yamaha 4cp 4 timpi vs yamaha 6cp 4timpi

Lucrul acesta cu UP-ul de 2 cp cred ca este valabila si la motoarele noi cu capacul alb. Caracteristicile sunt la fel 4 respectiv 6 cp
 
In video prezentat la pag 1, este motorul Yamaha de 4 CP de 112 cc si la aceasta capacitate este doar de 4 cai.
Realizatorul spune ca nu mai avea motorul putere cand il accelera, si in acest fel a mai reglat aerul si motorul si-a revenit.
Motoarele de 4-5-6 cai de 139 cc sunt cele cu capac alb (dupa 2010 parca), si diferenta dintre el sunt jigloarele, si ce este probabil cel mai important, au circuitele de aprindere diferite (probabil momentul aprinderii diferit).
Si eu am studiat problema aceasta si pentru Yamaha si pentru Suzuki 4-5-6 CP.
Despre Suzuki s-a mai discutat si pe acest forum.
 
In video prezentat la pag 1, este motorul Yamaha de 4 CP de 112 cc si la aceasta capacitate este doar de 4 cai.
Realizatorul spune ca nu mai avea motorul putere cand il accelera, si in acest fel a mai reglat aerul si motorul si-a revenit.
Motoarele de 4-5-6 cai de 139 cc sunt cele cu capac alb (dupa 2010 parca), si diferenta dintre el sunt jigloarele, si ce este probabil cel mai important, au circuitele de aprindere diferite (probabil momentul aprinderii diferit).
Si eu am studiat problema aceasta si pentru Yamaha si pentru Suzuki 4-5-6 CP.
Despre Suzuki s-a mai discutat si pe acest forum.[/QUOTE

Modelele de 112 cc sau fabricat pana in 2005,dupa 2005 au aparut cele de 139 cc si sunt identice cu cele de 6 culoarea capacului mai putin conteaza.Ca sunt ceva modificari la jicloare nu contest insa diferente in functionare nu sunt pentru ca am testat pe viu lucrul acesta. Ca este cu platina,tci,microcomputer momentul aprinderii este la fel pentru orice tip de motor termic din lumea asta,Si inca ceva la motoarele din 2005 locasul jiclorului de aer nu este opturat se poate face reglaj cu o simpla surubelnita. Mai studiaza!:banana:
 
Eu am avut un Parsun de 5CP care este identic Yamaha 4CP de 112cc.
Tot ce am vazut cu capac albastru sunt de 4CP si pot fi probabil duse la 5CP (vezi Parsun).
Ca model de 112cc vedeti link-ul de mai jos:
Dezactivate: motor yamaha 4 cp 4 timpi Pitesti ? Mercador.ro

si zice ca e fabricat 2008 (dupa 2005) si e cumparat in 2010.
Motorul Yamaha de 139cc cu capac alb este altfel si la interior, vezi link-ul:
Dezactivate: Motor barca Yamaha F6 - 6 CP, 4 timpi - NOU Ploie?ti ? Mercador.ro
Am vrut sa pun direct poze, dar nu am putut, si am pus link-uri spre exemplificare.
Pentru cei interesati si care vor sa mai studieze (cum s-a exprimat "mosu"), un manual cu partile componente ale celui de 139cc:
http://gjoel-marinecenter.dk/upload/reservedele_Yamaha/F4-F5-F6_mh-12.pdf
 
Am vrut sa iau si eu unul de 4cp yamaha, chiar de la service din Constanta, si incepand sa il laude mecanicul ca are piese noi care au costat vreo 400-500 euro, am intrebat si eu curios ce au schimbat? axa cu came, culbutorii si ce mai vine pe acolo deoarece sunt din plastic si se cam duc...poate la 6cp nu sunt la fel. Eu nu am desfacut, doar am auzit ce a spus mecanicul ala si nu mai vreau, am aflat de la altcineva ca Suzuki nu au motoare reusite pana la 30cp... acesti sunt utilizatori de motoare din inima deltei. Mai studiaza pe aici: 2005 F4MLHD Yamaha Outboard VALVE Diagram and Parts
 
Si eu sunt in cautare de motor mic (pana in 6 cp). Mi-au trecut prin mana un Parsun 5 cp (e identic Yamaha de 112cc), Suzuki 4 cp si Suzuki de 6 cp. Primele 2 erau cu cizma lunga si nu mi se potriveau (am o pneumatica) iar al treilea l-am vandut pentru ca aveam nevoie de bani la acea vreme.
Ma gandeam si eu la un Yamaha de 4 cp, dar daca zici ca are unele componente in motor de plastic ma face sa ma razgandesc in privinta alegerii acestui tip de motor. Chestia cu schimbat axul cu came am mai auzit-o la acelasi tip de motor. Motoare din acestea am vazut si eu multe prin Delta si sunt recunoscute ca foarte fiabele. Probabil ce a iesit in ultima vreme sa fie asmblate cu piese de care s-a pomenit mai devreme?
 
