Lacul Snagov si salvatorii ecosistemului

Florio

Member
Am fost atras astazi de postarea Facebook a userului "Club Daniela Cristina-Snagov" .
O salupa rosie cu aspectul unui tanc furibund si puterea unor sute de cai, se zbatea pe apele inconjurate de un mal verde, incaleca valuri peste valuri din propriul siaj si isi urla motorul fara rost, intr-un chin dat de cineva care parea ca are ceva de demonstrat. (oare compenseaza ceva? :) m-am intrebat...) .
Nu pot posta video-ul fiindca fiind Facebook, poate nu aveti acces sa il vedeti. Insa seamana cu o serie de alte video-uri postate de Club Daniela Cristina pe Youtube.
Cum ar fi si acesta :


Dialogul intre mine si Club a fost urmatorul :
"
Eu: -Un tanc tulburand apele. Mie nu imi place deloc. Sper sa nu va supere opinia mai naturista a unuia obisnuit cu vantul si vela.
Club Daniela Cristina-Snagov: -Sunt lucruri total diferite fiecare cu placerea lui. Sincer si mie i-mi plac velele , deocamdata nu am decat un pionier mic din mahon cu o vela.
Eu: -Desigur. Eu nu vorbeam de gusturi, care pot fi variate. Ci de natura care ne place tuturor, asa frumoasa si linistita cum e ea. Unii se integreaza in natura, cu o vela, cu o padela, pagaie, vasla, altii o macina exploziv in furia unor sute de cai putere. Celor din prima categorie le doresc ape line, natura libera, sunet de valuri, pasari, vant. Celor din a doua categorie le doresc sa imparta acel luciul al apei cu alte cateva zeci de salupe la fel de nervoase, galagioase, explodandu-si forta, lovindu-si valurile de siaj.
Club Daniela Cristina-Snagov: In lume sunt mai multe barci cu motor decat cu vele . Lacul Snagov este un lac navigabil. Barcile astea cu motor i-l salveaza an de an de la colmatare si ajuta la pastrarea caii navigabile care in curand va fi invadata de lotusi .
Eu : -E de mirare ca nu s-a colmatat inca din vechime, dar are noroc sa fie salvat, odata cu inventarea motorizatelor de astazi. Superb ! :)

Cu ocazia aceasta am aflat ca lacul Snagov este salvat an de an, de niste salupe chinuite teribil (in scop ecologist), de niste omuleti dedicati naturii si senalului navigabil.
Ma inclin in fata lor si le urez numai bine !
 

Atașamente

  • Club Daniela.jpg
    Club Daniela.jpg
    31.3 KB · Vizualizări: 80
Ultima editare:
Salut Florio! Am vazut ca ai avut o discutie pe Facebook cu salvatorii lacului Snagov ....lasa-i acolo sa nu le vina vreo idee sa salveze si ceva canale din Delta ca si asa sunt destui descreierati si acolo.Nu mi-a venit sa cred ce explicatie a gasit pentru aiureala aia pe care o facea cu TANCUL acela.Atasez si eu o poza cu un TANC in toamna la Dunavat care a ingrozit lumea pe acolo b-)
 

Atașamente

  • IMG_0490.jpg
    IMG_0490.jpg
    67.2 KB · Vizualizări: 132
am ajuns in august prin delta cu 420-ul, pe Razelm, apoi o mica incursiune pe canale, cu un motor evinrude de 2cp.
de doua ori, abia am reusit sa redresez barcuta dupa trecerea bolizilor cu viteza excesiva....
 
Cu scuze ca intervin...

Nu caii putere sunt problema, nici numarul lor... :):):) Important este um ii folosesti. Exemplu cel mai bun sunt masinile. Poti conduce un Ferari ca un gentleman sau poti conduce o Dacie ca un ghiolban. Poti sa scoti fum din roti si sa-i bagi in sperieti pe toti participantii la trafic cu un BMW "ursulet" care abia se mai tine in vopsea sau poti sa conduci un Jeep model america, cu motor de 6.4 L, fara sa deranjezi pe nimeni.

