Incepator absolut.

Salutare! Jobul mi-a oferit ocazia sa prind si eu virusul vostru si sa-mi dau seama cat de bine trebuie sa se se simta atunci cand te plimbi liber pe ape vazand lumea din alt unghi.

Is genul outdoor, am batut o mare parte din tara cu bicicleta, cu autostopul si cu diferite alte mijloace de transport mai mult sau mai putin conventionale cand vine vorba de turism, acum vreau barca.

Imi place sa fiu cat se poate de autonom si sa evit orice fel de limite ce s-ar putea sa apara si sa-mi ingradeasca posibilitatea de miscare, motiv pentru care vreau ceva mic, gonflabil, usor (ce se poate transporta pe bicicleta sau in rucsac), stabil si rezonabil ca pret pentru un incepator.

Am studiat putin piata, inteleg (pe cat poate un om fara pregatire in domeniu sa inteleaga) diferenta intre materiale, am vazut si simtit diferenta intre o pneumatica de 1.500 euro si una de 1.000 de lei si pana la urma m-am hotarat sa iau asta: Sevylor Tahiti k79 Classic.

Barcuta este noua dar face parte din lotul vechi de la Sevylor (din ce review-uri am citit este o diferenta majora intre modelele vechi si cele noi, modelele vechi fiind laudate de toata lumea) si zic ca-mi indeplineste cerintele pentru ca:
  • pretul mi se pare perfect pentru ceva entry level
  • desumflata se strange intr-un pachetel mic ce poate fi carat cu bicicleta sau in spate
  • este de doua persoane dar din ce am citit poate fi folosita si de o singura persoana cu bagaj
  • toate review-rile citite ii lauda rezistenta
  • se umfla si se desumfla rapid

Vreau sa o folosesc la plimbari pe apele din si de langa Bucuresti: stau exact langa Parcul IOR, as vrea sa ma plimb cu ea pe raul Colentina spre iesirea din spre Pantelimon/Cernica, in Comana, poate sa ies cu ea pe Dambovita si sa vad cat de departe ajung spre Arges pana ma frustreaza barajele. De asemenea vreau sa-i fac o husa ca sa o pot cara in spate si sa o folosesc pe lacuri montane si ce rauri mai linistite gasesc prin tara.

Nu am pretentii sa ma tina o viata, stiu ca este un model entry level si sper sa ma tine macar 2-3 sezoane pana imi dau seama exact ce vreau mai mult. Pareri? Experiente cu acest model sau cu Sevylor in general? Povesti de groaza cu barcile din PVC?

Am si o intrebare pentru cei mai experimentati: ce fel de padele s-a preta cel mai bine la aceasta barcuta? Ea are 3.10m lungime si 84cm latime, eu am 1.85 inaltime. As vrea ceva demontabil (sau telescopic), rezistent in limita decentei impusa de un buget de experimente si a lipsei de experienta. As vrea daca se poate si cateva pareri despre forma palelor, de ce sunt atat de multe modele si ce se preteaza mai bine la ture pe ape calme (inclusiv rauri linistite). Principalul pasager are 1.50 si nu mai creste.

Ma gandeam la astea Padela demontabila din aluminiu 215cm, e vreun motiv anume pentru care sa nu o iau (inafara de pretul foarte mic comparand cu alte modele) ?
 
Ultima editare:
Bun venit.

Sevylor Tahiti e unul din cele mai bune modele de caiac gonflabil din PVC neramforsat. Este ideala pentru ceea ce vrei tu sa o folosesti. In caz ca descoperi ca iti place foarte mult iesitul cu caiacul gonflabil, poti, in timp, sa te orientezi spre un model superior, ca cele de la Gumotex: Sunny, etc. Dar pe moment cred ca e perfect adecvat scopului.

Padele:
Padela ideala pentru acel caiac, ar trebui sa fie mai lunga, 2.30, sau si mai bine 2.40. Ca idee, eu prefer in general padele scurte 2.20, dar tine cont ca barca ta este destul de lata, iar cu o padela foarte scurta, vei baga apa in barca la fiecare lovitura de vasla. Apa se va scurge de pe vasla care e in aer direct in barca.

In plus, padela din imagine e foarte primitiva. Adecvata mai mult ca padela de rezerva. Poti sa o cumperi, pina te mai gandesti la o padela buna care sa ti se potriveasca. O tii apoi pentru pasager, sau de rezerva. Ca idee, investitia intr-o padela de calitate, potrivita ca lungime, relativ usoara, cu pale moderne (forma), este o investitie care merita. Dar trebuie sa ai grija sa nu cumperi o padela scumpa, si abia apoi sa descoperi ca nu iti place.
 
Ultima editare:
Multam mult pentru raspunsuri!

