Pregătesc o excursie

Sunt îndrăgostit de Dunăre si tot ce tine de ea.
Pe la jumătatea lunii Iunie vreau sa duc barca pe periodic pina la intrarea Dunarii in tara si sa parcurg Dunărea in2 etape.
1 pana la Giurgiu
2 Giurgiu -Sfantu Gheorghe
As avea nevoie de un motor de rezerva mic 5 sau 10 cp .
Idei si sfaturi accept cu plăcere.
 
Ultima editare:
Am citit postul si mi se pare ca complicati prea mult o iesire care poate fi relativ ușoară . Am sa rog un prieten sa ne ducă cu peridocul pana acolo,aprovizionati cu 200 litri benzina ,undite si ceva mâncare si ii dam drumul la vale. O sa mai efectuat niște teste de consum neglisat si mai ajustam rezerva de benzina. Avem stații marine ,o sa anunțat căpitania Giurgiu si gata.
Cred ca vor fi 5 zile cu drumul pe asfalt cu tot.
 
Salut Bogdan, ti-am validat inscrierea pe capcompas.ro. Nu comentez ce au scris colegii acolo, fiecare stie mai bine ce nevoi si probleme poate avea.
Eu de exemplu sunt norocos ca am o barca mai versatila - se misca bine si in glisare, si in deplasament. Deci in caz de vant si valuri mari, reduc corespunzator.
Mai am din pacate de lucru la barca, spatiul de cazare, asemanator cu al barcii tale, un bimini etc.
Oricum, sunt si eu de parerea lui Florio, daca viteza e prea mare, nu prea mai vezi mare lucru din traseu. Dar la un traseu asa lung, viteza mica inseamna o perioada lunga, ceea ce e cam greu intr-o echipa mai mare.
 
Mai vb la sfarsitul lui iunie
Sa aveti drum bun si ape linistite......! eu vad altfel aventura vreau sa ma simt bine sa mananc sa beau sa vizitez si sa ma odihnesc nu sa trec ca si acceleratul prin gara ,vreau sa vad locurile prin care trec asa si barca mea prinde 50km/0ra dar de ce sa alerg plecam la plimbare nu la CROS.Multa stima !
 
Sa aveti drum bun si ape linistite......! eu vad altfel aventura vreau sa ma simt bine sa mananc sa beau sa vizitez si sa ma odihnesc nu sa trec ca si acceleratul prin gara ,vreau sa vad locurile prin care trec asa si barca mea prinde 50km/0ra dar de ce sa alerg plecam la plimbare nu la CROS.Multa stima !

Multumesc mult pentru urare. Vom fi doar doi. Dorim sa strabatem distanta pina la Giurgiu in 4-5 zile. La o viteza de 12-15 km ai timp sa te bucuri de natura si locurile de campare pot fi cautate pe indelete. Deja visez clipa cand o sa plecam. Am facut o lista si deja am bifat multe puncte de pe ea.
 
Salut! Asa da la viteza de 15km/ora chiar si mai mult pe portiuni care nu ai nimic de vazut este altceva am inteles eu gresit poate am crezut ca vreti sa mergeti glont cum mergeati in clipul video,asa mai merge cu campare cu un gratar etc.Mai vorbim pana la vara daca nu se concretizeaza nimic pe celalalt forum sunt si eu amator.Stima!
 
Salut! Asa da la viteza de 15km/ora chiar si mai mult pe portiuni care nu ai nimic de vazut este altceva am inteles eu gresit poate am crezut ca vreti sa mergeti glont cum mergeati in clipul video,asa mai merge cu campare cu un gratar etc.Mai vorbim pana la vara daca nu se concretizeaza nimic pe celalalt forum sunt si eu amator.Stima!
Ar fi frumos sa fim mai multe barci.
 
eu am barca gonflabila si impreuna cu un alt amic tot cu gonflabila voiam sa ajungem la mare, pe Dunare. Nu stiu daca-i posibil cu barci gonflabile, dar deocamdata e doar in stadiul de plan. poate mergem si noi....
 
La motorul de 5 CP e nevoie de permis? parca la peste 5 CP iti trebuie asa ceva, nu? Scuze ... sunt nou pe aici. Stau prost la capitolul infomatii.
 
Salut Bogdan - ne cunoastem de pe alte meleaguri (4x4) :) am vorbit si cu Roberto.

La Etapa Giurgiu - Sf Gheorghe m-as baga si eu. Barca este asta:

http://www.barcaholic.ro/f29/barca-mea-starcraft-4460.html

Bine ai venit doctore, prima data trebuie test de consum, si gratar la Mogosoaia, dupa aia mai vorbim. Glumeam, esti oricand bine vanit. Frumoasa barca dar cred ca papa nu gluma, si pe apa avem o problema. NU GASESTI BENZINA. Cand scapam de ploi poate ne vedem la giurgiu sa le facem niste teste.
 

Back
Sus