Club nou de yachting

Pe aici, am intilnit fel si fel dar cei mai neghiobi mi s-au parut avocatii specializati in divorturi :D:D:D, cei mai de gasca oamenii de afaceri, multi dintre ei cu vreo doua facultati la baza. Profesorii, ca profesorii...calmi, vorbareti, mereu cu zimbetul pe buze, la o petrecere, un bal, tot sa-i ai prin preajma :D

Auzi nenea, da' tu ce invarti pe acolo, ca de 1 an de cand tot gavarim cu tine n-ai suflat nik ;). Ia da si tu o duma, ca sa te credem pe cuvant, ai vazut ca mai toata lumea si-a declinat pe aici identitatea :cool:. Daca nu ne dai duma, inseamna ca esti spion de export si nu ne mai jucam cu tine :D, ca banuiesc ca nu te intretii exclusiv din barbutu' de la bursa :p.
 
Auzi nenea, da' tu ce invarti pe acolo, ca de 1 an de cand tot gavarim cu tine n-ai suflat nik ;). Ia da si tu o duma, ca sa te credem pe cuvant, ai vazut ca mai toata lumea si-a declinat pe aici identitatea :cool:.




Ai uitat si te contrazici singur-singurel! Este deajuns sa rascolesti putin prin mesaje.

"Daca nu ne dai duma, inseamna ca esti spion de export"


:)

Asa sint unii dintre romanasi...trebuie sa le marturisesti, trebuie sa te spovedesti la ei, tot, tot, tot, absolut tot!

:D:D:D

" si nu ne mai jucam cu tine :D, ca banuiesc ca nu te intretii exclusiv din barbutu' de la bursa :p.
"


In profil apar suficient de multe date la fel si ocupatia (fochist-fochist de rind).

Si daca tot ai pomenit de Bursa si de barbut, asa-i, sint zile cind iau boboroazele, merg aici sau la Bursa din vale si zurrrrrrrrrr... la mai mare sau la mai mica, depinde!

:D

Cred ca am raspuns politicos si hazliu la toate intrebarile.

Numai bine.
 
Sper ca n-am fost nepoliticos, daca te-am deranjat, imi dai o duma pe schinare cand ne vedem prima data :D. Nu-s curios ca toti romanasii, ci imi pace sa fiu familiar cu oamenii din aceeasi specie, ca n-am nimic de ascuns. Si uite de ce te intreb: daca faci un club de yachting, dupa cum spuneai :
daca friele unui club de yachting sint in mina unor tipi pasionati (si profesionisti pe deasupra) totul nu poate decit sa fie asa cum trebuie sa fie, camaraderie intr-ale yachting-ului.
, sunt primu' care se baga, in ciuda aversiunii pe care o am fata de cluburi ;). Asa ca asteptam formularul de adeziune, daca tot suntem la capitolul "club nou de yachting" :).
 
Am fost in delta acum 2 saptamani. S-a intamplat sa ajung acolo cu Motivation, o bavaria 39 cruiser. Au mai fost atunci si o bavaria 47 cruising si un Harmony 420.
Dragutza atmosfera, da ca pe peste tot si mici lacune. Am plecat de la Constanta pe la 19:00, si am mers cu motoarele pana pe la platforme, apoi a inceput si vantul sa bata, da io am bagat cu somn pana la Sulina. Unde am fost trezit la un bors de peste. Am plecat de la Sulina si dupa ceva aventuri cu motorul care nu avea suficienta racire am ajuns la Partizan, unde am bagat peste la greu, super tare. De acolo , iar la remorca am ajuns la tulcea, am acostat acolo si ne-am plimbat pe la expozitzia de barcute, nu pe gustul meu, ca erau numai cu motor. Am fost un pic pe la Somova, la hotelul Delta, super cool. Am mancat si ne-am veselit si pe acolo. Super locatie, oamenii simpatici, mancarica buna si un vin de Sarica Niculitzel...mmm. Ne-am uitat 6 ore la Ucraina cu vinul rece si paharele aburite :) deh spalare de creier. Apoi am plecat la Tulcea. A doua zi am plecat catre Constanta, dupa bara de la Sulina, unde iar am mancat un bors de peste, vantul era de la 20 la 25 Kn, cool de tot, am bagat un pic la tertzarola randa, vb vine, ca era roluita in catarg, focul , mama lui, mergeam cu 10Kn aproape. Ce sa mai zic, de delta ziceam. La Somova am ajuns cu un catamaran, niste privelisti uluitoare. Dar multe vorbe nu fac cat niscai poze, pe care nu le am , dar va dau link-ul de la "subiect". Nu fac publicitate, da io m-am simtzit bine si am sa revin acolo.

