Lacul Snagov si salvatorii ecosistemului

in zone strict protejate masinile nu intra -nu strica, nu polueaza, nu alearga vanatul ,pasaretul doar de amuzament sau sa intre in poza!
in delta in zone strict protejate da buluc toata lumea tare ca nu ai timp sa ajungi- face o poza -film si posteaza pe Youtube.
ar merge si interzis motorul termic pe canale secundare.
 
Frumosilor, stiu ca va arde situatia Deltei, ca si pe mine dealtfel.
Haideti s-o discutam intr-un topic de acolo, sa-l lasam pe asta pentru Snagov :) .

P.S.
Nu e momentul sa deschid un topic de motorizari si solutii posibile, ca sigur iese cu paruiala :). E iarna, nu avem posibilitatea sa iesim pe apa si mai refuleaza vreunul dand cu vorba in colegi .
 
in zone strict protejate masinile nu intra -nu strica, nu polueaza, nu alearga vanatul ,pasaretul doar de amuzament sau sa intre in poza!
in delta in zone strict protejate da buluc toata lumea tare ca nu ai timp sa ajungi- face o poza -film si posteaza pe Youtube.
ar merge si interzis motorul termic pe canale secundare.

Exact ce am spus. E vorba de bun simt si aplicat legile existente.Putem interzice si sa respiram.Pacat ca nu ai inteles. Ma opresc aici
 
Daca astepti bun simt nu rezolvi nimic. Mai ales in tara "tupeului"

Peste tot in lume lucrurile nu se rezolva decat cu biciul:
1 restrictii de diverse tipuri: viteza/putere/tip ambarcatiune
2 Amenzi, adica aplicarea legii

Cum spuneam, asta e valabil peste tot in lume. Chiar daca ai 90% bun simt, tot vor fi 10% nesimtiti care strica totul. Ce te faci cand proportia se inverseaza?

Trebuie sa intelegem ca restrictiile sunt rezultalul comportamenului nesimtitilor care isi bat joc. Sufera toata lumea de pe urma restrictiilor? Nici pe departe.
 
Stiti ca discutiile astea raman la nivelul de discutii, nu-i asa ? Sunt opinii ale fiecaruia despre cum ar trebui sa fie mai bine, insa asa cum se spune mai sus, ramane la latitudinea bunului simt.
Pana si ce interzice legea, poate fi calcat in picioare de vreun teribilist. Si apoi incepe targuirea, ca a fost asa, ca n-a fost asa, ca de fapt despica apele in doua ca Moise, de dragul de a face senal navigabil... ;)
Lucrurile, dragii mei, nu au o rezolvare imediata.
Si nici una pe termen lung nu intrevad.
Dar nici nu ma culc pe o ureche si iau atitudine cat pot, pe unde pot.
Cred ca asta e o cat de mica si slaba speranta sa se schimbe ceva.
Daca si voi veti face la fel, exista o speranta la o lume mai normala :)
 
Despre Delta deschidem un topic in sectiunea respectiva, ca e mult de vorbit :) .

La Snagov insa, agrementul prost inteles si adesea manelizat maximal, fac din acest lac frumos, impadurit pe maluri, cu un curs lung si sinuos, sa nu se mai deosebeasca de un bazin betonat, de piscina .
(Cand spun manelizat nu ma refer la muzica ci la curentul care implica amestec de prost gust)
Snagovul este un lac mare, insa nu acopera intinderi vaste, care sa necesite intre doua puncte, viteza glisajului.
Ca sa nu lungesc mult vorba, vad aici perfect de aplicat conditiile de pe Balaton : propulsie umana, vele, motoare electrice.
Excluderea motoarelor termice reaseaza natura in matca ei .

P.S.
In glisaj, parcurgi Snagovul in 15 minute de la un capat la altul. Care e distractia ?

hai sa initiem o petitie. a trebui limitata viteza maxima, dar stii cum e, sa nu ramana litera moarta. Si interdictia totala a motoarelor ar fi de luat in seama, dar ma gandesc ca si pe Herastrau se merge cu vaporasul....Si sa nu uitam antrenorii de caiac si de canotaj, ca daca ar fi sa dea ei la vasle dupa toti sportivii ar fi ei campioni ! :)
 
hai sa initiem o petitie. a trebui limitata viteza maxima, dar stii cum e, sa nu ramana litera moarta. Si interdictia totala a motoarelor ar fi de luat in seama, dar ma gandesc ca si pe Herastrau se merge cu vaporasul....Si sa nu uitam antrenorii de caiac si de canotaj, ca daca ar fi sa dea ei la vasle dupa toti sportivii ar fi ei campioni ! :)

