cumpar peridoc

inmatriculat, pretabil pentru o barca de 80 kg, lungime 4,4 m si 1,6 m latime.
Ofer maxim 500 euro, preferabil nu prea departe de bucuresti.
0730800294 sau sorin.stroe@yahoo punct com

multumesc
 
salut mario. Descurajat spre scarbit de ofertele primite de la cei care fabrica astfel de scule (exemplu.1950 lei+tva+manopera pentru bara zincata 70x70x4m, troliu, suport de troliu, rola y pentru chila, 2 role pt chila, 4 picioare metalice reglabile si 2 scandurele mochetate pe care sa stea barca) am decis sa iau taurul de coarne. Aveam deja o remorca pentru motocileta, omologata insa pentru utilizare diversa.
Cumparaturile (protap nou mai lung, 2 role chila, troliu, cablu otel si cablu pentru a prelungi instalatia electrica +manopera la toata povestea (munca mea a fost pe gratis : ) ) m-au dus in zona 5-600 lei. Am probat deja "noul" peridoc, 2 drumuri pana la oltenita din bucuresti, e ok si pe gropi, se manifesta normal pana in zona 120-130 km/h (auto skoda octavia).
Daca te intereseaza mai multe detalii te rog mesaj privat.
 
pai, nu e ;) , in talon nu apar dimensiunile.La inaltime si latime nu apar modificari fata de cifrele din CIV. In pozitia "stransa" protapul nou e mai lung cu 50 cm fata de cel vechi (pe care l-am pastrat). Teoretic ar fi trebuit sa urmez pt reomologare aceeasi procedura ca si pt un peridoc construit de la zero, sau aproape. Adica proiect inginer autorizat rar, facturi materiale, etc. Practic nu am facut altceva decat sa pun 2 role de chila si la lungesc protapul (pe care acum e si troliul). Nimic spectaculos. Nesimtirea, cu mici exceptii punctuale, a intregului aparat de stat precum si piedicile pe care le primesti la orice relationare cu minunatele institutii m-au determinat sa aleg aceasta cale in zona gri.
 
Daca vrei sa-l inmatriculezi nici nu se pune problema sa-l iei fara acte. Tevatura ulterioara va fi un calvar. Proiect, omologare, taxe, etc, etc.
 

Back
Sus