Motorul Evinrude 4

Am luat azi un motor Evinrude 4 Model 43B36C ne folosit de mult timp si nu stiu sa desafac capacul pentru o revizie.Mentionez ca caest motor are rezervorul de benzina sub capac.Am desfacut cele doua suruburi din capac dar partea superioara nu se ridica.V-a rog cei care stiu s-a ma indrume. V-a multumesc.
 
Am luat azi un motor Evinrude 4 Model 43B36C ne folosit de mult timp si nu stiu sa desafac capacul pentru o revizie.Mentionez ca caest motor are rezervorul de benzina sub capac.Am desfacut cele doua suruburi din capac dar partea superioara nu se ridica.V-a rog cei care stiu s-a ma indrume. V-a multumesc.

ai sub tava motorului , sau privesti de jos in sus capacul si vezi suruburi !
 
Multumesc teo pes am rezolvat.Pompa de apa are ? si daca are pe unde face evacuarea apei deoarece nu are orificiul la blocul motor ca celelalte de evacuare a apei ?
 
Toate motoarele ce nu au turbina de aer peste cilindri se racesc cu apa , apa o trimite in cizma si ai din cate mi amintesc 2 3gaurele pe partea opusa sensului de mers pe cizma , pe acolo se vede daca raceste , intradevar da numai niste stropi, dar poti desface sa verifici si rotorul (paletul)pmpei de apa ,atentie la suruburi ,din cate mi ad aminte s de inox si au pas in inch,sa nu le rupi bati bine n ele !
 
Ai probat motorul? Spunemi si mie cum merge, sunt in cumpana, vreau un motor pentru o pneumatica si nu stiu ce sa aleg Evinrude3.3hp sau Mercury3.6. Cine ma poate sfatui?
 
Ai probat motorul? Spunemi si mie cum merge, sunt in cumpana, vreau un motor pentru o pneumatica si nu stiu ce sa aleg Evinrude3.3hp sau Mercury3.6. Cine ma poate sfatui?

Spune-ne mai intai ce pneumatica ai si unde vrei sa mergi cu ea, ce incarcatura, cati bani ai, etc...
Sunt multe variabile care intervin in alegerea unui motor
 

Back
Sus