constructie canoe

Am preferat sa o fac mai solida desi asta inseamna implicit kg in plus. E un compromis pe care l-am rezolvat asa gandindu-ma ca pana la urma nu voi merge niciodaa singur ca sa o car pana la epuizare . Si apoi 35kg pe umeri nu e asa de greu de transportat cativa m. AM folosit tesatura de 300 pentru ca Polisys aduce abia la sf. lunii asa ca n-am mai avut rabdare si am facut cu ce aveam la-ndemana . Am vazut colegi de-ai mei pe care ii ia vantul pe Dunare daca mers singuri in canoe asa ca daca e mai grea e mai bine . In plus a mea are si suport de catarg caci o s-o fac cu vela si cu suport de motor electric .
 
Am inteles cu fibra :). Treaba cu vantul tine si de tehnica un pic :). Oricum canoele sunt predispuse sa fie luate de vant. Caiacul e tatic in vant. Si vezi ca eu de la carat distante scurte canoea cred ca mi-am distrus coloana. De un an sunt in dureri. Aflu zilele aste daca trebuie sa o vand sau nu :). Deci mare grija cu caratul singur. In rest, poate ne-om vedea pe apa daca nu trebuie sa ma "pensionez" prematur :).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
E adevarat caratul pe umeri solicita la max coloana . Sper sa nu fie cazul la tine . Te astept oricand sa facem o plimbare pe Dunare . Am ceva experienta la vela pe canoe , cealalta canoe e deja "utilata " cu asa ceva de vreun an si ceva , dar e mult mai grea . Scaunele ti le-ai facut sigur sau ai gasit pe undeva ?
 
Stie cineva unde pot gasi scaune gata facute ? Mi se pare ca as pierde mult timp cu confectionarea lor ....
 
Daca vrei din alea traditionale am vazut in oferta la barci in bagaje. Dar cam scumpicele. Eu am folosit niste polite din alea de au in toate magazinele de bricolaj si am tras doua desene pe ele sa para mai interesante. Fara desene efortul e sa faci doua taieturi si patru gauri de scaun :). Dar acum ca am timp vreau sa experimentez impletitul ala misto la scunele de canoe :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Am inteles cu fibra :). Treaba cu vantul tine si de tehnica un pic :). Oricum canoele sunt predispuse sa fie luate de vant. Caiacul e tatic in vant. Si vezi ca eu de la carat distante scurte canoea cred ca mi-am distrus coloana. De un an sunt in dureri. Aflu zilele aste daca trebuie sa o vand sau nu :). Deci mare grija cu caratul singur. In rest, poate ne-om vedea pe apa daca nu trebuie sa ma "pensionez" prematur :).


Sent from my iPad using Tapatalk

Poate o cari incorect man. Ai yoke pozitionat corect? Caratul se face cu spatele drept, iar ridicatul e o tehnica. Parca era destul de usoara canoea ta, sub 20-22kg. Eu personal am facut mai multe portage-uri cu canoe de 50 lb = cam 22-23 kg pe distante de peste 1 km si am trait. Am si eu probleme cu spatele, dar nu de la asta.
Durerile in general le ai in general de la alte probleme (ex: vretebre nealiniate) si probabil problemele au fost exacerbate de caratul incorrect al canoei. Incearca un chiropractor
Am vazut ca te ocupi cu bushcraft. Am gasit un link spre sit-ul tau cred. Deh, lumea e mica.
Ar fi pacat sa o vinzi. De fapt nu ar fi pacat, daca intentionezi ca construiesti alta, mai usoara :)


PS: abia acum am citit ca are 30 kg. La 30 kg e o canoe foarte grea. Nici nu m-as gandi sa car in spate asa ceva. Dun experienta, tot de sare de 65 lb ma rupe. Mai ales la afarsitul zilei.
 
Ultima editare:
Poate o cari incorect man. Ai yoke pozitionat corect? Caratul se face cu spatele drept, iar ridicatul e o tehnica. Parca era destul de usoara canoea ta, sub 20-22kg. Eu personal am facut mai multe portage-uri cu canoe de 50 lb = cam 22-23 kg pe distante de peste 1 km si am trait. Am si eu probleme cu spatele, dar nu de la asta.
Durerile in general le ai in general de la alte probleme (ex: vretebre nealiniate) si probabil problemele au fost exacerbate de caratul incorrect al canoei. Incearca un chiropractor
Am vazut ca te ocupi cu bushcraft. Am gasit un link spre sit-ul tau cred. Deh, lumea e mica.
Ar fi pacat sa o vinzi. De fapt nu ar fi pacat, daca intentionezi ca construiesti alta, mai usoara :)


PS: abia acum am citit ca are 30 kg. La 30 kg e o canoe foarte grea. Nici nu m-as gandi sa car in spate asa ceva. Dun experienta, tot de sare de 65 lb ma rupe. Mai ales la afarsitul zilei.

