Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Topic: RECOMAND CONSTANTIN SAILING

Traversada noastra de iarna, dus-intors, povestita pe http://www.barcaholic.ro/f2/marinari...html#post55383, s-a vrut de o saptamana si a iesit de una si jumatate. Dar iata, Constantin tocmai s-a intors dintr-o noua calatorie la Istanbul, ce a durat de luni pana duminica. Deci, planul a fost bun, soarta a vrut altfel
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Dar iata, Constantin tocmai s-a intors dintr-o noua calatorie la Istanbul, ce a durat de luni pana duminica. Deci, planul a fost bun, soarta a vrut altfel
    Sunt convins ca planul a fost bun , cum sunt convin de faptul ca daca soarta a decis altfel a fost doar ca sa beneficiati de un plus de invataminte pe care nu le gasiti in nici un manual. Am participat alaturi de Constantin , impreuna cu patru membri in echipajului velierului Bananec Blues la marsul Constanta Istambul si retur.

Am avut parte de cate putin din toate , incepand de la calm plat pana la mare montata si vant la discretie . Am acumulat experienta in aceasta saptamana si acum ma simt mai sigur pe mine in ceea ce priveste navigatia de noapte dar si traversarea unui pasaj mai delicat cum e Bosforul, fara a lasa pe ultimul plan satisfactia de a savura sentimentul de libertate oferit de mare , la bordul lui Bananec Blues.
    Nu am darul naratiunii caracteristic Crocodilului dar sper ca cele de mai sus sa aduca o raza de soare in lumea celor indragostiti de mare .
    Go sailing... keep it simple !

Stiu ca Bananec Blues are acum capitonaj in cabina. Vad ca si suportul pupa si-a primit aparatura lipsa. Pilotul automat functiona?
    Life in colour!

Pilotul automat functiona?
    Ai dreptate, s-a municit mult si incep sa se vada rezultatele . Pilotul automat nu s-a lasat convins sa functioneze cu toata munca de lamurire depusa . Bananec a simtit cu cine are de-a face si a decis ca baietii au nevoie de experienta la timona , asa ca ajutati de corectiile ferme ale lui Constantin am dobandit o experienta in tinerea cursului in majoritatea situatiilor cu care se poate confrunta un navigator.
    Am mers sa invatam si am invatat din plin , pentru asta Bananec e perfect asa cum e acum , unde mai pui ca are linii mult mai frumoase decit multe ambarcatiuni mai scumpe din marina Ataköy

Last edited by Pilgrim; 7 May 2014 at 11:35 PM.

Quote Originally Posted by Pilgrim View Post
    Ai dreptate, s-a municit mult si incep sa se vada rezultatele . Pilotul automat nu s-a lasat convins sa functioneze cu toata munca de lamurire depusa . Bananec a simtit cu cine are de-a face si a decis ca baietii au nevoie de experienta la timona , asa ca ajutati de corectiile ferme ale lui Constantin am dobandit o experienta in tinerea cursului in majoritatea situatiilor cu care se poate confrunta un navigator.
    Am mers sa invatam si am invatat din plin , pentru asta Bananec e perfect asa cum e acum , unde mai pui ca are linii mult mai frumoase decit multe ambarcatiuni mai scumpe din marina Ataköy

Wow!!! Ce fain arată cuseta prova!
    Da, ai dreptate, viata la bordul lui Bananec Blues este o foarte buna scoala nautica. Asadar, ati plecat luni si ati ajuns inapoi duminica. Cand ati ajuns si cat ati stat in Istanbul? Am vazut dintr-o postare pe FB ca v-ati intalnit cu velierele de la regata. Nu ai imagini?
    Life in colour!

6.  

Asadar, ati plecat luni si ati ajuns inapoi duminica. Cand ati ajuns si cat ati stat in Istanbul? Am vazut dintr-o postare pe FB ca v-ati intalnit cu velierele de la regata. Nu ai imagini?
    Am plecat din Tomis spre Istambul Luni 28.04.2014 si am ajuns in marina Ataköy miercuri dupa ora 15:00 , am stat in Istambul pana joi in jurul orei 15:00 , dupa care am pronit spre Balcic unde am ajuns sambata dimineata . Din Balcic am plecat in jurul orei 17:00 si am ajuns in Tomis putin dupa ora 8:00 ( sa prindem cafeaua la "Compas") . Imaginea cu velierul s-a consumat in programul meu de somn , poza a fos o premiera si pentru mine. Tura asta am facut-o pentru suflet , poate parea cam egoist gestul dar incercand sa prind ritmul marii am uitat complet de toate, nu mai spun ca dupa plecarea din Balcic insasi ideea de a cobora pana la custa aprova avea un dram de hazard si nu ma refer la multitudinea de cucuie cu care ne-a blagoslovit Bananec.

Quote Originally Posted by Pilgrim View Post
    Tura asta am facut-o pentru suflet , poate parea cam egoist gestul dar incercand sa prind ritmul marii am uitat complet de toate, nu mai spun ca dupa plecarea din Balcic insasi ideea de a cobora pana la custa aprova avea un dram de hazard si nu ma refer la multitudinea de cucuie cu care ne-a blagoslovit Bananec.
    Vant puternic? Ati bagat copastia in apa?
    Life in colour!

Vant puternic? Ati bagat copastia in apa?
    Copastie in apa am avut dupa iesirea din Bosfor pana in marina Ataköy si la intoarcere de la Balcic pana in Tomis. Bananec a decis ca e bine sa tina cifrele pentru el , iar eu am savurat momentul . In general exista tendinta de a sta cu ochii pe aparate pentru avedea cat are vantul la rafala , de a consulta aparatele pentru directia vantului , adincimea apei...etc , eu am trecut pe simturi , am simtit efectul rafalei , raspunsul barcii , am incercat sa ma integrez in mediul incojurator , m-am simti liber...

Pentru cine nu a văzut știrile ProTv de ăsta seara .....Constantin Lascu e bine sanatos (și arata f bine).....Bravo Constantin și la cât mai mulți cursanti.
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Senior Member Roz Avel's Avatar
    Locația
    la bordul lui Roz Avel
    Posturi
    237
    Blog Entries
    16

Traversada noastra de iarna, dus-intors, povestita pe http://www.barcaholic.ro/f2/marinari...html#post55383, s-a vrut de o saptamana si a iesit de una si jumatate. Dar iata, Constantin tocmai s-a intors dintr-o noua calatorie la Istanbul, ce a durat de luni pana duminica. Deci, planul a fost bun, soarta a vrut altfel
    Pe mare, mai ales când te deplasezi cu vele, nu exista planning, programare la dentist sau ședința de luni de la birou. Exista doar marea și vântul. Ei decid. Un plan pe o săptămâna care devine una și jumătate e un bun plan, chiar și asa.
    Pesimistul se plânge de vânt, optimistul speră că se va schimba. Realistul își reglează velele.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. NU RECOMAND Constantin Sailing - Constantin Lascu
    de YEP în topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 123
    Ultimul post: 4 Sep 2014, 08:42 AM
  2. CONSTANTIN SAILING
    de DanutzaZpr în topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 9 Mar 2011, 10:03 AM
  3. CONSTANTIN SAILING
    de Barcaholic în topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 5 Feb 2011, 12:20 PM
  4. CONSTANTIN SAILING
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 5 Feb 2011, 08:00 AM
  5. CONSTANTIN SAILING