Notiuni marinarie

Ar fi bine cine doreste dintre dvs sa posteze diferite notiuni de marinarie ptr incepatori(noduri,cum luam voltele,cum ancoram...)eu am pus o poza cu elementele principale ale unui velier
 

Atașamente

  • elemente principale velier.jpg
    elemente principale velier.jpg
    55.2 KB · Vizualizări: 150
Dupa mine...amandoi au dreptate. Cel ce-a facut desenul a numit sistemul (Si e normal!) iar cel cu comentariul a vazut (imaginea incompleta...) safranul fara un element de sustinere. Deci (a vazut) o carma "suspendata" si nu "ne/compensata" sau "semi-compensata" ...sprijinita.
 
Ultima editare:
Ar fi bine cine doreste dintre dvs sa posteze diferite notiuni de marinarie ptr incepatori(noduri,cum luam voltele,cum ancoram...)eu am pus o poza cu elementele principale ale unui velier
Cred ca mai sint pe forum discutii pe tema asta, dar bag si eu trei carti necesare pentru examenul de permis C si D.
 

Atașamente

  • Marinarie.pdf
    1.9 MB · Vizualizări: 108
  • Regulament navigatie pe Dunare.pdf
    4.1 MB · Vizualizări: 52
  • Notiuni fundamentale pt certificat cond amb agrement cu motor.pdf
    916.3 KB · Vizualizări: 66
Cred ca mai sint pe forum discutii pe tema asta, dar bag si eu trei carti necesare pentru examenul de permis C si D.

Salutare, cele trei fisiere .pdf, contin tot materialul pe care trebuie sa il inveti pentru a obtine permisul D? Daca nu este complet va rog sa ma ajutati cu materialul necesar pentru examen.
Am fost la examen, cam nepregatit si am picat la al trei-lea test, cel de marinarie, si acum vreau sa ma prezint bine pregatit
 
-Balizele roșii și cele verzi indică pasa de intrare în port, verde în dreapta, tribord și roșu în stânga, babord. Ăsta e sistemul englezesc, valabil în Europa. Englezii, trăind în insulă, au spus că ei vor să vadă luminile astea când se întorc acasă. Amercanii însă fac invers, ca pentru a le arăta englezilor ce simţi când ajungi la volanul maşinii în Anglia. Ei au verdele în tribord și roșu în babord la ieșirea din port, adică când pleacă de acasă.
 
Dispunerea celor două triunghiuri negre din vârful balizei arată ce baliză este. Baliza cardinală nord are vârfurile triunghiurilor orientate în sus, indicând nordul. Similar, baliza cardinală sud are varfurile triunghiurilor orientate în jos, indicând sudul. Cea de est are vârfurile triunghiurilor orientate antagonic, sus-jos, iar cea vest are triunghiurile dispuse vârf în vârf. Semnalele lor luminoase sunt albe. Nordul luminează constant, estul de trei ori repede, fiindcă e în dreptul cifrei trei pe cadranul ceasului, sudul de șase ori repede urmate de un semnal lung și pauză iar vestul, ați ghicit, de nouă ori.
 
Dispunerea celor două triunghiuri negre din vârful balizei arată ce baliză este. Baliza cardinală nord are vârfurile triunghiurilor orientate în sus, indicând nordul. Similar, baliza cardinală sud are varfurile triunghiurilor orientate în jos, indicând sudul. Cea de est are vârfurile triunghiurilor orientate antagonic, sus-jos, iar cea vest are triunghiurile dispuse vârf în vârf. Semnalele lor luminoase sunt albe. Nordul luminează constant, estul de trei ori repede, fiindcă e în dreptul cifrei trei pe cadranul ceasului, sudul de șase ori repede urmate de un semnal lung și pauză iar vestul, ați ghicit, de nouă ori.
Completări la explicația cu balizele cardinale.
1°Utilitate: Balizele cardinale ne indică pe ce parte față de baliza se află pericolul (stânca, epava, etc). Cardinala NORD e la NORD de pericol deci trecem la NORD de baliză. Cardinala VEST e la VEST de pericol deci se trece la VEST de baliză, s.a.m.d.
2° Vizibilitate: Dacă pe timp de zi nu reușești să vezi ce poziție au cele doua conuri (și evident luminile nu se văd nici ele), ai șanse să vezi măcar ce culoare au balizele. Convențional toate balizele cardinale sunt galben+negru. Raportul la triunghiuri e următorul - GALBENUL e echivalent cu BAZA triunghiului, iar NEGRUL e echivalent cu VÂRFUL triunghiului. Respectiv - o baliză NORD = triunghiuri cu BAZA în jos și VÂRFUL în sus = corpul balizei are partea de jos GALBENA și partea de sus NEAGRA. O baliza VEST = triunghiuri VARF în VÂRF = Partea din mijloc (vârfurile triunghiurilor) NEAGRA și părțile din exterior - sus și jos (bazele triunghiurilor) NEGRE.
3° O metodă mnemotehnică pentru retinerea balizelor EST și VEST (pentru NORD și SUD e simplu) - Poziția triunghiurilor se poate asimila cu simbolul literal al punctului cardinal respectiv. Conturul de pe imagini ne arată cum: pentru o cardinală EST cele doua triunghiuri reprezintă litera E iar pentru cardinala VEST cele doua triunghiuri reprezintă litera W culcată (vezi figura).
12285054624
 
Ultima editare:

Back
Sus