www.dunareadelta.ro/indexo.html

Sa auzim de bine :)
 
expeditie veliere

buna captan

doresc sa intru si eu in acest club imi trimiti adeziunea pe mail sau o iau de la robert b. la sfarsitul lui iunie /inceputul lui iulie vreau sa organizez o expeditie numai de veliere cine se baga deja santem patru barci mailul meu este cezarct2000@yahoo.com tel 0722780875 pentru cei interesati
 
pentru adi

de ce nu le povestesti cum ai dormit tu la murada ca de dormit inspre dimineata nu cred ca ai dormit la partizani v ati gandit si la mine cand ati chefuit? marian /Maria
 
Eu cu mare drag si nerabdare, daca reusesc sa inmatriculez pana atunci barca. SI daca evident considerati ca se poate tine de traseul pe care il fixati, fara sa stanjeneasca.
 
...Am fost un pic pe la Somova, la hotelul Delta, super cool. Am mancat si ne-am veselit si pe acolo. Super locatie, oamenii simpatici, mancarica buna si un vin de Sarica Niculitzel...mmm. Ne-am uitat 6 ore la Ucraina cu vinul rece si paharele aburite :) deh spalare de creier...
...La Somova am ajuns cu un catamaran, niste privelisti uluitoare. Dar multe vorbe nu fac cat niscai poze, pe care nu le am , dar va dau link-ul de la "subiect". Nu fac publicitate, da io m-am simtzit bine si am sa revin acolo.

www.dunareadelta.ro/indexo.html

Sa auzim de bine :)

:eek:t: Daca tot a venit vorba despre hotelul Dunarea de la vechea cherhana de la Somova, vreau sa va spun si eu ca locul e un colt de paradis, intr-adevar se confirma la maxim vorba aia ca omul sfinteste locul. In afara bunului gust al amenajarilor interioare si exterioare, fara nici un fel de exagerari marlanesti atat de prezente pe Litoral sau in Delta, preturile sunt de bun simt, servirea excelenta, si oamenii locului foarte calzi si primitori.

Cand am trecut ultima oara pe acolo in noiembrie anul trecut, era furtuna, eram ud, ma gazasem de la esapament, barca facea apa, telefonul era descarcat, ma pusesem pe uscat de nenumarate ori, aratam ca un boschetar, si cand l-am cautat pe patron sa-i cer voie sa-mi incarc telefonul si laptopul, acesta muncea intr-o anexa la fel ca orice angajat, si a fost mai mult decat amabil. Tipul e din zona Dragasani, un roman din-ala harnic, care a muncit toata viata, si care face cinste breslei turistice.

Cam asa ar fi trebuit sa fie majoritatea unitatilor turistice de la noi in prezent, nu ca jigodiile de la Portita sau complexul Delfinul din Sf. Gheorghe, unde esti de-a dreptul talharit, si bataia de joc e la maxim. Aici se vede diferenta dintre un om bine crescut si cu respect fata de clienti, fata de coteii de-alde Catavencu - Bittner si Sorin Marin, taraturi ordinare chitite numai pe japca. Daca gunoaiele astea m-au facut sa evit sa apelez vreodata la servicii turistice in zona Deltei, un om ca patronul de la hotelul Dunarea mi-a redat increderea in hotelieri. Pentru toti barcagiii, daca ajungeti la Somova la hotelul Dunarea, rezervati-va timp suficient sa va bucurati de paradisul de acolo :rolleyes:.
 
