Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Topic: Un material nou : Polyurea

Quote Originally Posted by florinpopescu View Post
    buna ziua, am rugamintea sa imi spuneti si mie numele firmei care importa asa ceva in Romania
    Desigur. Ca sa nu arate a reclama, am sa-ti dau un mesaj privat, cand am sa ajung la birou unde am salvat adresele. Dar cred ca merita cautat, poate mai exista si alta firma, sa cream si o concurenta de pret .
    Last edited by Florio; 28 May 2014 at 07:14 PM.

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

super treba aceasta polyuree. daca este si ingnifuga deja simt ca-mi trebuie. Pe National Geografic ruleaza un clip de promovare al unei emisiuni cu incepere din iunie, pe la mijloc....cateva frame-uri mi-au atras atentia si muream de curiozitate sa stiu despre ce este vorba. Ei bine am indentificat substanta fara sa astept emisiunea. Merita totusi cautata o cale mai ieftina. O fundatie, o piscina, merita 40E/mp. Chestiile mai putin durabile in schimb....eu m-am gandit imediat la un cort pe care-l am si la fel de repede mi-a trecut stiid ca suprafata de acoperit e fix 299 metrii patrati. ar fi de trei ori mai mult decat m-a costat cortul......

Senior Member zaad's Avatar
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    342

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Nu stiu inca, Imi, alte detalii despre material, in afara rezistentei deosebite, a timpului incredibil de mic de uscare la aplicare si a rezistentei mari in timp si conditii vitrege inclusiv UV.
    Firma care aduce si aplica materialul, mi-a trimis astazi fisele tehnice ale unor spume poliuretanice de inalta densitate, tot cu aplicare prin pulverizare. Noi discutam lucruri legate de constructii, cu aplicare in izolatii hidro si termo, pardoseli, bazine, piscine si alte dracii din domeniu.
    Dar evident ca barcomaniacul din mine a zarit oportunitatea de a aplica la plutitoare .

Pretul pe care mi l-au avansat este de 40 euro/mp .
    Chiar acum (desi e aproape 2 dimineata ) le-am raspuns la mailul in care imi furnizau fisele tehnice ale celorlalte materiale, cerandu-le fisa tehnica si agrementul tehnic pentru Romania, a acestei Polyurea.
    Care dincolo de rezonanta de pipilica a numelui, pare sa fie o mare descoperire. Imi inchipui cum e sa ai o barca din Polyurea armata cu fibra de sticla. Indestructibila !
    Daca este facut pt ap[licatii in constructii inteleg ca se poate pune in opera in conditii "normale", adica sa-l aplici cu un pistol cu aer comprimat. Sau gresesc ? Avand in vedere ca suprafete mici de acop[erit (cel putin unii dintre noi) pretu mi se pare rezonabil. Acum nu stiu daca e cu sau fara taxa.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

Quote Originally Posted by zaad View Post
    Daca este facut pt ap[licatii in constructii inteleg ca se poate pune in opera in conditii "normale", adica sa-l aplici cu un pistol cu aer comprimat. Sau gresesc ? Avand in vedere ca suprafete mici de acop[erit (cel putin unii dintre noi) pretu mi se pare rezonabil. Acum nu stiu daca e cu sau fara taxa.
    NU! Vezi http://forum.capcompas.ro/index.php/....html#msg17033.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. ajutor barca material hypalon
    de roraima īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 25 Feb 2014, 02:09 PM
  2. Reparatii caice si canoe rigide din material plastic
    de barciinbagaje.ro īn topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15 Jan 2013, 07:49 PM
  3. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 23 Jan 2012, 03:00 PM
  4. Canoe din fibra de sticla pe matrita de material
    de WRalive īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 5 Jul 2011, 04:07 PM
  5. Hazardous material data sheet
    de simba_the_sailor īn topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14 Dec 2008, 09:31 AM