barca second hand din grecia

Salutare,
Stie cineva cum pot gasi oferte de barci second hand din Grecia? A batut cineva drumul pentru asa ceva?
Toate cele bune!
 
Eu stau in Grecia, ce anume te intereseaza? Trebuie sa stim detalii. Sunt si pe saituri, dar cele mai multe se gasesc umbland prin marine.
 
am un prieten care cauta o cabinata mica .anul asta mergem in Thassos poate gasim si barcuta.pe ce site-uri sa cautam?
 
iar eu ajung in Halkidiki in iulie. Vreau un caiac sh :)). ceva de 5.2-5.5 m. Vreau si eu un site unde sa caut :) multzam
 
Salutare,
Vreau ceva intre 4-6 m,pe care sa pun un motor de 20-30 de cai. Ceva gen Compass,Poseidon sau Olympic ( toate facute in Grecia); barci care noi in Romania sunt in jur de 3000 de euro. Ma gandesc ca SH sunt mai ieftine.
Toate cele bune!
 
Fara motor, baterie, compas, gps, etc. sunt in jur de trei - patru mii de euro. Real ajungi la cinci mii. Motorul mai costa si el intre trei si patru mii nou. SH nu gasesti bune. Toate barcile grecesti necesita motoare cu cizma lunga. Eu iti recomand firma Karel din Patras, fac cele mai bune barci, la preturi foarte bune. Second hand nu gasesti fara cel putin cinci mii (la datele pe care mi le-ai dat).
Saituri reprezentative nu prea au, cel mai bun e car.gr sectiunea barci. Se gasesc prin marine barci de vanzare, dar nu la preturi rezonabile. Eu cumpar doua barci anul asta si ma orientez catre cele noi de la Karel. Dau opt mii pe o barca, dar e noua si cu motor nou de 30 cai.
 
velier

Eu stau in Grecia, ce anume te intereseaza? Trebuie sa stim detalii. Sunt si pe saituri, dar cele mai multe se gasesc umbland prin marine.

Buna ziua! Ma numesc Airinei.Am cumparat un velier de 9 m din Italia.Nu ar fi mai ieftin sa.l tin in Grecia pentru concedii in fiecare vara?Trebuie mai intai inmatriculat?In Italia nu a fost inmatriculat.Multumesc!
 
Fiecare marină are preţurile ei, ofertele ei etc. Costurile cele mai mici în Marea Ionică (că vrei să vii din Italia) sunt la Marina Messolonghi - din ce am citit şi eu. Găseşti destule referinţe pe net. Poţi găsi şi alte marine un pic mai ieftine, dar de mici dimensiuni şi trebuie să cauţi, nu e sigur că au locuri etc.

Vezi că se vorbeşte de ceva timp la greci de o taxă specială pentru iahturi şi ar trebui plătită chiar dacă ai iahtul scos din apă. Din păcate nu e nimic clar - legea există dar unii o aplică alţii nu. Cel mai bine te interesezi pe cont propriu acolo unde duci barca, dacă o să plăteşti ceva la primăvară.

Iarăşi cu privire la taxe şi impozite - Statul Român are pretenţia la o acciză de 500€/metru liniar. Din câte am înţeles o soluţie este să nu înmatriculezi barca aici şi să nu o aduci în România.
 
Eu stau in Grecia, ce anume te intereseaza? Trebuie sa stim detalii. Sunt si pe saituri, dar cele mai multe se gasesc umbland prin marine.

Salutare barcagii

Ma numesc Sorin, locuesc in Constanta, iubitor de mare prin prisma meseriei dar si de Dunare nascut fiind la Braila....caut sa achizitionez o barca de agrement in special pentru navigatie maritima costiera in tara dar si la vecinii BG si GR
Sunt interesat de barca + motor + peridoc "noi sau partial noi" in varianta:
- Barca omologata clasa "C" maxim 5.00 metri
- Model "planing fishing boat" sau "open boat"
- Propulsie outboard 4T 30/ 40CP

Ce parere aveti de barcile facute in Grecia......gen Karel / Karel Boats - Boats Construction, Patras, Greece, second hand boats ( Karel 450 / Karel V 160) sau Olympic / Olympic boats. Choose the model that suites your needs. (490 SX ) .....din punct de vedere pret/calitate

Ce maker/model de motor (cu cisma lunga) s-ar preta la aceste barci.....dpdv pret/calitate

Ce presupune aducerea unei barci din Grecia referitor la acte, taxe vamale si transport cu masina proprie

Orice alta sugestie care se incadreaza in cerintele de mai sus e binevenita
 
Sorin, eu iti recomand Karel. Ii cunosc foarte bine, am si eu doua barci noi de la ei. Cel mai bun motor este Mercury Bigfoot 30/40. Cu un 30 simplu nu te descurci. Daca ai permis, ti-as recomanda sa pui minim 60 cp. Adusul este simplu, numai ca de aici nu primesti numere la trailer. Sub 30 cp barcile de 5 m nu se comporta deloc bine de la trei persoane in sus. Daca doresti poti sa ma contactezi la 00306940515008 pentru alte informatii. Am barci de vanzare, atat noi cat si second. Ma ocup cu asta de cativa ani buni.
 
Multumesc pentru raspuns Victore....
M-am uitat putin peste motoare, Mercury Bigfoot 60 e cam mare pentru "bugetul alocat" mai ales ca imi doresc un motor nou si tinind cont ca familia mea e formata din 3 membri cred ca un 40 CP s-ar incadra multumitor....cit despre barca aici va trebui sa fac un compromis.....second hand poate (depinde de pret/model/vechime barca)...eu m-am gindit la Karel 450, Karrel 490 Smart Fish sau Karel V160
Daca imi amintesc bine "B" la masina poate tracta pina la 750Kg (asta inseamna barca + motor + trailer)......pentru barca am "C si D"
Momentan sunt pe mare, dar incerc sa te sun cu prima ocazie....ai putea sa-mi trimiti ceva oferte pe adresa personala de e-mail

Te rog detaliaza-mi ce costuri presupune aducerea si inmatricularea barci + trailer in tara...taxa acte GR, taxa de drum GR/BG/RO, taxa vamala si/sau TVA daca este cazul, inscriere/omologare trailer in RO, inregistrare barca ANR (motor peste 20CP).....si/sau altele taxe care imi scapa poate acum....
 
Buna!Vad ca stai in Grecia!Am cumparat un velier de 9 m din Italia.As vrea sa.l pun pe apa si sa.l mut in Grecia .Abia la anul il aduc in tara.Unde il pot parca ieftin?Ce acte imi trebuie?Nu este inmatriculat.
 

Back
Sus