Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 10 of 44

Topic: yamaha 4cp 4 timpi vs yamaha 6cp 4timpi

Default yamaha 4cp 4 timpi vs yamaha 6cp 4timpi

Ma poate lamuri si pe mine cineva ce diferenta exista intre motoarele yamaha 4hp si 6hp tinand cont ca sunt identice?cilindree,alezaj,cursa,carburator.de unde sunt cei 2 cp in plus?Multumesc!

4cp 6hp
    Engine Type One-Cylinder - One-Cylinder
    Displacement 8.5 ci (139 cc) - 8.5 ci (139 cc)
    Bore x Stroke 62 x 46mm (2.44 x 1.81 in - 62 x 46mm (2.44 x 1.81 in)
    Compression Ratio 8.9:1 8.9:1
    Prop Shaft Horsepower 4hp at 4500 rpm 6hp @ 5000rpm vad ca aici apare o diferenta!
    Full Throttle RPM Range 4000-5000 4500-5500
    Fuel/Induction System OHV OHV
    Intake Carburetor Carburetor
    Exhaust Above Propeller Above Propeller
    Cooling Water/Thermostatic Control Water/Thermostatic Control
    Ignition System CDI CDI
    Spark Plug CR6HSB-000-000 CR6HSB-000-000
    Alternator Output 6 Amp (Optional: Requires 6 Amp (Optional: Requires Charging Kit
    Starting System Manual Manual
    Lubrication Wet Sump Wet Sump
    Engine Oil Capacity .6L (.63 qt) .6L (.63 qt)
    Recommended Engine Oil Yamalube® 4M Yamalube® 4M
    Recommended Fuel Filtration Yamaha Yamaha Mini 10-Micron Fuel/Water Separating Filter (external)

http://www.yamahaoutboards.com/outbo...le/comparisons
    Last edited by mosu; 14 Jan 2014 at 07:18 PM.

Turatia marita si cateva jicloare diferite. Pentru unul iti trebuie permis, pentru cel mic nu e nevoie.
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Din cate mai cunosc si eu,stiu ca turatia se mareste din cu totul altceva,sa castigi putere,ori maresti cilindreea ori scurtezi biela ori le faci pe amandoua.De soft tuning nu se pune problema,asa ca la cat costa cel de 6,adica cu 300 de dolari mai mult decat cel de 4,preferabil ar fi cel de 4 cu carburator de 6,insa nu este asa.Am mai sapat pe net m-am mai documentat si ce credeti ca am descoperit.Constructiv nu difera nimic nici carburatoare nici jiclere,doar capacul motorului,totul este din surubul de reglaj aer pe care binenteles smecherii de la yamaha l-au mascat cu un dop presat.in manual mai si scrie warning do not open,oare de ce zic eu? Nu am facut nimc altceva,am scos dopul cu un extractor si am rotit surubul care binenteles are o forma tare ciudata parca ar fi sistem antifurt,doua ture spre stanga,adica mai mult aer.motorul de 4 ajunge acum la 5500 de ture lejer si uite asa din motor de 4 este acum de 6.aveam pretentii la yamaha dar se vede ca sau dat si ei pe tepe,sa strangi de gat un motor de 4 ca mai apoi sai dai drumul si sa-l faci de 6 si sa ceri pentru asta 300 de dolari mi se pare o mare teapa.
    Last edited by mosu; 14 Jan 2014 at 06:10 PM.

