Club nou de yachting

Ce parere ai Vali & All?

Cred ca esti pe aproape, cel mai bine puneai sus Yacht Club, si jos Corsarul, cu scrisul curbat, care sa incadreze vela. Eventual puteai pune tot o corabie stilizata, dar mai simpla. Nu lua de buna parerea mea subiectiva, ci mai cere si altora opinii :).
 
Layout site Corsarul

Si un layout pentru site.
Astept parerile, sugestiile si comentariile voastre, dupa ce va intoarceti de pe mare, Dunare, balta ...
Asa imi place sa interpretez acalmia de aici :).


Sunt un idiot si imi dicteaza mama tot ce trebuie sa spun. (Furaciune ordinara de pe fight.ro)
 

Atașamente

  • layout-site-corsarul.jpg
    layout-site-corsarul.jpg
    59.1 KB · Vizualizări: 46
Ultima editare:
pt Vali

Vali? Cum ti se pare logo-ul?
Sunt mult mai multumit de ultimul, pe care l-am facut impreuna.
Merci oricum!
Ai fost de un real folos chiar daca ma simt singur pe aici si se pare ca am ingropat thread-ul.
Mergem mai departe.
Il astept si pe Robert.
 
Logo-ul arata bine, si daca tie iti place, asta e cel mai important. Cat despre layout-ul site-ului, arata bine, dar cred ca barchetina aia imensa din header nu e prea potrivita cu ideea de accesibilitate a iahtingului, pe care dorim atat de mult s-o promovam. Ar fi mers ceva mai mic, o barca de croaziera ceva. Mai ramane de adaugat textul in romana, in locul celui in latina. Mai modifica-l si pune-l aici sa ne mai dam o parere.
 
Hai ma Vali! ... (sper ca nu te deranjaza familiaritatea)
Cum sa fie cel mai important daca imi place mie, desi nici tie nu iti displace?
Un exemplu de aplicare gresita a teoriei inductiei matematice: 1 e prim, 2 e prim, 3 e prim - deci toate numerele sunt prime.
Apropo de corabie - e de bun simt ce spui tu.
Desi noi 2, de exemplu, suntem de bun simt, publicitatea nu este, si daca lucram in publicitate (eu lucrez de peste 10 ani) trebuie sa facem compromisuri.
Dualismul e inevitabil - suntem o persoana acasa si alta la servici (chiar daca eu lucrez acasa :) ...).
Unii spun ca scopul unei firme este sa le inlature pe toate celelalte de pe piata iar logo-ul este steagul ei de lupta.
Inteleg foarte bine bunul simt din afirmatia ta si o sa fac o varianta si in acest sens.
Dupa multe cautari care nu m-au multumit am dat un search pe Google: "Toate panzele sus!" si asta a fost singura poza care m-a incantat si mai era si prima.
Apropo de promovarea Yachting-ului in Romania va puteti baza pe mine trup si suflet din toate punctele de vedere.

Sunt un idiot si mama imi spune tot ceea ce trebuie sa zic! (Furaciune ordinara de pe fight.ro)
 
Stai linistit ca nu ma deranjeaza familiaritatea, sunt un golan obisnuit. Dupa cum spunea si colegul x_petrolist, nu cred totusi ca ai nimerit prea bine aici cu discutiile despre dualism, compromis, inlaturare de pe piata etc. Mai ales ca sunteti un club la inceput de drum, ar trebui sa intrati in competitie cu ceva concret in domeniu, mai putin cu stindarde de lupta virtuale, sau lovind in alti forumisti, cum face un "imputernicit" pe aici. In consecinta, lumea iti va aprecia postarile atata vreme cat vor contine ceva interesant pentru barcagii, si nu infestare a forumului cu strategii de publicitate neinteresante, no offence.
 
Pentru toti baietii de treaba

Sunteti baieti adevarati. RADUC, esti un tip de toata isprava, imi permit, ca in numele lui CAPTAN, sa va multumesc tuturor pentru sprijin. Scuze pentru intarziere dar am participat la regata din weekend.:skip:

CARPE DIEM
 
Buna... si felicitari pentru initiativa cu clubul. Imi permiteti sa vin si eu cu o sugestie pentru sigla?