pentru florio

Eu cu mare drag si nerabdare, daca reusesc sa inmatriculez pana atunci barca. SI daca evident considerati ca se poate tine de traseul pe care il fixati, fara sa stanjeneasca.

zi mi mai multe despre tine ,ce barca ai , ce certificat de conducator,sau da mi un telefon pana acum nu s au inscris barci nemaipomenit de performante sau mari intre 17 si 23 ft asa ca nu plecam in mediterana
 
Salut initiativa lui Captan!
Este mare nevoie de asa ceva in Romania.
Dat fiind ca este primul meu post pe forum ["cineva trebuie sa-mi sparga o sticla de sampanie in cap" - cum spunea Impaiatu', al carui mare fan sunt pentru thread-ul (blogul lui despre construirea primei barci) - tot respecu' maestre!] dati-mi voie sa ma prezint.
Si soc! Sunt aproape afon in barci si navigatie:
- 1 curs de surf yole in Herastrau in Gimnaziu
- inchiriere surf yola in Costinesti cu un prieten mai experiment in anul 1 de Facultate
- un an mai tarziu esuez cu surf yola la 5 metri de mal cu un prieten afon
- barca pneumatica imprumutata la epava din Vama :)
- mare fan Toate Panzele Sus din frageda pruncie
Tot atunci visam sa navighez din Bucuresti pana la mare (si nici nu auzisem de canalul lui Nea Nicu).
Daca aveati nevoie de cineva de care sa faceti bascalie sunt fraierul perfect!:titanic:.
Cu ce pot ajuta clubul: Am o firma de web design si o fundatie pentru persoanele cu dizabilitati:
www.obelisc-consulting.ro
www.fundatiah.ro
Am dat adresele ca sa ma cunoasteti mai bine, sper ca nu va suparati.
Deci promovare, imagine, proiecte, statut, regulament, prezentari.
Apropo, Captan si Robert:
Indraznesc sa va sugerez ca pana la statut sa va faceti o prezentare dupa urmatoarea structura:
- misiune
- grup tinta
- obiective
- activitati
- scopuri
Asta va va ajuta si la statut si la promovare. Va pot ajuta si eu.
Ce nume are clubul?
Ma "angajati" ca director de imagine?
Ce pare aveti despre a va face eu face un site al clubului? Daca mi se pune pata il fac oricum, ca nu sunteti societate secreta :) (www.societateasecreta.ro, str. Abisului nr. ... lol).
Aceasta prezentare va servi si celor care vor sa se inscrie in club. Nu e normal sa te inscrii pe NV. Parerea mea.
Eu am o matusa la Constanta la care pot dormi.
(un link util - sper - pentru incepatori: http://[URL="http://ziarero.realitatea.net/yachting/cursuri-yachting.php"]ziarero.realitatea.net/yachting/cursuri-yachting.php[/URL] (450 Euro - totul inclus mai putin mancarea). Nu fac reclama pentru ca nu am nici o legatura cu ei.
Tot ce vreau in schib este sa ma initiati si pe mine in Yachting si sa ma primiti in comunitatea voastra. Impaiatule - iti iau jumatate de punte de la gura (mana)! lol.
Puteti sa-mi trimiteti adeziunea aici: office@obelisc-consulting.ro impreuna cu o prezentare a clubului.
Bafta si sper sa ne cunoastem in curand la Constanta la o bere la malul marii!
 
Salut si bine ai venit printre noi.
...Tot ce vreau in schib este sa ma initiati si pe mine in Yachting si sa ma primiti in comunitatea voastra...
Ai dat peste un soi de falanster al barcaholicilor unde nu se face negot de soiul acesta. Iei dupa nevoi si dai dupa posibilitati. Si nu exista ierarhie (decit una valorica bazata pe merit), asa ca nu putem oferi ce n-avem (adica post de director de imagine). Si marfa buna se "vinde" singura, n-are nevoie de marketing.
E nevoie si de un logo pe care pot sa-l fac tot eu. Care este numele clubului?
Cauta si vei gasi ... citeste si vei afla ...

