 300,la barca am primit o hârtie de la respectivul scrisă in rusa cred ca este dar la motor nu mi-a dat nimic, din cele citite pe net îmi trebuie o factura sau cv de genu ca sa pot merge cu ele dacă nu o am credeți ca o sa am probleme?Orice sfat e bine venit va Multumesc
 
Ultima editare:

Back
Sus