E mai complicat decat ma asteptam cu padela. Am gasit modelul asta la 230 dar costa 51 de euro si eu as avea nevoie de doua. Imi depaseste putin bugetul si parca nu as vrea sa ma arunc la suma asta fara sa am un termen de comparatie (ca feel pe caiac gonflabil).

Aveti idee daca exista prin Bucuresti vreun loc in care sa pot proba mai multe modele de padele? Daca tot dau un ban macar sa-l dau pe ceva ce-mi place. Tahiti-ul il iau vineri, aveti idee daca se face vreo iesire prin herastrau weekendul viitor? Ma gandesc ca poate pot imprumuta o padela doua ca sa-mi dau seama ce model mi se potriveste. Dealtfel m-ar interesa si second, pe mercador, ocazii, probarca etc n-am gasit nimic care sa para interesant, mai sunt si alte resurse?

AdrianZUZ, multam mult pentru sfat, am citit si eu postul cu pricina si mi-am dat seama ca nu am ce cauta pe acolo.
 
Îmi place ca primul review pe site-ul pus de tine în link este al tău. Foarte tare
Multă bafta
E boala grea cu bărcuțele astea.
Dacă vei vrea sa treci la categoria superioara arunca un ochi și la canoe Gumotex Orinoco pe care o am de vanzare.
E mai ieftina acum (spring price) dar calitatea nu suporta comparație.
Succes maxim
P. S.
Cu Orinoco poți merge și pe Comana. Sac! ��
 
ma macina de ceva timp chestia asta, speram sa dau nastere unei discutii si acolo... nu a fost cazul. Ce ai tu e cam hardcore pentru mine momentan dar o sa vedem in timp.

Husa mi se pare interesanta la ce ai tu. Ai incercat sa te plimbi cu ea in spate? Imparte decent greutatea? Vad ca-i mai lata ca Tahiti, ce padele ai folosit la ea?
 
Tahiti a ajuns acasa, pana la urma i-am luat doua padele gasite pe mercador, au 2.20cm, sunt demontabile in 4 bucati si au palele "primitive" (mie mi se par cam lungi comparand cu ce am vazut pe net) dar carora le poti regla unghiul (la ce ma ajuta asta? care-i "cel mai bun" unghi in ce conditii?), au si niste inele pentru a nu se scurge apa. Is second, au putina rugina la stuturile alea care le fixeaza cand le montez dar nu joaca si aveam de ales intre astea (ambele la 140 lei) si unele de pe barci in bagaje care costau 35 de euro fiecare. Am zis sa le iau pe astea pentru ca oricum is incepator si mai dureaza pana imi dau seama ce pretentii sa am, oricum nu vreau sa fac performanta ci doar sa ma plimb linistit.

Am luat si doua veste de salvare chinezesti, cu catarame, doua randuri de silabe cu multe consoane de pe la capatul alfabetului pe spate si un elefant care canta la vioara si scuipa inimioare pe fata. Pe amandoua am dat 100 de lei si sper sa nu am vreodata nevoie de ele, oricum, de tinut par sa ma tina alea 5 minute pana-mi trece panica si ma prind de barcuta (doar nu se dezintegreaza toata deodata) daca e sa ma rastorn.

Maine o incerc pe IOR si duminica as vrea sa merg din fundeni pana in Herastrau, aveti idee daca e vreo portiune secata?
 
Ieri a fost prima iesire pe apa cu Tahiti, ca si impresii despre barca trebuie sa spun ca este mult mai rigida si stabila decat ma asteptam, trebuie sa vrei (si sa te chinui putin) sa te rastorni cu ea. Abia cand am ajuns pe malul lacului am realizat ca pompa mea nu avea adaptoare pentru valvele Boston asa ca am umflat toata barcuta cu puterea plamanilor (a durat fix 10 minute), trecand peste gustul aburilor de PVC m-a incantat ca s-a umflat asa repede, o sa-mi iau totusi o pompa.

Pe apa se misca decent, mai am putin de invatat cum sa folosesc padelele si cum sa ne sincronizam la tandem dar e timp destul, azi iesim iar tot pe IOR ca sa mai exersam. Tahiti este incredibil de comod, ma asteptam sa stau inghesuit in spate dar nu s-a pus problema, de miscat se misca destul de repede... mai trebuie sa invat cum s-o fac sa se miste drept.

Ca si bounty dupa vreo 2 ore pe lac am recuperat 3 peturi, 2 pungi si un pet de care era legata guta, un plumb si un carlig ce era infipt in aripioara unui pestisor. Pestele a fost eliberat si ustensilele confiscate.

Toate ca toate 10 puncte plus pentru barca si vreo 6 pentru noi.
 