PS1: Nu fac parte din club dar consider benefica orice fel de organizare de acest fel (adica de jos in sus).
PS2: Societatile secrete sint interzise de Constitutia Romaniei dar asta nu inseamna ca nu exista.
PS3: Deoarece mai toti cei de pe-aici avem probleme de adaptare pe Terra Firma, ce optiuni ne poti recomanda ca sa infiintam o asociatie de "handicapati" scutiti de taxe si liberi sa-si croiasca soarta dupa bunul plac?
PS4: Cind aud de scrisori de adeziune mi se face un gol in stomac. Mai bine le spunem formulare "Crazy Glue".
 
pentru RADUC

Avem nevoie de orice sprijin moral si .... asta ca sa nu parem prea BARCAHOLICI!!!:skip:
CARPE DIEM
 
tot pentru RADUC

In calitate de imputernicit al lui CAPTAN prefer sa ne auzim... decat sa intru in polemica cu PROFESORII de pe acest site.
CARPE DIEM
 
Am pus 3 drafturi de logo pentru Clubul CORSARUL.
Astept comentariile si parerile voastre.
 

Atașamente

  • logo-corsarul1.jpg
    logo-corsarul1.jpg
    21.3 KB · Vizualizări: 28
  • logo-corsarul2.jpg
    logo-corsarul2.jpg
    16.3 KB · Vizualizări: 25
  • logo-corsarul3.jpg
    logo-corsarul3.jpg
    22.5 KB · Vizualizări: 27
O parere personala, mi se par prea incarcate toate 3 imaginile, ar trebui ca impactul vizual sa fie scurt si de efect. Ultima e mai sugestiva, prima e cam sinistra :), si cred ca era mai potrivit Yacht Club decat Yachting Club.
 
....apropos de recurgerea la folosirea imaginii unui craniu pe insemne fie ele legate de tot ceea ce are legatura cu muzica rock , ambarcatiuni cu panze,motociclete etc;parca toata lumea cauta un punct de sprijin in Univers si-l gaseste cu privirea ,cand da doar de cranii si schelete,crezand ca poate rasturna o...realitate (sumbra) :noroc:..
Oare n-am putea incerca de dragul unui exercitiu intelectual mai fantezist sa incercam sa cautam o "mascota" care sa induca spre ceva vesel-relaxant ?:D
...n-am nimic impotriva scheletelor ca simboluri desenate,dar parca se prea exagereaza ,poate dintr-o dorinta unui nonconformism cu orice pret(transformat in rutina).

Dar daca nu se poate renunta,ma pun chiar eu in piele si oase la dispozitia voastra, calare pe pavilion (cinzej'de kile la 175 cm) :D

Am incercat sa calamburizez termenul "Corsarul" si n-am reusit.Mi-am luat tema de casa, poate gasesc un alt termen de soiul asta si poate cine stie,o iesi ceva b-) .
Din desenele prezentate, mi-a placut ala cu "cearceafurile la uscat" :happy-banana: , cred ca se poate modifica pe la forme,sa nu fie numai patrate,ci o combinatie de patrate & triunghiuri,(parca ar merge si 2 triunghiuri imperecheate) (ah-ah,imi vine sa ma dau cu capul de pereti,ca nu stiu sa fac si sa arat ceea ce simt,prin intermediul It-ului),iar la baza panzelor , o linie curba simpla, care sa creasca sau sa scada in grosime si intensitate ,sugerand apa-valul... sau ,eventual caracterele "Yacht Club"stilizate cat sa sugereze apa sarata cu "tulburarile" ei :).si totul sa nu fie incarcat,obositor privirii . :noroc:
 
Ultima editare:

Back
Sus