Asa cum ungurii au decis ca lacul Balaton care e o mare intindere de apa comparativ cu Snagovul nostru, merita pastrat in forma actuala nealterat de problemele pe care le aduc motoarele termice, cred ca e destul de oportun ca si la noi sa se intample acest lucru benefic pentru natura. Setea de adrenalina se poate satisface in zeci de alte moduri si in sute de alte locuri.
Sigur ca activitatile sportive ale caror antrenori necesita barcute cu cate un termic de 2-3 cp, nu au sa afecteze cu nimic natura lacurilor si se poate face derogare . Dar regula principala, aceea de propulsie naturale, cu vant sau vasle(padele, pagai), cred ca este una buna pentru lacurile de agrement.
Cat timp mai exista lacuri de agrement.
Altfel nu e greu sa ne luam si noi motoare de 120 cp si sa le calarim ostentativ pe bietul Snagov. Sa vedem cat amuzament si adrenalina se starneste cand or fi 200 de salupe pe petecul acela de apa. Si toate nervoase, mama-mama ! :)
 
Florio, cu scuzele de rigoare...

Asa cum ungurii au decis ca lacul Balaton care e o mare intindere de apa comparativ cu Snagovul nostru, merita pastrat in forma actuala nealterat de problemele pe care le aduc motoarele termice, cred ca e destul de oportun ca si la noi sa se intample acest lucru benefic pentru natura. Setea de adrenalina se poate satisface in zeci de alte moduri si in sute de alte locuri.
Sigur ca activitatile sportive ale caror antrenori necesita barcute cu cate un termic de 2-3 cp, nu au sa afecteze cu nimic natura lacurilor si se poate face derogare . Dar regula principala, aceea de propulsie naturale, cu vant sau vasle(padele, pagai), cred ca este una buna pentru lacurile de agrement.
Cat timp mai exista lacuri de agrement.
Altfel nu e greu sa ne luam si noi motoare de 120 cp si sa le calarim ostentativ pe bietul Snagov. Sa vedem cat amuzament si adrenalina se starneste cand or fi 200 de salupe pe petecul acela de apa. Si toate nervoase, mama-mama ! :)

Florio, cu scuzele de rigoare... nu vreau sa te contrazic, dar...

1. La capitolul "NU VREAU NIMIC, DOAR MA LAUD"...

Pai ce face B... "domnul" acela pe Snagov, crezi ca eu nu pot face, cu Pupezica ??? Poate chiar mai "risky"... si mai spectaculos.

2. Crezi ca daca il "rogi" pe "domnul" B... sa se tina dupa mine in Delta, poate ???

Florio, nu dupa mine, dupa Pilot. Pilotul te scoate din Crisan in Mahmudia in 30 min, si din Mahmudia in Chilia Veche in 2 ore, fara GPS...

3. Adrenalina ??? Nu cred... La "domnul" B... este vorba doar de prostie. Vrea adrenalina ??? Sa gliseze NOAPTEA pe Crasnicol, la lumina proiectorului. Sau sa ia Duanrea, tot noaptea, plina de geamanduri... Intr-un "limbaj" de balta se numeste "micimanism". Nu vine de la "miciman" ci de la " ce mica o are...".

4. Intorci barca in loc ??? (m-am uitat si eu la film). Poate barca, tu esti doar cel care o conduci. Nu este maiestrie, este ... grobianism.

Dar...

Dar solutia nu este sa interzici. Solutia este sa ai reguli / legi / control si sa le aplici / respecti / sa-i fu....i (Doamne Iarta-ma :):):) ) pe cei care nu se conformeaza.

P. S. Intrebare la Radio Erevan: Care este cel mai bun anticonceptional ???
Raspuns : Aspirina
Intrebare: Cum... aspirina ???
Raspuns: Tinuta intre genunchi !!!

Daca am suparat pe cineva adept al motorului mic... sau al padelelor, scuze in avans.

P. P. S. B... cred ca inseamna bou. Asa am citit in copilarie. Taurul care a sarit gardul si... i s-a intamplat... sa-si schimbe numele !!! :( :( :(
 
Florio, cu scuzele de rigoare... nu vreau sa te contrazic, dar...

1. La capitolul "NU VREAU NIMIC, DOAR MA LAUD"...

Pai ce face B... "domnul" acela pe Snagov, crezi ca eu nu pot face, cu Pupezica ??? Poate chiar mai "risky"... si mai spectaculos.

2. Crezi ca daca il "rogi" pe "domnul" B... sa se tina dupa mine in Delta, poate ???

Florio, nu dupa mine, dupa Pilot. Pilotul te scoate din Crisan in Mahmudia in 30 min, si din Mahmudia in Chilia Veche in 2 ore, fara GPS...

3. Adrenalina ??? Nu cred... La "domnul" B... este vorba doar de prostie. Vrea adrenalina ??? Sa gliseze NOAPTEA pe Crasnicol, la lumina proiectorului. Sau sa ia Duanrea, tot noaptea, plina de geamanduri... Intr-un "limbaj" de balta se numeste "micimanism". Nu vine de la "miciman" ci de la " ce mica o are...".

4. Intorci barca in loc ??? (m-am uitat si eu la film). Poate barca, tu esti doar cel care o conduci. Nu este maiestrie, este ... grobianism.

