Construirea unei barci

Nu stiu de acetona recomandata ca diluant pentru epoxi. Stiu, se poate spala cu acetona, am testat si tuica si alcool tehnic dar pentru diluare ... Prin fisele tehnice gasesti de obicei IPA( isopropilic alcohol). Luat de la o sursa corecta(depozit de chimicale ) este chiar ieftin.Dilutie maxima 10%, uzual 5% L-am folosit pentru a scadea greutatea, respectiv pt a scoate mai usor surplusul de epoxi din fibra, in lipsa vidarii.
 
Ultima editare:
Salut, stiu ce inseamna Jonboat, adica exact fund plat (am fost atent ;) ). Chiar daca acum spui ca nu te vei da decat pe ape calme, o sa-ti vina odata vreun gand sa iei barca pe masina si sa "incerci marea cu degetul" pe Dunare sau spre Delta.
E pacat sa investesti si sa nu ai o barca buna la cat mai multe. Mai ales ca nu te costa nimic in plus o barca avand fundul in V, ci doar cateva taieturi si incleieri suplimentare. Daca doresti planuri, cauta pe net Garvey boat, adica un Jonboat cu fundul un V. Gasesti planuri de forme pe glen-l.com, bateau.com, fara sa fie nevoie sa cumperi. Mai sunt multe alte site-uri, dar nu mi le amintesc momentan. Oricum, daca dai o bere unui coleg priceput, iti deseneaza el oricand un Garvey in Freeship, iti scoti desfasuratele si faci barca, dupa care dai bairam pe ape.

Si ca sa te asigur ca nu fac stouri, uite cateva ponturi:
Aracetul nu tine, si in general nici poliacetatul ala mai nervos nu e suficient de bun la apa (in ciuda la ce clameaza vanzatorii). Poliacetatul se mai foloseste la strip plank, dar numai daca e sandwich cu fibra si epoxy pe ambele fete.
Unul din adezivii buni folositi la barci de lemn e cel poliuretanic, dar e scump si nu se merita. Unul din cei mai buni adezivi e resorcinolul (incleiaza aproape orice lemn), dar in Romania nu gasesti, si nici nu se justifica la un Jonboat banal.
Solutia este deci epoxy. Cel de Europlastic e suficient de bun, iei un kit, iti faci treaba cu el, si daca e nevoie mai iei unul. Nu cred sa-ti trebuiasca mai mult de 2 kituri la un Jonboat mic (inclusiv la acoperirea cu fibra).

Despre osb, e o alegere foarte proasta. In primul rand consumi multa rasina la aplicarea fibrei pe barca, din cauza denivelarilor placii de osb. In plus, nici priza rasinii nu e cea mai buna, nici nu se curbeaza cum trebuie, si nici nu are proprietati mecanice bune. Ca sa nu mai spunem ca e si cam greu pentru ce ofera.
Solutia la placile lemnoase e foarte simpla: placajul de plop cu incleiere AW 100 (rezistenta la apa) de la lemn-online.ro . La Jonboat iti e suficienta grosimea de 8 mm, care costa 70 de lei placa de 2,5 pe 1,25 metri. E un placaj mult mai bun decat orice osb, nu se exfoliaza daca se uda, si face priza perfecta cu rasina epoxidica. Singura precautie e la taiere, trebuie folosita o panza cu dinti mici, fiindca plopul e un lemn atzos, si se rup aschii multe daca se foloseste o panza cu dinti mari.

La fibra e suficient niste roving de 300 de la Polydis. Masori aproximativ suprafata desfasurata a barcii, si daca acoperi si interiorul in fibra (ceea ce e recomandat), cumperi dublul suprafetei. Polydis vinde la kilogram, deci intr-un kg ai 3,3 m2 de roving de 300, mai departe calculezi in functie de suprafata.
Poti face barca in sistem filetat, sau mai simplu cu 2 curenti de gurna din lemn usor (brad, molid), caz in care economisesti rasina. Daca optezi pentru Garvey (fund in V), va trebui o filetare interioara mai nervoasa pe chila, plus o acoperire suplimentara cu fibra pe exteriorul chilei. O sa fii insa mai multumit de barca, mai ales daca pe viitor vei dori sa te dai in glisare.

Salut si spor la treaba. Daca mai sunt intrebari, gasesti multe raspunsuri foarte in tema inclusiv pe capcompas.ro. Asteptam sa vedem barca ;).

Scuze, ce urmeaza este off-topic, dar, pur si simplu, nu ma pot abtine.
Doua galeti mari de cubulete de ghiata mi-au alunecat pe sira spinarii, la vale, cand am inceput sa citesc postarea care a generat raspunsul din citat.
Iar acesta, impreuna cu urmatoarele, sunt o dovada ca nu ne aflam in cel mai rau loc ...

Te salut, Vali, respectuoase salutari, domnilor!
 
Eu ma aprovizionez regulat (chiar saptamana trecuta ) , cu orisice material si substante de la Rompolimer bucuresti , tot in bucuresti ai si Polidis , Polidis trimite si prin curier , cei de la Rompolimer spun si de ultimile aparitii in materie si dau chiar si indicatii de folosire si fabricare .....
 
Scuze, ce urmeaza este off-topic, dar, pur si simplu, nu ma pot abtine.
Doua galeti mari de cubulete de ghiata mi-au alunecat pe sira spinarii, la vale, cand am inceput sa citesc postarea care a generat raspunsul din citat.
Iar acesta, impreuna cu urmatoarele, sunt o dovada ca nu ne aflam in cel mai rau loc ...

