Club nou de yachting

Deci, ptr iubitorii de iachting , eu am infiintat un club de iachting ,fara sa-l inscriu deocamdata,daca am sustinerea dvs, doar ptr iubitori si sustinatori.\fara bani , fara cotizatii deocamdata, fara nimic.\doar din socializare. \sunt din Constanta si deocamdata nu exista aici asa ceva fara bani.\toti ADEVATII barcagii pot sa adere doar pe baza unei adeziuni pe care o primesc de la mine prin email doar sa subscrie, nu este nevoie de mai mult in prima faza.\eu pun la dispozitie barca mea,un velier de 6 m, pe care poate sa-l vada oricice in pozele lui captan, mai departe v-om vedea. Multumesc si astept sustinatori.
Captan:happy-banana:
mob:0722466528
email: captanbgd@yahoo.com
http://www.blogger.com/home
 
Ultima editare:
pentru CAPTAN

In sfarsit un velist cu initiativa. Apreciez mult ideea ca ai fost indraznet sa faci acest lucru. Sunt direct interesat de "oferta" ta. Trimite-mi mai multe detalii pe barduro2000@yahoo.com.(locatie, poze cu barca ta, unde crezi ca putem naviga, pe lac sau pe mare).Multumesc mult. 0720869763:sail:
 
Adeziune

Doritorii pot adera la noul club Corsarul printr-o adeziune care v-o trimit in urma unui email.Multumesc si sa speram ca va iesii ceva.
 
De ce ?

@Captan, zi-mi 5 motive pentru care m-as inscrie intr-un club de yachting ?

Pun intrebare pentru ca, avand mai multe hobby-uri, fiecare din colegi mei de hobby au vrut sa ma convinga sa intru in respectivul club, insa pana acum nici un argument nu ramas in picioare.

Hai sa te vedem la o argumentatie :noroc:
 
Cred ca si aici (ca in cazul altor hobby-uri de'ale noastre) suntem in faza incipienta, unde tu ai de oferit ceva clubului, nu invers, pentru a-l ajuta sa creasca, fara a pretinde in schimb decat "prestigiul" de a fi printre primii membrii. :skip:

Cazul in care clubul ofera beneficii membrilor, in schimbul unei cotizatii, este apanajul tarilor civilizate, cu traditie, unde cluburile sunt puternice si au resursele necesare pentru a oferi aceste beneficii. In plus, sunt suficient de bine vazute si respectate pentru a atrage sponsorizari, iar sistemul economic intern de cotizatii este bine pus la punct. :sail:
 
Remyx, omule nu trebuie sa-ti dau eu motive, este vointa ta sau nu.O faci din placere sau din interes?Nu vrei in club nu intra!,dar nu mai pune intrebari prostesti.Bafta.
Ptr cei care vor sa se inscrie in continuare, este un alt barcaholic care imi tine locul pana vin din voiaj.Vezi adresa postata pe forum.Bafta si la mai multe iesiri in larg.:rock:
 
remyx nimeni nu te roaga! daca e vointza e si putintza. stai relaxat si nu te agita. e ca la TV daca nu iti place apasa pe mouse si schimba foia. e de apreciat ce face un om si poc si tu romaneste cu bata in balta.
 
Cam subtire miscarea pe forum in ultima vreme :p. Mergeti baieti in balta, haliti peste si dormiti sub ceru' liber, sa vedeti cum uitati de criza, basesci, si nu va mai intepati de la cluburi de barci :). Mergeti acum in mai in Delta, e raiul pe pamant :rolleyes:
 
Eu zic ca e prea mica balta asta in care suntem ca sa dam toti din coate aiurea si sa ne noroim.

Eu chiar vorbeam serios cand l-am intrebat pe @captan de ce s-ar inscrie cineva in clubul lui. De fapt, era suficient sa ne povesteasca in 5 randuri la ceea ce se asteapta el sa se intample in clubul nou infiintat si poate ar fi starnit ceva interes.

Ar fi putut incepe de aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Yacht_club sau de oriunde altundeva. Dar sa il asteptam sa revina din voiaj si poate ne povesteste cate ceva.

greu, greu ... :skip:
 
Acum am vazut ca a fost totusi ceva activitate, te-ai dat pe mare :). Ati avut vreme misto tare din ce am vazut. Apropo, era bine daca Bogdan (captan) punea ceva idei de prin statutul clubului, ca sa-si faca lumea o parere. Oricum, la cat mai multe si mai mari cluburi de barci, cu toate ca eu am sa stau pe dreapta :) (poate ma bag la ycrr, da' numai daca ma lasa aia sa ridic marele pavoaz la camera de raba :D)
 
Eu zic ca e prea mica balta asta in care suntem ca sa dam toti din coate aiurea si sa ne noroim.

Eu chiar vorbeam serios cand l-am intrebat pe @captan de ce s-ar inscrie cineva in clubul lui. De fapt, era suficient sa ne povesteasca in 5 randuri la ceea ce se asteapta el sa se intample in clubul nou infiintat si poate ar fi starnit ceva interes.