Thumbs up

Quote Originally Posted by mosu View Post
    Din cate mai cunosc si eu stiu ca turatia se mareste din cu totul altceva,sa castigi putere,ori maresti cilindreea ori scurtezi biela ori le faci pe amandoua.De soft tuning nu se pune problema,asa ca la cat costa cel de 6,adica cu 300 de dolari mai mult decat cel de 4,preferabil ar fi cel de 4 cu carburator de 6,insa nu este asa.Am mai sapat pe net m-am mai documentat si ce credeti ca am descoperit.Constructiv nu difera nimic nici carburatoare nici jiclere,doar capacul motorului,totul este din surubul de reglaj aer pe care binenteles smecherii de la yamaha l-au mascat cu un dop presat.in manual mai si scrie warning do not open,oare de ce? Nu am facut nimc altceva,am scos dopul cu un extractor si am rotit surubul care binenteles are o forma tare ciudata parca ar fi sistem antifurt,doua ture spre stanga,adica mai mult aer.motorul de 4 ajunge acum la 5500 de ture lejer si uite asa din motor de 4 este acum de 6.aveam pretentii la yamaha dar se vede ca sau dat si ei pe tepe,sa strangi de gat un motor de 4 ca sai dai mai apoi drumul la cel de 6 si sa ceri pentru asta 300 de dolari mi se pare o mare teapa.
    Tu nu ai motiv sa fii furios, parerea mea. Ai platit un pret si acuma ai motoras cu putere la alegere: 4, 5, 6 cp.

Intradevar,furios nu sunt ca nu am de ce,dar ma asteptam sa vina cu ceva imbunatatiri cei de la yamaha.am facut o alegere buna ca daca il luam pe cel de 6 acum mi-ar fi parut rau si mai trebuia sa dau si de permis.

6.  

Lightbulb

Quote Originally Posted by mosu View Post
    Intradevar,furios nu sunt ca nu am de ce,dar ma asteptam sa vina cu ceva imbunatatiri cei de la yamaha.am facut o alegere buna ca daca il luam pe cel de 6 acum mi-ar fi parut rau si mai trebuia sa dau si de permis.
    Ei au venit, cu surubelu' acela, tu ai venit cu alta "imbunatatire" si uite asa ne mai luminam si noi.

Ma bucur ca am putut fi de folos,dar daca nu incerci nu ai de unde stii.Chestia asta chiar ma seca si nu gaseam raspunsuri,de unde aia doi cai daca ele sunt identice.raspunsul l-am gasit aici 4 H.P. 4STROKE YAMAHA BOAT MOTOR.m4v - YouTube unde mai pui ca s-a redus si consumul cu 200ml la ora,bujia perfect curata si nu inegrita ca inainte.testat azi in sarcina aproape 2 ore,alt mers alta viata!
    Last edited by mosu; 12 Jan 2014 at 04:49 PM.

Default ???

Nu ca as fi eu ,,toma necredinciosul" yamaha nu s ar fi pretat la asta fara motiv , daca au facut asta sigur au facuto sa se alinieze la vreo legislatie, dar motorul ridicat numai din aer cu 2 cp ce face cand impinge o barca grea ?!!! nu cumva difera raportul de transmisie? ia sa vedem ceva specificatii tehnice daca le are cineva!

Default !!!

Portable Specifications | Yamaha Outboards asa e doar ridicat cu 500rpm ! si unde pui ca cel de 4 e mai greu !!

Quote Originally Posted by teo pes View Post
    Portable Specifications | Yamaha Outboards asa e doar ridicat cu 500rpm ! si unde pui ca cel de 4 e mai greu !!
    pai eu ce spuneam,fac motoare de aproape 20 de ani si nu motorase de barci,crezi ca eu imi storceam creierii degeaba,identice constructiv dar unul cu 2 cai in plus,de unde. ca si tine daca imi spunea cineva ca scoate 2 cp in plus din aer il trimiteam la gara!deaceea au scos si 3 tipuri de elice,pas de 6 tractiune,7 standard si 8 viteza.
    Last edited by mosu; 14 Jan 2014 at 06:38 PM.

Page 1 of 5 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. yamaha 40 cp 2 timpi 2002
    de pilu în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 5 Jan 2014, 01:58 PM
  2. schimb ulei yamaha de 25 cp in 4 timpi
    de galacticuCS în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 5 Nov 2013, 05:52 PM
  3. yamaha 8cp 2 timpi cizma lunga 500 eu
    de livium în topicul Motoare