Pot cara fara efort 30 kg. Sunt destul de solid. Problema e locul unde o tin. Trebuie sa fac niste manevre mai ciudate. Ma rog, sa nu stricam topicul omului cu problemele altora :). Unde sunt canoe de 22 kg in Romania? :). Cu cedru ies la greutatea asta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Eu il inteleg pe om. Si eu la fel am fost cand am construit. Mi-a fost greata sa-mi fac si pagai. Le-am cumparat. Dupa juma' de an m-a luat pofta si mi-am facut. Oricum scaune poate face si mai tarziu. Cand m-am dat prima data nici scaune nu aveam :))))

Apropo. O sursa de ratan (cane) in Romania este? Ca vreau sa ma bag sa fac scaune din astea din filmulet.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Eu il inteleg pe om. Si eu la fel am fost cand am construit. Mi-a fost greata sa-mi fac si pagai. Le-am cumparat. Dupa juma' de an m-a luat pofta si mi-am facut. Oricum scaune poate face si mai tarziu. Cand m-am dat prima data nici scaune nu aveam :))))

Apropo. O sursa de ratan (cane) in Romania este? Ca vreau sa ma bag sa fac scaune din astea din filmulet.

Sent from my iPhone using Tapatalk


E destul de munca la acel scaun, dar e frumos. Oare alt material decat rattan ar merge? Ma gandesc la canepa. O fi OK pentru scaune? Materiale sintetice nu stiu daca vrei. Am intels ca unii folosesc shock cord, dar cu o altfel de impletitura.

Adevarat, stiu de ca imi zici norocos. Uite, ca sa torn sare pe rana, cateva rute de canoe pe aproape de Ottawa:

View topic - QC Route Information, Region 04 (A through M) | Canadian Canoe Routes

Totul e sa iti planifici timpul si sa ai vointa sa profiti, ca o viata ai.
 
Eu il inteleg pe om. Si eu la fel am fost cand am construit. Mi-a fost greata sa-mi fac si pagai. Le-am cumparat. Dupa juma' de an m-a luat pofta si mi-am facut. Oricum scaune poate face si mai tarziu. Cand m-am dat prima data nici scaune nu aveam :))))

Apropo. O sursa de ratan (cane) in Romania este? Ca vreau sa ma bag sa fac scaune din astea din filmulet.

Sent from my iPhone using Tapatalk


Multi dintre noi avem obiceiul de a arunca multe lucruri, care ni se par nefolositoare la prima vedere. O geaca de piele ar fi o sursa de material gratuita pentru un scaun de canoe. Cizmele nevestei, cele peste genunchi, pe care nu le-a mai purtat de 7 ani, ca de, nu mai sunt la moda, pot fi sustrase din fundul sifonierului si reincarnate in nou nascuta canoe. Si tot asa, doar sa punem imaginatia la treaba! Poate ca ratanul este mai rezistent, dar o piele ingrijita, ceruita bine, se va imbina armonios cu lemnul slefuit al canoei. Si de ce sa nu revenim la traditiile vechi ale indienilor nord-americani ce-si confectionau scaunele din impletituri de piele?
 
O mica corectie. Indienii nu aveau scaune. Scaunele au fost introduse de catre europeni cand au ocupat Canada. Cred ca cel mai ieftin iese cu sfoara de iuta dar va suferii un pic estetica.
 
Eu il inteleg pe om. Si eu la fel am fost cand am construit. Mi-a fost greata sa-mi fac si pagai. Le-am cumparat. Dupa juma' de an m-a luat pofta si mi-am facut. Oricum scaune poate face si mai tarziu. Cand m-am dat prima data nici scaune nu aveam :))))

Apropo. O sursa de ratan (cane) in Romania este? Ca vreau sa ma bag sa fac scaune din astea din filmulet.

Sent from my iPhone using Tapatalk

da rachita nu e buna ?
 
Nu prea cred. Nu poate fi despicata asa subtire ca sa obtii impletitura aia. Parera mea :). Rachita e buna la cosuri.
 

Back
Sus