Dar...

Dar solutia nu este sa interzici. Solutia este sa ai reguli / legi / control si sa le aplici / respecti / sa-i fu....i (Doamne Iarta-ma :):):) ) pe cei care nu se conformeaza.

P. S. Intrebare la Radio Erevan: Care este cel mai bun anticonceptional ???
Raspuns : Aspirina
Intrebare: Cum... aspirina ???
Raspuns: Tinuta intre genunchi !!!

Daca am suparat pe cineva adept al motorului mic... sau al padelelor, scuze in avans.

P. P. S. B... cred ca inseamna bou. Asa am citit in copilarie. Taurul care a sarit gardul si... i s-a intamplat... sa-si schimbe numele !!! :( :( :(

Bogdan, lucrurile sunt frumoase la nivel de propuneri. Stiind insa ca normele de aplicare pentru reguli de bun simt sunt depasite si calcate in picioare adesea, ramane calea care nu lasa loc la interpretari. A interzicerii totale.
Stiu ca tu nu poti strabate fara motor puternic Delta, fiindca ti-ar lua foarte multe zile. La Snagov nu exista aceasta problema.
E un lac de cativa kilometri, in buza capitalei, usor de accesat de catre cele doua milioane de locuitori bucuresteni si de inca altii din imprejurimi.
Acum cand bizonii sutelor de cai pot cumpara o barca puternica in pretul unei motociclete, lacul arata ca nu mai poate primi si oameni iubitori de natura, caiacisti, canotori, oameni care nu agreseaza deloc mediul natural.
A interzice accesul motoarelor cu combustie, mi se pare o interventie care face numai bine. Oricui. Chiar si bizonilor.
Mai pun si ei mana pe o padela, mai antreneaza inima aia obosita, mai reduc din burta, mai scad din colesterol. Mai respira un aer curat.

Nu cred ca trebuie sa ne cramponam de motoarele cu combustie. Nu vad ce aduc bun pe un Snagov, un Herastrau sau alt lac de agrement.
Despre sporturile ce implica orice barca propulsata de om sau de vant, as putea sa tin o prelegere intreaga, ce aduc bun :) .

P.S>
Sambata asta merg la Snagov (am mai spus-o:) ) cu caiacul. N-ar strica nimanui o expeditie cu caiacul. Nici tie, Bogdane. :)
Ai vedea ce proportii capata Delta Dunarii, de la nivelul de explorator al frumusetilor ei, prin propriile forte.
E superb ! Ti-o spune unul care are o garsoniera plutitoare. Crezi ca de nebun am si 3 caiace si le folosesc in fiecare sezon ?
 
Ultima editare:
Si un filmulet despre power si boat, totul intr-un singur cuvant. Cireasa de pe tort o constituie domnul cu chelie, care stie sa traga de mansa bine de tot.
Pacat ca nu stie sa preia si valurile de la siajul altuia.
Cam asa e cu teribilistii, totul e minunat cand sunt singuri pe lac, sunt regii apelor. Daca mai apar cativa ca ei, se complica treaba :) .
Priviti filmul pana la capat, ca merita sa observati cat le-a luat sa se dezmeticeasca putin dupa soc.
Al doilea e rulat foarte incet si se observa ca blonda care i-a cules pe cei din fata cu farasul a fost la un mic pas de o comotie cerebrala.
Socul a dat-o cu capul milimetric langa bara de inox din babord.
Fun, fun si enterteinment ! Plus adrenalina, ca sa nu uit expresia teribilului de la Snagov. :)




 
Poate ca nu stiti ca Lacul Snagov si Padurea Snagov sunt doua din cele patru REZERVATII NATURALE din Jud. Ilfov. Cu regulamente corespunzatoare.
Poate ca nu stiti ca exista Fundatia Snagov care are ca scop declarat protejarea si punerea in valoare a celor doua rezervatii.
Si "inainte sa bati cainele intreaba al cui este". Voi stiti "ale cui ie" barcile "nesimtite"? Voi stiti cine locuieste pe malurile Lacului Snagov si in Padurea Snagov? Pai de aia nu se face nimic. Ca imbuibatii aia au fiecare cate trei amigdale si trebuie sa-si faca senal navigabi, pe un lac de 15 Km. lungime, cu motoare de 150 CP. 10 cai pe kilometru.
Autoritati nu exista. Capitania Lacului Snagov (unde pot sa o spun cu mana pe inima ca sunt niste oameni admirabili, profesionisti si de toata stima) are sediul administrativ pe... Lacul Herastrau. Sunt prea putini ca sa ajunga si pe pontonul de la Snagov.
Asa ca este ca in bancul acela cu pisoiul si cu motanul: "Unchiule, vrei sa mai fu..m putin si pe urma sa mergem acasa". Vorbim si noi... Pe urma vine primavara si pana la iarna uitam.
 

Back
Sus