cumpar pompa benzina evinrude 25 cai anii80 second hand

ma intereseaza si defecta corpul pompei sa fie bun am cumparat chitul de reparatie [sa inlocuiesc membrana] si la demontare am rupt stutul in care intra alimentarea ,din cauza furtunului care sa intarit. ma intereseaza doar second hand [ ofer 100-150 lei +transportul]
 
Ultima editare:
Daca nu gasesti piesa, poti incerca sa o carpesti pe cea veche. Bagi in interios in stutz, bagi partea rupta pe stutz, unesti cu corpul si apoi dau de jur imprejur cu poxilina. Teoretic benzina n-ar trebui sa ajunga la poxilina deci nu ar fi problema sa o atace.
Pune o poza cu piesele sa vedem cat de urata e problema.
 
exact acest lucru l-am facut am dat filet in corp cu mare grija [de 8] si am bagat un stut din bronz cu filet a iesit bine dar la final cand a trecut tarodul de jumatate spre final am simtit ca a crapat buza corpului se vede o linie fina [ nu a patruns de tot doar la suprafata ] am probat-o nu trage aer... lucreaza bine , dar imi este frica daca o sa mai umblu vre-o data sa scot pompa cand ma opintesc sa scot furtunul de pe stut sa nu raman cu el in mana [am pus furtune noi am dat cu putin ulei pe stut sa intre mai usor ...cele vechi se intarisera beton din cauza asta sa si rupt...]. multumesc pt. bunavointa.
 
Ultima editare:
Poti folosi pompe de benzina de Yamaha, au aceeasi configuratie a gaurilor de prindere si de vacuum. Eu pe Evinrude-le meu de 20CP din '88, am o pompa de Yamaha. Voiam sa-i iau membrane noi, si a durat ceva pana m-am prins ca nu era originala :)
 
m-am uitat ce am gasit pompa de yamaha nu prea seamana cu cea de evinrude care este pe mot. meu . cea din foto este ce doresc
 

Atașamente

  • pompa benzina evinrude.jpg
    pompa benzina evinrude.jpg
    2.1 KB · Vizualizări: 28
Asta e pompa pe care o am eu, de Yamaha 25-85 CP, si functioneaza FARA ADAPTARI pe Evinrude-le de care ziceam:

MAL9-35300.jpg
 

Back
Sus