Fac obiectul motoarele asamblate in Franta pana in 2008,pinionul axului cu came este fabricat din teflon.Motoarele sunt foarte fiabile dar cum majoritatea celor din delta schimba uleiul la 10 ani si folosesc orice tip de ulei ce le cade in mana este normal sa se duca.Daca motorul il ei pentru agrement si nu il pui pe o lotca de 10 m sa tragi pe el zi lumina,folosesti uleiul recomandat de producator si il schimbi cand trebuie iti garantez ca va functiona cel putin 15 ani fara reparatii!Motoarele Yamaha de 4 cai 112 cm originale japan au seria AMH(S,M,L) iar cele de 4 cai 138 cm au seria BMH(S,M,L)-S,M,L se refera la lungimea cismei!scurta,medie,lunga.Deasemeni iti recomand sa achizitionezi motor de oriunde altundeva decat din zona deltei sau dunarii,majoritatea sunt terminate si aici nu fac obiectul doar motoarele Yamaha.Baietii stiu deja ca nu mai cumpara nimeni de la ei si asa le vind prin prieteni din localitati unde nu prea exista apa.Grija mare si la acte,poti ramane fara motor cand ti-e lumea mai draga.
 
Ultima editare:
Salutare , cam ce pret are un carburator nou yamaha/suzuki/mercury pentru 6 cai pe care sa il pot monta pe modelul de 4 cai ? Desigur este vorba de modelele despre care s-a discutat mai sus ca pot fi duse din 4 cai la 6 cai prin schimbarea carburatorului sau deschiderea jigloarelor. Merci
 
Salutare , cam ce pret are un carburator nou yamaha/suzuki/mercury pentru 6 cai pe care sa il pot monta pe modelul de 4 cai ? Desigur este vorba de modelele despre care s-a discutat mai sus ca pot fi duse din 4 cai la 6 cai prin schimbarea carburatorului sau deschiderea jigloarelor. Merci

Am gasit pentru Yamaha F6 -362 $ ... e mult nu se merita ...
 
salut. Am citit tot postul cu bucuria ca ajung acasa si ma aleg cu un motor de 6 cp. Si eu am avut aceeasi pb, mi se pare ca la un moment dat nu se mai tureaza motorul ca si cum ar avea un limitator. Ajung asasa, surpriza... nu exista capacul acela de alama peste surubul de aer. Ma uit la surub, nu pare ca s-ar fi umblat acolo vreodata insa are o forma foarte ciudata, ca un nit cu o margine pilita si un tumburus in mijloc, oare asa trebuie sa fie? Cu ce sa il slabesc? Scuze pt descrierea "plastica" insa nu am putut sa-i fac o poza din cauza pozitiei. Multumesc.
 
exact asa arata,solutia? se pileste la fata partea din aluminiu dupa care cu o panza de fierastrau se da canal de surubelnita pe ciudatenia de surub. se incalzeste motorul cam 5 10 minute se mareste apoi relantiul din acceleratie dupa care se actioneaza respectivul surub rotindu-l invers acelor de ceasornic 2-2,5 ture, (turatia va creste) se reduce apoi turajul din surubul de acceleratia pana la limita dorita.
 
Salut mosu am citit cu interes...imi poti spune exact tipul motorului tau la care ai facut aceste reglaje?e valabil pt toate yamaha de 4 cai 4t?
 
valabil toata gama 4 cai 4 timpi pentru reglaj amestec iar pentru tuning la 6 cp doar motoarele bmh-cmh 139cmc capac alb cu inlocuire jicler de sarcina.
 
valabil toata gama 4 cai 4 timpi pentru reglaj amestec iar pentru tuning la 6 cp doar motoarele bmh-cmh 139cmc capac alb cu inlocuire jicler de sarcina.

Sal mosu , am citit cu mare interes postarile dv. , detin si eu un motor Yamaha sh 4 cai 4 timpi din 2012 cu capac alb si am marea rugaminte daca puteti sa-mi aratati si mie intr-o poza unde se afla surubul cu pricina (sau beep si va sun eu 0745343866 Nicu , va multumesc )
 
Sal mosu , am citit cu mare interes postarile dv. , detin si eu un motor Yamaha sh 4 cai 4 timpi din 2012 cu capac alb si am marea rugaminte daca puteti sa-mi aratati si mie intr-o poza unde se afla surubul cu pricina (sau beep si va sun eu 0745343866 Nicu , va multumesc )


daca citeai cu atentie si nu pe sarite vedeai si legatura catre tutorial in prima pagina,dar hai fie si un lup mancat de oaie,4 H.P. 4STROKE YAMAHA BOAT MOTOR.m4v - YouTube
 
Ceea ce este prezentat in respectivul tutorial nu are nici o legatura cu motorul pe care il detine colegul Nicu Taranu.
 
valabil toata gama 4 cai 4 timpi pentru reglaj amestec iar pentru tuning la 6 cp doar motoarele bmh-cmh 139cmc capac alb cu inlocuire jicler de sarcina.



Si mai departe, pentru un motor Yamaha de 6 cp cu capac alb exista sanse sa fie ,,vitaminizat"? Cum anume s-ar mai putea creste puterea la acest tip, prin orice metode? Multumesc
 
La un motor yamaha de 4/5 cp, cu un singur piston (139 cm3) cu capac alb sau gri, poti sa-i dai si femei si vitamine si bauturi energizante ca tot ala e.
 
Ultima editare:

Back
Sus