Asa este si cu barcile, atat pe Snagov cat si in Delta.
 
Corect, bunul simt iese la suprafata (sau intra la apa :) ) indiferent de motorizare.

Cu iubitorii naturii n-a mai fost cazul sa continui dialogul, n-au inteles nimic.
Cel de la club, m-a luat la intrebari daca stiu ceva despre Snagov, cunosc eu lacul? Intrebarea era retorica fiindca si-a raspuns singur " Si atunci despre ce vorbim? " :)

In principiu nu mai avem despre ce sa vorbim.
Am fi vorbit daca aveam cu cine, despre ce inseamna natura in care vrem sa mergem, cum o lasam la plecare, ce inseamna bunul simt, ce inseamna teribilismul si ce rezolva el.
Am fi vorbit despre filmele postate pe youtube, care arata cum se distreaza ei cu salupele si caii putere, am fi vorbit despre fariseism, despre cum imbraca nevoia de teribilism, in mantia sclipitoare a grijii fata de colmatarea lacului :) .
Dar lucrurile sunt prea evidente: oamenii vanzolesc niste salupe calarindu-si propriile valuri de siaj, in postari care poarta titlul " Adrenalina maxima" :) .
 
Totusi o voce foloseste la ceva.
In urma replicilor mele simple si neinversunate, Club Daniela Cristina-Snagov si-a retras postarea, filmul si comentariile, de pe Facebook.
Au ramas doar reclamele la cafeluta, sarmalute si vin fiert.
Probabil cineva si-a dat seama de nivelul dialogului, ce reiese de acolo si cat de firesc e sa chinui motoarele intr-un lac destul de pitoresc, de placerea adrenalinei.

Trag nadejde ca daca au deschis acest club si doresc sa scoata profit de pe urma invecinarii cu lacul Snagov, au sa inteleaga ca aceasta apa merita grija si respectul lor.
Personal, eu le multumesc anticipat daca au sa mearga pe aceasta cale fireasca.

P.S.
Modul in care cunosc eu lacul, va e destul de familiar, nu cred ca mai e cazul sa spun :) . Cu velierul am fost un singur an pe Snagov, insa in fiecare an merg acolo cu caiacele. Anul trecut, desi am o experienta destul de buna, am luat apa in caiac de la trecerea a 3 (trei !!) salupe, in goana. Valurile de siaj s-au intretesut, s-au lovit de tarm si s-au intors pe toate directiile, unele unindu-se intr-un val de un metru inaltime. Ei bine, acesta din urma s-a spart peste copastie si spuma lui a intrat in cockpit, udandu-ne nadragii.
Eram in caiac cu sotia si fetita de 2 ani si jumatate.
Nu sunt un sperios, am mers si pe Dunare si pe lacuri de acumulare si pe mare, in aceeasi formula. Dar m-am intrebat atunci, daca nu aveam prezenta de spirit, cum am fi aratat noi 3 plutind in vestele de salvare, din cauza unor teribilisti care n-au habar de navigatie desi stiu ca e un lac navigabil, cu semne de restrictie a vitezei? Dincolo de semne, ce spune bunul simt, cand esti intr-un bolid si vezi o ambarcatiune mai mica ?
Fapt: La TID 2011, la Tulcea, am telefonat la Politia de Frontiera comunicand ca o salupa a trecut in goana, facand valuri de ne-au murat. Au fost opriti pentru a fi amendati.
 
ar trebui facuta o petitie pentru limitarea vitezei sau a cailor in delta dunarii!
pentru Snagov ceva mai radical!
 
