Results 1 to 3 of 3

Topic: elice yamaha

Default elice yamaha

am cumparat un motor yamaha enduro 40 hp din 2011 si nu stiu dupa ce elice sa ma uit pe net . care sunt criteriile pt cumparare, adica nu stiu ce sa cumpar ca sa se potriveasca

2.  

Sunt multi factori in alegerea elicei,citeste articolul de aici Alegerea elicei | Motoare-Barca si un filmulet aici http://www.youtube.com/watch?v=BmH5Rq1MskY
    Last edited by mosu; 26 Jan 2014 at 12:08 PM.

4.  

Junior Member virus100b's Avatar
    Locația
    Ploiesti, Prahova
    Posturi
    15

Am avut un Yamaha de 50 in 2 T si in prezent am un Honda de 50 ambele folosesc acelasi tip de caneluri 13 la numar. Motoarele ar fi apropiate ca si performante.

Elicea ce o am acum pe Honda este 10 1/4 x 13, la Yamaha nu mai stiu diametrul dar pasul tot pe 13 era.
    Poti cauta ceva apropiat ca specificatii, daca barca e usoara poti opta pentru pas pe 13 sau chiar mai mare, daca e mai grea un pas mai mic de 13. Important este sa nu depasesti turatia maxima admisa la tipul tau de motor. Cu cat pasul elicei e mai mic cu atat motorul va merge mai turat, daca ai turometru montat nu ai de ce sa iti faci griji.

Alte topicuri asemănătoare

1. ELICE YAMAHA
    de Adi c īn topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 9 Jul 2013, 11:52 AM
  2. Elice pentru motoare Yamaha
    de MBRO īn topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Ultimul post: 18 Apr 2013, 03:52 PM
  3. ELICE ORIGINALE HONDA SI YAMAHA
    de hydrotech īn topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Ultimul post: 15 Nov 2011, 02:06 PM
  4. Elice originala Yamaha 8 x11-1/8 x13
    de nmmarine īn topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Ultimul post: 8 Nov 2011, 02:02 PM
  5. Sfat achizitie elice yamaha 50 cp
    de gargareonline īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 22 May 2011, 02:45 PM

Tags for this Thread

Bookmarks