Ziua doi a fost ceva mai interesanta. Dupa ce am suflat iar pana s-a umflat Tahiti prietena mea a tinut sa demonstreze ca legile fizici sunt superioare logici feminine si in timp ce incerca sa urce in caiac a nimerit pe langa. Cu ocazia asta am testat si vestele de salvare (care-si fac treaba respectabil) cat si bunavointa trecatorilor din parc ce i-au invinetit o mana tinerei scafandru in timp ce trageau de ea ca sa o scoata din apa.

Cu barca umflata si Ana picurand spre dus am tras un scaun pe mijloc si am zis sa vad cum e sa ma plimb singur cu Tahiti. Concluzia este ca mica barcuta este mult mai stabila si usor de controlat cu o singura persoana, prinde o viteza surprinzatoare si e mult mai usor s-o fac sa mearga unde vreau, cel mai mult imi place faptul ca este incredibil de comoda, m-am lasat pe spate si am folosit scaunul drept perna si m-am simtit mai bine ca in pat.

N-am mai desumflat-o si am adus-o pe umar pana acasa (e mai usor de carat asa decat sul) unde am parcat-o pe un perete, poate reusesc sa fac o tura cu ea si in seara asta.

De data asta am gasit un deodorant de care era legata guta, un plumb si un carlig (care se vedea ca a fost infipt in ceva viu), le-am recuperat si predat primului cos de gunoi. Nu le am deloc cu pescuitul dar il vad ca pe un sport, un sport unde satisfactia este data de thrill-ul acela pe care-l simti cand prinzi pestele si nu de peste in sine. Nu mi se pare nimic sportiv in a planta capcane aiurea prin IOR urmand sa le recuperezi cu tot cu prada.
 
Ultima editare:
Ziua doi a fost ceva mai interesanta. Dupa ce am suflat iar pana s-a umflat Tahiti prietena mea a tinut sa demonstreze ca legile fizici sunt superioare logici feminine si in timp ce incerca sa urce in caiac a nimerit pe langa. Cu ocazia asta am testat si vestele de salvare (care-si fac treaba respectabil) cat si bunavointa trecatorilor din parc ce i-au invinetit o mana tinerei scafandru in timp ce trageau de ea ca sa o scoata din apa.

Cu barca umflata si Ana picurand spre dus am tras un scaun pe mijloc si am zis sa vad cum e sa ma plimb singur cu Tahiti. Concluzia este ca mica barcuta este mult mai stabila si usor de controlat cu o singura persoana, prinde o viteza surprinzatoare si e mult mai usor s-o fac sa mearga unde vreau, cel mai mult imi place faptul ca este incredibil de comoda, m-am lasat pe spate si am folosit scaunul drept perna si m-am simtit mai bine ca in pat.

N-am mai desumflat-o si am adus-o pe umar pana acasa (e mai usor de carat asa decat sul) unde am parcat-o pe un perete, poate reusesc sa fac o tura cu ea si in seara asta.

De data asta am gasit un deodorant de care era legata guta, un plumb si un carlig (care se vedea ca a fost infipt in ceva viu), le-am recuperat si predat primului cos de gunoi. Nu le am deloc cu pescuitul dar il vad ca pe un sport, un sport unde satisfactia este data de thrill-ul acela pe care-l simti cand prinzi pestele si nu de peste in sine. Nu mi se pare nimic sportiv in a planta capcane aiurea prin IOR urmand sa le recuperezi cu tot cu prada.

Nu ai si niste imagini? :)
 
vorbeai mai devreme de cernica ... anul trecut am testat acolo un kit de vele cu un hudson si a venit 'potera', ca e concesionat si sperii pestii neprinsi de oamenii cinstiti care mai si plateau ca sa-i prinda ....
 
Am facut poze doar sambata cand ne-am adunat ceva mai multi sa testam barca, duminica am fost destul de inspirati sa lasam telefoanele acasa. Eu is pletosul din spate:

Bluewave, cum decurge o astfel de discutie? Unde ai lansat barca si pe unde te-au abordat?
 

Atașamente

  • 2014-03-22 17.06.59.jpg
    2014-03-22 17.06.59.jpg
    57.6 KB · Vizualizări: 96
  • 2014-03-22 17.07.28.jpg
    2014-03-22 17.07.28.jpg
    51.6 KB · Vizualizări: 101
  • 2014-03-22 17.07.30.jpg
    2014-03-22 17.07.30.jpg
    71.1 KB · Vizualizări: 82
  • 2014-03-22 17.07.55.jpg
    2014-03-22 17.07.55.jpg
    65.5 KB · Vizualizări: 85
  • 2014-03-22 18.10.34.jpg
    2014-03-22 18.10.34.jpg
    54.5 KB · Vizualizări: 80
Bravo! Felicitari pentru achizitie ! Cand devii mai curajos te asteptam si la Dunare, la Giurgiu sa-mi aduc aminte si eu de inceputurile gonflabile :)
 

Back
Sus