Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 11 to 20 of 44

Topic: yamaha 4cp 4 timpi vs yamaha 6cp 4timpi

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Pana la urma conteaza rezultatele. Felicitari pentru curiozitatea avuta! Fara aceasta ramaneai cu un motor de 4 cai care consuma mai mult si mai si innegrea bujia. Acum ai un motor de 6 cai, pe care scrie 4 si pentru care nu-ti trebuie permis. Ca or fi 6 cai sau nu, oricum nu ai cum sa-i masori puterea la elice, este perfect ca esti multumit de el. Despre necesitatea permisului sa nu-ti faci griji, daca in acte scrie 4 si corespunde seria de pe motor cu cea din document, n-o sa poata nimeni sa demonstreze ca are mai mult. Nu sunt in stare sa masoare puterea cei de la reprezentanta in service, daramite organele de control pe balta!
    Inca o data felicitari!
    PS Mai cauta pe net in legatura cu uleiul folosit, poate ca la noua turatie va trebui sa pui altceva decat scrie in manual.

Diferente intre carburatoarele Yamaha 4 timpi de 4 si 6 hp:

Corp carburator 4 HP Yamaha 4 timpi: 67D-14301-13-00
    Main Jet 68
    Jet air slow 36

Corp carburator 6 hp Yamaha 4 timpi : 68R-14301-12-00 sau 68T-14301-11-00
    Main Jet 74
    Jet air slow 39

Asa cum a scris ciby mai sus: important e sa fii multumit de el.
    Cu stima,
    mdascalu

pe langa surubul de amestec ("aer") , jiclorul principal si jiclorul de ralanti mai difera si diametrul tubului venturi (corpul carburatorului). Oricum, diferenta de corp se sesizeaza doar in turatie mare.

Sunt foarte multumit si asa cum am spus si mai sus este diferenta de la cer la pamant,in functionarea celui de 4 cu cele 2 ture date inapoi din jiclorul de aer.in primul rand ardere completa fara nici un pic de funingine si mers foarte regulat in sarcina si relanti plus reducerea de combustibil cu 200 ml,lucru testat de altfel.oricum tot nu se justifica diferenta de pret dintre cele doua.o sa incerc un carburator de 6 sa vedem ce se intampla si daca exista o diferenta,va tin la curent.

Testat astazi carburator 6 cp, pe motor de 4cp,nici cea mai mica diferenta,testat motor de 6cp cu carburator de 4 cp cu respectivul surub slabit,la fel, cu el strans diferenta de la cer la pamant,adica cel de 6 s-a dus in 4.Raspuns primit pe mail de la reprezentantul Yamaha:Stimate domn,seria de motoare f4-f6 sunt identice constructiv,cele de 6 hp fiind limitate la 4 hp in functie de legislatia din tara dvs,Acel reglaj la-ti facut pe propria raspundere,ducand la pierderea garantiei,totodata firma noastra nu-si asuma nici un risc privind incalcarea legislatiei. Cu stima bla bla bla. Asa cum spunea si Ciby mai sus ii invit pe domnii care vin in control pe balta sa-mi masoare puterea la elice iar celor de la yamaha care cer 300 de dolari in plus pentru nimic,sa fac ceva pe garantia lor!PS:Om fi noi romani dar prosti nu suntem!
    Last edited by mosu; 22 Jan 2014 at 02:01 AM.

6.  

Junior Member
    Locația
    Adjud, VN
    Posturi
    1

Salutari, interesant ce am aflat de la voi . Stie cineva daca se poate face acelasi lucru cu reglajul si la Honda 5 cai, 4 timpi . Sa mai creasca ceva . A incercat cineva? AM cautat si este un surub de reglaj dar neacoperit cu dop si nu stiu ce regleaza.

nu se poate,valabil doar la yamaha 4 cp. honda de 5 cp are cilindreea 127 cc iar yamaha de 4-6cp,139 cc.asta ma facut curios si am inceput sa sap mai mult.mi-am zis,cum se poate ca honda cu o cilindree mai mica sa aiba 5cp si yamaha cu o cilindree mai mare numai 4.
    Last edited by mosu; 24 Jan 2014 at 09:34 PM.

@ gufisor - Yamaha, Tohatsu, Mercury, Nissan, Suzuki - au gama de motoare 4, 5 si 6 cai. Din pacate, Honda, are doar motorul de 5 cai. Urmatorul motor mai mare e de 8 cai si 2 cilindri deja. Singura solutie e sa incerci si cealalta elice (optionala), mai de viteza.

Quote Originally Posted by mdascalu View Post
    @ gufisor - Yamaha, Tohatsu, Mercury, Nissan, Suzuki - au gama de motoare 4, 5 si 6 cai. Din pacate, Honda, are doar motorul de 5 cai. Urmatorul motor mai mare e de 8 cai si 2 cilindri deja. Singura solutie e sa incerci si cealalta elice (optionala), mai de viteza.
    Corect spus si la toata gama enumerata mai sus,vorbim de cele in 4 timpi se poate face upgrade sau schimbare de carburatie,adica din 4 sa le aduci la 6.initial s-au facut motoare de 2,5-6-8-etc,iar cele de 6 au fost limitate la 4 repectiv 5 pentru a se incadra la motoare ce nu necesita permis.magarusi au fost la preturile practicate existand o diferenta de pana la 400 de euro intre ele.luam exemplu motorul de 8 cp vs 9,9 unde apar modificari vizibile constructiv,pentru a castiga cei 1,9 cp s-a marit cilindreea de la 197 la 212 cc,raportul de compresie de la 8.8:1 la 9.46:1 iar alezajul si pistonul de la 56 x 40mm (2.20 x 1.57in) la 56 x 43mm (2.48 x2.29in).pai aici se justifica diferenta de putere si pret.
    Last edited by mosu; 26 Jan 2014 at 11:27 AM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    104

Quote Originally Posted by mosu View Post
    Corect spus si la toata gama enumerata mai sus,vorbim de cele in 4 timpi se poate face upgrade sau schimbare de carburatie,adica din 4 sa le aduci la 6.i.
    Bravo ptr. realizare. La motorul meu Yamaha 5cp,in 2t, n-am sperante de up spre 6 cp, nu ?

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. yamaha 40 cp 2 timpi 2002
    de pilu īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 5 Jan 2014, 02:58 PM
  2. schimb ulei yamaha de 25 cp in 4 timpi
    de galacticuCS īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 5 Nov 2013, 06:52 PM
  3. yamaha 8cp 2 timpi cizma lunga 500 eu
    de livium īn topicul Motoare