Vopsele pentru barci din fibra

Salut .
Am in plan ca in iarna asta , sa infrumusetez putin barca .
M-am gandit pt. interior si pt. partea de exterior care nu sta in apa , la o vopsea poliuretanica ( am gasit ceva la Kober ) .
Pt. partea scufundabila , m-a orientat la o vopsea antivegetativa ( Nautica-Shop.ro | Magazin produse si servicii nautice | Ambarcatiuni, Motoare, Consultanta, Service ) .
Daca a folosit cineva produsele astea , va rog dati-mi ceva sfaturi .
Daca aveti alte recomandari sunt binevenite .
Multumesc .
 
Vopseaua Hempel este foarte buna dar, daca barca nu va sta permanent in apa, nu prea este necesara. Daca scoti barca din apa dupa fiecare tura, nu apuca sa faca nici o barba, poti sa folosesti aceeasi vopsea ca si pentru restul barcii.
 
edit

O tin din mai pana in octombrie pe un lac de acumulare , de asta as vrea sa o dau cu antivegetativa .
Cred ca o sa o iau impreuna cu un prieten , avem amandoi barci in jur de 4 m , cred ca ne ajunge pt. amandoi .
Despre poliuretanica de la Kober , vreo parere ?

EDIT : Un magazin cu produse ieftine pt. barci ?
 
O tin din mai pana in octombrie pe un lac de acumulare , de asta as vrea sa o dau cu antivegetativa .
Cred ca o sa o iau impreuna cu un prieten , avem amandoi barci in jur de 4 m , cred ca ne ajunge pt. amandoi .
Despre poliuretanica de la Kober , vreo parere ?

EDIT : Un magazin cu produse ieftine pt. barci ?

Si eu vreau sa-mi vopsesc barca la interior, deci sunt interesat de o recomandare de vopsea.
Eu am comandat recent ceva pe Motonautic Importator Piese si accesorii motoare barci. Au cataloage de la vendori si mi-au adus niste fitinguri de biminitop in vreo saptamana la pret rezonabil.
 
Diferenta nesemnificativa de 6 euro/cutie de 750 ml , intre Hempel si International . Conteaza la final , care e de calitate mai buna .

EDIT : Am mai gasit vopsea antialga Moravia ( 120 lei cutia ) , a folosit cineva ?
 
Ultima editare:
Vopsea EMEX fibra

A folosit cineva vopsea poliuretanica de la Emex, si gel decapant. Am gasit azi pe internet, am facut comanda, dar surpriza, pretul este dublu!
Neseriosi! Pretul este totusi mai mic decat alte vopsele din import.
Va rog sa imi spuneti daca ati folosit si cum este. Multumesc!
 
Salut, am folosit de multe ori poliuretanica de la Romtehnochim - emex.ro, si am fost multumit. Am povestit in detaliu pe capcompas.ro de mai multe ori, ar trebui cautat acolo.
 
Va recomand sa incercati vopselurile de la CHROTEX

Salut Sorin si bun venit pe forum.
Am intrat pe site si am gasit o mentiune despre vopsele epoxidice: "VOPSELE EPOXIDICE INDUSTRIALE SI DE UZ CAZNIC (PISCINE)"
Daca e posibil, poate ne poti da ceva detalii despre acest produs, eventual paleta de culori. O fisa tehnica ar fi binevenita.
De asemenea, ar fi interesant daca aveti in oferta si ceva vopsele poliuretanice.
Multumim anticipat pentru raspuns.
 
Buna ziua,
In portofoliul nostru de produse se regaseste si vopseaua antivegetativa NAVICOT. Ambalaje de 0,75 sau 2,5Lt, culoarea verde, albastru, rosu caramiziu, la pretul de 37-40 Ron fara TVA (0,75Lt=1,3 Kg).
Ptr detalii va rog nu ezitati in a ne contacta.
sorin.chrotex@gmail.com
.... . .
 
Buna ziua,
In portofoliul nostru de produse se regaseste si NOVEPOX, vopsea epoxidica 2k pretabila ptr piscine, podele industriale, suprafete expuse la conditii meteo dificile precum si ptr barci.
Ptr suprafete de beton, fibra, lemn, metal se foloseste un grund 2k epoxi dupa care urmeaza stratul final de culoare alb, gri (in stoc) sau rosu caramiziu, albastru deschis (la comanda).

Vopseaua polieuretanica 2k Boatlac este destinata in special barcilor si poate fi folosita in combinatie cu grundul descris mai sus. Disponibila in alb, albastru inchis, albastru deschis, rosu.
Pe site gasiti fisele tehnice de la toate produsele, daca aveti nelamuriri va rog nu ezitati in ama contacta.
Cu stima
Sorin Amelian
BM at CHROTEX
 
am vazut buletinul de analiza pentru white spirit si are caracteristici foarte bune. Nu e specificat nimic legat de miros insa si deasemenea pretul mi se pare destul de mare. cred insa ca vindeti la nivel de sute de tone fara prea mari probleme, negociind un pret care sa lase loc la castig :)
 

Back
Sus