Te salut, Vali, respectuoase salutari, domnilor!

ai putea sa dezvolti te rog? ce vrei sa spui prin asta?
 
ai putea sa dezvolti te rog? ce vrei sa spui prin asta?

Pot. Şi o fac cu seninǎtate.

Stimate domn,

Fiind vorba de o dezvoltare, îmi propun sǎ incep cu o chestie cu care, sigur, amândoi suntem de acord: anume cǎ, cu toţii avem “senzaţii”. Care pot sa fie corecte sau nu, dar, atâta vreme cât nu sunt dovezi cǎ nu ar fi sincere, ele trebuiesc respectate.
Eu le-am avut pe ale mele atunci când am scris ceea ce recunosc ca am scris.
În postarea #14 în mod fair-play, ne-ai scris cǎ şi tu le-ai avut pe ale tale. Tot respectul pentru ele, precum şi pentru concluziile ulterioare.

Senzaţia mea a fost cǎ, a-i spune lui Vali “daca erai atent” (postarea #10), atunci cǎnd, sau mai ales atunci cand este vorba despre barci, sunǎ cam “forţat”. Şi m-a trecut un fior ţeapan de tot, la gândul unei reacţii …

Recunosc ca m-am grǎbit sǎ pun mâna pe tastaturǎ şi sǎ încep sǎ dau în ea. Ar fi trebuit sǎ citesc şi mai incolo de rǎspunsul lui Vali. Cǎci mai era de citit şi poate mǎ edificam pe deplin.

Senzatia lui Vali nu a fost aceea cǎ e cǎlcat pe coadǎ şi ţi-a rǎspuns intr-un mod care te-a satisfacut pe deplin.
Şi rǎspunsul lui, ca in majoritatea covârşitoare a cazurilor în care rǎspunde, este o felie de informaţie utilǎ tuturor.
Şi eu am rǎsuflat uşurat.
Şi prin cele pe care mi le asum ca le-am scris, i-am mulţumit, in felul meu, lui şi celorlalti care au continuat cu postǎrile, fǎra sǎ ia în calcul o impresie ca cea pe care am avut-o eu.
Şi mǎ bucur cǎ treaba se desfǎşoarǎ pe mai departe aşa cum se desfǎşoarǎ.
Şi asta înseamna, in opinia mea, ca “cuibarul virtual” (vorba unui binecunoscut artist) in care ne aflǎm, nu e chiar cel mai rǎu loc în care am putea fi.

Nu lua tot forumul la studiu amǎnunţit. Pentru cǎ, s-ar putea sǎ dai peste chestii nu tocmai plǎcute, cauzate de vreo vorbǎ nu chiar bine inţeleasǎ, sau de vreun puseu de orgoliu, sau de persistǎri ne-elegante pe direcţii care nu e sigur cǎ erau cele mai bune sau … şi aşa mai departe. Şi care chestii nu s-au gǎtat cu bine.

Un pesimist zice: “Mai rǎu nu se poate!”
Însǎ optimistul zice: ”Cum sǎ nu se poata? Ba se poate!” Aşa cǎ:

Multumesc pentru invitaţia fǎcutǎ, cea de-a-mi detalia opinia referitor la cele pe care recunosc cǎ le-am scris. În locul ei aş fi putut sǎ mǎ gǎsesc cu un pumn virtual, recepţionat din plin, in bot.

Senzatia mea in acest moment, precum şi in multe altele dintre cele petrecute pe aici, e sintetizata, dintr-o intamplare fericita, tot printre rǎspunsurile care ţi-au fost adresate. Copiez 1:1 postatea #20, a lui Abe, cǎruia îi mulţumesc cǎ a cristalizat-o în cuvinte :

“Unele topicuri (cum este si cel de aici), pentru informatiile continute, merita sa le salvezi ca sa le ai aproape când ai nevoie.”

Cǎ pentru asta trecem pe aici. Sau nu?

Unul dintre neajunsurile comunicǎrii fǎcute în felul în care o facem noi doi, acum, este cǎ nu-l poţi privi pe interlocutor în ochi şi sǎ-l întrebi:
- Pot sǎ fac ceva pentru ca sǎ te conving cǎ nu sunt rǎuvoitor?

Am onoarea sǎ te salut, stimate domn.
 
Felicitari

Salut! S-ar zice ca e aproape gata, ii pui un pic de fibra si peurma o faci frumoasa, cu ceva vopsea. Am facut si eu una din OSB, nu a iesit vreo minune si un pic cam grea, dar am fost incantat de ea si am si folosito pe o balta de cateva ori. Acuma am prins curaj si m-am apucat de o alta....ambarcatiune, una din placaj de plop si deocamdata pare sa iasa mai usoara si ceva mai draguta. Mie mi-a fost necesara la pescuit, la stiuca, dar in primavara asta am renuntat la cateva iesiri, ca sa ma ocup de noua "capodopera'. Parca imi e si frica, sunt un om plin de slabiciuni si presimt ca chestia asta cu construitul de barci provoaca dependenta si clar o sa imi rapeasca serios din timpul dedicat pescuitului.daca doresti, am sa pun si vreo doua poze cu cutiuta mea plutitoare.
 

Back
Sus