Cumpar Rollfock si Autopilot

Salut,
Caut un rollfock pentru un catarg de 7,5-8 metri, si un autopilot pentru eche, de preferat second hand pentru un pret mai bun.
 
Multumesc, sper sa reusesc sa gasesc toate piesele pentru constructie aici( la cilindru si carcasa ma gandesc sa le fac la strung din teflon, altceva nu cred ca gasesc ) dar mai este problema cu fixarea focului pe cablu, despre asta nu am vazut nimic, aici mai trebuie un profil ceva...
La autopilot trebuie sa gasesc undeva in Europa pentru ca intervin taxele vamale, plus ca nu prea trimit toti in Romania.. poate tot in tara are cineva. Aici pot renunta in favoarea unui sistem de fixare a echei, pe timpul cat trebuie sa fac alte treburi prin barca, oricum nu voi cumpara sistem de mavigatie sa ma conduca el, poate un laptop cu gps si harta care nu cred ca se conecteaza cu orice mecanism.
 
Pentru dimensiunile astea, cel mai potrivit este un profil special din PVC, prin care trece straiul si are de regula cate un canal de invergare stanga si dreapta (profilul PVC fiind plat) . Mai exista profile rotunde din aluminiu, functionand pe acelasi principiu, cu aceleasi canale de invergare.
Este de preferat profilul de PVC fiindca este usor de transportat (se face colac), usor de ridicat si coborat arborada, fara teama ca strici angrenajul . De asemenea este si foarte rezistent, nu va lasati pacaliti de cele 3 litere: PVC . O fi el dintr-o compozitie speciala :) .

Imi mai place profilul de PVC fiindca fiind plat, face un bord de atac foarte fin atunci cand vela este in totalitate desfasurata; vantul intra in vela fara turbioane si vela devine mai eficienta.

Desigur ca pe masura ce infasori vela pe roller, eficienta acesteia scade fiindca bordul de atac se mareste. Dar avand in vedere ca strangi din vela cand vantul e deja puternic, finetea reglajului intereseaza numai in regate, nu si in croaziere :) .
Noi astia plimbaretii nu suntem afectati :)
 
Napo, eu mi-am confectionat singur roll'ul la velier si -mi lucreaza ireprosabil. L-am facut fara a modifica nimic la straiul prova, si destul de simplu. Ce am avut nevoie a fost de un rulmente, o bara de teflon (pentru a face lubrefierea intre roll si strai ) o teava de inox cu fi'ul interior putin mai mare ca intinzatorul straiului si doua discuri de inox. Iar invergarea velaturii se face pe o teava de PVCprin care trece straiul, ce prin rotirea ei nu creeaza uzura.
 

Atașamente

  • roll 1.jpg
    roll 1.jpg
    49.1 KB · Vizualizări: 67
  • roll 3.jpg
    roll 3.jpg
    57.7 KB · Vizualizări: 64
Poate ma anunti odata cand esti la barca sa vin sa il vad, si apoi sa trec la achizitionat materialele, sper sa le gasesc. Multumesc.
 
Pentru dimensiunile astea, cel mai potrivit este un profil special din PVC, prin care trece straiul si are de regula cate un canal de invergare stanga si dreapta (profilul PVC fiind plat) . Mai exista profile rotunde din aluminiu, functionand pe acelasi principiu, cu aceleasi canale de invergare.
Este de preferat profilul de PVC fiindca este usor de transportat (se face colac), usor de ridicat si coborat arborada, fara teama ca strici angrenajul . De asemenea este si foarte rezistent, nu va lasati pacaliti de cele 3 litere: PVC . O fi el dintr-o compozitie speciala :) .

Imi mai place profilul de PVC fiindca fiind plat, face un bord de atac foarte fin atunci cand vela este in totalitate desfasurata; vantul intra in vela fara turbioane si vela devine mai eficienta.

Desigur ca pe masura ce infasori vela pe roller, eficienta acesteia scade fiindca bordul de atac se mareste. Dar avand in vedere ca strangi din vela cand vantul e deja puternic, finetea reglajului intereseaza numai in regate, nu si in croaziere :) .
Noi astia plimbaretii nu suntem afectati :)

Unde sa caut acest profil de PVC, cel cu 2 canale fiindca am si foc de atac, restul este mai usor de confectionat-am gasit un strungar care care lucreaza in plastic, teflon si imi face suportul.

Mai caut prin magazinele de profil nautic piesele de plastic care culiseaza pe catarg cu randa-aluneca mai usor la rididicare si coborare cu ele.Le-am vazut la un magazin in grecia, dar nu stiam latimez ghidajului pe catarg.
 
Ultima editare:

Back
Sus