Ar fi putut incepe de aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Yacht_club sau de oriunde altundeva. Dar sa il asteptam sa revina din voiaj si poate ne povesteste cate ceva.

greu, greu ... :skip:



Badie remyx, ce poti face intr-un club de iachting, decat sa te dai cu barcile, sa-ti faci prieteni noi, schimbi de experiente (si ceva bere) si ceva la care sper f.mult un sediu cu teren sa ne tinem toti barcile fara sa platim ca in P.Tomis taxele aberante.
Apropo deja am membrii ptr inscriere in registrul comertului, dar nu-s acasa, imi tine locul Robert, dar nici el nu prea are timp.Noi doi ne-am cunoscut la mine la barca inainte sa plec, deci......treaba merge de la inceput.
Plus de asta toti avem nevoie de ajutor ptr barcile noastre reale sau din proiect si cine te poate ajuta mai bine decat un coleg de breasla.Mai trebuie sa argumentez? Mai am si altele ,dar nu mai am timp, asa ca revin cand pot.
Lucrez si la statut si......alte hartoage.
Sanatate la toti si s-auzim numai de bine.
 
Ma bag si eu in "Hora"asta.
Argumentul meu :
Sunt Novice...La Mare n-am mai fost de mai bine de 10 ani (in schimb am mers an de an, in Delta),si cum experiente cu ambarcatiuni cu vele sau persoane cunoscute in Constanta nu am ...speranta ca poate la un momentdat voi fi invitat sau acceptat in vreun echipaj,printre membrii acestui club la o aventura scurta,ma determina sa intreprind acest demers...
- Domnilor, adresa mea de email :
delafluviuguzi@gmail.com
 
Pentru Remyx

Incerc sa-i tin locul lui captan pe cat posibil, iar acum lucrez la un statut care sa nu fie atins de cei care sunt tari doar pe forum. Imi pare rau ca esti rautacios cu visatori ca noi, toti de pe forum, care totusi incearca sa faca ceva pentru sportul asta frumos cu vele. Sper sa nu te superi, dar interventiile tale, pe care le urmaresc cu interes, parl a gust precum marea noastra " cea mare". Robert
CARPE DIEM
 
Care-i ala bugiu doar pe forum, ca sa-i facem o baie :p. Nu pe bune acum, e buna treaba cu clubul, fiindca e deschisa portita si pentru omu' obisnuit, nu doar pentru smecheri. Eu totusi ma feresc de cluburi, fiindca prea multe se polarizeaza intr-o directie naspa. Asta nu inseamna ca si clubul vostru va fi la fel. Eu va doresc mult succes, si sa ne "duelam" vreodata pe apa, nu pe forum :)
 
De pareri pro si contra, nu ducem lipsa, mai cu seama pe plaiurile noastre.:D

Pentru unu' care-i ocupat si prins de alte multe, multe, treburi, dar este calificat intr-ale navigatiei si tot ce se cheama ambarcatiune, clubul de yachting este belea pe cap si nimic altceva...(sedinte, munca voluntara, totul programat(barca in apa/barca pe mal, catargu' sus ori catargu' in bratze) :D, Marina este cea mai potrivita.

In schimb, pentru unu' care-i afon intr-ale navigatieri dar are timp la dispozitie si este extrem de interesat sa invete si sa urce scara...sclav la bucatarie, mess-boy, marinar, pilot, secund, skipper, :D clubul de yachting cu toate activitatile lui(cursuri, baluri, serate prezentari video, intreceri saptaminale inter-cluburi, croaziere in flotilla, picnicuri, etc. etc.) este binevenit.

Normal, conteaza mult cine face parte din club, sau mai bine spus, cine sint cei care alcatuiesc nucleu' clubului.

In Romania... este deajuns sa ai in frunte citiva indivizi fuduli de nu poti sa le ajungi cu prajina la nas ca totul sa se sfirseasca in nasie, cumetrie si toate cele:D

Pe aici, am intilnit fel si fel dar cei mai neghiobi mi s-au parut avocatii specializati in divorturi :D:D:D, cei mai de gasca oamenii de afaceri, multi dintre ei cu vreo doua facultati la baza. Profesorii, ca profesorii...calmi, vorbareti, mereu cu zimbetul pe buze, la o petrecere, un bal, tot sa-i ai prin preajma :D

In final, daca friele unui club de yachting sint in mina unor tipi pasionati (si profesionisti pe deasupra) totul nu poate decit sa fie asa cum trebuie sa fie, camaraderie intr-ale yachting-ului.


Succes cu infiintarea clubului!
 
acum am vazut si yo topicu asta :) si daca ma primiti in clubu asta ma arunc cu tot avantul! nu am nici o experienta in vreun fel de navigatie dar sunt convins ca cineva tre sa spele puntea ,asa ca ....locul s-a ocupat baieti!:p
radu_srn@yahoo.com
 

Back
Sus