yamaha 4cp 4 timpi vs yamaha 6cp 4timpi

Ma poate lamuri si pe mine cineva ce diferenta exista intre motoarele yamaha 4hp si 6hp tinand cont ca sunt identice?cilindree,alezaj,cursa,carburator.de unde sunt cei 2 cp in plus?Multumesc!:D

4cp 6hp
Engine Type One-Cylinder - One-Cylinder
Displacement 8.5 ci (139 cc) - 8.5 ci (139 cc)
Bore x Stroke 62 x 46mm (2.44 x 1.81 in - 62 x 46mm (2.44 x 1.81 in)
Compression Ratio 8.9:1 8.9:1
Prop Shaft Horsepower 4hp at 4500 rpm 6hp @ 5000rpm vad ca aici apare o diferenta!
Full Throttle RPM Range 4000-5000 4500-5500
Fuel/Induction System OHV OHV
Intake Carburetor Carburetor
Exhaust Above Propeller Above Propeller
Cooling Water/Thermostatic Control Water/Thermostatic Control
Ignition System CDI CDI
Spark Plug CR6HSB-000-000 CR6HSB-000-000
Alternator Output 6 Amp (Optional: Requires 6 Amp (Optional: Requires Charging Kit
Starting System Manual Manual
Lubrication Wet Sump Wet Sump
Engine Oil Capacity .6L (.63 qt) .6L (.63 qt)
Recommended Engine Oil Yamalube® 4M Yamalube® 4M
Recommended Fuel Filtration Yamaha Yamaha Mini 10-Micron Fuel/Water Separating Filter (external)

http://www.yamahaoutboards.com/outboards/Portable/comparisons
 
Ultima editare:
Din cate mai cunosc si eu,stiu ca turatia se mareste din cu totul altceva,sa castigi putere,ori maresti cilindreea ori scurtezi biela ori le faci pe amandoua.De soft tuning nu se pune problema,asa ca la cat costa cel de 6,adica cu 300 de dolari mai mult decat cel de 4,preferabil ar fi cel de 4 cu carburator de 6,insa nu este asa.Am mai sapat pe net m-am mai documentat si ce credeti ca am descoperit.Constructiv nu difera nimic nici carburatoare nici jiclere,doar capacul motorului,totul este din surubul de reglaj aer pe care binenteles smecherii de la yamaha l-au mascat cu un dop presat.in manual mai si scrie warning do not open,oare de ce zic eu? Nu am facut nimc altceva,am scos dopul cu un extractor si am rotit surubul care binenteles are o forma tare ciudata parca ar fi sistem antifurt,doua ture spre stanga,adica mai mult aer.motorul de 4 ajunge acum la 5500 de ture lejer si uite asa din motor de 4 este acum de 6.aveam pretentii la yamaha dar se vede ca sau dat si ei pe tepe,sa strangi de gat un motor de 4 ca mai apoi sai dai drumul si sa-l faci de 6 si sa ceri pentru asta 300 de dolari mi se pare o mare teapa.:mad:
 
Ultima editare:
Din cate mai cunosc si eu stiu ca turatia se mareste din cu totul altceva,sa castigi putere,ori maresti cilindreea ori scurtezi biela ori le faci pe amandoua.De soft tuning nu se pune problema,asa ca la cat costa cel de 6,adica cu 300 de dolari mai mult decat cel de 4,preferabil ar fi cel de 4 cu carburator de 6,insa nu este asa.Am mai sapat pe net m-am mai documentat si ce credeti ca am descoperit.Constructiv nu difera nimic nici carburatoare nici jiclere,doar capacul motorului,totul este din surubul de reglaj aer pe care binenteles smecherii de la yamaha l-au mascat cu un dop presat.in manual mai si scrie warning do not open,oare de ce? Nu am facut nimc altceva,am scos dopul cu un extractor si am rotit surubul care binenteles are o forma tare ciudata parca ar fi sistem antifurt,doua ture spre stanga,adica mai mult aer.motorul de 4 ajunge acum la 5500 de ture lejer si uite asa din motor de 4 este acum de 6.aveam pretentii la yamaha dar se vede ca sau dat si ei pe tepe,sa strangi de gat un motor de 4 ca sai dai mai apoi drumul la cel de 6 si sa ceri pentru asta 300 de dolari mi se pare o mare teapa.:mad:

Tu nu ai motiv sa fii furios, parerea mea. Ai platit un pret si acuma ai motoras cu putere la alegere: 4, 5, 6 cp.
 
