Plan caiac

Neatza la toata lumea.Vreau sa imi fac un caiac pentru vaslit la mare,dar nu gasesc pe nicaieri nici un plan mai gratis,asa... :D

Ma ajuta si pe mine cineva?

Multumesc anticipat.
 
iti fac eu planul, numai sa-mi spui ce vrei de la el, ce greutate ai, cat esti de inalt, cat vrei sa mai cari, cat de familiarizat esti cu astfel de ambarcatiuni, cum vrei sa-l transporti.
 
export Kayakfoundry

apropo, a crackuit cineva softul asta? nu de alta dar cred ca mergea un export mai destept
Marius, ca in bancuri, am o veste proasta si una buna pentru adeptii de Kayakfundry!
Doresti sa incepem cu ceea proasta? :)


Vestea proasta
Nu este nimic de "crackuit" intrucat
NU EXISTA optiune de export .dxf; .dwg sau altceva "inteligibil" pentru majoritatea programelor CAD de uz general,
iar in a pretinde format Rhino sau .stl de la un program freeware, nascut dintr-o pasiune pentru caiace, ar fi o utopie...


Vestea buna
Forma se poate exporta ca si text (ASCII)
// File --> Export forms //

Formatul este cel obisnuit, adica
-Cota sectiune (eng. station) urmata de coordonatele X, Y ale unui punct.

Iata un exemplu
Sectiune, X[mm], Y[mm]
Form at 152.4 cm, 0, 257

Form at 152.4 cm, 24, 256

Form at 152.4 cm, 46.5, 254.5

Form at 152.4 cm, 67.5, 252

Form at 152.4 cm, 86.5, 248.5

___________
Unind punctele (care apartin unei sectiuni) poti obtine ( CU BUNA APROXIMATIE - in functie de interpolare) curba sectiunii, dar acesta este doar un rezulatat partial !

Pentru a importa intr-un program CAD naval (de ex. FreeShip sau DelftShip)
Eliminand textul /comentariul "Form at" si convertind totul la metri obtii tripleti
Z; X; Y care sunt importabile in programele mentionate mai sus.
Ba mai mult exista si o documentatie destul de completa (cel putin in engleza) despre aceasta metoda de import (coordonate sau "offset"-uri).

In fine dupa import
- ai proiectul in mediul CAD, si poti modifica /scala forma , programele afisand practic instantaneu efectul schimbarilor asupra principalelor
parametrii hidrodinamici (deplasament, poz. metacentru si centrele de forte, coeficienti prismatici, unghi intrare etc)

Partea frumoasa este ca ambele programe mentionate contin modelul de calcul a rezistentei KAPER,
destul de precis pentru predictii in d-ale rezistentei la caiace si canoe.

- daca esti multumit cu rezultatele , poti plota /tipari planul de linii sau
- exporta (in format .dxf)
- ori sectiunile 2D ( intr-un plan Z; Y sau Z) rezultand planse cu sectiuni transversale sau linii de apa etc
- sau exporti integral modelul 3D

Note:
1) in cazul exportului 3D - cel putin din DelftShipPro care este jucaria mea preferata
se exporta nu numai curbele (spatiale) ci si curbele de gradient (curvature).
La prima vedere apar pe alocuri curbe "dublate", dar daca selectezi clasa (de ex Sections sau Waterlines ) iti vei da foarte repede care sunt redundante si le poti sterge
(clasa Curvature in acest exemplu)

2) Ambele programe mentionate utilizeaza ca unitate de masura metrul sau picior + inchi , in functie de setarea initiala a proiectului (.fbm)
Majoritatea variantelor AutoCad sunt setate implicit pentru milimetri
(poate arhitectii fac o exceptie - setarea implicita fiind metrul sau centimetrul)
Va trebui deci sa verifici scalarea dupa import (ajunge o unica masuratoare)
apoi selectezi tot obiectul si setezi scara corecta
(de ex. 1000:1 la trecerea de la metru la milimetru, adica cotele importate - in metrii - se scaleaza cu 1000 pentru a trece la milimetrii ).


Deci nimic nu este perfect !
(zise Vulpea catre Micul Print)
dar atat "filtrarea" comentariilor cat si uniformizarea datelor obtinute din Kayakfoundry
se pot face "semiautomat" de ex. in EXEL.

Iar restul poate deveni rutina ;-)

p.s. Poti introduce forma si direct in DelftShip, FreeShip utilizand un "sablon grafic" adica un set de imagini grafice tip "study plan "
Vei avea nevoie min. de sectiuni si vedere profil, dar daca exista si linii de apa, cu atat mai bine ! :)
 
Ultima editare:
dap, multumesc. am vazut si eu exportul text. La CAD ma gandeam intr-adevar. Asta mi-ar fi permis o joaca mai serioasa dar.....puturos cum sunt voi abandona ideea pana ma desteleneste unul mai destept ca mine.As putea vectoriza sabloanele luand imaginea de print si il import pana la urma. Ma oftica faptul ca undeva in burta softului am ce-mi trebuie si nu ajung acolo dar, nemultumitului i se ia darul de obicei asa ca tac.
 
ma gandeam la Rasputin asta al nostru...cum a aruncat el piatra in lac si ne-a lasat sa vorbim intre noi ....:) Oare chiar isi doreste un kayak? :)
 
ma gandeam la Rasputin asta al nostru...
cum a aruncat el piatra in lac si ne-a lasat sa vorbim intre noi ....:)
Oare chiar isi doreste un kayak? :)
Da de unde! ;-)
(probabil are una, gonflabila...)

Cred ca este un mizantrop (ca orice Rasputin, care se respecta) si doreste (doar) sa ne tina in forma !
Dar ori ca te tii in forma,
ori ca proiectezi un caiac,
rezultatul final este identic ;-)
 
Rasputin asta,al vostru,nu primeste notificari de raspuns pe mail,si trebuie sa ghiceasca daca a scris cineva sau nu.De asemenea,are o gonflabila de 4.80,de la armata,un Jon boat de 4.20,construit in regie proprie,si vrea sa construiasca un caiac pentru cineva,inalt de aproximativ 1.70 si vreo 70 kg.
Asa ca ma bucur,sincer ca a raspuns cineva doleantelor mele,si sper sa nu va suparati pe mine,dar chiar nu inteleg de ce nu primesc notificari de raspuns.
Multumesc.
 
pai e un fleac ce doresti tu sa faci. probabil si posibilitatea de a transporta vreo 20 de kg de alea alea.....ai de ales de la 4m la 5m, depinde cum vrei sa-l folosesti. Iti recomand sa faci unul de 4m cu 0.6 latime, cam acolo incapi fara probleme :).......cine spunea ca a murit mai ?.....
 

Back
Sus