Vant bun
Salut Gigi. Imi place sigla postata de tine. Deoarece ai ales greement fractionat, as sugera ca randa sa fie alba si nu asa inalta iar spinakerul pina la mar si in culori tricolore.
 
Si eu cred ca e stilizata mai sugestiv forma unui velier in imaginile cu greement fractionat. Ce ziceti, daca clubul Corsarul deja are logo-ul facut de colegul Raduc, n-ar fi mai bine sa scriem Barcaholic pe logo-ul lui Gigi :)?
 
Sau un design in care sa aiba loc si un bompresulet :)...eventual logoul sa fie scris cu caractere doar pe contur,cu miezul gol,iar la baza lor ,linia-font curba, sa accentueze putin mai mult, efectul de valuri....Multumesc pentru mascotzica, Raduc :noroc:
 
Ultima editare:
Cate una pentru fiecare (Vali & Guzi)
Salut Gigi,
Sper ca nu sint prea pretentios dar daca ai timp, poti face o varianta a logo-uli barcaholic cu aceeasi nuanta de albastru deschis (cu permisiunea admin-ului) si cu litera "A" sub forma de triunghi? Poti sa ne dai o idee cum ar arata logo-ul YC Corsar cu tricolorul pe verticala?
 
Nu-mi plac "deontologii"

Nu-mi plac "deontologii".
Nu-mi place distrugerea ci constructia.
Am incercat sa-l ignor pe x_petrolist pentru ca-mi este clar ca este rauvoitor.
Si asa as fi facut daca nu-i canta in struna si Vali, care continua, inca, sa-mi fie simpatic.

Pt Petrolist:

Originally Posted by Raduc View Post
...Tot ce vreau in schimb este sa ma initiati si pe mine in Yachting si sa ma primiti in comunitatea voastra...

Originally Posted by x_petrolist
Ai dat peste un soi de falanster al barcaholicilor unde nu se face negot de soiul acesta. Iei dupa nevoi si dai dupa posibilitati. Si nu exista ierarhie (decit una valorica bazata pe merit), asa ca nu putem oferi ce n-avem (adica post de director de imagine). Si marfa buna se "vinde" singura, n-are nevoie de marketing.

FALANSTÉR, falanstere, s.n. Asociaţie de producţie în care muncitorii trăiesc în comunitate după sistemul lui Fourier. – Din fr. phalanstère.
Sursa: DEX '98


1. Asta faceam si eu. In societatea arhaica se numeste troc.
In societatea capitalista se numeste barter.
Doar un minicnos sau un tampit nu are (sau pretinde ca nu are) nici un interes.

2.
Originally Posted by x_petrolist
Iei dupa nevoi si dai dupa posibilitati.

Chintesenta comunismului lui Marx. Daca iti placea asa mult comunismul, de ce ai plecat in America? Pentru ca iti plac provocarile? Vrei sa-i "fericesti" si pe ei?

Nu ai observat sau nu ai vrut sa observi ca verbul a angaja era pus intre ghilimele.

Foarte tare! Sunt impresionat. Ai gandit-o singur sau ai citit-o undeva? Legatura cu contextul =0

Originally Posted by x_petrolist
PS1: Nu fac parte din club dar consider benefica orice fel de organizare de acest fel (adica de jos in sus).
PS2: Societatile secrete sint interzise de Constitutia Romaniei dar asta nu inseamna ca nu exista.
PS3: Deoarece mai toti cei de pe-aici avem probleme de adaptare pe Terra Firma, ce optiuni ne poti recomanda ca sa infiintam o asociatie de "handicapati" scutiti de taxe si liberi sa-si croiasca soarta dupa bunul plac?
PS4: Cind aud de scrisori de adeziune mi se face un gol in stomac. Mai bine le spunem formulare "Crazy Glue".

Mi-am invins sila ca sa citez mizeria asta otravita si fara legatura cu contextul.

Si acum altul la rand.

Vali:

Originally Posted by Vali
Dupa cum spunea si colegul x_petrolist, nu cred totusi ca ai nimerit prea bine aici cu discutiile despre dualism, compromis, inlaturare de pe piata etc. Mai ales ca sunteti un club la inceput de drum, ar trebui sa intrati in competitie cu ceva concret in domeniu, mai putin cu stindarde de lupta virtuale, sau lovind in alti forumisti, cum face un "imputernicit" pe aici. In consecinta, lumea iti va aprecia postarile atata vreme cat vor contine ceva interesant pentru barcagii, si nu infestare a forumului cu strategii de publicitate neinteresante, no offence.