Acum 20 de ani lacul Belis-Fantanele (15km lungime) era o oaza de liniste frecventata de pescari ce stateau si cate doua saptamani la cort. In fiecare vara vedeam un velier de 6m la care tanjeam si noi si uneori, doua trei caiace (de cele mai multe ori, ale noastre). Azi aceste lucruri sunt de neimaginat. Au aparut o multime de cabane si odata cu ele barcile cu motor si skijeturile ce băzăie de colo colo, conduse in maniera teribilista. Trista comparatie, cu atat mai mult cu cat prietenii cu care mergeam la lac in trecut planuiesc sa-si cumpere si ei motoare...
 
ar trebui facuta o petitie pentru limitarea vitezei sau a cailor in delta dunarii!
pentru Snagov ceva mai radical!

Despre Delta deschidem un topic in sectiunea respectiva, ca e mult de vorbit :) .

La Snagov insa, agrementul prost inteles si adesea manelizat maximal, fac din acest lac frumos, impadurit pe maluri, cu un curs lung si sinuos, sa nu se mai deosebeasca de un bazin betonat, de piscina .
(Cand spun manelizat nu ma refer la muzica ci la curentul care implica amestec de prost gust)
Snagovul este un lac mare, insa nu acopera intinderi vaste, care sa necesite intre doua puncte, viteza glisajului.
Ca sa nu lungesc mult vorba, vad aici perfect de aplicat conditiile de pe Balaton : propulsie umana, vele, motoare electrice.
Excluderea motoarelor termice reaseaza natura in matca ei .

P.S.
In glisaj, parcurgi Snagovul in 15 minute de la un capat la altul. Care e distractia ?
 
Pe Belis am inteles ca s-a dat liber la motorizate printr-o... ordonanta de urgenta. Adica era chiar urgent, stringent si necesar. Eram pe Belis intr-o tura cu caiacele (mai multi forumisti si non-forumisti) si la um moment dat, eu eram la cateva zeci de metri de mal, vad ca o ambarcatiune cu mai multi turisti tineri (evident erau turisti, ca aveau toti veste de salvare portocalii, exceptie facand doar "skipperul") navigheaza oarecum pe un curs de coliziune cu al meu. Ma apropii tot mai mult de mal, barca la fel, vine spre mine foarte hotarat. Pana la urma m-au bagat in mal. Scopul? Ca sa poata turistii sa imi faca poze... Evident ca nu m-a intrebat nimeni daca vreau sau nu. Dupa ce si-au facut poftele cu mine, au demarat in tromba, nu mai conta ca valul ridicat m-a dezechilibrat zdravan. Pentru ei nu contam, eram doar o "chestie interesanta" de pus pe feisbuc, cand isi actualizeaza statusul sau dau check-in.
In alta ordine de idei, la Snagov am inteles ca nesimtirea merge pana acolo incat atunci cand loturile de kaiac-canoe sau canotaj sunt in cantonament si incearca sa iasa la antrenamente pe apa, salupistii fac intentionat valuri si pun in real pericol sportivii, pentru ca le este invadat spatiul "lor".
 
Nu caii putere sunt problema, nici numarul lor... :):):) Important este um ii folosesti. Exemplu cel mai bun sunt masinile. Poti conduce un Ferari ca un gentleman sau poti conduce o Dacie ca un ghiolban. Poti sa scoti fum din roti si sa-i bagi in sperieti pe toti participantii la trafic cu un BMW "ursulet" care abia se mai tine in vopsea sau poti sa conduci un Jeep model america, cu motor de 6.4 L, fara sa deranjezi pe nimeni.

Asa este si cu barcile, atat pe Snagov cat si in Delta.


Corect! Place.
 
ar trebui facuta o petitie pentru limitarea vitezei sau a cailor in delta dunarii!
pentru Snagov ceva mai radical!
Asta cu limitarea cailor putere este asemanatoare cu interzicerea camparii in delta...depinde de bun simt.de ce nu interzicem pe uscat masinile cu putere mai mare de 1600cm3,sau 100 cai?e normal sa fie limitari de viteza,dar limitarea puterii???
 

Back
Sus