Intradevar,furios nu sunt ca nu am de ce,dar ma asteptam sa vina cu ceva imbunatatiri cei de la yamaha.am facut o alegere buna ca daca il luam pe cel de 6 acum mi-ar fi parut rau si mai trebuia sa dau si de permis.
 
Intradevar,furios nu sunt ca nu am de ce,dar ma asteptam sa vina cu ceva imbunatatiri cei de la yamaha.am facut o alegere buna ca daca il luam pe cel de 6 acum mi-ar fi parut rau si mai trebuia sa dau si de permis.

Ei au venit, cu surubelu' acela, tu ai venit cu alta "imbunatatire" si uite asa ne mai luminam si noi.
 
Ma bucur ca am putut fi de folos,dar daca nu incerci nu ai de unde stii.Chestia asta chiar ma seca si nu gaseam raspunsuri,de unde aia doi cai daca ele sunt identice.raspunsul l-am gasit aici 4 H.P. 4STROKE YAMAHA BOAT MOTOR.m4v - YouTube unde mai pui ca s-a redus si consumul cu 200ml la ora,bujia perfect curata si nu inegrita ca inainte.testat azi in sarcina aproape 2 ore,alt mers alta viata!
 
Ultima editare:
???

Nu ca as fi eu ,,toma necredinciosul" yamaha nu s ar fi pretat la asta fara motiv , daca au facut asta sigur au facuto sa se alinieze la vreo legislatie, dar motorul ridicat numai din aer cu 2 cp ce face cand impinge o barca grea ?!!! nu cumva difera raportul de transmisie? ia sa vedem ceva specificatii tehnice daca le are cineva!
 
Portable Specifications | Yamaha Outboards asa e doar ridicat cu 500rpm !;) si unde pui ca cel de 4 e mai greu !!b-)

pai eu ce spuneam,fac motoare de aproape 20 de ani si nu motorase de barci,crezi ca eu imi storceam creierii degeaba,identice constructiv dar unul cu 2 cai in plus,de unde.:titanic: ca si tine daca imi spunea cineva ca scoate 2 cp in plus din aer il trimiteam la gara!deaceea au scos si 3 tipuri de elice,pas de 6 tractiune,7 standard si 8 viteza.
 
Ultima editare:
Pana la urma conteaza rezultatele. Felicitari pentru curiozitatea avuta! Fara aceasta ramaneai cu un motor de 4 cai care consuma mai mult si mai si innegrea bujia. Acum ai un motor de 6 cai, pe care scrie 4 si pentru care nu-ti trebuie permis. Ca or fi 6 cai sau nu, oricum nu ai cum sa-i masori puterea la elice, este perfect ca esti multumit de el. Despre necesitatea permisului sa nu-ti faci griji, daca in acte scrie 4 si corespunde seria de pe motor cu cea din document, n-o sa poata nimeni sa demonstreze ca are mai mult. Nu sunt in stare sa masoare puterea cei de la reprezentanta in service, daramite organele de control pe balta!
Inca o data felicitari!
PS Mai cauta pe net in legatura cu uleiul folosit, poate ca la noua turatie va trebui sa pui altceva decat scrie in manual.
 
Diferente intre carburatoarele Yamaha 4 timpi de 4 si 6 hp:

Corp carburator 4 HP Yamaha 4 timpi: 67D-14301-13-00
Main Jet 68
Jet air slow 36

Corp carburator 6 hp Yamaha 4 timpi : 68R-14301-12-00 sau 68T-14301-11-00
Main Jet 74
Jet air slow 39

Asa cum a scris ciby mai sus: important e sa fii multumit de el.
Cu stima,
mdascalu
 
pe langa surubul de amestec ("aer") , jiclorul principal si jiclorul de ralanti mai difera si diametrul tubului venturi (corpul carburatorului). Oricum, diferenta de corp se sesizeaza doar in turatie mare.
 