Adica te peace pe mine si apoi spui ca Basescu "Nu te supara. Am glumit! Ho Ho Ho".

Citez declaratia de misiune a siteului barcaholic.ro, stanga sus, fond albastru deschis:

Barcaholic.ro doreşte promovarea agrementului pe apă, închegarea comunităţii pasionaţilor de ambarcaţiuni de orice fel - cu motor, de pescuit, de agrement, yacht-uri; turism nautic, construcţia de bărci, navigaţie.

Nu vi se pare ca voi sunteti cei care sunteti in alta parte, domnilor "deontologi"?

Intr-o societate normala (ceea ce societatea romaneasca este in mod cert imens de departe de a fi) exista distribuitia muncii si fiecare, soare ori piatra are rolul sau (formatia "Roata" - Sorin Chifiriuc).

Afirmatia lui x_petrolist "Marfa buna se vinde singura, nu are nevoie de marketing" este in cel mai bun caz infantila si/sau rau-voitoare.

Yachtingul din Romania este in Comuna Primitiva iar promovarea lui este in Paleozoic.

Daca cauti barci de inchiriat pe net-ul romanesc nu vei gasi preturi aproape nicaieri. "Politica de marketing" de cacao intr-o tara de cacao. Un exemplu: agrementul pe lacul Suitghiol = 0. Vezi lacul Balaton din Ungaria. Ei nu au mare iar delta si-au creat-o artificial dar ei au servicii si sunt civilizati ceea ce noi nu avem si nu suntem.

Nu voi mai discuta despre clubul nenascut decat cu membrii clubului pana cand il vom face sa existe si sa se vada.


Si inca ceva din "filosofia" lui Vali:

Originally Posted by Vali
sau lovind in alti forumisti, cum face un "imputernicit" pe aici

Cu ce a lovit si in cine rou01? Cand a spus:

In calitate de imputernicit al lui CAPTAN prefer sa ne auzim... decat sa intru in polemica cu PROFESORII de pe acest site.
CARPE DIEM
?

ca raspuns la otrava lui x_petrolist?

Vad ca voi atacati in mod ordinar alti forumisti.

Daca asa primiti voi un nou coleg care desi este ageamiu in barci este pasionat, sincer, entuziast, vrea sa invete de la voi si sa dea in schimb ce are mai bun, mai bine lipsa.

Nu meritati (x_petrolist si Vali - deocamdata).

Urasc sa fac asta dar nu mi-ati dat de ales.

Cu scarba,

Raduc
 
Ultima editare:
Decat sa ne servesti tirade revansarde, puteai sa citesti intai prin forum suficient incat sa cunosti lumea. Un adevarat barcagiu isi va gasi locul intotdeauna intre ceilalti barcagii. Tu de cand ai intrat, ai inceput sa ne tratezi ca pe o nisa de piata. Deci nu te mira de ce lumea nu s-a inghesuit sa-ti raspunda la postari, decat din politete. Cred ca am fost suficient de politicosi, ceea ce nu a fost totusi cazul tau, dupa cum se vede ;).

Eu cand intru pe un forum unde sunt afon, in primul rand evit sa bat toba din prima, o iau catinel pana invat suficient incat sa-mi dau o parere. Cat despre colegul imputernicit, fara sa-i spuna nimeni nimic, in mod repetat s-a referit pe un ton condescendent la ceilalti forumisti. Daca avea o minima contributie concreta pe forum, avea poate motiv, dar se pare ca rolul de adjunct i se potriveste perfect. Cu respect pentru Bogdan-captan, marinar adevarat, decat asemenea colegi de club, mai bine lipsa.

In final, puteti arunca oricate vorbe grele doriti, ca doar nu va doare gura, si e chiar bine pentru echilibrul interior ;). Totusi, atentie mare la jigniri, prietene, ca nu mai avem 15 ani sa vorbim cum ne tuna. Adevaratii baieti buni oricum au loc oriunde, fara a bate atata toba .
 
Am inteles sefu'!
Imi cer iertare!
Aceasta este o comunitate elitista in care numai Senorii Members au dreptul sa jigneasca.
Imi dau un cap in gura si ma declar invins.
 

Back
Sus