Sunt foarte multumit si asa cum am spus si mai sus este diferenta de la cer la pamant,in functionarea celui de 4 cu cele 2 ture date inapoi din jiclorul de aer.in primul rand ardere completa fara nici un pic de funingine si mers foarte regulat in sarcina si relanti plus reducerea de combustibil cu 200 ml,lucru testat de altfel.oricum tot nu se justifica diferenta de pret dintre cele doua.o sa incerc un carburator de 6 sa vedem ce se intampla si daca exista o diferenta,va tin la curent.;)
 
Testat astazi carburator 6 cp, pe motor de 4cp,nici cea mai mica diferenta,testat motor de 6cp cu carburator de 4 cp cu respectivul surub slabit,la fel, cu el strans diferenta de la cer la pamant,adica cel de 6 s-a dus in 4.Raspuns primit pe mail de la reprezentantul Yamaha:Stimate domn,seria de motoare f4-f6 sunt identice constructiv,cele de 6 hp fiind limitate la 4 hp in functie de legislatia din tara dvs,Acel reglaj la-ti facut pe propria raspundere,ducand la pierderea garantiei,totodata firma noastra nu-si asuma nici un risc privind incalcarea legislatiei. Cu stima bla bla bla. Asa cum spunea si Ciby mai sus ii invit pe domnii care vin in control pe balta sa-mi masoare puterea la elice iar celor de la yamaha care cer 300 de dolari in plus pentru nimic,sa fac ceva pe garantia lor!:banana:pS:Om fi noi romani dar prosti nu suntem!
 
Ultima editare:
Salutari, interesant ce am aflat de la voi . Stie cineva daca se poate face acelasi lucru cu reglajul si la Honda 5 cai, 4 timpi . Sa mai creasca ceva . A incercat cineva? AM cautat si este un surub de reglaj dar neacoperit cu dop si nu stiu ce regleaza.
 
nu se poate,valabil doar la yamaha 4 cp. honda de 5 cp are cilindreea 127 cc iar yamaha de 4-6cp,139 cc.asta ma facut curios si am inceput sa sap mai mult.mi-am zis,cum se poate ca honda cu o cilindree mai mica sa aiba 5cp si yamaha cu o cilindree mai mare numai 4.
 
Ultima editare:
@ gufisor - Yamaha, Tohatsu, Mercury, Nissan, Suzuki - au gama de motoare 4, 5 si 6 cai. Din pacate, Honda, are doar motorul de 5 cai. Urmatorul motor mai mare e de 8 cai si 2 cilindri deja. Singura solutie e sa incerci si cealalta elice (optionala), mai de viteza.
 
@ gufisor - Yamaha, Tohatsu, Mercury, Nissan, Suzuki - au gama de motoare 4, 5 si 6 cai. Din pacate, Honda, are doar motorul de 5 cai. Urmatorul motor mai mare e de 8 cai si 2 cilindri deja. Singura solutie e sa incerci si cealalta elice (optionala), mai de viteza.
Corect spus si la toata gama enumerata mai sus,vorbim de cele in 4 timpi se poate face upgrade sau schimbare de carburatie,adica din 4 sa le aduci la 6.initial s-au facut motoare de 2,5-6-8-etc,iar cele de 6 au fost limitate la 4 repectiv 5 pentru a se incadra la motoare ce nu necesita permis.magarusi au fost la preturile practicate existand o diferenta de pana la 400 de euro intre eleb-).luam exemplu motorul de 8 cp vs 9,9 unde apar modificari vizibile constructiv,pentru a castiga cei 1,9 cp s-a marit cilindreea de la 197 la 212 cc,raportul de compresie de la 8.8:1 la 9.46:1 iar alezajul si pistonul de la 56 x 40mm (2.20 x 1.57in) la 56 x 43mm (2.48 x2.29in).pai aici se justifica diferenta de putere si pret.
 
Ultima editare:

Back
Sus